Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 30 (25 юли 2023) СБЖ изисква от властта защита на българските журналисти от списъка на „Миротворец”

СБЖ изисква от властта защита на българските журналисти от списъка на „Миротворец”

Е-поща Печат PDF

Пред европейските ин­ституции трябва да бъде поставен въпро­сът за съществуване­то в страна, окуражавана за членство в ЕС, на сайт, който разгласява лични данни, на­рушава базисни правни нор­ми в ЕС и застрашава правата и сигурността на много хора, включително и европейски граждани.

През последните дни сред колегията основателно на­раства възмущението и тре­вогата от разгласената вест, че печално известният укра­ински сайт „Миротворец” е включил наскоро в списъка си с „врагове на Украйна” още една българска гражданка и жур­налистка – Диляна Гайтан­джиева, удостоена през 2013 г. със „Златно перо” на СБЖ за свои международни жур­налистически разследвания. „Миротворец” я клейми за нейни разследвания, свърза­ни с Украйна.

Напомняме, че в зловещата листа на „Миротворец” от 2018 г. фигурират и още български журналисти, нарочени за раз­права заради своята профе­сионална работа – като Вели­ана Христова, член на УС на СБЖ, Велислава Дърева, Еле­на Йончева, Христо Георги­ев, Румен Петков и други. Там са включени и други българ­ски граждани – анализатори, учени, политици. Сред тях са Валентин Вацев, Ваня Добре­ва, Волен Сидеров, проф. Иво Христов и други.

На същия фамозен сайт мо­гат да се открият и данните на многобройни журналисти, хора на изкуството, полити­ци, обществени дейци и дори държавни ръководители от много страни. Включител­но такива, като рок-легендата Роджър Уотърс, председател­ката на „Амнести Интернешъ­нъл” Агнес Каламард, хърват­ският президент Зоран Мила­нович, та дори и гуруто на аме­риканската дипломация Хенри Кисинджър.

Съюзът на българските журналисти настоява българ­ското правителство и компе­тентните органи да инфор­мират обществеността у нас какво е предприето, за да бъ­дат защитени правата и си­гурността на българските граждани, сред тях и журна­листи, включени в списъка на „Миротворец” и изложени на повишен риск чрез разгла­сяване на личните им данни. Изискваме властта да гаран­тира защитата им.

Настояваме и за инфор­мация повдиган ли е този въ­прос при българо-украински­те контакти на работно, на високо и на най-високо ниво, а ако не е повдиган – защо не е и кога ще бъде сторено това.

Апелираме към Комиси­ята по култура и медии в На­родното събрание спешно да излезе с позиция относно ка­зуса с включване на българ­ски журналисти в чуждес­транен списък със заплашва­що правата и сигурността им внушение.

Също така СБЖ настоява българските представители в структурите на Европейския съюз да поставят най-реши­телно въпроса за съществу­ването на сайта „Миротво­рец” в държава, окуражавана в стремежа й за бъдещо член­ство в ЕС. Чрез списъка си този сайт нарушава базисни правни норми в ЕС и застрашава пра­вата и сигурността на много хора, включително и европей­ски граждани.