Критика на
съвременната
ирационална
цивилизация
Антология
Излезе от печат новата книга на проф. д-р Орлин Загоров „Човекът между разума и безумието“. Излезе във време, когато разрушителната инерция на дългото ни нерадостно настояще все по-настоятелно изпълва душите ни с мрачни видения. По покана на „Лудите, които ни управляват“, пристигна г-н президентът на Украйна Володимир Зеленски. Неговото посещение беше представено като „крупна победа“, като „велико достижение на националния интерес“. При малко повече свобода на въображението може би ще се намери и смелост да заключим, че безумието най-често представлява някакъв смъртоносен взрив в духовния свят било на човека, било на цяла една нация и държава. Но тази тема е дълга и за нея френският писател Паскал дьо Сютер е написал цяла книга. Заглавието й цитирах по-горе като най-пълнокръвна илюстрация на неотменимия бунт на разума срещу безумието, което ни заобикаля.
Всъщност проявлението на този бунт на човека като творение и творец, се разкрива в творческия замисъл на проф. д-р Загоров. Срещу бездуховността и десапиенизацията, най-тежките поражения нанесени на човека от ценностите, които днес му се налагат, авторът противопоставя изначалната сила на човешкия дух и непримиримостта му към фалшивите стойности на живота, умението и стремежите му за нов синтез на знанията и познанията.
Търсейки диагнозата за похитената мъдрост на смисъла, проф. Загоров отбелязва: „Целите на човешкия живот са помръкнали. Човекът е престанал да се вълнува за какво живее и не се замисля дори върху предназначението на живота“... „Човек, който живее само за себе си, превръщайки целия свят в средство за постигане на собственото си удовлетворение, всъщност живее срещу всички и за сметка на всичко останало.“
В главата „Антиномиите на духа“, подробно е изследвана анамнезията на бездуховността, или казано по друг начин – на болестите, на заболяването на духа. За най-опасните причини на диагнозата проф Загоров определя догматизма, цинизма, синдрома на духовната недостатъчност, простащината, фанатизма, злобата, култът към насилието, безумия хедонизъм и пр.
Обобщавайки търсенията на мислители от Аристотел през Сократ, Демокрит, Аристит, Епикур, Лукреция Кар, Хоб, Лок, Сенсар, Уърд Бол до Дж.Ст. Нил и Д.Е. Мур, проф. Загоров изследва и основната идея на хедонизма като явление. Той посочва и „оръжията“, с които бездуховността като особено проявление на хедонизма, непрестанно унищожава красотата и доброто, хармонията и благородството. Разрушителната стихия, пише той, визирайки „оръжията“ на злобата, алчността, бруталността, както и безмерния хедонизъм, създават самочувствието на всепозволеност и през отношенията между хората се пренасят и като отношение на човека към природата. „Да се обработи целият свят!“ – цитира той герой от разказ на Карел Чапек, който твърди убедено, че „Светът не е нищо друго, освен суровина. И тази суровина трябва да бъде превърната в „стокова продукция“!
Така през явления като алчност, егоизъм, бездуховност, жестокост, защото само те носят власт, богатство и обществено положение, проф. Загоров трасира съвкупността на онези качества и стремежи, които раждат явлението свръхчовек, като отрицание на човека въобще.
Книгата приключва с глава, която е своеобразен пристан на люшкания от стихиите и сякаш обречен кораб на човешката надежда. Главата носи обозначението „Бъдещето, което желаем да завещаем на поколенията“. Авторът вярва и убедително доказва, че е жива идеята за един нов хуманистичен свят, за нов световен ред, за справедливо общество. И че все повече хора вярват в необходимостта от пробуждането на разума. Като забележителен елемент от това пробуждане, авторът определя хуманистичната идея за цивилизация, оплодена от идеята за социална справедливост. И той доказва, че тази възможност е жива, защото търсенията на здравия човешки разум непременно ще открият пътя и посоката към мечтания свят.
Проф. д-р Орлин Загоров е автор на значим и респектиращ брой книги и изследвания. Тяхното изреждане на страниците на „Нова Зора“ би било необходимо само в случай, че вестникът попадне в ръцете на читател, който не е запознат със забележителния авторски състав и присъствието на проф. Загоров на неговите страници през годините. И все пак си струва да бъдат поменати някои заглавия, които очертават широкия кръг на неговите изследователски търсения. Така например заглавия като „Единение“, „Истината“, „Идеалът“, „Духът“, „Душата“, „Смисълът“, няма защо да бъдат разяснявани, те говорят сами за себе си.
В голяма степен това се отнася и до изследвания като „Модерният национализъм“, „Българската национална идея“, „Философията като култура на духа“, „Цивилизационен избор“, „България в Европа на нациите“, „Евразия, поглед в бъдещето“.
Особено направление в творчеството на проф. Загоров са интересите му спрямо незаобиколимия фактор в съдбата на балканските народи, какъвто се явява устойчивата тенденция на възраждане и възход на идеологията на пантюркизма и исляма като религиозен фактор. В този смисъл истинско богатство за националната култура, са неговите книги „Алевизмът“ – изследвания в 4 тома, „Критика на пантюркизма“ и „Конфликт и сигурност“ и др.
Една значителна част в неговите научни интереси заемат изследванията му на славянската идея. По-важни трудове в тази област носят респектиращи заглавия като: „Европа и славянския свят“, издадена и в Русия, „Обединена Европа и славянската духовност“, „Славянската духовност – културен код на националната идентичност“.
Новата книга на проф. Орлин Загоров „Човекът между разумът и безумието“, издание на фондация „Устойчиво развитие на България“, е нов, своеобразен връх на неговата творческа убеденост, че са безплодни и обречени усилията на съвременната ирационална цивилизация, стремяща се да подчини човешкия разум и да обезсмисли неговата роля като единствена алтернатива на безумието.
Минчо Минчев