Както обещахме на читателите на „Нова Зора“, продължаваме да припомняме на нашите сънародници отразяването на празника 3-ти март в българската преса по времето на Царство България. От публикациите могат да си припомнят, ако не знаят да научат интересни неща, например, че авторът на училищния химн „Кирил и Методий“ писателят Стоян Михайловски е бил председател на Върховния македоно-одрински комитет, както и факта, че винаги празникът на освобождението 3-март е честван с въодушевление от всички македонски българи, живеещи в България.
Приятно четене! Продължаваме
София, 24 февруарий 1900 г. в-к „Препорецъ“, Орган на демократическата партия
Годишнината на сключването Сан-Стефанскиятъ договоръ се отпразнува съ големо въодушевление както в столицата, тъй и въ провинцията. Освен обикновените тържества, тукъ множество македонци, начело съ Върховниятъ Македонский Комитетъ, устроиха едно шествие до паметника на Царя- Освободителя и паметника на Левски, гдето се държаха речи.
Утешително е, че в своите съждения по поводъ на 19 февруарий органите на всичките наши партии тоя пътъ са се пазили да се влияятъ от некои отделни недоразумения с Руското правителство и съ се ръководели само от светлиятъ споменъ за човеколюбивите мотиви, които са движили Императора Александра II, за да поведе своята армия за освобождението на българскиятъ народъ, мотиви, на които билъ даденъ блестящъ изразъ в създаването на Сан-Стефанска България и въ оставанието на нашия народъ да си изработи една демократическа Конституция.
София, 20 февруарий 1901 г. в-к “Миръ“ – орган на Народната партия
19 февруарий. Вчера се отпразнува доста скромно народния празникъ за сключването на Св. Стефанския договоръ. В катедралната църква имаше молебенъ, на който присътвуваха всичките власти и доста народъ. Беше разпоредено да стане парадъ на църковния площадъ, както е било всека година, но вчера сутринта се отложи приготовлението.
София, 21 февруарий 1902 год. в-к “България“ – орган на Прогресивно-либералната партия
19 февруарий. Тази дата не се обяснява на никой българинъ. Въ вторникъ преди пладне по случай праздникътъ, свързанъ с тази дата, в съборната църква „Св. Кралъ“ се отслужи молебенъ, на който присъствуваха г-да министрите, висшите чиновници, г-да офицерите отъ столичния гарнизонъ и многобройна публика. Презъ деня държавните учреждения и частните къщи бяха окичени съ знамена. Същия денъ, по стара традиция, живущите в столицата македонски българи използуваха една безшумна манифестация, понеже само те могатъ напълно да споделятъ радостта на българския народъ в този денъ. По поканата на македоно-одринското дружество следъ молебенътъ въ черквата, желающите отидоха въ „Славянската Беседа“, дето г-н Стоян Михайловски, председател на Върховния македоно-одрински комитетъ държа една блескава речъ за значението на 19 февруарий, посрещната добре от присътствуващите.
София, среда 20 февруарий 1902 год. в-к “Новъ Векъ“ - орган на Народната либерална партия
По случай 24 годишнината от датата на подписването на Санъ Стефанския договоръ, споредъ който Македония и частъ от Одринския вилаетъ се изтръгваха изподъ прякото управление на Султана, вчера на 19 февруарий Македонците и Одринците живущи в Столицата организираха многолюдни шествия изъ столичните улици, като некои от участвующите държаха пламени речи предъ паметниците на Царосвободителя и на Васил Левски. Както събранията, така и шествията на македонците се извършиха при пъленъ порядъкъ и никакви приключения не се случиха.
София, 23 февруарий 1903 год. в-к „България“ - орган на Прогресивно-либералната партия
Празнуване на освобождението на България
Вчера, по случай 25 годишнината отъ освобождението на България преди обедъ се отслужи в катедралната църква „Св. Крал“ молебенъ, на който присъствуваха г-да министрите, руския дипломатически агентъ г-н П. Бахметиевъ и г-жа Бахметиева, председателя на Нар. Събрание г-н Драг. Цанковъ и подпредседателите г-да Антонъ Франя и д-ръ Ан.Ходжовъ, много офицери и множество граждани.
Г-нъ Франя е отправил следната телеграма до Негово Сиятелство Графъ Игнатиевъ:
„По случай всенародния тържественъ праздникъ 19 февруарий честъ имамъ, от името на Прогресивно-либералната партия, да поздравя Ваше Сиятелство, като единъ отъ главните виновници за освобождението на нашето Отечество,като молим Всевишния да продължи Вашия скъпъ животъ, за да видите осъществлението на великото дело, на което основенъ камъкъ сте положили преди 25 години в Санъ-Стефано”.
София, четвъртъкъ 20-й февруарий 1903 год., в-к „Миръ“ – орган на Народната партия
Деветнадесети февруария. Вчера се изпълниха 25 години отъ онази знаменита дата, когато съ единъ формаленъ договоръ на воюващите страни България бе прогласена за свободна и една. Но при общото разочерование, което е обхванало нашия народъ и при политическите обстоятелства, въ които живеемъ, сега тоя исторически денъ замина почти не забележенъ. Благодарение на многобройните и неизпълнени обещания на цанковистите една студенина се вкарва в признателната душа на българина. Страшно е да си играе човекъ съ чувствата на единъ народъ!
София, 18 февруарий 1904 год, в-к „Дневникъ“, второ издание
Първата лепта за мавзолея въ гр. Плевенъ
През 1902 год. комитета „Царъ-Освободител Александър I“, в заседанието си отъ 17 май възприе високоблагородната мисълъ на своя основателъ г-н Ст. Заимов, да се въздигне мавзолей в Плевенъ за веченъ споменъ на героите от плевенската епопея и да бъде хранилище на священите тленни останки на загиналите в сраженията за освобождението на България. В същото заседание комитета възложи лично Заимову и генералу Паприкову да реализиратъ високоблагородната идея. Генералъ Паприковъ и Заимовъ енергично подхванаха делото и въ продължение на 1 година и половина събраха нужните средства за въздигането на мавзолея. През 1903 год. месецъ февруарий бе дадена първата лепта за мавзолея на сума 1 лев и 50 ст. от редакцията на вест. „Дневник“. Втората лепта, при това извънредно щедра бе дадена от г-на Ив. Ев. Гешева, 30 000 лева.
Заимовъ и ген. Паприковъ са взели всички мерки, за да бъде готовъ мавзолея към 30 августъ 1904 г.
София, Неделя, 22 февруарий 1904 г. в-к „Народни права“, орган на Либералната партия
Дневни новини. Руския царъ и българския князъ.
По случай праздникътъ на 19 февруарий между Н. Ц. В. князътъ и негово Величество руския царъ са разменени следующите депеши:
„До Н. В. всерусийския император, С.-Петербургъ.
Празнувайки днесъ великия денъ на годишнината отъ освобождението на България, азъ и целия български народъ, като си спомняме великите жертви на братския руски народъ поднася на В.И.Величество нашата дълбочайша благодарностъ и вечнейша признателностъ. Азъ и целия български народъ молимъ Всевишния да низпосли на В.Величество и авгутейшия Ви домъ здравие, дългоденствие и щастие. Като следим с трепетно вълнение на сърдцето за подвизите на великата братска армия, ние молим Всевишния да я покрие съ победи на слава, за слава на нейния върховенъ вождъ, за величието на братския народъ и за радостъ моя и на всички българи.
Фердинандъ”
В отговор е получена следната телеграма
„До Н. Ц. В. князъ Фердинан I, Ситняково
Из телеграмата на В. Ц. Височество, изпратена в деня на освобождението на княжеството, която дълбоко ме трогна, особено ми беше приятно да се уверя в горещото съчувствие проявено от Васъ и цяла България в това именно време, когато Русия, предизвикана от врагътъ, е извадила мечътъ си за защита на своите права.
Моля Ваше Царско Височество да приемете израженията на искрената ми признателностъ и да храните увереностьта, че Русия и сега неотслабно, както и понапредъ, ще се грижи за мирното благоденствие на скъпите и по вера и кръвъ балкански народности.
Николай”.