Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 35 (26 септември 2023) Именит учен с отблясъци на енциклопедичност

Именит учен с отблясъци на енциклопедичност

Е-поща Печат PDF

Всякога, когато мисля за одарени и заслужили българи, в съзнанието ми се откроява образът на академик Ангел Балевски. И ми е трудно да намеря най-точ­ните думи, за да споделя възхи­тата си от големия родолюбец, от прекрасния човек. Защото интелектуалната висота и нрав­ствената чистота на забележи­телния учен, съчетани с еруди­ция, достигаща енциклопедич­ни измерения, го очертават като рядко срещаща се личност. Без­спорно е: делото му не е мимо­летно и идни поколения ще та­чат името му.

Съвременните средства за информация позволяват лесно да се проследи почти еднове­ковният жизнен път на видния българин. Роден е в будния бал­кански град Троян, има злочес­тата съдба на хиляди български деца, изгубили в пламъците на Първата световна война бащи­те си. Майката вдовица, въпре­ки оскъдицата, с двете си жила­ви ръце ще осигури на любозна­телното си момче достъп до зна­нието. Мизерните условия няма да попречат на будния младеж да завърши Немската полите­хника в Бърно, да специализира във Виена и с диплома на отлич­ник да се влее в редицата на мал­цината български инженерни специалисти, ратуващи за тех­нически прогрес на изостанало­то ни, преживяло две национал­ни катастрофи отечество.

Малката софийска фабри­ка за метали скоро става тясна за професионалните мащаби на специалиста европеец. Едва 35-годишен, Ангел Балевски е избран за професор в Софий­ската политехника. Основава и бързо развива Катедра по меха­нична технология и фабрична организация. Нека си предста­вим какво означава усилието да се подготвят инженери за фа­брична организация след разру­хата от втория световен пожар през отминалия век. Но младият специалист не спира дотук. Той основава катедра „Металозна­ние и технология на металите“, която ръководи цели четири де­сетилетия. Предприемчивият му дух и европейското мислене са в основата на бързо развива­щите се катедри „Технология на машиностроенето и металоре­жещите машини“, „Текстилна техника“, „Организация и ико­номика на машиностроително­то производство“, „Автомати­зация на дискретното произ­водство“ и т.н.

Любимият професор на сту­дентите пет години е замест­ник-ректор и 12 години ректор на добилия международна из­вестност Висш технически ин­ститут – София, днешния най- престижен и голям Технически университет. Хиляди инжене­ри и организатори на модерни, високотехнологични производ­ства и дейности са признателни на своя преподавател и възпи­тател. Чувал съм учени, дости­гнали върхове в своята специ­алност, и висши ръководители в промишлеността и държавното управление да се обръщат към него с най-драгоценната дума – „Учителю!“ И ми е ставало мило, защото е прекрасно, че освен тъй често срещаната днес небла­годарност, има хора, които не за­бравят стореното за тях добро.

В летописа на жизнения път на Ангел Балевски е отбелязано, че през 1951 г. е избран за член- кореспондент, а през 1966 г. – за академик на Българската акаде­мия на науките. В продължение на две десетилетия (1968-1988) той оглавява тази най-голяма научна институция на Бълга­рия. През този период служеб­ните ми ангажименти ми дава­ха възможност да добия непо­средствена представа за органи­заторската му дарба. Той беше установил искрени отношения с колегите си, намираше верния подход към всекиго, независи­мо от личностните различия на хората от Академията и нейните институти и поделения. Участ­вал съм в не едно заседание на академичното ръководство, в сесии на Общото събрание на БАН. Всякога се впечатлявах от компетентното и ефектив­но ръководство на председате­ля на Академията, който умее­ше да създава добронамерена и конструктивна обстановка при обсъждането и на най-сложни теми и програми. Колегите му академици, член-кореспонден­ти, научни сътрудници го оби­чаха и уважаваха.

Авторитетът му сред учени, събеседници, дори и опонен­ти заслужено нарастваше. Не съм го виждал намусен, сърдит или груб. С лекота и свеж ху­мор обобщаваше и успокоява­ше горещи спорове. Правеше верни изводи и предложения за решения. Мисълта му тече­ше като свеж ручей, говореше ясно, кратко, красиво. Служе­ше си с примери и образи от античната, българската, руска­та, немската литература и изку­ство. Спокойната творческа ат­мосфера, която цареше около него, допринасяше за ползот­ворно разгръщане на научния потенциал, за израстване на та­лантливи изследователи в мно­гобройните научни институти. Мнозина сътвориха резулта­ти, съизмерими с високи обра­зци на науката. Няма съмнение, че годините, през които акад. Балевски ръководеше БАН, са най-плодотворните в нейното развитие. През това време Ака­демията, висшите училища, ве­домствените институти и раз­войните средища извоюваха висок международен престиж на българската научна мисъл и практика. В БАН се подготвяха проекти и разработки за напре­дъка на държавата.

Неведнъж учените предпаз­ваха правителството от вредни за бъдещето решения. Знайно е например, че години наред Ни­колае Чаушеску натискаше да се строи ВЕЦ на р. Дунав. Някои мои колеги угоднически въз­приеха идеята. Но под ръковод­ството на Ангел Балевски учени от БАН доказаха, че това би било беда за крайдунавските селища, че хиляди хектара плодород­на мизийска земя завинаги ще бъде изгубена или опустошена. Внесохме доклада в Политбюро на ЦК на БКП и фаталното на­мерение беше осуетено. Това е само едно от доказателствата за незаменимата роля на създаде­ната преди близо век и половина Българска академия на науките.

Акад. Ангел Балевски беше високоорганизиран и отгово­рен ръководител. Той продъл­жи научноизследователската си дейност и я увенча с новаторски резултати. Под умелото му ръко­водство Институтът по метало­знание стана известен и извън пределите на страната. Плод на дълбоко и оригинално научно познание и на огромно творче­ско усилие стана методът за об­работка на металите с противо­налягане, патентован като све­товно научно постижение под името „Метод на Балевски – Ди­мов“. Много изобретения и па­тенти на сътрудници в институ­та произтичат от този уникален метод и са осъществени под ръ­ководството на акад. Балевски, наречен още приживе „баща на българското металознание“.

Принос в световната наука и технология, методът „Балев­ски – Димов“ успешно се прила­гаше в десетки водещи в техно­логиите държави и беше реали­зиран в най-големи производ­ствени мощности. За съжаление през последните години поради немара и късогледи действия на някои учреждения страната ни не използва огромните възмож­ности и ползи от този забележи­телен научен и технологически подвиг. А и работата на Инсти­тута по металолеене „Академик Ангел Балевски“ се препъва във финансови и организационни пречки, които управляващите създават в живота на БАН – най- влиятелната ни научна общност.

Научните и художествени­те ценности придобиват осо­бено значение, когато предиз­викват благоприятен отзвук и признание извън родните пре­дели. Пример за това е творче­ското дело на акад. Балевски. Той се ползваше със заслужен международен авторитет. Чуж­дестранни научни академии и престижни университети го из­бираха за свой почетен член или доктор. Това бе висока оценка за ролята и мястото на българска­та наука. Под ръководството на своя уважаван председател БАН разви значими фундаментал­ни изследвания и развойна дей­ност, в резултат на които стра­ната ни зае предни позиции в електрониката, биотехнологии­те, металокерамиката, космиче­ското приборостроене, атомна­та енергетика, информационни­те технологии...

Големият учен Ангел Балев­ски беше и отговорен обществе­ник и държавник. Две десетиле­тия той беше избиран за член на Държавния съвет на република­та, участва активно в ръковод­ството на основните обществе­ни организации, в законотвор­ческата работа на няколко бъл­гарски парламента.

Заразителен беше неговият патриотичен жар. Той насърчи учените българисти и славяно­веди, създаде условия да се из­дадат многотомната „История на България“ и десетки акаде­мични публикации с непреход­на стойност. Организира важни международни научни форуми. Мъжествено и аргументирано заедно с видните ни историци отстояваше историческата ис­тина за 13-вековния път на на­шата държава, за световноис­торическото значение на де­лото на светите братя Кирил и Методий и на българската пис­меност. Мотивирано отблъск­ваше всякакви посегателства върху изконните ценности на българската нация; противо­поставяше се на опити на маке­донизма и неговите поддръж­ници да изопачават историче­ски факти. Разнопосочната на­родополезна дейност на акад. Ангел Балевски е още едно по­твърждение на дълговечната истина: хуманистът е и добър гражданин на своята държава, верен следовник на предците, изковали нейната мощ и слава.

Съвременният прогрес огра­ничава възможностите на люде с многостранни интереси да се проявяват едновременно в на­уката и техниката, в производ­ството и в изкуството. Някои смятат, че след Алберт Айнщайн и Антоан дьо Сент Екзюпери е много трудно да се появят ен­циклопедисти със световна зна­чимост. Това може би е вяр­но. Ала има даровити личности, които, за чест на съвременници­те си, проявяват качества на ен­циклопедичност. Такъв е акад. Ангел Балевски. Разбира се, това мое убеждение би било без зна­чение, ако не съвпада с оценката на авторитетни личности. Инте­лектуалните, духовните, научни­те, общочовешките интереси на Ангел Балевски проникваха дъл­боко в знанието по история, фи­лософия, социология, естестве­ни и хуманитарни науки. Той го­вореше чист, звучен, богат кни­жовен български език. С това даваше урок, че да се ползват чужди езици е предимство, само ако е овладян до съвършенство свещеният език на майката, на великите ни предходници.

Ярък пример е неговият двутомник „Наука, човек, изку­ство“. „Това са мисловни знаци по моя дълъг житейски път“ – каза той и написа: „На Жоро Йорданов – с обич и уважение…

Бачо Ангел

15.8.1985 г.“

Колчем стане дума за човеш­ките качества на Ангел Балев­ски, всички, които са общували с него, могат да разкажат безброй любопитни факти, дори леген­ди. Наистина той беше неверо­ятен събеседник, верен приятел, мъдър оптимист, сладкодумен разказвач на поучителни исто­рии, езоповски словосъчетания, вицове, забавни анекдоти за чо­вешки странности... Край него винаги се тълпяха хора, които го слушаха в захлас и дълго споде­ляха чутото от него, твърде чес­то обогатено и развито. Изразът „както казва академик Балев­ски“ се чуваше толкова често, че започна да става нарицателен, а в някои случаи му носеше и не­приятности.

Нима можем да отминем до­бродетелите на учения и граж­данина Ангел Балевски. Той бе образец на почтеност, вярност, безкористие, солидарност, от­зивчивост. Този доброжелате­лен човек не си измиваше ръце­те, за да злепостави други, пое­маше и чужди грехове, бранеше своите колеги от неоснователни укори и хули. Колко различен е той от днешни управници, за­ели случайно отговорни пост­ове, за да ги ползват чрез нечис­ти деяния за лични облаги! Ня­кои от тях са сложили на бюрата си светлия лик на Васил Левски. Клетници, забравили моралния вик на Апостола: „Който не е чист, убивам го!“.

Акад. Ангел Балевски може да бъде наричан следовник на възрожденци. Не съм чувал да проявява личен интерес, да е злопаметен, завистлив; да се възползва от високото си об­ществено положение. Ако беше сторил злочестина, тя отдавна би се разнесла от хулници, от предубедени лица. Защото, как­то пише Уилям Шекспир, „... и вдън земя да е зарито даже, зло­честието пак ще се покаже...“. Правил добрини, а не злочести­ни, Ангел Балевски продължа­ва да ни удивлява с нравствена­та си висота. Чужд на ласкател­ства пред силните на деня, той отстояваше убежденията и дос­тойнството си. Спомням си как веднъж в присъствието на ака­демиците Георги Джагаров и Пантелей Зарев каза в очите на всесилния Първи за един негов двуличен съветник: „Другарю Живков, той ходи с мръсни обув­ки по гърба ви...“. Тодор Живков се сепна, смути се, но не се оби­ди, защото знаеше, че Бачо Ан­гел говори само истината.

А се намериха люде, които вгорчиха последните години на тоя светъл човек. Разграничи­ха се от него, обсипаха го с кле­вети, отстраниха го от любима­та му научна работа. Но и това им се стори недостатъчно. Още през 1990 г. недостойни хора, които доскоро раболепниче­ха пред учения и държавника, отказаха да внасят скромните вноски, за да се поддържа меж­дународният патент „Балевски – Димов“. „Наши и чужди гости“ се възползваха от тази безотго­ворност, докопаха се до патен­та и сега печелят от него стоти­ци милиони долари. За страната ни остава утехата, че забележи­телното технологично откритие е сътворено в лоното на българ­ската наука.

Ала акад. Балевски не скло­ни глава, не се поддаде на по­трес, остана си все същият сто­ик. Възприе обективните проме­ни и допринесе за тях, но не се отрече от добрите дела, с които е съпричастен, не направи врази свои довчерашни другари. За­живя със скромна пенсия, с коя­то се грижеше и за болната си съпруга, но отказа благодеяния от хора, които бързо забогатяха благодарение на негови научни усилия. Страдаше от старо забо­ляване и безсъние, но продължи да бъде все така обществено ан­гажиран. Вля се в полезни дела на БАН, на Техническия универ­ситет, на научно-техническите съюзи. Не се умори да милее за бъднините на отечеството. Пи­шеше искрени стихове и разми­сли, пълни с поуки от древни и нови времена.

Бяхме в дома на покойния ни приятел, класика на литера­турното творчество академик Емилиян Станев. В присъстви­ето на вдовицата на писателя, учителката по литература Надя Станева, и на блестящия лите­ратор академик Петър Динеков, Бачо Ангел извади една овехтя­ла тетрадка и започна да ни чете свои стихове, изписани с кра­сив почерк. Петър Динеков ахна: „Ангеле, та това са много добри стихотворения! Защо си крил досега и от мен, че пишеш пое­зия? Това, което ни прочете, а и друго, написано напоследък от теб, трябва да се издаде“. С при­ятелска подкрепа бяха отпеча­тани книгите от Ангел Балевски „Тревоги“ (1995), „Настроения. Лирика. Сатира“ (1997) и др. От тях блика мъдрост, човеколю­бие, патриотичен жар, красота... Но кой ли днес знае за тия и дру­ги книги на забележителния ин­телектуалец?

Жал ми е, че Бачо Ангел, с ко­гото ме свързва десетилетно би­стросърдечно приятелство, не е сред живите. Казват, че няма незаменими хора. Не вярвам! Поне аз рядко съм срещал, а до края на дните си по-рядко ще срещам личности с умствената възвишеност, душевната чисто­та и доброта, с всеотдайното ро­долюбие на академик Ангел Ба­левски.

2014 г.