Проф. Михаил Ростовцев е руски историк на древния свят, археолог, публицист, изкуствовед, университетски преподавател. Роден е на 29 октомври (10 ноември) 1870 г. в Житомир, Руската империя. Син е на действителния таен съветник Иван Якович Ростовцев, бивш учител по латински език и член на Държавния съвет на Руската империя. Завършва класическа гимназия в Житомир, учи в Киевския университет, а по-късно се прехвърля в Санкт Петербургския университет, който завършва през 1892 г. Подготвя се за професор по история, класическа филология и археология.
През 1899 г. става частен доцент в Петербургския университет. През същата година защитава магистърска степен на тема „Системата за изкупуване на Рим“. От 1902 г. е университетски професор в катедрата по Стара история и класическа филология, преподава в Александровския лицей, изучава античната живопис в Босфорските крипти в Керч. През юни 1914 г. е избран за член-кореспондент на Пруската академия на науките. Член е на Петербургската академия на науките (1917) и член-кореспондент на Британската академия от същата година.
През 1920 г. емигрира в САЩ. В изгнание Михаил Ростовцев получава световно признание в Университетите на Уисконсин и Йейл (от 1925 г.). От 1928 до 1936 г. Ростовцев участва в написването на „Кеймбриджска история на древния свят“.
Проф. Михаил Ростовцев е известен като титан на античната история и е един от великите представители на историческата наука на ХХ век.
Умира на 20 октомври 1952 г., на 81 години, в Ню Хейвън, щата Канектикът, САЩ.
През септември изд. „Изток-Запад“ ще пусне на пазара ново издание на книгата на проф. Михаил Ростовцев „Залезът на Античната цивилизация“. Първото преиздаване на книгата бе през есента на 2022 г. То бе само 200 бройки и го подарявах на мои приятели и познати. Към него си позволих да напиша предговор, който трябва да излезе като послеслов в новото издание – изданието от 2023 г., за което добавих още няколко изречения.
Ето ги:
Книгата на Михаил Ростовцев „Залезът на Античната цивилизация“ е пред вас. Тя е посветена на причините за залеза на Гръко-Римската цивилизация.
Защо е актуална? Днес Западноевропейската цивилизация, цивилизацията, наследник на древния Рим, също е навлязла в своя залез. Упадъкът й е видим. Прочитането на книгата на проф. Ростовцев ще ви насочи към много аналогии. Но има и някои разлики. Ще посоча три, които смятам за съществени.
1. Римската империя е била ограничена, имала е граници. Западноевропейската цивилизация е глобална.
2. В древността човекът е бил необходим. Днес голяма част от хората са излишни.
3. Западноевропейската цивилизация е наследник на Гръко- Римската, на Античната цивилизация. Тя е стъпила на Християнската религия. Днес доминиращата религия може да се изрази в „препоръката“: „Живей всеки ден като за последно!“
Въпроси.
Ще има ли наследник Западноевропейската цивилизация?
Каква ще е съдбата на земляните?
Има ли креативна посока?
Помислете!
Студията на именития руски учен М. И. Ростовцев, един от най-всестранните и най- дълбоки познавачи на класическата древност, който сега е професор в Университетa в Madison (Wisconsin, Америка), е печатана в списанието „Русская Мысл”, Кн. VI—VII, VIII — XII,1922 г. Поради големия интерес, който тя представя и поради оригиналните мисли, изложени в нея, ние вярваме, че ще бъде полезно да я дадем в преводна нашите читатели, толкоз повече, че върху тая тъй интересна проблема из историята на древността у нас нищо не е писано.
Приятен дълг ни е да изкажем благодарност на Г-на Проф. Ростовцева, който твърде любезно позволи да преведем студията му, а също и на издателството „Ново Училище“, което се нагърби с издаването на книжката тъкмо във време, когато търсенето на сериозното четиво у нас е много слабо.
София февр. 1924,
Гавр. И. Кацаров
ПРЕДГОВОР
Иван ЦЕНОВ
Няма епоха в историята на човечеството, която би била по-интересна за издирвача на историческата еволюция и на т.нар. прогрес в историята на човечеството, отколкото епохата на Римската империя. Бедна откъм крупни факти, почти не създала личности от световно значение, с изключение на най-ранния й период, тя въпреки това отдавна привлича вниманието на най-видните историци и мислители. Всички еднакво биват поразявани от контраста. Епоха на древността, необикновено богата с творчество, създала велики ценности една подир друга, като че ли непознаваща ни прекъсване, ни спиране в своето творчество, преживяла в първия век на съществуването на римската световна империя висок творчески подем, не по-малък от подема на Гърция в V и IV в. и от тоя на следалександровата епоха в III и II в., тя съвършено, като че ли неочаквано отначало, престава да твори, замира, замръзва, и после от III в. сл. Хр. почва бавно да се спуска надолу, връщайки се, по видимому, във всички области на живота към все по-примитивни и по-примитивни условия, които, както изглеждало, окончателно и завинаги били изпратени в архивата.
Не е чудно, че това явление, ясно вече за съвременниците му, е предизвиквало все по-голям и по-голям интерес. Един след друг най-видните умове са се опитвали да го опишат и обяснят. От Гиббона до Ферреро са били предлагани безкрайно количество решения на проблемата. Ни едно от тия решения не е могло да се задържи. Не искам да ги изброявам. Те са повече или по- малко известни на всинца. Но ще изтъкна това, че в повечето от тях се крие основна грешка. Изследвачът описва един от симптомите на развиващия се упадък, един от процесите, свидетелствуващи за израждането на творческата сила в тая или оная област, и обявява тоя симптом за причина, главна причина на залеза на античната цивилизация. Това е едната група. Другата като че ли отива по-дълбоко, но и тя също се спира на повърхността. Така Зеек е развил теорията си за „Ausrottung der Bestеn“, т.е. постепенното и систематично унищожение, в социалните и политически конвулсии на стария свят, на най-добрите и най- творчески сили, забравяйки че тая диагноза е правилна само за Гърция и Италия и никак не обяснява, защо творческите сили не дошли от тия западни провинции на империята, които след няколко века построиха великата европейска култура, или от Изток, който още в по-близко бъдеще преживял разкошен ренесанс. Други говорят за „контаминация“ на творческите раси с елементи от по-низши раси чрез робството. Източната и варварската западна кръв заменили творческата гръко-латинска раса с друга, смесена, неспособна за култура. Но и те забравят, че същите тия източни раси на времето си създали най-велики култури, без които културата на гръко- римския свят би била немислима. Пита се, защо кръвта на тия раси непременно трябвало да убие творческия фермент на гръко-латинската раса, а не да го съживи?
Още по-малко задоволително е, да се изтъква поглъщането на културната раса на гръко-италийците от западните варвари, варваризацията на римската империя. Такова поглъщане на по-културни елементи и раси от по-малко културни не веднъж се наблюдава в историята на древността. Върху сумерите в Месопотамия се наслоили семитите, след тях се явили и завладели Месопотамия каситите, и най-после господствуващи племена станали полудивите асирийци от горното течение на Ефрат и халдеите от Арабийската пустиня; но въпреки това всеки път след късовременно понижение на културното равнище настъпва нов висок подем на културното творчество. Още по-ярък пример ни представя историята на гръцкия свят. Великата егейска култура преживяла своя цикъл от скромни начала до бляскав подем на творчеството във II-то хилядогодие и до пропадането в края на това хилядогодие. При това пропадане дошли „варвари“ (същите, както германците и славяните в епохата на римската империя, т. е. народи с по-примитивна култура), гърците, и в течение на два века изковали основите на самата тая култура, която по- късно завоювала света. Същото, mutatis mutandis, се случило и в Италия. Защо в римската империя тоя процес на наслоение докарал необикновено дълъг и болезнен процес на разложение, а не нов подем на културата в най-близко бъдеще? Нека не се говори за политическия строй на римската империя. При същия монархически строй Изток преживял един ренесанс след друг, един по-великолепен от другия. Защо тоя строй трябвало да убие културата в римската империя? Не е ли по- право да се каже, че тоя строй бил израз на развиващия се културен процес, а не негова причина?
Античният свят преживял много културни приливи и отливи, които приемали различна форма спроти местата и епохите. Подем и израждане са свойствени не само за епохата на съществуването на световната римска държава. Причините на тоя подем и израждане принадлежат към тия тайни на историческия процес, чиято завеса не е могъл да повдигне до сега нито един исторически издирвач. Всичко, що можем да направим, то е, в най-добрия случай, да опишем процеса на развитието както като напредване, тъй и като обратно движение, да свържем ведно редицата успоредни явления и да изясним историческата връзка, и най-близките причини на всяко от тях. За тая цел историята на Римската империя ни дава изобилно, изключително изобилно градиво. Не е така със същите явления на Изток, дето ние стоим пред голия факт, понижението на творческите културни сили; в гръко-римската област ние можем да го проследим стъпка по стъпка почти във всички области на живота. При това не бива да се забравя, че не може да се говори за пълно прекъсване на творчеството и за смърт на творческия дух и сили нито за една епоха на културен отлив и още по-малко за епохата на римската империя. Такава диагноза би била в основата си неправилна. Творческите сили продължават да действуват, но не в тия области, които създават културния живот, както го разбираме ние. Tе се отдръпват от областта на държавата, науката, техниката, подобрението условията на материалното съществуване, но няма нито една епоха, в която творческият дух да изсъхне в областта на религията и изкуството. И характерно е, че епохите на най- големия подем в областта на религиозното творчество почти никога не съвпадат с епохите на най-плодотворна работа в останалите области на културата. По-скоро може да се каже, че религиозното творчество или предхожда, или върви след най-високия подем на творчеството в другите области. Изкуството живее свой, като че ли автономен живот и няма такава епоха, в която крупните творци да не отразяват в изкуството духа и стремежите на епохата. Формите на това отражение се менуват, но живата душа в изкуството никога не умира.
От това гледище, аз си позволявам да предложа на вниманието на читателя кратък очерк на това, как е вървял процесът на отлива в епохата на ранната римска империя и в първите десетилетия на късната римска империя, с особено внимание към първите три века на новата ера, когато преломът бавно назрявал. Тая епоха винаги ме е интересувала, много съм мислил върху нея и не малко съм писал за нея. Тя никак не е по-интересна и по-важна отколкото следващите епохи, като се почне от IV в, сл. Хр., но това време ми е по-малко познато, а аз се боя да обобщавам там, дето в ръцете ми няма пълен и напълно лично от мене изследван материал.
ПСИХОЛОГИЧЕСКОТО ПРЕРАЖДАНЕ
Животът в държавата и за държавата си отишъл сега и от западната половина на цивилизования свят, както си отишъл по-рано и от източната. Да се повърне той назад, било безнадеждна мечта. Дори и членовете на сенаторското съсловие бързо съзнали това. Огромния обем на римската империя, която обхванала целия цивилизуван свят, не възбуждал горещи чувства у хората, както своята държава-град, а само чувство на уважение, смесено у едни със страх, у други с гордост. Да се работи за империята — могло да бъде данък на чувството за дълг, но най- често това било занаят, който осигурявал живота, но никак не и радостна жертва. Машината работила като машина, и човек чувствувал себе си или като винт на тая машина, или като обект на нейната работа. Някой движел главния лост на тая машина, и тоя някой бил извън контрол и извън пределите на въздействие. Императорите се сменявали, тежкия ход на машината си оставал същия. Мощния облик на държавния Рим ставал все повече безличен и все повече безразличен, като някаква сила от по- висок разред, чиято работа не могла нито да се поправи, нито да се измени. Но тая сила била необходимост, да се води с нея борба било не само безполезно, но и грешно. Тя смазвала за миг своите противници и продължавала да работи, както по-рано. Понятието гражданин, с което се сживял стария гръко-римски свят, изчезнало за винаги, останал човекът и човечеството.
...
Има ли в тоя хаоси в това напрежение на религиозното чувство елемент не само на разложение, но и на творчество? Струва ми се, че има. Достатъчно е известно, как из редицата на съществуващите църкви, които живели редом с държавата, постепенно се отделя една, която расла и закрепвала в борба с държавата, борба не активна, а пасивна, борба не за власт, а за религиозен идеал. Тука не е място да се говори за причините и за етапите на тая борба, не е място да се говори и за причините на неудържимия ръст на тая църква. За нас е важен един безсъмнен факт. В хаоса и безнадеждността на I I I в. израснала като мощна скала, организацията на християнската църква, равнодушна към държавата, враждебна към културата на стария свят, която преместила центъра на тежестта на живота вътре в човека, която отваряла безкрайни перспективи зад гроба и съединявала своите последователи в мощен идеен съюз, готов да приеме в лоното си и силните и слабите,и добродетелните и порочните, и образованите и невежите, и жените и мъжете. Християнската църква е велико творение на духа и волята, които се отвърнали от старите пътища и указали властно на нови. Като се съединила с държавата, църквата, не без щета за себе си, поддържала остарелия неин организъм. Но като приела държавата, тя не приела старите пътища на творчество и започнала постепенно да отваря вратите за нови. Как да се прецени работата на християнството и християнската църква, която тъй ярко отразила в себе си изменилата се коренно психика на античния свят? Може ли да се говори, че и тя е продукт и симптом на отслабването на човешките творчески сили? Не виждам никакви основания за подобно твърдение. Всичко творческо, което останало в античния свят, се обединило като в фокус в творчеството на християнството. Преценката на това творчество не влиза в пределите на поставената от мене задача.
Далеч съм от мисълта, че в моите редове съм сполучил да изясня въпроса за причините на залеза на древността. Обаче уверен съм в едно. Напразно ще дирим тия причини в икономическото развитие на античния свят. Изменението на формите на икономическия бит, възвръщането към първобитни форми на стопанството е само един от многото симптоми. Всички тия симптоми се обгръщат от един общ, който може би е не само симптом, не само резултатна още по- дълбоки, недостъпни на нашето издирване, процеси, но именно тая основа, която причинила постепенната промяна на всички форми на античния живот. Аз имам предвид психологическото прераждане на всичките обществени слоеве; само по-дълбокото издирване на това прераждане е в състояние да пролее нова светлина върху развитието на античността в периода на нейния „залез“.