Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 35 (26 септември 2023) Неосветените дворове на светлия празник на независимостта

Неосветените дворове на светлия празник на независимостта

Е-поща Печат PDF

Събитията от миналото трудно можем да опри­личим на прави линии, започващи с „причина“ и завършващи със „следствие“. Те представляват по-скоро пая­жина от взаимодействия, къ­дето е важно да знаем същест­вените фактори. Индро Монта­нели в своята “История на Рим” обръща внимание на факта, че героичните митове в римската история са се появявали пре­димно в епохи на поражения. Струва ми се такъв аспект имат всички наши септемврийски празници, но сега ще се спра на обявяването на “независимост­та” на 22 септември 1908 г.

Васална държава ли бе България до 1908 г.?

Този въпрос задължително трябва да бъде зададен. По си­лата на Берлинския договор България е васална държава. По неговите клаузи Княжество България е васално на султа­на, то е и трибутарно (т.е. пла­щащо данъци), което пък е ос­новен признак на васалитета. А Източна Румелия направо си е област на Османската импе­рия, макар и автономна. Така е по Берлинския договор. На практика обаче реалностите са съвсем други. Още от първия ден на Освобождението Бълга­рия се изгражда като независима държава. И тази независимост е гарантирана от Русия с ру­ската “окупация” на България, както казват соросоидите, т.е. с Временното руско управление. Защото отношението „сюзерен – васал“ е силово отношение. То би било реалност, ако Османската империя имаше възможност да налага волята си на България със сила. Но между Османската империя и България застава Ру­сия и… просто няма начин това да се случи. Васалитетът си оста­ва на хартия.

Говорейки по темата за не­зависимостта или суверените­та (и двете понятия означават едно и също), трябва да посо­чим, че България демонстри­ра националната си незави­симост още от първия ден на своето конституиране като държава, което се прави от Великото народно събрание с приемането на Конституията на 16 април 1879 г.

По силата на Берлинския до­говор основният закон на Кня­жеството трябваше да бъде Ор­ганически устав, който да под­чертава васалното положение на страната спрямо Портата. Обаче Великото народно съ­брание прие Конституция, за да подчертае независимия ха­рактер на новата държава, га­рантиран от руските “окупа­ционни” войски, и никакво упоменаване на васални от­ношения няма да намерите в нея. Е, питам аз, не беше ли ак­тът на гласуването на Консти­туцията от 1879 г. едновремен­но и акт на обявяване на неза­висимостта? Или пък за тази независимост трябваше да ча­каме австрийският агент Фер­динанд да я прогласи с мани­феста си от 22 септември 1908 г.? Мисля, че всеки що-годе под­готвен седмокласник, че и ня­кои от шестокласниците, ще мо­гат да отговорят. Приемането на конституцията на 16 април 1879 г. беше реалното и формално обявяване на българската не­зависимост. Като следствие и никакъв трибут не беше пла­тен на Портата. А тогава за чий дявол трябва да празнуваме 22 септември, дето никой, когото срещнеш по улицата, не може да ти каже какво е и за како се от­нася? Не го знаят даже отлични­ците!

Нека сега хвърлим

„поглед и на Източна Румелия,

която по Берлинския дого­вор беше оставена под власт­та на султана. Имаше ли ос­манска власт в Източна Руме­лия? Не нямаше! Защо? Първо, поради същата причина като в Княжеството – наличието на руски “окупационни” войски. За наш късмет сред руските вой­ски тук бе и ген. Скобелев. Ве­ликият генерал не се съобрази ни с турско, ни с руско прави­телство, ни с каквито и да са там международни договори, и не остави на мира никой в провинцията, докато не съз­даде боеспособна българска войска от спонтанно възник­налите гимнастически друже­ства. Разбира се Скобелев беше само главният подбудител, всички руски офицери се вклю­чиха с ентусиазъм в това дело, пращайки на майната й, както европейската, така и собстве­ната си дипломация. Добре го е описал Симеон Радев. Този спонтанен ход на българското население и руските офице­ри постави в шах и Европа, и Русия, и Турция. Ако Осман­ската империя речеше да из­прати своите войски по гра­ницата с Княжеството, както предвиждаше Берлинския до­говор, тя щеше да срещне от­чаяната съпротива на ново­сформираното обучено и въ­оръжено българско опълче­ние, подпомогнато от цялото население, готово до край да брани свободата си. Това озна­чаваше нови масови кръвопро­лития, които нито европей­ската, нито руска обществе­ност щяха да приемат. Русия предупреди султана, че няма да допусне кръвопролития, и той, къде да ходи, кандиса да не праща войски в областта. Генерал Обручев го съобщи в Пловдив в началото на април 1879 г.

А властта на един държа­вен субект, знаем, се основава на специални въоръжени от­ряди от хора, наричани армия и полиция. В Източна Румелия те бяха български. Ерго и там независимостта бе установена, както и в княжеството в нача­лото на април. В провинцията обаче международна комисия изработва Органически устав, който дава определени пълно­мощия на султана. Все пак ос­новната власт остава в ръцете на местното Областно събра­ние. Накратко можем да я оп­ределим като Втора българска държава в слаба зависимост от Портата, т.е. слаб васалитет.

Външнополитически измерения на националния суверенитет след Освобождението.

Във вътрешнополитически план можем да кажем, че на­ционалният суверенитет или независимостта на България от Портата е на 100% постиг­ната. Макар по-трудно, но и във външно политически план мла­дата българска държава след­ва изключително суверенни решения. Така например спо­ред тогавашното международно право България има право да изпраща свои дипломатиче­ски агенти в други страни само с разрешението на султана. На тази основа Портата се опитва да пречи на изпращането на бъл­гарски дипломатически аген­ти в други страни. Въпреки това България се налага и в това отно­шение. Още на 19 юли 1979 г., само две седмици след съставя­нето на първото българско пра­вителство, княз Батенберг под­писва указ за изпращане на дипломатически агенти в Тур­ция, Румъния и Сърбия. Дипло­матически агенти са изпратени в Русия (1883), Австро-Унгария (1889), Гърция (1896), Англия, Германия и Италия през 1903 г.

По Берлинския договор Бъл­гария няма право да участва са­мостоятелно в международ­ни конференции, нито да под­писва международни догово­ри. Но тя го прави. Още 1880 г. с подкрепата на Русия тя участ­ва в конференцията на край­дунавските държави в Галац, Румъния, и гласува отчитай­ки единствено националния си интерес. Което пък предизвик­ва недоволството на Австро- Унгария и води до падането на Цанковото правителство. В същия дух на отстояване на на­ционалния интерес и суверени­тет България, пак през 1880 г. и въпреки протестите на Порта­та, се присъединява към Меж­дународната телеграфна кон­венция от 1875 г. Тъй като в ос­новата на международното пра­во и дейност са международните договори, можем да приемем, че със сключването на поредица от международни търговски спо­разумения България утвърж­дава националния си сувере­нитет в международните от­ношения. Такива са сключени с Австро-Унгария през 1896 г., а с Русия, Англия, Франция, Италия и Сърбия през 1897 г.

За ролята на Русия в утвърждаване на българския суверенитет

Предхождащото изложе­ние показва ясно, че Бълга­рия е била независима още от основаването си посредством приемането на Търновската конституция. Нейният сувере­нитет се разпростира както във вътрешнополитически, така и във външнополитически план. Тя действа независимо, суве­ренно. Нейният суверенитет е гарантиран както от бързо из­граждащата се българска ар­мия, така, и най-вече, като се има предвид границата с Ос­манската империя, от покро­вителството на Русия, която сдържа Османското правител­ство да нахлуе на българска те­ритория. Ролята на Русия за га­рантиране на българския сувере­нитет в първите години след Ос­вобождението е изключителна. Каквото и да говорят соросои­дите, точно Русия с острото си предупреждение към султана, гарантира успеха на Съедине­нието през септември 1885 г., спирайки движението на ос­манските войски в наша те­ритория на границата на Кър­джали. Ами ако Русия не беше се намесила? Докъде щяха да стигнат османските войски то­гава? Дали султанът би обърнал внимание на подобен апел на Англия, например. Със сигур­ност Сърбия също щеше да нахлуе и бихме били изправе­ни пред неминуем крах. Точ­но спирането на турското на­стъпление при Кърджали, даде възможност на българите да за­щитят границата си от сръбско­то нахлуване. Е, как тогава Русия била срещу Съединението, кога­то тя го е спасила! Да не говорим, че въпросът за Съединението на Княжеството и Източна Ру­мелия, вече е бил решен от Русия в международен план и фикси­ран в договора за Съюза меж­ду тримата императори от 1881 г., по-точно в т. 4 от Протоко­ла към него, където се казва: “Трите държави няма да се про­тивопоставят на възможно съ­единение на България с Източна Румелия в рамките на терито­риалните граници, указани от Берлинския конгрес...”. Ясно кой е наложил тази клауза в дого­вора, ама защо не се сеща ни­кой соросоид, млад или стар, да я цитира…

Възниква въпросът

защо Русия прави толкова много за България

по онова време, а не про­вежда типичната за Великите сили тогава, а и сега империа­листическа политика?

Интересен и важен въ­прос. По онова време развитие­то на руската държавна идеоло­гия е достигнала до формулира­ната от Сергей Уваров триада: “Православие, самодър­жавие, народ”. Тази иде­ологическа, но и дър­жавноправна формула ни показва, че власт­та в Русия се основава на ценностите на пра­вославието и славян­ската народна тради­ция, които властта на царя-самодържец бра­ни. Каква разлика от Западна Европа, където господства масонски­ят принцип: “Свобода, братство и равенство”, - т.е. формалното равен­ство пред закона и няма дори намек за морална отговорност. И точно за­щото я няма моралната отговорност, никой не може да гарантира дори формалното равенство пред закона. То оста­ва само празна фраза, пропагандна демагогия, фалшива новина.

От триадата “Пра­вославие, самодържа­вие, народ” пряко про­изтича славянофил­ството, което става во­дещото политическо движение в Русия след среда­та на XIX век. Славянофилство­то като разгърната политиче­ска доктрина (виж напр. “Русия и Европа” от Николай Дани­левски) поставя акцент вър­ху мирогледния и геополити­чески конфликт със Запада и търси необходимия на Русия съюзник в славянските наро­ди, преди всичко в православ­ните славянски народи и ак­центът по това време не е към Сърбия, а към България. Към България е насочено внима­нието и социалната активност на славянофилите, защото тя се счита за най-близка по дух и исторически път. В тази насо­ка особена роля изиграва книга­та на близкия до славянофили­те изследовател Юри Венелин “Древните и сегашни българи и отношението им към русите”. Вниманието на руската ге­ополитика се премества върху Сърбия за сметка на България едва когато Западът, посред­ством Батенберг, манипули­ран от Англия, и Фердинанд, откровен австрийски агент, предизвикват противоречия и конфликти с бившата осво­бодителка. Тук особени усилия полага Стамболов и не случай­но соросоидите го имат за носител на нацио­налната ни идея, ма­кар самите те да са тол­кова далеко от каква­то и да е национална идея, че е просто смеш­но да определят кой е нейният носител.

Манифестът на Фердинанд и неговите последствия

Че Фердинанд с не­говия манифест няма никакъв принос към независимостта на България, казахме, е ясно на всеки седмок­ласник. Но защо Фер­динанд издаде този манифест и какви бяха последствията от него, е важно да се разбере. Манифестът е обявен на 22 септември, а на 23 септември Австро-Ун­гария обявява анекси­ята на Босна и Херце­говина. По Берлинския договор Австро-Унга­рия окупира Босна и Херцеговина за срок от 30 години. Този срок вече е изтекъл на 1 юли 1908 г. и Австро-Унгария трябва да се оттегли от провинцията. Ос­вен ако Берлинският договор престане да действа!... Ерго, кой друг, ако не австрийският агент Фердинанд може да го наруши? И Фердинанд обявя­ва “независимостта” на Бълга­рия, а Австро-Унгария на дру­гия ден анексира Босна и Хер­цеговина. Фердинанд Лисица­та, неслучайно му викат така, не обръща внимание на много­кратните постъпки на руската и английска дипломация, Бъл­гария да изчака. Русия и Авс­тро-Унгария вече са се догово­рили за ревизия на Берлин­ския договор. Но в случай на общо действие за промяна на договора, Русия също ще има своите придобивки, а Австро- Унгария не желае това. Номе­рът с България минава. Въоб­ще историята е много жалка, за нищо възвишено не става дума.

Основните последствия за България от събитията на 22 септември са крайно неблаго­приятни. Това е времето, кога­то с Англо-Руския договор от 1907 г. вече са се оформили ос­новните противостоящи гру­пировки, които ще се сблъскат в Първата световна война. За­ставайки на страната на Австро- Унгария, България фактиче­ски предопределя бъдещата си позиция – участник в коа­лицията на губещите. Изклю­чително тежки са последиците за българската кауза в Маке­дония. След младотурската ре­волюция от юли 1908 г. бълга­рите в Македония са на голяма почит. ВМРО, което подпома­га младотурците, прави пре­ход към легална политическа дейност. Създават се българ­ски политически партии, кои­то изпращат представители в османския парламент. Има перспектива пред българската дипломация да помогне за осъ­ществяването на така желани­те реформи в Македония. Ми­нистърът на външните работи ген. Ст. Паприков, който е до­бре запознат със ситуацията, по­лага огромни усилия да достиг­не до разбирателство с Порта­та. В Истанбул на 14 септември е изпратен Калчо Хаджикал­чов да преговаря. Само в рам­ките на една седмица е постиг­нат огромен напредък. Тур­ция се съгласява с одържавя­ването на частта от Източните железници на територията на България, предприето от бъл­гарското правителство, съ­гласява се и с обявяването на независимостта на България. Това, което иска, е съюзниче­ски договор. Ще рече още един успех за нас. Като се има пред­вид, че в този момент нещата в Македония стоят отлично за българите, такъв съюз би закрепил техните позитивни придобивки. Но не, Ферди­нанд Лисицата, австрийският агент, обявява глупавия си ма­нифест, който разваля всичко. Манифестът се отразява не­гативно на отношенията ни с Русия и Англия, по-конкрет­но замразява се действието на Българо-руската военна кон­венция от 1902 г., толкова ва­жна да ни пази гърба от Ру­мъния, при положение че при случая с убийството на румън­ския журналист Михайляну от Върховния македоно-одрин­ски комитет през 1900 г. от­ношенията ни с Румъния сти­гат почти до война. Естествено, развалят се и отношенията с Портата, което е и една от при­чините за коренната промяна в отношението на младотур­ците към българското движе­ние в Македония. Оттук неща­та непрекъснато се изострят, за да се стигне логично до Бал­канската и Междусъюзниче­ска войни, съответно до Пър­вата национална катастрофа.

Защо ли тези очевидни нега­тивни последствия не се комен­тират в нашата историческа ли­тература? Не знам, може би за­щото, както е посочил Индро Монтанели, в период на кри­за народите си създават ми­тове и се опитват да се хванат за тях. Но за България митът за обявяването на независи­мостта на 22 септември 1908 г. далеч не е конструктивен.

Да възхваляваш измамата, значи да се учиш на глупост.

Интересен и важен въ-
прос. По онова време развитие-
то на руската държавна идеоло-
гия е достигнала до формулира-
ната от Сергей Уваров триада:
“Православие, самодър-
жавие, народ”. Тази иде-
ологическа, но и дър-
жавноправна формула
ни показва, че власт-
та в Русия се основава
на ценностите на пра-
вославието и славян-
ската народна тради-
ция, които властта на
царя-самодържец бра-
ни. Каква разлика от
Западна Европа, където
господства масонски-
ят принцип: “Свобода,
братство и равенство”,
- т.е. формалното равен-
ство пред закона и няма
дори намек за морална
отговорност. И точно за-
щото я няма моралната
отговорност, никой не
може да гарантира дори
формалното равенство
пред закона. То оста-
ва само празна фраза,
пропагандна демагогия,
фалшива новина.
От триадата “Пра-
вославие, самодържа-
вие, народ” пряко про-
изтича славянофил-
ството, което става во-
дещото политическо
движение в Русия след среда-
та на XIX век. Славянофилство-
то като разгърната политиче-
ска доктрина (виж напр. “Русия
и Европа” от Николай Дани-
левски) поставя акцент вър-
ху мирогледния и геополити-
чески конфликт със Запада и
търси необходимия на Русия
съюзник в славянските наро-
ди, преди всичко в православ-
ните славянски народи и ак-
центът по това време не е към
Сърбия, а към България. Към
България е насочено внима-
нието и социалната активност
на славянофилите, защото тя
се счита за най-близка по дух
и исторически път. В тази насо-
ка особена роля изиграва книга-
та на близкия до славянофили-
те изследовател Юри Венелин
“Древните и сегашни българи и
отношението им към русите”.
Вниманието на руската ге-
ополитика се премества върху
Сърбия за сметка на България
едва когато Западът, посред-
ством Батенберг, манипули-
ран от Англия, и Фердинанд,
откровен австрийски агент,
предизвикват противоречия
и конфликти с бившата осво-
бодителка. Тук особени усилия
полага Стамболов и не случай-
но соросоидите го имат
за носител на нацио-
налната ни идея, ма-
кар самите те да са тол-
кова далеко от каква-
то и да е национална
идея, че е просто смеш-
но да определят кой е
нейният носител.
Манифестът на
Фердинанд и неговите
последствия
Че Фердинанд с не-
говия манифест няма
никакъв принос към
независимостта на
България, казахме, е
ясно на всеки седмок-
ласник. Но защо Фер-
динанд издаде този
манифест и какви бяха
последствията от него,
е важно да се разбере.
Манифестът е обявен на
22 септември, а на 23
септември Австро-Ун-
гария обявява анекси-
ята на Босна и Херце-
говина. По Берлинския
договор Австро-Унга-
рия окупира Босна и
Херцеговина за срок
от 30 години. Този срок
вече е изтекъл на 1 юли 1908 г.
и Австро-Унгария трябва да се
оттегли от провинцията. Ос-
вен ако Берлинският договор
престане да действа!... Ерго,
кой друг, ако не австрийският
агент Фердинанд може да го
наруши? И Фердинанд обявя-
ва “независимостта” на Бълга-
рия, а Австро-Унгария на дру-
гия ден анексира Босна и Хер-
цеговина. Фердинанд Лисица-
та, неслучайно му викат така, не
обръща внимание на много-
кратните постъпки на руската
и английска дипломация, Бъл-
гария да изчака. Русия и Авс-
тро-Унгария вече са се догово-
рили за ревизия на Берлин-
ския договор. Но в случай на
общо действие за промяна на
договора, Русия също ще има
своите придобивки, а Австро-
Унгария не желае това. Номе-
рът с България минава. Въоб-
ще историята е много жалка,
за нищо възвишено не става
дума.
Основните последствия за
България от събитията на 22
септември са крайно неблаго-
приятни. Това е времето, кога-
то с Англо-Руския договор от
1907 г. вече са се оформили ос-
новните противостоящи гру-
пировки, които ще се сблъскат
в Първата световна война. За-
ставайки на страната на Австро-
Унгария, България фактиче-
ски предопределя бъдещата
си позиция – участник в коа-
лицията на губещите. Изклю-
чително тежки са последиците
за българската кауза в Маке-
дония. След младотурската ре-
волюция от юли 1908 г. бълга-
рите в Македония са на голяма
почит. ВМРО, което подпома-
га младотурците, прави пре-
ход към легална политическа
дейност. Създават се българ-
ски политически партии, кои-
то изпращат представители
в османския парламент. Има
перспектива пред българската
дипломация да помогне за осъ-
ществяването на така желани-
те реформи в Македония. Ми-
нистърът на външните работи
ген. Ст. Паприков, който е до-
бре запознат със ситуацията, по-
лага огромни усилия да достиг-
не до разбирателство с Порта-
та. В Истанбул на 14 септември
е изпратен Калчо Хаджикал-
чов да преговаря. Само в рам-
ките на една седмица е постиг-
нат огромен напредък. Тур-
ция се съгласява с одържавя-
ването на частта от Източните
железници на територията на
България, предприето от бъл-
гарското правителство, съ-
гласява се и с обявяването на
независимостта на България.
Това, което иска, е съюзниче-
ски договор. Ще рече още един
успех за нас. Като се има пред-
вид, че в този момент нещата
в Македония стоят отлично
за българите, такъв съюз би
закрепил техните позитивни
придобивки. Но не, Ферди-
нанд Лисицата, австрийският
агент, обявява глупавия си ма-
нифест, който разваля всичко.
Манифестът се отразява не-
гативно на отношенията ни с
Русия и Англия, по-конкрет-
но замразява се действието на
Българо-руската военна кон-
венция от 1902 г., толкова ва-
жна да ни пази гърба от Ру-
мъния, при положение че при
случая с убийството на румън-
ския журналист Михайляну от
Върховния македоно-одрин-
ски комитет през 1900 г. от-
ношенията ни с Румъния сти-
гат почти до война. Естествено,
развалят се и отношенията с
Портата, което е и една от при-
чините за коренната промяна
в отношението на младотур-
ците към българското движе-
ние в Македония. Оттук неща-
та непрекъснато се изострят, за
да се стигне логично до Бал-
канската и Междусъюзниче-
ска войни, съответно до Пър-
вата национална катастрофа.
Защо ли тези очевидни нега-
тивни последствия не се комен-
тират в нашата историческа ли-
тература? Не знам, може би за-
щото, както е посочил Индро
Монтанели, в период на кри-
за народите си създават ми-
тове и се опитват да се хванат
за тях. Но за България митът
за обявяването на независи-
мостта на 22 септември 1908 г.
далеч не е конструктивен.
Да възхваляваш измамата,
значи да се учиш на глупост.