В античната философия и при Сократ, и при Платон, свободата се разглежда като нещо, което е свързано със съдбата. При Аристотел темата за свободата се проявява като освобождаване от политически деспотизъм, както и от злините на битието, което е разбиране характерно за стоиците. В труда си ,,Никомахова етика”, Аристотел посочва, че свободата на избор съставлява съществен момент в нравственото поведение. Свети Юстин Философ отбелязва, че ако няма свобода, няма и добродетел. Други автори считат, че проблема за човешката свобода се припокрива с учението за свободата и волята [5]. При това свободата намира своето основание не във волята на човека, а в неговия дух. Тя е проява на съкровената дълбочина на душевната цялост на човека, на основното ядро на богоподобната човешка личност. Поради това, поробеният от страсти човек се освобождава от тях чрез усилията не само на волята си, а на цялото си състояние.
От Аристотел до днес, проблемът за свободата е станал централен предмет във философско-етическите изследвания. Това е основателно, защото без свобода няма нравственост. Николай Хартман в труда си ,,Етика” [2] поставя метафизическия проблем за свободата, като посочва, че това е най-трудно разрешимия проблем. За да може правилно да се разбере този въпрос е необходимо да се предотврати смесването на нравствената с правната (гражданската) свобода. При последната държавата чрез законодателството предоставя на гражданите определен простор за проява в границите на забраненото. Поради това гражданската свобода се простира в рамките на позволеното в гражданските закони, докато нравствената свобода се разпростира по-дълбоко и се отнася до способностите на човека да се самоопределя към изискванията на нравствените ценности [3, 4].
Съществува и друг вид свобода.
Тя е свободата на действие, която се смесва със свободата на волята. Тази свобода означава, че човек може да извърши това, което желае. Свободата на действие се осъществява там, където възникналото вече искано и взето решение не среща пречки за осъществяването си. Тази свобода не се отнася до самото искане и вземане на решение. Често свободата на действие е вид външна свобода, наречена още физическа. Подобно твърдение е неприемливо, защото решенията на волята не могат и не трябва да бъдат независими от реалните възможности. В смисъла на тези разсъждения, Барух Спиноза и Георг Хегел са дефинирали, че: ,,Свободата е осъзната необходимост” [5]. Това твърдение те отнасят само към външната свобода, а не за обобщението - свобода.
Нещо повече, Хегел определя Френската революция като движение към свободата на човека. Тя представлява утвърждаване на принципа на свободата на волята, противопоставена на обстоятелствата в които съществуват хората и обществото. Теорията на Хегел за свободата има корените си в творчеството на автори като Рене Декарт, Жан Жак Русо и Емануел Кант. Той ги следва в това, че разграничава простото отсъствие на външна природа или намеса от рационалното мислене и избор – свобода, постижима за всеки човек. В едно наистина свободно общество трябва да се признава, че нашите съграждани не са външен фактор, ограничаващ свободата ни. Чувството за самоконтрол и разбира се взаимен контрол трябва да се издигне на такова ниво, че да не си пречим и тероризираме в рамките на работното място, фирмата, корпорацията и разбира се семейството. Според Хегел единствено чрез социалното взаимодействие, действието и избора (конкурса в обществото) се превръщаме в истински индивиди и човешки същества.
На фона на гениалните умозаключения на Георг Хегел в този труд се твърди следното: ,,Общественото съзнание обосновано на мисленето на нашите лидери (религиозни, научни, политически и други), трябва да предхожда индивидуалното мислене на индивида. Следователно, общественото съзнание (включително неговата памет – историята) са основните носители на ценностите на обществото и държавата. Свободата (дефинираща апостериорното явление наречено – щастие) е една от тези ценности.”
Според Н. Хартман свободата може да се дефинира като състояние на духа, при което човек е свободен от всякакви ограничения и може да извършва всичко, което пожелае. В този ход на мисли свободата няма определена цел и се изразява в способността на човек да избира различни начини на действие. Следователно, колкото по-малко са препятствията пред действията на личността, толкова тя се чувства по-свободна. Защото колкото повече действия може да извърши човек, толкова той е по-свободен. От така изложените разсъждения следва, че свободата се определя като непрекъснато увеличаване на възможните пътища за действие чрез премахване на пречки. Това е ,,отрицателната свобода”. Тази свобода е ,,от”, а не свобода ,,за” и е само формална, а не реална. Поради това трябва да е ясна, целта на свободата, защото целта е силата на свободата. Затова е така актуално или по- точно безкрайно впечатляващо мотото на Дякон Игнатий (Васил Левски): ,,Свобода или смърт”!
Поради това проф. Иван Панчовски дава следната дефиниция: ,,Истинската, нравствено-добрата свобода никога не се намира в противоположност с Божията воля, защото тя желае и търси доброто” [3, 4].
Достойнството на човека се дължи на това, че той е надарен със свобода и има възможност за самоопределение към Бога и нравствените ценности. Свободата е необходимо условие за осмислян и пълноценен живот. Човекът е свободен, защото е сътворен по Божи образ и подобие и притежава богоподобна духовна природа. Само издигащият се над природата и идващ от Бога човешки дух е свободен. Руският философ от началото на XX век Николай Бердяев казва: ,,Човешкият образ се опира на по- висша природа, отколкото е самият той. Човешката свобода достига своя окончателен израз в по-висшата свобода, в свободата на Истината” [6].
Съществуването на
нравствената свобода
не отхвърля наличието на причинност в живота на хората. Поради това свободата, дефинирана от преценката на човека: ,,Кое е правилно, кое не”?, притежава способността да задава определена насока на човешкия живот. В смисъла на това е необходимо да се разгледа – религиозната (християнска в конкретния случай за България) свобода.
Християнската свобода е свързана с вярата на човека. Във връзка с тази свобода Библията ни насочва към размисъл относно думите на Иисус Христос: ,,И ще познаете истината и истината ще Ви направи свободни” [10]. Следователно християнската свобода е свързана с познаването на учението на Христос и с вярата в него като особен вид знание. Според св. Симеон Нови Богослов свободата се състои в това, че Иисус Христос никога не принуждава нежелаещия човек да изповядва неговото учение. Той иска последователите Му да следват доброволно и свободно неговото учение.
Човекът в християнската религия е богоподобен и блажен, понеже е удостоен със свободната воля, която е подобие на Господ БОГ. В този смисъл без свобода не е възможна нито религията, нито нравствеността. Великият инквизитор от романа ,,Братя Карамазови” на световно известния руски писател Фьодор Достоевски, враг на свободата и на Христос, говори с укор относно неговото учение: ,,Ти възжела свободната любов на човека, щото свободно да тръгне той след Тебе, прилъстен и пленен от Тебе” [7]. На противоположната позиция е философа Николай Бердяев: ,,Бог-Личност иска не човек, над когото Той да господства и който е длъжен да го прославя, а човек-личност, който отговаря на неговия призив и с когото е възможно общение и уважение” [6].
В смисълът на горните съждения авторът на този труд поддържа следната теза:
,,Свободата на мисленето и обществено полезен труд е необходимо условие за нравственото съществуване на човека и неговото достойнство. Ако нещо на този свят се извършва по необходимост или по принуда, то загубва нравствения си характер и ценности.”
Свобода и щастие
Християните са призвани да живеят в свобода и щастие (независимо от разновидностите на религията и в мирно сътрудничество с останалите религии на света). Човекът може (и трябва) да се отзове на този призив и да прегърне духа на собствената свобода (разновидност на щастието според Хегел). Християнската свобода не е свобода на човека, който се на-мира под властта на греха и под проклятието на закона.
СВОБОДАТА е Божи дар и състояние на духа. За да бъдещ щастлив човек, трябва да се освободиш от оковите на греха и да водиш обновен живот в името на истината. Не случайно Иисус Христос казва: ,,Ако Бог Ви освободи, ще бъдете наистина свободни и щастливи”.
Следователно християнската свобода и щастие се получават чрез благодатно освобождаване, чрез което вярващия отново придобива като Божий подарък своята ,,повредена” първоначална свобода. Християнската свобода издига човека над заобикалящия го свят и го усъвършенства в нравствена личност.
Щастието придобива смисъл на всички ценности (налични и бъдещи) и формира парадигмата на нравствеността. В този смисъл човекът може да се осъществи само при наличие на свобода. Според християнското разбиране единствено в свободата човек намира своята екзистенция (щастието). Той търси и се стреми да бъде щастлив, чрез познаване и откриване на истината (науката е вид относителна истина за света). Поради това, свободата, истината и щастието са взаимно свързани.
Тъй като за истината е необходима свобода, както и за свободата - истина, то щастието (реално – при контакт с хората, или имагинерно – получено от социалните компютърни мрежи) е мултипликация от свобода и истина, дефинирана от реалностите на семейството, обществото и законите на държавата, осигуряващи личната и обществена сигурност!
В резултат на извършеното мултидисциплинарно разсъждение авторът предлага следните изводи, като първия от тях е световно известен диалог между Дон Кихот и Санчо Панса от романа на Мигел де Сервантес ,,Дон Кихот”!
1. ,,Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага, с които небесата даряват хората. С нея не могат да се сравнят нито съкровищата, които крие земята, нито тези, които таи морето”!
2. Сигурността е състояние на духа, дефинирано от физическата сигурност, икономическата сигурност, доброто физическо (телесно) състояние, защита на човешките права и основни свободи определени от конституцията на държавата.
3. Щастието е мултипликация от свобода и истина, дефинирана от реалностите на семейството, обществото и законите на държавата, осигуряващи личната и обществена безопасност!