Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 35 (26 септември 2023) Кръвта на трагичната българска история засъхва трудно

Кръвта на трагичната българска история засъхва трудно

Е-поща Печат PDF

„Както днес бесите мен, така утре ще бесят и вас“, с тези последни думи поп Ан­дрей Игнатов от село Медко­вец (Червеният поп или Попа с топа) влиза в кървавата вакханалия след 23 септември 1923-та.

Колоритна и противоречи­ва личност е дядо поп в селото, дава пари с лихва, прави пър­вите ракети срещу градушка, убеждава съселяните да по­строят малък язовир. Чисто­сърдечен порив, или авантю­ризъм движи ръката на поп Андрей да подпише учреди­телния протокол на социалис­тическата група в Медковец през 1919 г. Избран е за деле­гат на Двадесет и втория пар­тиен конгрес в София. В часа на обявеното въстание попът е забравен, но сам отива при ко­мандира на медковската дружи­на Кирил Митев-Кабзата и же­лае да бъде ангажиран в бит­ката. Не го вземат и тогава яхва кончето за Фердинанд. Влиза в стаята на Георги Димитров и Васил Коларов и му поверяват плененото оръдие, с което Хрис­то Михайлов снове от Берко­вица до Бойчиновци. Но преди попът - стар артилерист - да по­лучи оръдието, мнозина очеви­дци си спомнят как е развявал расо и дълга извита сабя при завземането на Бойчиновска­та гара.

Военните ръководители Га­врил Генов и Георги Дамянов предават на поп Андрей плене­ното планинско оръдие с номер 2010, качват го заедно с една тежка картечница върху открит вагон, зад вагона са парният ло­комотив и друг товарен вагон с около 40-50 въстаници от Лом и околността. И започва одисеята на попа-артилерист, лашкан от различни заповеди към Лом, Враца, пак към Лом. С голяма вероятност се смята, че е получена подвеждаща за­повед от правителствената вой­ска чрез началник гарата в Мед­ковец, уж ломският въстани­чески командир Беремлиев се обадил от гарата в Брусарци и наредил отрядът на попа да замине незабавно за атака на ломските казарми. Пак по те­леграфа „спешно“ препращат единственото оръдие сега пък към Враца...

Бунтът догаря, обезверените въстаници захвърлят пушките и бягат кой към Сръбско, кой към дома и семейството си. В края на битката отрядът на поп Ан­дрей разполага с композиция от няколко закрити товарни вагони с хора и катъри. Оръ­дието има предостатъчно муни­ции, до него надеждно стоят две картечници. Имат прясно изпе­чен хляб, сирене, попът носи на хората си цял кош грозде. Но паниката слиза с вечерния мрак и привечер на 28 септем­ври влакът вече е заседнал на гарата в Габровница. Поп Ан­дрей нарежда да се свали оръди­ето и запрегне в конски впряг, но няма кой да изпълни заповедта. Знаейки много добре, че няма да бъде пожален, Червеният поп е възнамерявал също да прева­ли билото на Балкана, но пър­во да се сбогува със семейство­то си. Отива в Безденица, сес­тра му го крие от главорезите на прочулия се с убийството на Александър Стамболийски ка­питан Харлаков. Те идват в къ­щата на Ивана, без да подозират че е сестра на попа-артилерист, сядат да ядат и пият, а поп Ан­дрей се крие зад голяма стара бъчва. Пияните се хвалят, че къ­щата на бунтовния поп е изгоре­на, някой си Колю Мангала за­клал малкия му син и го хвър­лил в огъня. Сестрата на попа примира от дочутото, но брат й е скрит в мазето и не долавя пиянските хвалби. Сестрата си спомня: „Когато шайкаджиите си отидоха, слязох в мазето и му разказах всичко. Попът не про­дума нищо, само очите му свет­наха от гняв. Пожелах му добър път през Балкана, а той каза не, първо щял да види децата на село и тогава...“

В овчарска кошара научил, че семейството му било избито, жив бил само големият му син Никола, мелничен техник. Пъ­тем за Медковец преминал през Сливовик и зърнал опожарения си чифлик.

Хванали го на жп-прелеза в Медковец. Омотали го с въже около фенерния стълб на гара­та. Още призори на гарата зап­рииждали много хора. Дошъл и малкият му племенник Тошо. „Ела, момчето ми, подигни ко­сата от очите ми да мога да те видя“, примолил се попът. Паза­чите ги заудряли с приклади...

Най-подробен е разказът на очевидеца Тома Георгиев Нен­ков от Медковец:

„В неделя рано сутринта Шамир биеше барабана като луд и зовеше стари и млади да дойдат на гарата и видят как ще бъде обесен поп Андрей. Ние, децата, отидохме от любопит­ство на гарата. Там видяхме страшна картина: попът беше вързан за дирека на гаровия фе­нер и омотан с въже от глезе­ните до гушата. Беше без кали­мавка. Силният вятър развява­ше косата му, която падаше ту връз очите му, ту в устата. По­път беше бос, без чорапи, мърда­ше палците на краката, а гла­вата му се поклащаше ту на едната, ту на другата страна. Пазеха го войници с пушки. От­към селото се зададоха трима души, двама пазачи и между тях Георги Белчев. Вкараха Георги в дежурната, после разбрахме, че там бил капитан Харлаков. Двама войници с натъкнати ножове на пушките изкараха Ге­орги. Като минаваха покрай фе­нера, поп Андрей и Георги се спог­ледаха. Попът извика: „Ей, юнак бе!“ Каза и още нещо, но аз не разбрах какво.

Зад един вагон войник за­стреля Георги с два куршума. Беше около три часа следобед. Два влака от София и Видин стовариха пътниците си. Мно­го народ гледаше поп Андрей, преместен от фенера и вързан на телеграфен стълб зад гара­та. Дочувахме къси команди и заповеди, псувни и ругатни към вързания за стълба мъченик. Приготвиха въжето, войници сложиха маса под бесилката, на масата стол. Отвързаха попа и с ръце отзад той пристъпи до масата и се качи сам на нея. Раз­рязаха расото му отгоре до долу, един се качи на масата, изва­ди нож, хвана брадата на попа, отряза снопче косми и ги сло­жи в джоба си. Дръпнаха маса­та, шест души хванаха въжето и го опънаха. Плач, викове, про­клятия...“

Доктор Стамен Илиев след­ва медицина в Женева. През Първата световна е началник на военна болница в Струми­ца. В първите часове на въста­нието оценяват способности­те му и става главен лекар на въстаниците във Фердинанд­ската болница. Верен на Хипо­кратовата клетва, лекува еднак­во и ранените въстаници, и царските офицери и войници. Между тях са командирът на во­енната дружина капитан Попов, околийският управител Коста Григоров, офицерите Рачев, Харизанов, симпатизантите на властта Петър Вълев, Цин­царина и др. На Коста Григоров дават специална диетична хра­на, защото симулирал бъбреч­ни страдания. Санитарка хра­ни кап. Попов с лъжичка, пла­че пред доктор Стамен Илиев: „Довчера е убивал, а сега трябва да го храня и убеждавам да яде, за да оздравее!“ Докторът казва: „Нашият морал ни задължава, той е ранен и сме длъжни да се грижим за него“.

Предвидливо докторът на­режда на покрива на болница­та да се окачи знаме с изобра­зен голям червен кръст, за да не бъде обстрелвана. Но когато шпицкомандаджиите завземат столицата на въстанието, сим­волът на червения кръст не ги спира да се разправят жестоко с болничния персонал. Докто­рът не е избягал от професио­налните и хуманни задължения, вярва, че е правил добро, леку­вайки и запазвайки живота на стотици от двете страни на боя. Капитан Попов бързо „оздра­вява“ и като комендант на зав­зетия Фердинанд хвърля своя лекар в лапите на озверелите победители. Ножове играят по ушите и окото на Главния лекар на революцията. След дни е из­каран в неизвестна посока. Съд­бата му отрежда кървав край и неизвестен гроб.

Ликуват ония, които не се спират нито пред сребърния кръст върху одеждите на божия служител от Медковец, нито пред червения кръст върху не­винно бялата лекарска престил­ка.

Преди народния бунт през септември от календара надник­ва девети юни, когато превра­таджии свалят законната власт и земеделската партия дръзва да се защити с оръжие. Съпро­тивата е сломена и Алексан­дър Стамболийски тръгва сам към близка гара. Възнамерява да се предаде, да бъде откаран в София и животът му цивили­зационно да бъде запазен. Но не знае, че военният министър Вълков е заповядал на верния си капитан Иван Харлаков да прерови земята, да намери селския трибун и безжалостно да го ликвидира.

Едно просто говедарче от село Ветрен извършва преда­телството. Заловеният Стамбо­лийски бива зверски измъч­ван от садистите на Харлаков и македонски четници. С кръв­та си изписва на стена датата и часа на гибелта си. Според ня­кои твърдения отрязаната гла­ва е пъхната в конска торба и отнесена в София. Кому? Оста­ва тайна...

„Черният” капитан полу­чава много пари, гуляе до без­паметност, въргаля се в дол­нопробни вертепи. За да бъде забравен, му осигуряват дълги държавни командировки до Виена, Будапеща и другаде. През 1933 г. се понася слух, че е умрял в Белгия, и в родния Габрово му струват панихида. Изненадващо умрелият въз­кръсва в Париж, пие на прова­ла с българи, рови във фусти­те на курветини. Изгубил мяр­ка, крещи в бар: „Аз не съм ни­какъв господин Петров, аз съм Харлаков, знаете ли това име, а?”

В Габрово с подкупи огла­вява Дружеството на запасни­те офицери. На девети септем­ври страхливо тропа на порта­та на женски манастир, но не го пускат там. Заловен е пред ка­фене, следва съд и възмездие­то го застига. Не могат да бъдат забравени стоте избити въс­таници край село Горна Гно­еница, кървавото хоро в Ло­пушна, удавените с вързани ръце от шлепа-затвор в Дуна­ва край Лом...

След десетилетия някои ще леят сълзи заради спорния На­роден съд, други ще обвиняват, че народът е клан така, както турчин не го е клал. История­та е виенско колело, за някои слизането надолу е болезнено отрезвяващо.

В скоби, или извън тях: предводителите на бунта бя­гат нагоре отвъд Ком, Миджур и Връшка чука и търсят спасе­нието в чужбина...