12-о издание на Националния фестивал
на патриотичната песен „Отечество“
Песни в прослава
на Отечеството
В Плевен върви подготовката за Националния фестивал на патриотичната песен „Отечество“. Г-жа Евгения Иванова, председател на Организационния комитет по подготовката и провеждането на фестивала, чиято цел е да популяризира българската песен с патриотична насоченост, както и да открива млади таланти в певческото изкуство, уточни: „Фестивалът отдавна е събитие за града и очаквана изява на много певчески колективи и индивидуални изпълнители. През годините в него участваха все повече представители от цялата страна, което показва интереса към инициативата, а нас ни зарежда с вярата, че вършим нещо много необходимо за хората на град Плевен и за патриотичното възпитание на по-младите поколения.
И тази година във фестивала ще покажат своите творчески сили и възможности мъжки, женски, детски и смесени хорове, певчески групи, дуети и индивидуални изтълнители, които ще се представят само с по две патриотични песни. Фестивалът се провежда в един ден и факторът време е от съществено значение. Разчетите трябва да са такива, че времето да стигне за всичко и за всички“, допълва Евгения Иванова и подчертава с видимо задоволство.
„Радваме се, че географията на участниците говори за все по-нарастващия авторитет на това музикално събитие, но същевременно ни натъжават за неминуемите ограничения по брой и време за изява на тези все по-многобройни и вдъхновени от любовта към България хора“.
И наистина, да дойдеш от Бургас, от Панагюрище или Пазарджик, за да изпееш 2 песни за по 3-4 минути, може да означава не само признание за усилията на организаторите в подготовката на фестивала, но показва преди всичко потребността на хората от атмосферата на висок патриотизъм, който неминуемо създават песните за Отечеството. Както и усещането на публика и изпълнители за отсъствието на онова болезнено чувство наречено единение така необходимо в тези сложни и бездуховни времена.
„Човек трябва да чуе например мощния глас на смесения хор от бунтовно Панагюрище и на вокалните детски групи от с. Търнене и Ново Село, Русенско, продължава своята изповед г-жа Иванова, за да осъзнае, че България е оцеляла, защото е пяла. И в радост, и в изпитания, и в болка, и в надежда.
Тази година записахме за участие 42 представителни групи от Горна Оряховица, Несебър, Созопол и София; от Луковит и град Левски; от с. Сушица, община Стражица и Долно Абланово, Русенско; Дълбок дол, Троянско и село Шияково, община Гулянци. Не мога да пропусна и участниците от с. Долни Луковит, община Искър и с. Гложене. Разбира се, че най-много и най-силно са представени училищата в Плевен – „Христо Ботев“ и „Д-р Петър Берон“, както и смесения хор „Кайлъшко ехо“.
И когато разговорът засяга вече творческите постижения, Иванова добавя: „Една особеност се налага от пръв поглед – съставите и изпълнителите са ръководени от музикални педагози и диригенти със завидни професионални познания и майсторство. Това от само себе си налага и оценяването на изпълнителите да бъде от крупни авторитети и преподаватели, които сме осигурили от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“, град Плевен“.
На победителите, както всяка година, ще бъдат връчени различни награди – лауреати на фестивала, отличия за първо, второ и трето място, както и няколко паметни специални грамоти.
Песенният форум “Отечество“ ще се проведе на 4 юни от 11.00 ч., в парка на Регионалния исторически музей в Плевен. Както винаги и тази година той е посветен на Христо Ботев и падналите за свободата на България. Организаторите на националното събитие са: ПП „Нова Зора“, вестник „Нова Зора“, Творческо обединение „Зора“, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в град Плевен, със съдействието и подкрепата на Община Плевен.