Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 26 (27 юни 2023) ДЕМОГРАФСКАТА КАТАСТРОФА НЕ Е ПРИЧИНА!

ДЕМОГРАФСКАТА КАТАСТРОФА НЕ Е ПРИЧИНА!

Е-поща Печат PDF

 

От известно време почти всички проблеми на Бъл­гария се обясняват с де­мографската катастрофа. Удобно! Но не е вярно! Защо? За­щото демографската катастрофа е следствие от управлението на Бъл­гария поне от 1985 г. насам!

Защо пък от 1985 г.? Защото то­гава генерален секретар на КПСС стана Михаил Сергеевич Горбачов, който на висок глас обяви:

1. Гласност!

2. Преустройство!

3. Повече социализъм!

И какво стана? КПСС се отказа от идеологията си и прегърна иде­ологията на своя „противник“! Това е! Това се случи! Всичко остана­ло е следствие! Всичко останало са празни приказки!

Чували ли сте за Парадоксите на Зенон? Чували ли сте, че бързоноги­ят Ахил не може да настигне бавна­та костенурка? Древните гърци са се упражнявали по формална логика и са се питали защо нещо толкова очевидно би могло да се отхвърли от „логиката“?

Днес нещата са прости. Става въпрос за грешен модел! Толкоз! Грешен модел!

Точно какъвто е и спорът на сред­новековните теолози по въпроса „Колко дявола могат да се поберат на върха на една игла?“.

Точно така в последните години някакви „учени“ спорят по въпро­сите на „прехода“, „глобалната поли­тика“, „македонския въпрос“, „панде­мията“, „локалните войни“, „терори­зма“ и какво ли още не!

Спорят тези „учени“ и вършат едно и също нещо!

Чували ли сте английският иди­ом „How goes the enemy?”?

Знаете ли какво пита с този иди­ом един възрастен вече англичанин? „Колко е часът?“.

Защо? Защото врагът е времето! Времето което изтича безспирно и безвъзвратно!

учени“ ви отнемат от време­то, което ви се полага на тази Земя! Това е! Друго няма!

Защо пиша това? Тези дни едни „учени“ отново обсъждаха проблемите на Пенсионната система в България. И спази­ха общото правило! Пробле­мите на Пенсионната система са следствие от демографска­та картина, заявиха те. Няма хора! Няма хора за работа! Нещо повече, хората в работ­на възраст намаляват, а пен­сионерите се увеличават! Ка­къв е изходът? Поредно вди­гане на пенсионната възраст! Поне на 70 години!

Мислите че това е откритие?

О, не! Това е „обяснението“ на проблемите на Пенсионна­та система поне от декември 1999 г.! Защо точно от тогава ли? Тогава бе гласуван от парла­мента - парламент, доминиран от СДС, т.нар. Кодекс за Задъл­жителното Пенсионно Оси­гуряване – КЗОО, който сме­ни Закона за пенсиите - ЗП. КЗОО бе дело на Иван Костов, Иван Нейков, Йордан Хрис­тосков, а ЗП бе дело на Минчо Коларски, от кабинета на Жан Виденов. ЗП по същество бе леко променен вариант на ЗП от времето на Живков.

По-долу следва едно мое ин­тервю от 2007 г., което се препу­бликува. То е нещо като обоб­щение на моята борба срещу КЗОО още от неговото влиза­не в действие от 2000 г. Както може да се предположи, нямам намерение да разказвам своите подвизи, това бе безуспешна борба! Борба, в която опитах почти всички „демократични“ форми, в това число се срещ­нах и с президента Петър Сто­янов, и със шефа на НОИ Йор­дан Христосков.

Но с годините все мислех по въпроса „Защо ни се случва всичко това?“ Ще си позволя част от един стар виц: „Не стре­ляйте по пианиста! Той толко­ва си може!“

Пианистът? Ето главни­ят въпрос - кой е пианистът? Homo Sapiens! Разумният чо­век!

Ние. Хората.

Преди една година преиз­дадох една малка, забравена книжка, публикувана за пръв път през 1924 г. в издателство „Ново училище“, София.

Книжката е по научна пуб­ликация на руския историк Михаил Ростовцев в списание „Руска мисъл“ от 1922 г., изда­вано от Пьотър Струве.

Заглавието на тази книж­ка е „Залезът на Античната цивилизация“. В предговора на новото издание си позволих да кажа, че днешните живи цивилизации, доминирани от Западноевропейската ци­вилизация, са навлезли дъл­боко в периода на залез, че тяхната смърт е неизбежна, но тя ще бъде бавна и мъчи­телна; че днешните хора ве­роятно няма да станат сви­детели на тази смърт, но мо­гат да осмислят причините за нея. И как това ще стане.

И цитирах Арнолд Тойн­би!

А сега ви предлагам да про­четете нещо от самия Тойнби!

Аз свърших.

В допълнение на всичко това ви предлагам същото, кое­то публикувах още на 9 април 2015 г. в моя профил във Фейс­бук.

АРНОЛД ТОЙНБИ - ПОДБРАНО – ЕПИЛОГ

В тези дни е естествено да се замислим за човека. Какво е мястото му във Вселената.

Избрах откъс от книгата АР­НЪЛД ТОЙНБИ - ПОДБРАНО, съставена от Ерик Томлин по текстове на самия Тойнби.

Лично аз съм благодарен на българските издатели от Уни­верситетското издателство „Св. Климент Охридски“, София 1992.

Навярно и вие ще изпита­те същото чувство. Трябва да не забравяме хората, които, по израза на дядо Славейков, са се опитвали с „клечки да ни отво­рят очите“.

И така

Арнълд Тойнби

Подбрано

Съставител Е. У. Ф. Томлин

Част четвърта: Религия и лични убеждения

Епилог

Тук Тойнби обобщава край­ните си възгледи за природата на човека и за професията на историка.

„Човекът, освен че е психо­соматичен организъм и част от материалната вселена, е и духовно създание. Но нелепо е да се смята, че човекът пред­ставлява висша форма на духо­вен живот – изобщо съществу­ващ или мислим. Той е толко­ва несъвършен и представля­ва такава трагична смесица от възвишеност и гадост, че е абсурдно да се мисли за него като за висшето същество на сътворението. Разбира се, това е израз на убежденията ми – не мога да го продемонстри­рам. То е отрицателно заклю­чение за това, което съдя за човешката природа...

Човешките създания се пробуждат за съзнателен жи­вот, за да се окажат в хаос. То­гава те се опитват да наложат някакъв ред на този хаос, за да направят живота поносим. Теологията, номотетичната ис­тория (номотетичен – отна­сящ се до общите или универ­сални закони. Тойнби използ­ва тази дума за такова истори­ческо съчинение, каквото е и неговото, което има за цел да проследи закономерностите и аналогиите в хода на съби­тията. Бел. от Ерик Томлин) и, преди всичко ритуалите на погребение и траур са множе­ство опити за това.

Не можем да проверим дали системата, която пра­вим на загадъчната вселе­на, отговаря на неуловимата действителност. Но за да жи­веем, ние трябва да направим тази схема, като съзнаваме, че това е акт на вярата, който представлява и акт на само­съхранение“.

От Toynbee on Toynbee (1974), c. 41, 54

Това е написал Арнолд Тойнби и си струва да се зами­слим. Може би е наистина до­бре, ако успеем да правим това по-често или поне навреме.

19 юни, 2023 г., София