Договорът за възстановяване на Украйна“, подписан от Зеленски с американския фонд BlackRock и JP Morgan, беше държан в тайна, пише италианското издание „L’Antidiplomatico”. Но очертанията на този грандиозен грабеж вече са ясни.
На 8 май т. г. украинското ръководство и американската компания BlackRock Financial Market Advisory подписаха споразумение за създаването на „Фонд за развитието на Украйна“. Формално ставаше дума за привличане на инвестиции в енергийния сектор, в инфраструктурата и селското стопанство на страната. Но всъщност споразумението проправя пътя за разпродажбата на основни сектори от украинската икономика. И тази разпродажба ще започне със знаменития украински чернозем и електрическата мрежа на страната. Киев твърди, че целта е да изплати огромните дългове, които е натрупал към западните кредитори – за оръжие и за „финансова помощ“.
BlackRock е най-големият фонд, управляващ частни капитали. Общата му капитализация в началото на тази година се оценява на 9 трилиона долара и е сравнима с БВП на Германия и Франция, взети заедно. Това дава на BlackRock Foundation огромно политическо влияние.
Затова BlackRock е акционер в най-големите финансови и фармацевтични компании (Big Pharma), има акции в гигантите на американския военнопромишлен комплекс (MIC) и медийната индустрия. BlackRock е спонсор на Световната банка, оператор на програмите на Американската централна банка (Федералния резерв) за закупуване на облигации на големи компании.
Споразумението с BlackRock е продължение на продажбата на стратегически сектори на украинската икономика, започната от Петро Порошенко. Списъкът на украинските компании, към които BlackRock проявява интерес, включва такива гиганти като Metinvest, DTEK (енергетика), PrJSC MHP (селско стопанство), Нафтогаз, Укрзализныця, Укравтодор, Укрэнерго.
BlackRock създаде близки отношения с Киев през есента на 2022 г. А през май т. г. ги формализира: американският частен фонд BlackRock стана оператор на украинските фондове, които формираха така наречената „международна помощ“ за Украйна. Това означава, че много стратегически украински предприятия, в т. ч. формално държавни, попаднаха под контрола на транснационални корпорации. Според споразумението с украинските власти BlackRock ще управлява и украинския външен дълг, който според МФ на Украйна към края на март 2023 г. е достигнал 132 млрд. долара, т. е. 89% от украинския БВП.
Според споразумението 17 млн. хектара украинска земя (от 40 млн. от официалния кадастър) вече са собственост на Cargill, Dupont и Monsanto.
Високопоставените топ мениджъри на BlackRock имат пряк достъп до Белия дом, а някои от тях заемат високи позиции в президентската администрация. Пример – заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо, членът на администрацията на Ерик ван Ностранд, и Майк Пайл, главен икономически съветник на вицепрезидента Камала Харис. В края на февруари т. г. Брайън Дийз, бивш служител на BlackRock, стана ръководител на Националния икономически съвет. Шефът на мозъчния тръст Томас Донилон, беше дългогодишен съветник по националната сигурност на Барак Обама, а неговия брат ръководи предизборната кампания на Джо Байдън. Има и обратен кадрови процес: сред топ мениджърите на BlackRock има бивши държавни служители, в т. ч. бивши служители на ЦРУ, както и на инвестиционния фонд In-Q-Tel, който финансира ЦРУ.
Владимир Василев от Руския институт за САЩ и Канада изтъква, че по този начин Вашингтон се подготвя за фалита на Украйна. И когато той наближи, ще попадне в ръцете на BlackRock, за „да обслужва дълга, като се управляват активите“. Украински източници сочат, че в този процес са замесени много известни политици, многократно обвинявани в корупция.
В този контекст е публична статистиката на „Форбс“, според която след „запознанството“ с BlackRock през 2022 г., личното състояние на Владимир Зеленски се е увеличило двойно – от 650 млн. долара на 1,5 млрд. долара.
Политическият наблюдател Александър Дудчак отбелязва, че тази ситуация е типична за украинския режим след преврата от 2014 г. Схемата е елементарна – Киев не може да изплати външните си дългове и в замяна на това западните партньори получават възможност да компенсират „загубите си“ за сметка на украински промишлени активи или земя.
След създаването на „Фонда за развитие на Украйна“ към BlackRock се включи американският финансов гигант JP Morgan. Задачата е Фондът да натрупа пари за възстановяването на Украйна, а Световната банка вече е оценила необходимите средства за това на 411 млрд. долара. С други думи, в ход е пълномащабно разпарчетосване на земята и икономиката на Украйна от нейните западни “доброжелатели”.
От L’Antidiplomatico, със съкращения