Никой не е забравен
и нищо не е забравено
На 11 май т.г. в Зала 1 на Централния военен клуб, по инициатива на Съюза на българските творци и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, се състоя премиера на патриотичния сборник, посветен на творци участвали във войните - „С перо и четка - На нож!”. Срещата бе и по случай 11 май – Денят на равноапостолите Кирил и Методий, както и на 160 години от първото им честване през 1863 г.
Съставители на сборника са Ирина Александрова, председател на Съюза на българските творци и о.з.полковник Стефан Шопов. В Редакционната му колегия влизат Елена Влашка, Ирина Александрова, Нина Норд, полк.о.з. Стефан Шопов. В книгата са представени с кратки биографични бележки и портретни снимки 19 български творци – писатели, поети, художници, журналисти, музиканти, които с перо и четка са отразявали събитията и живота на войниците на фронта. Към всяко име са публикувани и художествени творби на автори, членове на Съюза на българските творци, посветени на всеки, в знак на почит към паметта и делото им. Някои от тях са имали късмет да се върнат живи от окопите. Други не са се върнали. Един от тях е най-нежният поет в българската литература – Димчо Дебелянов.
Сборникът започва със създателите на химна на Българската армия „Велик е нашият войник” - Константин Георгиев и Михаил Шекерджиев. След тях, макар и не от фронта, е представен Иван Вазов - най- яростният заклеймител и отрицател на войната чрез творчеството си. Можем да прочетем и за живота, и делата на Георги Атанасов, Борис Денев, Владимир Димитров-Майстора, Данаил Крапчев, Дико Илиев, Димчо Дебелянов, Иван Милев, Йордан Вълчев, Йордан Йовков, Йосиф Хербст, Кирил Христов, Николай Лилиев, Пейо Яворов, Стамен Панчев, Стоян Загорчинов, Теодор Траянов, Хени Джамджиева, Ярослав Вешин. „Не един и не два са примерите, които показват, че моралът на българския войник е давал пример и на идните поколения, помагал е на страната ни – пряко и косвено, в нейното развитие и израстване”, пише Валентин Стамов в послеслова на книгата. Предговорът е написан от бригаден генерал о.з. Стефан Стефанов, зам.-председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и председател на Столичната организация. В сборника са разпръснати емблематични стихове от различни автори - Кирил Христов с неговото „Песен за щика”, Димитър Подвърачов – „Дни кървави”, както и стихове на членовете на Съюза на българските творци, посветили свои творби на участвалите във войните творци.
На първа корица е използван фрагмент от картината на Ярослав Вешин „На нож” ( „Битката при Селиолу”), а сборникът е издаден от издателство „Пропелер”, 2023 г.
Залата бе препълнена. Гости на тържеството бяха: гл. редактор на националния вестник за офицерите и сержантите от запаса и резерва, ветераните от войните, военноинвалидите и военнопострадалите, в. „Българско войнство”, о.з.полк. Спиридон Спиридонов; председателят на Федерацията на потребителите в България Емил Георгиев; председателят на Съюза на българските творци Ирина Александрова, представители от Клуба на военните журналисти; бригаден генерал о.з. Стефан Стефанов – председател на Столичния съвет на СОСЗР от 2017 г.; председатели на структури от столичния Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва; поети, литературни творци; почитатели на художественото слово и др. В началото на вечерта, когато водещата покани поета, композитора, музиканта Валентин Стамов да открие с изпълнението си на пиано песента „Велик е нашият войник”, цялата зала се изправи на крака в знак на почит към паметта им, а някои от присъстващите запяха с мелодията. След емоционалното откриване на събитието, проф. Стойка Великова представи алманаха. Зоя Паприкова-Крутилин разказа увлекателно за дядо си Владимир Димитров-Майстора. За Данаил Крапчев - създателя на вестник „Зора“, който е въвел и принципите на модерната журналистика у нас, сподели спомени неговата внучка Невена Маринова.
Срещата продължи с музикално литературно четене на творби от сборника и на присъстващите творци.
Виолета Станиславова