Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 30 (25 юли 2023) Общоевропейският СЕМ и глобалната цензура

Общоевропейският СЕМ и глобалната цензура

Е-поща Печат PDF

Преди малко ви казах, че в Ев­ропейския акт за свобода­та на медиите няма (поч­ти) нищо заплашително. Е, сега ще обясня подробно думичка­та „почти“. Става дума за лъжицата катран в кацата с мед. И този кат­ран си има име. Нарича се Европей­ски съвет за медийни услуги. Спо­ред брюкселския Новоговор, активно застъпен и в разглеждания документ, този съвет „ще насърчава ефектив­ното и последователно прилагане на правната уредба на ЕС в областта на медиите, като подпомага Комисията в изготвянето по-специално чрез на­соки по медийни регулаторни въпро­си. Той ще може също така да изда­ва становища относно национални мерки и решения, засягащи медийни­те пазари и концентрацията в тях“.

Простичко казано, става дума за Общоевропейски, наднациона­лен СЕМ, който ще има последна­та дума по всички медийни казуси на територията на всяка държава членка на ЕС. Всъщност истинската функция на този борд си е написана в самия Медиен акт и звучи така – „Ко­митетът също така ще координира националните регулаторни мерки по отношение на медии извън ЕС, които представляват риск за обществена­та сигурност, като гаранция, че тези медии не заобикалят приложимите в ЕС правила.“ Той също така следи за „спазването от страна на големите онлайн платформи на инициативи­те за саморегулиране, например Коде­кса на ЕС за поведение във връзка с де­зинформацията.“

Разбирате ли за какво става дума? За най-банална цензура. Ако общеовропейският СЕМ прецени, че някоя медиа или онлайн плат­форма, базирана в държава неч­лен на ЕС – това може да бъде САЩ, Израел, Китай, Русия – разпрос­транява дезинформация, излъчва­нето на въпросната медиа или он­лайн платформа просто ще бъде прекратена на територията на ЕС. То и няма нужда се си представяте някакви неща в бъдеще. Още преди да е създаден какъвто и да било об­щоевропейски СЕМ, ЕС забрани ру­ските новинарски канали на тери­торията на държавите членки. Е, в бъдеще забраните още по-лесни ще станат. И най-важното, ще бъдат опаковани в такива красиви наи­менования като Европейски акт за свободата на медиите.

Всъщност никога или почти ни­кога назад в историята органите на цензурата, а този документ е пред­поставка за установяване на цензура в чист вид, не са носили стресира­щи заглавия. В Съветския съюз, на­пример, учреждението, което е било натоварено с всевъзможни цензор­ски функции, се наричало ГЛАВЛИТ – Главно управление на литературата и издателствата. Направо интелекту­ално си звучи.