Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Начало 2023 Брой 32 (5 септември 2023) Войната приключва. Ще се спасим ли?

Войната приключва. Ще се спасим ли?

Е-поща Печат PDF

Специалната военна опе­рация на Русия срещу Украйна е особен вид война заради причини­те, които я провокираха. Но и заради начина й на водене на военните действия, заради кои­то е оправдавана или отрича­на. Най-важната й особеност е, че тя не се провежда с цел да се завземат територии и да се оку­пира и ликвидира впоследствие нападнатата държава. Това, от една страна, е война на идеоло­гия срещу идеология. А, от друга, е продълже­ние на вековечен спор и вражда между циви­лизациите и техните най-могъщи държави, които ги олицетворяват и които днес устрой­ват и ръководят света.

Точно поради тези особености тя представля­ва нещо ново в геополитиката и е важно да бъде изучена, ана­лизирана и тълкувана, за да бъде разбрана правилно. Защото тук са събрани на едно място и се проявяват едновременно много от спецификата на днешната геополитика, нравите и пове­дението на великите държави с тяхното отношение към мал­ките и слаби народи и страни.

Много необходими, нало­жителни и ценни са изводите и поуките конкретно за нас и нашата държава – стига, разбира се, да бъдат направени умно, професионално, умело и без пропагандни пристрастия. Много греш­ки бяха сторени за тези две години от българ­ските държавници и политици.

И то доста груби и непрос­тими, които ще имат тежки последици за всички ни. Те ха­рактеризират много точно въз­можностите на властта, изгра­дена от случайни хора без подго­товка, но и без морал, умения, познания.

Специалната военна опера­ция изостри до крайност меж­дународните отношения. В та­кава ситуация най-голямо е из­питанието на малките и слаби народи и държави. Те нямат своя самостоятелна външна политика, а точно сега се на­лага да направят своя съдбовен избор. Ако сгрешат и изберат гу­бещия, след войната върху тях неизбежно се стоварва най- тежкият удар на възмездието. И понеже управниците им са все хора продажни и непригод­ни за отговорностите, които са им поверени, повече от тях правят недопустими грешки, не отчитат реалностите, ми­слят единствено за личното си благополучие и се обручават с този, който най-убедително ги съблазнява. Те дори не си правят труда да помислят мал­ко, да поразсъждават, да съо­бразяват с повече аргументи и различни очаквания за всич­ко, което ще се случи след края на войната.

Рядко ще се появи дър­жавник, който да изхожда от националния, а не от личния или класовия си интерес. Той моментално бива изолиран вътре в държавата и подложен на външен натиск. Защото та­къв човек разклаща установи­лата се система и показва колко порочно е устроена държава­та и колко гибелна е полити­ката на властта.

Малките народи наистина почти нямат избор, но могат да се държат разумно и достой­но, да не бързат със съглашател­ството си. А когато все пак „из­берат“ съюзника си, в ника­къв случай не бива да се дър­жат нагло и арогантно към противника – особено ако е доскорошен съюзник. Това е най-срамното и нагло нагажда­чество към новия господар, де­монстрация на верноподани­чество.

А България се държи така винаги!

Така се държи тя и по вре­ме на СВО, без изобщо да от­чита реалностите и промени­те в ситуацията. Агресивната й пропаганда в подкрепа на Ук­райна и сеенето на ненавист към Русия и обявяването й дори за „враг № 1“ на България настройва обществото и усил­ва русофилските му настрое­ния. Обществото вижда неадек­ватността на българските дър­жавници и все повече осъзнава, че те го водят към пропаст, от която този едва ли ще има изли­зане. Властта целенасочено ра­боти за изкореняване на про­руските симпатии на бълга­рите. Но го прави неумело, гру­бо, арогантно – само и само да се хареса на господарите си и да заслужи благоволението им. И дори бърза да ги изпревари в акциите си, за да докаже ев­ропейския си характер и вяр­ност към новите идеали и цен­ности. За тях това не е опас­но за България. Те си мислят, че като се намесят в конфликта между големите, ще станат и те големи и България ще придо­бие заради тях ново значение.

Както винаги, така и този път, българските държавни­ци не осъзнават, че след всяка подобна война, особено така, която е форма на цивилиза­ционен сблъсък, се установя­ва нов световен ред, променят се държавните субекти, които ръководят света. Рядко субе­ктът, който е решавал до война­та съдбите на народите, запазва положението си и продължава да налага волята си и след нея.

Сега е на път да стане съ­щото.

Войната категорично из­вежда новите световни лиде­ри Русия и Китай и пуска в ход сгромолясването на Европа и изместването на САЩ от пър­венстващата им роля. За съжа­ление това не се вижда или ако се вижда, се преценява като съв­сем временно, след което ще се възстанови статуквото. Българ­ската власт е напълно полити­чески ослепяла и е изгубила на реалната представа за себе си и за състоянието на света.

Светът обаче се преобръща и променя издълбоко своята същност и облик.

Тези трансформации проти­чат обективно и не могат да бъ­дат спрени. Могат да бъдат от­ричани, но с отрицание няма да бъдат изключени от светов­ните процеси. Държавникът е длъжен да ги усеща и наблюда­ва внимателно и постоянно да си вади изводи за перспективи­те и бъдещите възможности за България. Тя нека пак да си е лоялен съюзник, но по друг на­чин и със съзнанието, че в един момент ще трябва да се изли­за от позорното положение. Трябва винаги да се оставя подобна възможност и тя да бъде реална.

Сега най-важното е да се държат всички врати отворе­ни, а не да се затварят демон­стративно и с увереността, че нищо не се случва и няма да се случи.

Защото скоро ще се случи нещо много важно!

Много погрешно и вредно за България е да се държи като лаещо кученце срещу Русия и Китай, да говори срещу тях, да се организират протестни ак­ции срещу политиката им и да се втълпява на обществото, че са зловещи диктатури, а лиде­рите им са убийци и престъп­ници. Управниците са възпри­ели детинското поведение да реагират отрицателно и нап­левателски срещу всеки опит да им се каже истината. Вместо да помислят, примерно над ду­мите на президента, те изли­зат с декларации, обвиняват го в предателство, в желание непременно да контролира властта и да се меси в нейните работи. Добре, но властта не е сама за себе си. Тя управлява държавата и работа на всич­ки, които тя управлява, е да я контролират и поучават, да изискват от нея и да са непри­мирими към грешките й.

Поведението на днешната власт е, както се казва, римейк на вече случило се през пър­вата половина на 40-те годи­ни. Тогава властта си позволи да преследва и наказва физи­чески несъгласните. Днес тя е с огромно желание да запуш­ва устите на непокорните и да отстранява противниците си. Но това няма в никакъв случай да я спаси. Дори и да промени Конституцията и да измай­стори нов Закон за защита на държавата и нацията. Напро­тив, осъжда я на още по-суро­ва присъда.

Политическият инат вина­ги е проявление на нелечима глупост и безнадеждност. Той е присъщ на слугинския ман­талитет.

Но нима държава с такъв манталитет има бъдеще?