брой 10 - 13 март 2007 г.в разговор с Илияна ВЕЛЕВА,Иван ЦЕНОВ пред “Нова Зора”
И.В.: Преди да Ви попитам какво може да се направи за рязкото подобрение на положението на пенсионерите, бихте ли коментирали направените в последно време предложения. Можете ли да кажете добра дума за някои от тях?
И.Ц.: Не бих се присъединил към никое от предложенията.
Проблемът е комплексен и такъв трябва да бъде и подходът за решаването му. И най-вече да се уточним какво се преследва, каква е целта.
Третиране на пенсионерите като някакъв баласт, или приобщаването им като достойни участници на пазара на стоки и услуги.
Вече съм писал на страниците на “Нова Зора”, че изхвърлянето на половината от българите, които получават доходи, е удар и срещу България.
И.В.: Тези дни по една телевизия се чу точно това. Едно към едно! Понякога имам чувството, че още не е засъхнало мастилото на страниците на “Нова Зора”, и вече се позовават на него. Макар и неявно.
И.Ц.: И чух, и видях. Беше в предаването на Енчев по телевизия “7 дни”. Велизар Енчев имаше уговорка с човек от Русе, който трябваше да коментира, така се разбра от самия водещ, защо в Русе няма да има митинг на пенсионерите. Всъщност Вие ми давате възможност да коментирам още веднъж ролята на медиите, и най-вече ролята на тези медии, които са си харесали ролята на “критици”.
И.В.: Г-н Ценов, пак ли ще се бием срещу всички?
И.Ц.: Записвайте, пък ако го включите още по-добре. Първо да Ви допълня. Зрителят от Русе имплицитно цитира още нещо. Току-що припомних този въпрос, но добре би било читателите да осъзнаят, че за разлика от хора като Нейков има и друг вид хора - те не променят написаното според конюнктурата.
Позволете да припомня на читателите част от мое интервю (в. “Нова Зора”, бр. 3 от 30. 01. 2007 г.)
И.В.: Как трябва да изглежда национално-отговорна пенсионна политика.
И.Ц.: Първо ще кажа нещо, което съм споделял само в телевизионни предавания. През мандата на НДСВ направих сериозен опит да получа ресурс за изготвяне на алтернативно пенсионно законодателство. Законодателство основано на друга философия.
Този опит бе провален.
И.В.: От кого?
И.Ц.: От “обратната” страна, разбира се. Накратко ще изложа един от аспектите на философията, която аз бих заложил в пенсионното законодателство. Това е философия, обърната към добруването на нацията.
„Как се отнасят повечето, както управляващи, така и опозиционери-критици към проблемите на пенсионерите? Как ли не, но забравят или не разбират един много важен аспект. Пенсионерите са около 2.5 млн. и са около 50% от хората, които получават доходи. Какво става, когато на пенсионерите се дават средства, които за някои от тях дори не гарантират биологическото оцеляване? Изхвърлят ги от вътрешния пазар - стоки и услуги. Какви са последствията от това за българската икономика?
Отговорът е ясен - драстично се орязват възможностите за икономически растеж. Да, точно този растеж, за който се приказва години наред като за панацея.“ (край на цитата)
И.В.: Какво каза зрителят?
И.Ц.: По смисъл, същото. С малко по-различни думи. Но по-важното е друго. Енчев изобщо не реагира. Нещо подобно се случи и в предаването на Коритаров по “Нова телевизия”. Гости бяха двама миньори. По едно време стана въпрос за пенсиите, за пенсионната система. И тогава от устата на единия миньор прозвуча нещо, което много отдавна съм казал, многократно съм повтарял и съм го определил като едно от най-големите престъпления на “революцията отгоре”. И пак най-важното е друго. Много години са минали, откакто формулирах това престъпление. Но не съм чул да се подкрепи, или поне да се коментира, от някоя медия, някой политик, някой анализатор, някой журналист. Чух го от един обикновен човек.
И.В.: А какво каза миньорът?
И.Ц.: Каза, че не може да се пенсионира, поради промяната на закононите. Каза, че като млад е избрал професията миньор. Приел е условията на държавата, пресметнал е плюсовете и минусите. Слязъл под земята, работил двайсетина години и, когато е трябвало да ползва, тук той неточно се изрази, привилегиите, т.е. плюсовете, законът бил променен.
И.В.: Какво е неточно, г-н Ценов?
И.Ц.: Не е правилно да се говори за привилегии! На тази тема много се спекулира! Има професии, които са рискови. Но все някой трябва да работи и там. Тогава държавата, и това е в сила за всяка правова държава, а не само за “социалистическата” (както често се допълва внушението за “привилегиите”), предлага специфични условия на трудовия договор. Този договор се сключва доброволно и не може да бъде едностранно нарушаван без съответни, предвидени по закон, санкции. В този смисъл за “привилегии” изобщо не може да се говори! Би могло - и то с известни уговорки, - да се говори за “компенсации”. Но пак искам да се върна към главното. И пак ще се обърна към миналото. Към неподправеното минало. Добре, че живеем във века на компютрите.
И.В.: Пак ли ще се позовете на своя статия?
И.Ц.: Да, ето я. Писана е през 1995 г. По-точно, завършил съм я на 15 април 1995 г. Публикувах я във в. “Поглед” (няколко месеца преди да го закрият). После я публикува и “Нова Зора”. Г-н Минчев я беше прочел и едва не ми се разсърди: “Иване, ти си автор на “Зора”, а не си ми дал тази статия!”
И.В.: Да не става въпрос за “Престъпността в България - дедуктивен подход”?
И.Ц.: Точно така. Ето този текст. Мисля, че е достатъчен, но ако редакцията прецени че след почти 12 години ще е актуално да бъде публикувана цялата статия, за мен ще е и удоволствие, и признание.
“Мисля, че вече сме готови да кажем най-важното.
Изкуственият фалит на България бе предизвикан не от икономически колапс, а от жаждата да бъде разпределено между, образно казано, шепа хора, натрупаното с труда на няколко поколения българи национално богатство. За да стане това, бе имитирана революция отдолу. Тези, които “свалиха” комунистите от власт, обявиха фалита на България и разтрогнаха договора на държавата с милиони хора - селяни, работници, инженери, учители, лекари, милиони хора от няколко поколения, които в унисон със стремителното развитие на света в последните петдесет години, поемайки цялата тежест, не само поради относително ниския жизнен стандарт, но и поради уродливата идеологическа доктрина на управляващите, създадоха една напълно нова България, която можеше да тръгне по пътя на икономическия просперитет, съгласно световните стандарти и да получи истинска политическа свобода.
Хората, които замислиха и изпълниха това знаят добре, че няма по-мощно средство за насаждане на национален нихилизъм у един народ от опита да му се внуши, че неговият труд, че неговият живот е минал напразно, че този народ не е оставил нищо добро след себе си. Това е основно средство да се държи един народ в подчинение.”(край на цитата)
И.В.: Един страничен въпрос. С днешна дата, бихте ли променили нещо в този текст?
И.Ц.: Мисля че не. Този текст е в контекста на цялата статия. Но и сам за себе си е непротиворечив. Все пак, предлагам да я публикувате отново.
И.В.: Да се върнем към миньорите. Как реагира Коритаров?
И.Ц.: Уставно. Като Енчев. Все едно не бе чул.
Сега ще изложа основната мисъл по тези случаи - русенецът и миньорите. Сред мненията на обикновените хора могат да се срещнат много качествени неща. (Сега си спомням за още един гост на Енчев - д-р Константин Анастасов, но за него друг път).
Но да чуеш нещо стойностно от “постоянното присъствие” - сред него и “зрители”, е събитие с почти нулева вероятност. Или ако някой от тях каже нещо стойностно и вярно, почти веднага го похлупват. (Нямаме червена точка, май.)
И.В.: Сега да поговорим за бъдещето. Как оценявате предложението за увеличаване на възрастта за пенсиониране?
И.Ц.: Първо ще задам въпрос. А какво ще става с тези, които са без работа? И сега има такъв проблем, а като се вдигне пенсионната възраст, това ще го реши ли? Естествено, че проблемът ще се задълбочи.
Освен това има различни професии. Вероятно всеки артист мечтае да умре на сцената, но ако един шофьор на рейс умре зад волана? Отговарям - така проблемът няма да се реши. Всъщност и аз започнах да правя грешки. Няма да се реши за мнозинството от пенсионерите, за “обикновените” пенсионери. Казвам “обикновените”, ето сега ще дам урок по етика - ще цитирам господина от Русе (!), защото има виждане, че е отгледана някакъв вид “пенсионерска аристокрация”.
И.В.: Намеквате, че ще се реши някакъв друг въпрос?
И.Ц.: Точно така! Ще се реши въпросът за “стабилността на пенсионната система”. “Малко пенсионери - стабилна пенсионна система”! Еврика!
И знаете ли как се правят сметките! Става въпрос за небивал цинизъм! “Експертите” имат пълна и точна информация за броя на пенсионерите по възрастови групи. Имат информация и за броя на умиращите. Също по възрастови групи. Обикновено тези данни се публикуват за групи от 10 години или най-много за групи от 5 години. Например групите “пенсионери”, “починали” - съотвено за жени и мъже поотделно, за възраст от 65 г. до 70 г. И тогава ще стане ясно защо Нейков толкова много се надява, че увеличаването на пенсионната възраст и за мъже, и за жени на 70 г. ще “реши проблема”.
И.В.: Как изглеждат тези данни?
И.Ц.: Графиките, както би се изразил един “истински експерт”, имат максимум.
И.В.: Не само цинично, но и зловещо! Говори се за някакъв “сребърен фонд”?
И.Ц.: Да, говори се! И нищо не се прави. Създаването му се свързва с приватизацията, а май не остана нищо за приватизиране. Май ще трябва да се национализира. Тук нещата са пределно ясни. На фона на досегашната приватизация, дори и така да наречем полукриминалното трансформиране на националния капитал в лично богатсво, и то с огромни загуби, приказките за някакъв “сребърен фонд” са поредният откровен цинизъм.
Тук е мястото да припомня, че създаването на “втори стълб”, т.е. отделянето на част от средствата за пенсиите по първия стълб, още повече утежни положението на пенсионерите, а проблемът ще се задълбочава все повече.
Как се компенсира откъсването на средства? От бюджета! Т.е. от данъците. А прословутият ДДС смуче от всички крайни потребители! Включително и от пенсионерите.
И.В.: По този повод се говори за “национализация” на пенсионния фонд...
И.Ц.: Това също е част от дезинформацията. Трябва да е ясно, че целта на пенсионната реформа, наред с орязването на пенсиите, пак ще повторя, е да се нанесе удар срещу солидарността в обществото!
Пълзящата подмяна на първия стълб с втория стълб ще доведе до “естествено решение” - закриване на първия стълб.
Пенсионерите по първия стълб ще минат изцяло към бюджета, сиреч първият стълб ще бъде “национализиран”, а за останалите ще се прилага само схемата на втория стълб. Винаги може да се измисли нещо, пък и дотогава остават 15-20 години.
И.В.: Имам още въпроси, но да ги оставим за следващия брой. Така ще бъдем още по-актуални. Мисля, че започвам да долавям прогнозата Ви за все по-откровената връзка между “темите в обществото” и наближаващите избори за евродепутати...
(следва)