Уважаеми читатели,
Този брой, който държите в ръцете си, трябваше да бъде последният, след цели 33 години и 40 дни, през които бяхме заедно. Числото на „Христовата възраст“, може и да е съвпадение в случая, но въпреки това, изминатият път от 14 май 1990 г., до днес, е незаобиколим факт. Оказа се, че така и дори още по-високо го оценяват и членовете на Редакционния съвет на вестника, който свиках на 23 юни, за да уведомя за решението си своите другари, които цели три десетилетия бяха редом с мен – главния редактор и издател на в. „Нова Зора“. Пред тях и пред вас, пламените просветени умове и сърца – най-вярната читателска публика, такава, каквато няма нито едно друго издание в България, аз трябваше да засвидетелствам основанията за своето поражение.
Възнамерявах вместо сбогом, да помоля за онази справедливост, отказана на „Оцелелият от Термопилите“: „Те бяха честни. Да, но те умряха! И ти си честен. Да, но ти си жив!“
случая, намесвам античността, не защото в собствените си очи се възприемам едва ли не като античен герой или поне като „античен мъж, обречен на изгнание.“Нямам обаче никакво друго смекчаващо обстоятелствата свидетелство, задето съм решил да напусна полесражението, освен аргументите на своята чест.
През тези 33 години, Слава на Бога, „Зора“ беше неуморният трубадур на надеждата“, „непреклонният рицар на волята“, „незаспиващият часовой на правдата и непримиримият защитник на българската свяст. И на цяло едно мироздание, сътворено от съзидателния дух на народа ни“. Оценките са цитати от ваши писма и телефонни обаждания, които няма как да премълча. От себе си обаче ще добавя: Не бих казал, че сме постигнали много. Но малко ли е да бъдеш години наред като рибя кост в гърлото на нечестивите, на гузните и безродните, на майкопродавците и отцеругателите?! На всички ония, за които България бе станала село без кучета!
Да, ние набирахме мощ, защото гласът ни бе глас на истината, на болката за Отечеството, което строихме и недостроихме и, което чезнеше пред очите ни. Други избираха „заслони в гънките на месността“. Ние, не! Карахме направо. Имахме самочувствието, а и уменията да бъдем като „Петата кохорта“ от могъщият все още „Легион на съпротивата“ за род и традиция. И вярвахме, че можем да решим изхода от всяка битка. В редиците ни бяха хора, самите те – крепости: Николай Хайтов, Георги Близнаков, Николай Генчев, Милчо Лалков, Чавдар Добрев, Христо Малеев, Венцеслав Начев, Венелин Мечков, Детелин Дачев и много други.
Моя милост и тогава, и до днес, не беше нищо повече от клисаря, който премита храма на една кауза и, който има за длъжност да удря камбаната на тревогата пред опасностите, които дебнеха една след друга. Те имаха различни имена, но с безсънните челюсти на марокански скакалци налазваха ту цветните тучни лехи на българското образование, ту вековния ствол и корен на народната свяст и държавност. И бяха напаст, защото бяха времена на разруха и запустение велико!
Времето препускаше, а животът бе неумолим. Големите, един по един си отиваха и авангардните боеве, които „Зора“ водеше, постепенно се превръщаха в ариагардни. Вярно, престанаха да обръщат масите, на които се предлагаше вестникa, но пък обсадата около него и взетите нарочни, възпшращи мерки, ставаха, все по- плътни и по-ефикасни.
Поувлякох се, но няма да изреждам прийомите и триковете, с които „за по-демократично“, се пречеше да стигнем до хората. Вследствие на цялата сложна комбинация от мероприятия, колкото и държеливи да бяхме, колкото и да се напрягахме, оказа се, че в един момент вече не достигат силите да преодолеем онази ледена стена на безпаричието, която още от обиколките на Апостола, е била непреодолимо препятствие пред всяко дело за народност и Отечество.
Аз съм последният, който може да изрече хулна дума за народа ни като цяло, но едно е народът, а съвсем друго е конашкият чорбаджилък! И той не отбира ни от конак, ни от царщина, ни от посолства. Всичко за него е все едно и също. Важното е да пада келипир! Илия Бешков бe казал, че първото поколение български чорбаджии трупат само лой. Тази фраза е безпощадна и обобщаваща като заключение. И да е имало изключения, те само са потвърждавали това наблюдение на проникновения автор, известен с острото си сатирично око и перо. Дори когато е чезнела във войни, мизерия и изтребления, лойта от душите само е подбухвала компрадорските очички на чорбаджилъка, който колкото и да се е напрягал, все не е смогвал да порасте и да осмисли историческите отговорности и задачите на една нормална национална буржоазия.
Нейсе. Тази ако я подхвана, край няма!
Затова се връщам към препоръките и изводите на проведения на 23 юни Редакционен съвет, на който след анализа на обективните факти в живота на „Нова Зора“, възникна дискусия. Участниците не предявиха изисквания и препоръки относно идейната същност на линията на “Нова Зора“. Общото в заключенията бе, че категорично, неуместно, нежели безотговорно е предложението ми вестникът да спре. На моите възражения, че всичко това прилича по-скоро на удължаване на агонията, те, като истински нотабили от Синедриона на „Зора“, препоръчаха известната формула на Пашич: „Пари нема. Действай!“
Това разбира се е на шега. Иначе, нали отдавна се пресрамих, пък и те го препоръчаха, за в бъдеще пак ще се разчита на волните целеви пожертвования, както и на все още мъждукащата надеждица, че все повече ще стават тези, които ще чуят и ще откликнат на призивите ни за абонамент. Като съкрушаващ аргумент ми бе посочена „историческата необходимост от съществуването на в. „Зора“. Възприех аргумента като контрапункт на незнайно преборилото ме чувство за безвременно пораженство. Възложено ми бе дори да изкупя това свое „морално отстъпление“ като направя обръщение към просветения ум и патриотичната съвест на читателите на „Нова Зора“.
Нещо повече, препоръчаха ми да се огледам и в световната практика: в. „Гардиън“ например, също бил в подобно положение, но това не смутило редакцията и не й е попречило да го сподели с читателската аудитория. И да я призове, да помогне!...
Благодарих, разбира се, най-вече заради това, че не пожелаха предварително да одобрят текста на обръщението. Благодарих и за изненадващия, но действен личен пример на инж. д-р Марин Белоев, който не само подкрепи с лични средства този брой, но отправи призив и останалите членове на Редакционния съвет, да направят същото като него за следващия.
Съобщавам на читателите всички тези подробности като се опитвам, както те сигурно разбират това, да балансирам върху острието на бръснача между шегата и безпощадните императиви на действителността. Но като знам за колко ненавистници спирането на „Нова Зора“ би било най-благодатна вест, се съгласих все пак да не бъда аз причината, която ще ги зарадва. Така ми хрумна и дързостта да се опитам да надградя идеята на колегите от в. „Гардиън“.
Не съм вещ в порядките на Албиона, където, както съм чувал, било съвсем по английски, в реда на нещата, да получаваш, сиреч – да вземаш, без да даваш. Обратното означавало, че не си добър англичанин.
Така че аз като „тъмен балкански субект“, все още неосвободен от чувството за морал, се опитах да се впиша в духа на народната мъдрост, известна от приказката „Сливи за смет“, само че наобратно. Въпросът обаче съвсем не е за „избор на снаха“. Вън от обратната аналогия, в идеята на народния разказвач, както много пъти сме повтаряли, реч е за кауза. За каузата на вестника, който обичате и, в който вярвате!
Затова предлагам: всеки подкрепил каузата на „Нова Зора“ да получи като премия подборка от пълната поредица на излезлите за 2023 г. броеве на вестника. Както и отделни екземпляри, ако такива му липсват от отминалата 2022 г. Същите ония броеве, които той е търсил, понякога намирал, или най-често е пропускал, не по своя вина, и които ние съхраняваме в редакцията, защото според прилаганата от дълго време схема спрямо нас, те са били поръчани, но поради описваните неведнъж причини, не са разпространявани.
За тази цел ще е необходимо спомоществователят, изпратил съответната сума, да посочи само точния си адрес, както и телефон за обратна връзка. От интензивността на този процес, ако се окаже, че има право на живот, по-точно от неговото движение и развитие, съвсем по английски, може би ще съумеем да решим екзистенциалния въпрос за съществуването на „Нова Зора“, поне до края на годината: „To be, or not to be“.
Мисля, че така е по-честно.
Останалото е известно: София 1000, ул. „Пиротска“ 3, телеграфен или пощенски запис на името на Минчо Мънчев Минчев.
Празничната каторга продължава!
Да живее България!