Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

Ще се пречупи ли оста на съпротивата?

Е-поща Печат PDF


Подзаглавието е от блестящата книга на Шарл де Монтес­кьо „Персийски пис­ма“. Петнадесет пъти по-тънка от фундаменталния му труд „За духа на законите“. Млад принц от ония земи пристига във Франция, гледа и слуша с любо­питство и за най-интересното разказва на любимата си, която го чака в Персия. Част от реак­циите на тогавашните френски благородници впечатляват със своето тесногръдие в една епо­ха, която официално сме наиме­нували Просвещение. 250 годи­ни по-късно Европа сякаш се е завърнала към едно ново, то­лерерирано дворцово неве­жество. Заклинанията срещу днешния Иран (помага на Русия и никак не е убеден в „еталон­ността“ на Запада) са образец за антипросветеност и фанатич­но високомерие същото както в тогавашната „НЕФРАНЦИЯ“ и тогавашната „НЕЕВРОПА“.

До 1935 г. полуфеодална­та държава се именува Пер­сия. Страната се преименува на Иран на база исторически ко­рени. Празнуването на три­хилядния юбилей на Персий­ската империя преди половин столетие е вече позабравено. Днес нишките на „арийската идентичност“ на иранците са поизтънели, а глъбинната исля­мизация изглежда като най-ес­тественото развитие на колек­тивно самосъзнание. Въпросът кои сме ние - иранците, може би ще възниква отново и от­ново. Западът не би имал нищо против да „овладее“ шиитските движения и среди. Скритият въ­прос е може ли днешен шиит­ски Иран да развие една нова идентичност на някаква по- широка, социално-религиоз­на платформа? Може ли Иран да се самоосъзнае като авто­ритет за нешиитите и немю­сюлманите. Изглежда труд­но, но не е невъзможно. БРИКС може да подскаже нови реше­ния, но те ще изискват десети­летия.

ЕДНА ЗАГАДЪЧНАТА КАТАСТРОФА

При хеликоптерна катастро­фа и по твърде неясни причини една от трите машини, с които иранският президент се приби­ра след официално откриване на воден обект на азербайджанско- иранската граница, катастро­фира. Пада именно и единстве­но президентският хеликоптер. Другите две съпровождащи го машини успешно долитат до края на маршрута. Времето се разваля и търсенето на останки­те от разбилата се машина се за­бавя. Когато все пак я намират, се оказва че целият екипаж и пътуващите са мъртви – прези­дентът на Ислямската републи­ка, външният министър и други влиятелни лица. Изглежда подо­зрително. Идват ми наум две ду­зини авиокатастрофи с държав­ни ръководители от последните десетилетия.

Ебрахим Раиси спечели президентските избори през 2021 г. при сравнително ниска избирателна активност. Три години управлява успешно. По генералните въпроси той не може да взема самостоятел­ни решения. Върхът на иран­ската управленска пирамида се заема от „върховен водач“ / Рахбар/. На предстоящите из­бори ще се избира следващият в йерархията президент - „раис е джумхур“. Негов еквивалент е „президент“ в западното разби­ране. Според конституцията нов президент трябва да се избере до 50 дни след смъртта или ос­тавката на предшественика. Изборите за нов президент ще се проведат на 28 юни.

Въпросът е дали сред 83-ми­лионното население на Иран има умора от властта на аято­ласите? Те дойдоха на власт след свалянето на Мохамед Реза Па­хлави, което се случи през 1979 г. Шахиншахът и жена му бяха световни знаменитости. Бунтът срещу просветения монарх оба­че бе общонароден.

Днес ултраглобалистите се плашат от Иран. Но с какво Иран ги плаши? Официалната версия е, че това е стремежът на Ислямската република да придобие ядрено оръжие. Не е невярно, прочитът обаче трябва да е по-задълбочен. За големия Запад след 1979 г. Иран е държа­ва някак „извън контрол“. Запа­дът просто не разбира Иран. Как човек може да бъде шиит и как може да не харесва Америка? (Шиитите са 10 % от всички мю­сюлмани в нашия свят.) Друго е. Става дума за огласеното раз­биране на Иран за конструира­не на т. нар. „Ос на съпротива­та“, която поддържа Техеран. В нея се включват няколко държа­ви и почти десетина локални ре­лигиозни общности, както и ли­ванската групировка Хизбула, хутите в Йемен, палестинска­та групировка Хамас и други, вкл. в Африка. И затова се пита: Света ли искат да преобърнат тези в Техеран, или само мюсюл­манския свят? Включването в т. нар. „Ос на съпротивата“ – това чисто шиитска привилегия ли е? Засега включващите се са из­ключително шиитски държави и общности. Изглежда, че днес шиизмът някак се опитва да за­мести отсъстващия световен алтерглобализационен блок. Въпросът е: Шиитската плат­форма не се ли опитва да играе свръхроля в днешния свят? За Иран перспективният подход е свързан и с въпроса ще се пре­ утвърди ли обявеният още в на­чалото на управлението на аято­ласите принцип на Иран - „нито изток, нито запад“?

Ислямският еквивалент на Rule of Law - управление чрез правото (= върховенство на за­кона) е „вилая е факих“. Амнес­ти интернешънъл обаче бие тре­вога заради факта, че смъртни­те присъди в нашия свят растат и в класацията по брой на екзе­куциите начело е Иран. Може ли Иран с такава политика да спе­чели на своя страна хуманис­тичното мнозинство в нашия свят?

ИРАН ИСКА ДА ПОЗНАЕ ТАЙНИТЕ НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ.

В някакъв военнополитиче­ски смисъл на иранските власт­ници това им изглежда като най-ефективната гаранция за сигурност. АЕЦ „Бушер“ е иран­ският АЕЦ „Козлодуй“.

Двама върховни водачи: Ру­хола Хомейни /от 1979 г. до смъртта си през 1989 г./ и Али Хаменей, който упражнява върховното ръководство отто­гава насетне, търсят отговор на големия въпрос за пътя на Иран. Един предходен прези­дент Ахмадинеджад, бе убеден, че в деня на страшния съд Ал­лах естествено ще стъпи първо в Иран – най-праведната дър­жава. И като градостроител се бе замислил по кои булеварди Гос­под ще влезе. Разчисти терена и отвори булевард широк 260 ме­тра. Сега отново е един от канди­датите за президент.

В строго политически план палестинският въпрос е центра­лен за всяка днешна мюсюлман­ска държава. По него ще се под­бират следващите властници. От тях се очаква и да преутвърдят принципа за „икономика на съ­противата“.

Официозните глобалистки медии не се натъжиха от смър­тта на иранския президент и не­говите съратници. Под егидата на Хаменей изглеждаше, че из­раства неговият естествен при­емник – Ебрахим Раиси. Хаме­ней е на 85 години и авторите­тът му сред проправителстве­ните среди е впечатляващ. Неговото разбиране за света, както и на цялото висше исля­мистко крило е еднозначно – за всичко са виновни САЩ, Запа­дът като цяло и особено Изра­ел. Колективният Запад отгова­ря симетрично. Покрай запад­ното осъждане на Иран той не може да пропусне възможност­та да бъдат заклеймени и Русия, и БРИКС – винаги има за какво, нали?

КАТАСТРОФА ИЛИ УБИЙСТВО?

Разследването на причините за авиокатастрофата по „утвър­дената световна практика“ ще продължи години. Подозрения­та, че всичко не се е случило точ­но така, както ни го разказват, ще се множат. Не е за първи път. Днес две дузини политически анализатори отново вещаят све­товен конфликт. Практически­ят въпрос е друг - дали един ден Иран може да стане нещо като дискретна „военноизпълнител­на агенция на БРИКС“? Произ­веждат дронове и може би не лоши. Те могат да дадат по-го­ляма сигурност на Ислямската република, отколкото евентуал­ното ядрено оръжие, към което тя се домогва от десетилетия.

Днес някогашните религи­озни реформатори са на власт и решенията ще се вземат в духа и съобразно заветите на Хомейни.

И ако още е възможно да се реактивира замразеното яд­рено споразумение на Иран с „шесторката“ (петте постоян­ни членки на Съвета за сигур­ност на ООН плюс Германия). Може да спре и саботажът на иранската ядрена програма при съответните гаранции, че страната ще ползва ядрените си инсталации за мирни цели. Една от великите политиче­ски грешки на Доналд Тръмп бе връщането на САЩ към ра­дикалния антиирански курс.

Остава да видим и резул­тата от извънредните прези­дентски избори на 28 юни т. г.

Б. Р. Междувременно изле­зе становище на официалната власт в Иран, че хеликоптерът на президента не е катастро­фирал в резултат на терорис­тичен акт.

 

Да направиш пустиня и да я наречеш победа…

Е-поща Печат PDF

Столтенберг бълнува за войски в Украйна. Този побъркан човек е под­крепян от най-глупа­вия лидер в Европа Макрон. Да гласуваме срещу тях!“ Това е ка­зал Марко Травальо, главен ре­дактор на „Il Fatto Quotidianо“, ци­тиран от „Glasove. сom.“/27.5.2024. Става дума за един отиващ си ев­роатлантически чиновник, ко­гото нашите „независими“ ме­дии и медийни мисирки наричат „шефа на НАТО“. Той кацна в Со­фия на 26 май и пред 200-те деле­гати от 32 страни в Парламентар­ната асамблея на НАТО, свикана в НДК, повтори ястребовите си призиви за увеличаване на за­падната военна помощ за ре­жима на Зеленски в Киев. Дори разкритикува САЩ, че шест ме­сеца са се договаряли относно американската военна помощ за Украйна. Упрекна и страните от ЕС, че не са доставили обеща­ните на Украйна 1 млн. снаря­ди. За изпращането на войски в Украйна каза, че НАТО няма та­кива планове. Засега.

По същото време, навлякъл вездесъщата фланелка с цвят каки, бившият комедиант с из­текъл още на 20 май президент­ски мандат Володимир Зелен­ски замина за Испания, къде­то беше посрещнат на летището от самия крал. Там той изкрън­ка от премиера Педро Санчес нова военна помощ за Украй­на в размер на 1 млрд. евро и призова западните лидери като Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин да при­състват на мирната конферен­ция в Швейцария, която ще об­съди „формулата на Зеленски“. Според нея преговори за пре­кратяване на бойните действия в Украйна може да има само след като Русия освободи от свое­то военно присъствие всич­ки окупирани от нея украин­ски територии, включително Крим. Тоест победеният предла­га на победителя да капитулира безусловно.

Парламентаристите от НАТО, събрани в София, приеха декла­рация, която разрешава на Ук­райна да използва доставяни­те от Запада дългобойни оръ­жия за поразяване на цели във вътрешността на Русия. Против декларацията гласуваха само 10 делегати, което доказва, че лудостта е заразна, дори кога­то „шефът на НАТО“ се готви да сдаде ключовете от своя офис на следващия генерален секретар на Алианса. За щастие това няма да бъде Урсула фон дер Лайен, а най-вероятно бившият нидер­ландски премиер Марк Рюте. Но Столтенберг не пропусна да се похвали, че вече 19 стра­ни членки на НАТО, последна­та от които е Швеция, са раз­вързали кесиите и заделят за отбрана повече от 2% от БВП. Сред отличниците се нарежда и България, която отделя за отбра­на 2,03% от БВП, теглейки външ­ни заеми, за да върже бюджета си. Преди и на самата среща на Парламентарната асамблея на НАТО в София Столтенберг уп­рекна Китай, че раздухвал вой­ната в Украйна, като не осъж­дал руската агресия и предоста­вял на Русия микроелектроника, за да произвежда ракети. Докато Иран направо й доставял дро­нове. Затова НАТО щяла да из­гради противодронен щит срещу Русия. („Миллиет“, 26.5.2024). «Урайна е под натиск, трябва да й изпратим повече оръжия», казва този норвежки Молтке. И то, когато Пентагонът призна в официално изявление, че запад­ните оръжия в Украйна «вече са извадени от строя». Тони Драй­вър, редактор на US, пояснява: «Доставяните от САЩ HIMARS са напълно неефективни, понеже Русия заглушава сигналите в не­бето с нова техника“.

Това не пречи на бившия ко­медиант, станал по ирония на съдбата държавен глава на Ук­райна - Зеленски, да нарича „нова проява на руската лудост“ взри­вяването с ракета на един хипер­маркет за строителни материали в Харков. И продължава: „Само луди хора като Путин могат да убиват толкова подло и да теро­ризират. Знаем, впрочем, че има убити и ранени. Изказвам събо­лезнования на семействата и приятелите им. Всеки засегнат от инцидента ще получи необхо­димата помощ“.

Вероятно този път Зеленски не си е направил селфи с постра­дали на фона на разрушенията, както вече не прави и с войници, прекарали две години в окопи­те, без надежда да бъдат смене­ни скоро. Поради което у тях от­давна

ЗРЕЕ НЕДОВОЛСТВО

както от действията на вър­ховния главнокомандващ Зе­ленски, така и от началника на ГЩ Сирски. Законът за мобили­зацията, който намалява призив­ната възраст от 27 на 25 години, влезе в сила, но към фронтова­та линия не вървят колони от доброволци или мобилизира­ни млади украинци. Напротив, от различни места идват съоб­щения за младежи, опитващи се да се отклонят от военна служба, като с риск за живота си бягат в други страни. Поради катастро­фалния недостиг на хора будят недоумение твърденията на Зе­ленски, че руснаците губели 8 пъти повече военни, отколко­то украинците. Сякаш е обико­лил и районите на руските вой­ски, броейки труповете на заги­налите „врагове“! При това поло­жение възниква въпросът - кой ще управлява модерните запад­ни оръжия, щом бъдат доставе­ни на украинска територия? Най- логичният отговор е, че това ще бъдат западни военни експерти. И президентът Радев е съвър­шено прав, когато твърди, че по един или друг начин вече всич­ки страни от НАТО са въвлечени във войната: чрез предоставяне на разузнавателна информация, целеуказване, оръжия, муниции, подготовка и военно присъст­вие, за което говорят открито ня­кои западни лидери. Въпреки де­кларациите на Столтенберг, че НАТО няма планове да изпраща войски в Украйна. Защо да пла­нира нещо, което вече е факт? Ра­ботата е там, че и западното во­енно присъствие в Украйна не може да промени ситуацията на фронта, която не е в полза на Зе­ленски. Но ако само една натов­ска държава провокира Русия и тя й отговори подобаващо, иг­рата на „неучастие“ ще свърши. Защото съгласно чл. 5 от Вашинг­тонския договор нападение над една страна - членка на НАТО, ще се смята за нападение срещу целия „миролюбив“ блок. И то­гава декларациите на служебно­то правителство и парламента на България, че няма да изпра­щаме войски в Украйна, ще уви­снат във въздуха. Още повече че въпреки тях у нас има политици и журналисти, които много искат да изпратят на смърт свои съ­отечественици. Те лесно вземат политически решения за това, понеже, както каза Радев, през живота си не са хващали друго, освен детски пищовчета. Прези­дентът ги призовава поне да пре­минат едномесечна военна под­готовка и ако толкова жадуват за бой, да отидат да се бият в Украй­на. Те обаче няма да го направят. Нито ще дадат отпор на евенту­ална руска атака, както обещава­ше бившият финансов минис­тър Асен Василев. На този „от­пор“ ние и не разчитаме, как­то не разчитаме и на здравия разум на западните лидери от рода на Байдън, Макрон, Шолц или Риши Сунак. Впрочем по­следният обяви, че ако спечели парламентарните избори във Ве­ликобритания, ще върне задъл­жителната военна служба. Също­то се готвят да направят в Гер­мания, докато в Дания въведоха военна служба и за жените. Ос­тава само бъдещите новобранци в Обединеното кралство и във ФРГ да кажат: „Благодарим ти, Зеленски!“

ИГРАТА НА ВОЙНА ПОНЯКОГА ВОДИ ДО ИСТИНСКА ВОЙНА.

Остава да се надяваме на умо­рата и гнева на обикновените украинци, сред които се раз­растват антивоенните настро­ения и омразата към Зеленски и Запада. Последното доказа­телство за бавното полудяване на управляващите в Киев е ре­шението им да съберат 20 000 криминални и да ги изпратят на фронта срещу Русия. Преди това Киев нареди на дипломати­ческите представителства в чуж­бина да издават или да подменят документи само на украински граждани, които искат да се за­върнат в родината. И когато ре­дица експерти предвиждат кра­ха на Зеленски и Украйна, някои ни канят да участваме в „мирна“ конференция в Берн, Швейца­рия, на която не е поканена Ру­сия, а пък Китай отказва да присъства на поредната гово­рилня. Обаче правителството в София кани НАТО да развър­не щаб в България. И да усили своето присъствие в Черномор­ския регион. Орбан, който изпра­ви на нокти Съвета на ЕС, като отказа да подкрепи решението за отпускане на още 9 млрд. евро военна помощ на Киев, може да се окаже прав, когато казва, че: „В централата на НАТО в Брюксел тече подготовка за вкарване на Европа във война.“

А какъв вой нададоха труба­дурите на войната в София по повод на отсъствието на пре­зидента Радев от Парламен­тарната асамблея на Алиан­са! На никой не му хрумна да попита защо от нея отсъства­ше Зеленски, а вместо него при­състваше бившият президент на Украйна Петро Порошен­ко. Същият, когото в Украйна обвиниха в държавна измяна и строиха танкове пред къщата му, довтаса в София да ни про­дава измислиците на киевска­та пропагандна камарила, че след като завладее Украйна, Путин щял да продължи към Европа и Балканите. Радев беше там, където трябваше да бъде - при търсещите мир, а не продължение на войната до последния жив украинец. Тук нали останаха „приятелите“ на Украйна, като Бойко Борисав, Делян Пеевски, Николай Ден­ков, Кирил Петков, Асен Васи­лев и куп други „евроатланти­ци“. Но вместо да дрънкат, защо не се запишат доброволци и не се присъединят към ВСУ? Обяснението го дава авторът на „Али баба от Исфахан“: „Ако във войната нямаше смърт, как храбро щяха да се сражават персийците!“

Засега кабинетът „Главчев“ няма да изпраща български во­енни на фронта в Украйна, нито ще развърне кораби в Черно море, които да охраняват наша­та икономическа зона. Не защо­то не иска, а защото след „воен­ните реформи“ не ни останаха нито надводни, нито подводни кораби. При тази „бое(не)способ­ност“ най-добре да не дърпаме мечката за опашката. Веднъж и ние да спечелим от своето слабо­силие! А и нали предстоят избори 2 в 1 и според служебния военен министър Запрянов има веро­ятност Русия да се намеси в тях. Но, спете спокойно, деца! Защото шефът на МВР Калин Стоянов обеща наред с преследването на търговците на гласове да проти­водейства и на руското влияние. Макар Дядо Вазов да е написал преди повече от един век: „Не се гаси туй що не гасне. Лучата, що я днес гасите, тя на вулкан ще да порасне!».

 

Престъпниците винаги се завръщат на местопрестъплението

Е-поща Печат PDF

През миналата седми­ца ковчегът с тленни­те останки на цар Фер­динад Сакскобурггот­ски бяха положени в криптата на любимия му дворец „Врана“ край София, както ни осведоми­ха правилните медии. Остана ни да добавим, че всеопрощаваща­та българска земя приюти Лиси­цата, както са го наричали него­вите августейши съвременници. Освен двете национални ката­строфи, за които многократно сме писали, той е известен и с епистоларното си наследство. „Съвети към сина“ са от края на 30-те години на миналия век, току преди началото на Втората световна война. „Историкът“ фердинандовед Петър Стояно­вич, макар и издънка на червена фамилия, никога не би се съгла­сил с приписаните от царския архив от дипломата Димитър Йоцов „безценни съвети и пре­поръки“. За него те са „комунис­тическа направа“ и пропаганда.

Тези „разсъждения“ на Вели­чеството, документирани 20 г. след неговата абдикация на 3 ок­томври 1918 г., едва ли могат да оставят безучастен някой бъл­гарин. По думите на учителя на Фердинанд по български език Добри Ганчев и според ерудита дипломат Димитър Йоцов тези „съвети“ са автентични. Напи­сани в макиавелистки „строй“, те звучат убедително, защото са в гамата на един рафиниран ци­низъм, доминиран от нескрито презрение към „миризливите българи“.

„Съветите към сина“ обаче нямат биографичен характер. Те не са мемоар, а послание, разсъж­дение или дори завещание към Борис Трети как да се отнася той към поданиците си. Някой на­вярно би се забавлявал дори с не­истовата изобретателност и жес­токост, с която Фердинад прико­вава българина, обект на своите послания. За него, ентомологът, българите са като експонати от прочутата му колекция от насе­коми и пеперуди и той се отнася към тях като обект за наблюде­ние и изследване. Оттук и негови­те несвършващи експерименти в политиката, която е белязана от възходи и падения, но ще се за­помнени с главното: две нацио­нални катастрофи. „Балкан­ските потурнаци“ пораждат в царското му съзнание единстве­но хладна отчужденост и отвра­щение дори. Забележително е, че той няма самосъзнание за собст­вената си отговорност и вина за националните катастрофи, кои­то осакатиха България освен ге­ографски и политически, но и в народопсихологически план.

Този ограничен откъм за­ложби, а и по възможности чо­век, благодарение на преврат­ностите в историческата съдба на народа става цар на Бълга­рия. Не само „фердинандоведи“ като Петър Стоянович пред­почитат да говорят за време­то преди последните шест го­дини от царуването му. Всички те, както твърдят, били само го­дини на съзидание и цъфтеж. И нито дума няма за качествата на този народ, които сами по себе си опровергават „народопсихо­лога и политолога“ Фердинанд Леополд Мария Сакс-Кобург Готски. „Народът - пише той – въобще не разбира от доброде­тели. Той величае само долните хора, хайдуците, развратници­те, престъпниците, лъжците, изнудвачите и на такива пове­рява своята съдба, такива изби­ра в НаАродното събрание.“

В какво съзвучие с днеш­ния ден са тези мисли на Осо­бата! Ако човек се вгледа в ме­нажерията от харвардска възви­сеност, прононсирано еничар­ство и безпаметна хазаратност и разчете персоналните порт­рети на Просто Киро, на Асен, на Христо Бойкикев, на роде­ни царедворци като Огнян Же­лязков, Соломон Паси и по­забравените вече Милен Вел­чев, Свинаров и Миро Севли­евски, току-виж, че възкликне: какъв провидец бил цар Ферди­нанд! Само че изключенията са за това, за да потвърждават пра­вилото. Народът е величав, ве­личествата обаче често забравят правилото: Не померяй с кал оногова, който те храни. Дори и трапезата ти да е царска, пъ­тят към гилотината винаги е широк.

Писмата на Фердинад до сина му Борис Трети се пазят в Държавния архив, във фонд „Тайна канцелария на царя“. В тях можем да прочетем и най- точната характеристика за ди­настията, написана от ръката на Величеството: „Ние произхожда­ме от чужда династия, чужда на българската кръв и душа. Ние нямаме нищо общо с тази долна раса, нямаме нужда от обичта й. Ти не си посветен в хитрости­те, които употребихме, за да се докопам до българската корона. Баба ти, принцеса Клементина, бе неизчерпаем извор на лице­мерие и царска хитрост. Мно­го пари похарчихме, за да подку­пим депутати и министри. Ми­лиони, цяло състояние дадохме за българската корона.Затова трябва да доиш до изтощение тази крава – народа.“

Някъде прочетох едно обоб­щение за тържественото събитие през миналата седмица: „В наве­черието на третата национал­на катастрофа виновникът за първите две се завърна.“

Както е известно, престъ­пниците винаги се завръщат на местопрестъплението.

 

Операция „Овърлорд“

Е-поща Печат PDF

Откриването на Вто­ри фронт се извършва след тригодишна раз­рушителна и, което е по-страшно, след изтребителна война между континентална Европа начело с нацистка Гер­мания срещу Съветския съюз. Това не бе война само на Тре­тия райх. Това бе война на „ци­вилизована Европа“ срещу „из­точното варварство“.

Цяла единна, цивилизова­на и индустриализирана Европа срещу интернационалния съюз на ненавижданите от същата тази Европа източни нециви­лизовани народи. Затова велика­та държава на тези народи СССР така нетърпеливо очаква от­криването на Втория фронт.

Колкото е висока оценката на военно-техническото провежда­не на операция „Овърлорд“, тол­кова е спорно времето на ней­ното провеждане и нейното значение за победата на анти­хитлеристката коалиция СССР, САЩ, Великобритания.

В Съветския съюз полити­ческата и историческа оценка на грандиозното събитие, каквато бе десантната операция „Овър­лорд“, се разглежда като изклю­чително закъсняла и користна. защото нейните осъществите­ли са чакали Съветският съюз да изтощи до крайност съвкупните си ресурси - човешки, техниче­ски и продоволствени. И наисти­на през трите години - от юни 1941 г. до юни 1944 г. - СССР води ожесточена война. Най- могъщата по това време военна сила в света Вермахтът преми­нава с бой веднъж разстоянието на съветска територия до Москва и след това обратно до полската граница.

Тази огромна земя, от Мос­ква до Брестката крепост и от Балтика до Черно море на юг, се е превърнала в гигант­ско гробище за 5 500 000 нем­ци и 1 500 000 техни съюзни­ци от цяла Европа. Това създа­ва сред висшите военни среди на СССР убеждението, че след сери­ята блестящи победи на Черве­ната армия през 1943 година е достатъчен още един напън и тя ще достигне до Ламанша, но върховното главно командва­не и най-вече Й. В. Сталин като върховен главнокомандващ се оказват безпощадни реалисти. По това време само приблизител­но се знаят загубите на Червена­та армия, но съвсем не е извес­тен броят на загубите сред ци­вилното население. Ясно е, че свръхчовешкото напрежение на населението на СССР е изтощило почти докрай неговите матери­ални и духовни сили.

Затова, макар и закъсняло, откриването на Втория фронт изиграва ако не спасителна, то изключително важна роля за разгрома на нацистка Герма­ния. При това трябва да се под­чертае, че според мнението на много съветски военни анали­затори на войната зад късното откриване на Втория фронт се крие само користно намерение на западните съюзници.

За по-ранно те обективно не са имали готовност. Продължи­телните боеве на западните съ­юзници в Северна Африка сре­щу далеч по-малки части на Вер­махта, отколкото онези на Източ­ния фронт срещу СССР, бавното и мъчително придвижване по територията на Апенинския по­луостров на север дават ясно да се разбере, че англосаксонски­те обединени въоръжени сили не биха могли сериозно да се противопоставят на Вермах­та. Всъщност откриването на Втория фронт и победоносни­ят ход на англо-американците от Западна към Централна Ев­ропа се дължат на една от съд­боносните грешки на немска­та военна наука, заложена в ос­новите на тази най-голяма от всички други немски държави. Те се появяват след злощастна­та за германския свят трийсет­годишна война, разиграла се през седемнайсети век.

Обединението на същест­вуващите до деветнайсети век над триста германски държави­ци е извършено под гениално­то предводителство на Ото фон Бисмарк. Под неговото предво­дителство, зад което стои воен­ното могъщество на Прусия – най-голямата дотогава герман­ска държава.

Обединението на немския свят през деветнайсети век с по­мощта на, както казва Ото фон Бисмарк „чрез желязо и кръв“, създава у немците впечатле­нието, че не само на бойното, но на всяко друго поле, те мо­гат да победят всеки свой про­тивник. С това впечатление гер­манският военен и политически елит влиза в Първата световна война, а след това и във Втора­та. И в едната, и в другата све­товни войни тези ръководства са твърдо убедени, че могат победо­носно да воюват на два фронта с най-могъщите империи от онова време.

И сега, през Втората световна война, те пренебрегват преду­преждението на архитекта на германското обединение Ото фон Бисмарк Германия никога да не воюва на два фронта.

Еднакво невярна е и друга­та, широко разпространена теза, поддържана най-общо казано от западните военни анализа­тори. Според тях без операцията „Овърлорд“ и намесата на англо- американските войски, че СССР е щял да загуби войната.

***

Решението за откриване на Втори фронт срещу нацистка Германия е взето на срещата на тримата големи: Ф. Д. Рузвелт, У. Чърчил и Й. В. Сталин в Техе­ран, проведена от 28 ноември до 1 декември 1943 г.

През тази знаменателна го­дина Вермахтът претърпява две грандиозни и няколко по- малки поражения, след което губи стратегическата ини­циатива във войната и вече не е способен на никакви настъпа­телни действия. На това съвеща­ние мнението на участниците се разделя по въпроса за мястото, къде трябва да бъде открит Вто­рият фронт. У. Чърчил упорито поддържа идеята това да стане някъде в Южна Европа (най- добре на Балканите). Той обаче не успява да подкрепи с убеди­телни аргументи своето пред­ложение. Й. В. Сталин твърдо отстоява идеята това да стане откъм Атлантика. В случая Ф. Д. Рузвелт застава на страна­та на съветския ръководител и неговото предложение.

Тази първа среща на „три­мата големи“ е предхождана от срещи между Ф. Д. Рузвелт и У. Чърчил.

Първата среща се провежда през месец август 1941 г. в Ню­фаундленд. Въпреки че САЩ не участват все още пряко в бой­ните действия, те правят това косвено, като снабдяват с оръ­жие и военни материали вою­ващите срещу нацистка Герма­ния Великобритания и СССР.

На тази среща, която е израз на ново начало на англосаксон­ското единство и сътрудничест­во, е приета т. нар. Атлантиче­ска харта. Това е уникален доку­мент: в един момент, когато Ве­ликобритания се намира едва ли не пред пълен крах, двамата велики ръководители на САЩ и Великобритания чертаят бъ­дещото следвоенно устройство на света. Този план претърпява известни корекции, когато към двамата лидери се присъединява ръководителят на СССР.

Следващата среща на два­мата ръководители на западни­те страни от антихитлеристката коалиция е в Казабланка (Ма­роко) през месец януари 1943 г.

Въпреки че САЩ са съвсем слабо ангажирани в европей­ския военен театър, армиите на двете споменати държави имат свое обединено команд­ване. На срещата западните съ­юзници планират бъдещата ма­щабна въздушна война сре­щу нацистка Германия и нейни­те съюзници. Всъщност двамата ръководители се договарят чрез тази въздушна война фактиче­ски да се тероризира цивилното население. За това настоява ко­мандването на Кралските во­енно-въздушни сили на Вели­кобритания в отговор на въз­душната война, която преди това води Луфтвафе чрез не­прекъснатото бомбардиране на британския остров и най- вече на Лондон.

На срещата в Казабланка се взема едно друго любопит­но решение – при възможност през 1943 г. да се открие вто­ри фронт, за какъвто настоя­ва СССР. Опит за откриването на такъв фронт е направен от англо-американските войски в Южна Италия.

Срещата в Казабланка се про­вежда след победата на англо- американските войски над обе­динените сили на Вермахта и италианската армия в Северна Африка. Но тези оптимистични планове пропадат, след като за­падните съюзници срещат ярост­ната съпротива на нацистката армия на Апенините. Обедине­ното командване на англо-аме­риканските войски се убеждава, че макар и отлично въоръжени, те нямат нито бойния дух, нито во­инските умения на Вермахта. Не е изключено точно тогава У. Чър­чил да е осъзнал колосалната военна мощ на силно, но скри­то мразената от него съветска Русия. Така едва година и полови­на след Казабланка и шест месеца след Техеран обединените англо- американски сили са в състояние да осъществят грандиозния план за форсиране на Ламанша.

Тази най-голяма в истори­ята военна операция струва на западните съюзници 226 386 жертви.

Вермахтът губи в отбрани­телните сражения над 530 000 жертви. Това е необичайно за подобни военни действия съот­ношение на загубите на воюва­щите страни, въпреки че по поч­ти цялото крайбрежие на Нор­мандия, немците изграждат т. нар. Атлантически вал. Това не­обичайно съотношение на чо­вешките жертви се дължи на ог­ромното военно-техническо превъзходство на съюзниците над Вермахта. По време на тази операция и вече след нея между САЩ и Великобритания се из­гражда въздушен мост от мощ­ни американски самолети.

Но месец по-рано в Гер­мания се случва едно събитие, чийто успех е трябвало да сло­жи край на войната: на 20 юли 1944 г. срещу Хитлер е извър­шен атентат. Той е организиран от антинацистки настроени офи­цери и генерали с цел извършва­нето на държавен преврат. Под кодовото название „Валкирия“, с убийството на Хитлер е тряб­вало да бъдат арестувани всич­ки главни фигури на нацист­кия режим.

Опитът за преврат не успява. Хитлер по чудо оцелява и дава за­повед за жестока разправа с орга­низаторите и участниците му.

По същото време съюзници­те и особено У. Чърчил настоя­телно молят маршал Сталин, Червената армия да започне лятното си настъпление от из­ток. Съветското главно команд­ване взема решение въпреки не­довършената подготовка за по­добни нападения да започне настъпление по целия Изто­чен фронт от Балтика до Черно море. Боевете между западни­те съюзници и Вермахта се во­дят главно в Северна Европа. На 23 август 1944 г. в Румъния е извършен държавен преврат и нейният крал обявява война на нацистка Германия.

Осемдесет дни след началото на „Овърлорд“ – 25 август 1944 г. е освободен Париж.

С падането на Париж фор­мално се възстановява френска­та държавност, а самата Фран­ция става част от антихитле­ристката коалиция. Това дава възможност по-късно, при под­писването на капитулацията на Германия, въпреки яростната съпротива на У. Чърчил, Фран­ция да бъде включена в съста­ва на победителите.

Днес, когато Западна Евро­па отбелязва Деня на победа­та над нацистка Германия на 8 май, е добре да се напомни, че в акта на капитулацията, по­дписан в Реймс неочаквано се появява името на Франция. На другия ден в Берлин е пре­подписан актът за капитула­ция, в който заедно с имена­та на държавите-победител­ки стои достойно и името на Франция. Това става по изрич­ното настояване на Й. В. Ста­лин.

***

Откриването на Втория фронт безспорно има голямо значение за ускоряването на раз­грома на нацистка Германия. Той представлява своеобразен връх на преодоляната идеологи­ческа конфронтация между со­циалистическа Русия и нейната марксистка идеология, и либе­рално-демократичните две дър­жави САЩ и Великобритания.

Благодарение на изключи­телно приятелското сътрудни­чество между Ф. Д. Рузвелт и Й. В. Сталин са очертани конту­рите на предстоящия следвое­нен световен геополитически ред. И двамата лидери се стре­мят този ред да просъществува поне половин век след война­та. Така се и получи.

САЩ и СССР по онова време са две проспериращи велики сили, готвещи се за мирно съв­местно съществуване.

Не такива са били обаче на­меренията на третия член на го­лямата антихитлеристка тройка У. Чърчил. Той не приема нито идеологически, нито геопо­литически сговор между Ф. Д. Рузвелт и Й. В. Сталин за поми­рение. Британският лидер е про­тив каквото и да е отстъпление на зони на внимание на СССР. Войната е свършена, руснаци­те са дали своето и е най-добре да бъдат върнати в онези гра­ници, от които Хитлер е започ­нал войната срещу СССР.

Докато се е осъществява­ла операцията „Овърлорд“, до­като в Западна и Източна Евро­па държавите се освобождават от хитлеристкото господство, У. Чърчил възлага свръхсекрет­на задача на малка група от Съвместния планиращ щаб на Британските въоръжени сили да разработи операция под ко­довото название „Немислимо“.

Според тази операция вед­нага след капитулацията на Гер­мания обединените западно­европейски въоръжени сили в най-кратък срок трябва да за­почнат широкомащабна вой­на срещу СССР. Към тези военни сили е трябвало да бъдат присъ­единени двата милиона немски пленници, разбира се, вече в пъл­но бойно снаряжение.

У. Чърчил е вземал предвид и още едно важно обстоятелство – САЩ през юли месец вече са разполагали с ядрено оръжие.

На този план на У. Чърчил сякаш е нямало кой да попре­чи – Ф. Д. Рузвелт умира на 12 април 1945 г. А това е по-малко от месец до капитулацията на нацистка Германия на 9 май….

Тогава този план не се осъ­ществява. У. Чърчил губи избо­рите, проведени точно по това време. Но както се вижда, него­вият дух е жив и днес – опера­ция „Немислимо“ е в набиращ скорост ход!

 

Как англосаксонците толерираха фашизма през 20 век и го реанимираха през 21-и

Е-поща Печат PDF

ПЪРВИ ВЪПРОС: КОМУ БЕ ИЗГОДЕН ФАШИЗМЪТ?

След поражението на Гер­мания в Първата световна война съгласно Версайския договор от 1919 г. са й нало­жени сериозни ограничения. Те се отнасят до числеността на немската армия, военната промишленост, както и до ши­рока номенклатура въоръже­ния. Освен това агресорът (ма­кар и сам разорен от войната) трябва да изплаща на победи­телите репарации, за да ком­пенсира нанесените щети. При подобни условия Третият райх никога не би могъл да превъ­оръжи своята армия, без да се опре на тясното сътрудни­чество с външни сили. Реван­шистките и др. подобни ултра­радикални настроения, идеи­те за създаването на «нов све­товен ред» воглаве с арийската раса сами по себе не носят пари и без финансова подкрепа си ос­тават само думи. Пари за осъ­ществяването на своите планове «арийците» получават именно от англосаксонците. Но защо «благодетелите» решават да на­правят тези разходи? Мотивите не трябва да бъдат търсени дъл­го. Преди сто години всички усилия на западните страни са насочени към това да бъде не­утрализирана «червената за­плаха» от Съветска Русия. И те искрено вярват, че Германия по право може да се превър­не в бастион на Запада против болшевизма. По време на бесе­да с Хитлер през ноември 1937 г. председателят на Тайния съ­вет на Нейно величество лорд Е. Халифакс (който само някол­ко месеца след тази среща ста­ва министър на външните рабо­ти на Великобритания), без да се скъпи на емоции, казва, че «фю­рерът е постигнал много не само в самата Германия, но в резул­тат на унищожението на ко­мунизма в своята страна той е преградил пътя му към Западна Европа»1. В онези времена осно­вополагаща роля в глобалното съперничество играе военнопо­литическият фактор. След 1917 г. лозунгите стават не по малко опасно оръжие. Идеята за обе­динението на работническата класа от всички страни, про­възгласеното от болшевики­те право на нациите на само­определение – всичко това на­мира горещ отзвук и в други страни, набира цели кохорти последователи. В това се крие и непосредственият риск както за вътрешнополитическата си­туация в европейските държа­ви, така и за практиката за екс­плоатация на отвъдморските те­ритории. За да бъде попречено на тези процеси, първоначал­но трябва да се завоюва гер­манският плацдарм – иконо­мически, политически, стра­тегически и идейно. Защото дори и след военното си пора­жение тази страна запазва своя промишлен потенциал и човеш­ки капитал. А в бъдеще може съ­ществено да повлияе на баланса на силите в глобален мащаб.

Англосаксонските елити си поставят задачата с всич­ки позволени и непозволе­ни средства да не допуснат укрепване на отношения­та между Москва и Берлин, да насъскат Германия срещу създадения през 1922 г. Съюз на съветските социалистиче­ски републики. За САЩ и Ве­ликобритания с техните пла­нове за световно господство (а съвсем не за запазване на мира и спокойствието в Евразия) не е изгодно - нещо повече – смъртоносно опасно е сбли­жаването и сътрудничество­то на Ваймарската републи­ка със Съветска Русия. При такава ситуация англосаксо­нците биха загубили ключови­те си позиции в зоната на свои­те интереси. Сключеният през 1922 г. по време ва Генуезката конференция Рапалски дого­вор между Германия и Русия и следващите им стъпки към партньорство във военноте­хническата и промишлената област засилват възможност­та за създаване на пакт про­тив англосаксонците. Освен това сред управляващите кръ­гове в Берлин в този момент има достатъчно много привър­женици на умерената линия по отношение на Съветите. Така например командващият сухо­пътните войски на Райхсвера ген.-полк. Х. фон Сект още в началото на 20-те години твър­ди, че «Антантата е сериозно заинтересована от използване­то на Германия против Русия. Но ако Германия започне вой­на против Русия, то това ще бъде една безнадеждна война»2 . Такива настроения тревожат и дразнят англосаксонците. Без­покойство предизвиква и на­личието в Германия на мощ­на компартия (ГКП) начело с Е. Телман, който два пъти се кандидатира за президент. На социалдемократическия ла­гер явно не достигат сили, за да задуши комунистите в свои­те «ласкави обятия». Трябва да се инспирира появата на та­кова политическо крило, кое­то би могло да унищожи ГКП без оглед на морала, правото и общественото мнение. Мно­го преди кариерния възход на бесния фюрер в САЩ и Вели­кобритания вече съществува група за поддръжка, набират сила неговите идейни вдъх­новители. Разнообразни гру­пи агресивни реваншисти се опират на появилите се през първата половина на ХХ в. и станали популярни теории на Х. Дж. Макиндер, А. Т. Мехен, а малко по-късно и на Н. Спи­кмън за противостоянито на двете макрогеографски зони на планетата: т. нар. океанско полукълбо (западът на плане­тата и Британските острови) и континентално полукъл­бо, чийто център определят като «Хартленд» – зона, недос­тъпна за «морското» проник­ване и изключително важна за запазването на стратегическия контрол над световните поли­тически процеси. «Морските цивилизации» възлагат на Хит­лер особена, едва ли не послед­на надежда. Той трябва да ста­не инструмент за разрушава­не на формиращия се съюз на двете държави и за унищожа­ването на вътрешните идео­логически врагове – немски­те комунисти. на бъдещия фюрер. И той действа в разрез с идеите на ос­новоположниците на немската геополитическа класика и воен­на стратегия, които посочват за главен противник на Германия страните на «морската цивили­зация» и въз основа на опита от Първата световна война били убедени в правилността на съ­вета на «железния канцлер» Ото фон Бисмарк: «Никога не воювайте с Русия». Освен това Британия и Америка разглеж­дат политиката на ремилитари­зация и поддържане на фаши­зма не само като важен фактор за сдържане на Съветска Русия, но и като отличен инструмент за обуздаване на геополитиче­ските стремежи на Франция, която след Версайския мир ста­ва едноличен военнополитиче­ски лидер на континента.

ВТОРИ ВЪПРОС: КОЙ КРЕДИТИРА ХИТЛЕР?

В процеса на формирането на нацистките сили в Германия между Британия и САЩ същест­вува своеобразно „разделение на труда“. Лондон в голяма степен е съсредоточен върху политико- дипломатическото подхранване на Третия райх. Прави всичко НСГРП (Националсоциалистиче­ската германска работническа партия), която през 1928 г. има едва 100 хил. членове, да стане лидерска партия. За сравнение: особено недолюбваната от вла­стите германска компартия през есента на 1923 г. има в ре­диците си около 400 хил. души. Важна цел за англосаксонците също е да осигурят на агресивни­те политически маргинали пра­вото легитимно да увеличат своята военна мощ. Преговорите «на базата на признаване равно­правието на Германия във въоръ­жаването» (нацистката върху­шка дори не очаква чак такова подмазвачество) започват през 1934 г. и между другото в СССР прекрасно знаят за това от доне­сенията на съветското политиче­ско представителство в Лондон3 . Едно от средствата за осъществя­ването на подобна цел става сключеното англо-германско морско съглашение от 1935 г., което изравнява по тонаж с френския и италианския флот кригсмарината – германския военен флот - т. е. за пръв път фиксира на хартия равенство­то между държавите победи­телки и победената Германия. Британските и американските банки финансират развитието на отбранителната промишленост на хитлеристка Германия, а ди­пломацията на Лондон, гаранти­рала си поддръжката от страна на Франция, всячески поощрява Хитлер в движението му на из­ток. Съответно Вашингтон ус­пешно задейства главното си оръжие – парите. Които, както е добре известно, не миришат. Използвайки факта, че след по­ражението във войната иконо­миката на Германия, макар и в уязвено състояние, притежава сериозни ресурси, Америка раз­глежда тази страна като сфера на не скъпи, но доста перспективни инвестиции за своите крупни компании. Така САЩ успяват да разширят пазарите си, да избе­гнат кризата на свръхпроиз­водството, да смекчат послед­ствията от Великата депресия от 1929–1932 г. В това нямало нищо ново – типично амери­канската схема business as usual. Неслучайно на Нюрн­бергския процес бившият рай­хсминистър на икономиката на нацистка Германия и прези­дент на райхсбанката Я. Шахт казва: «Ако ще обвинявате про­мишлените магнати, които по­могнаха да се превъоръжи Герма­ния, то вие трябва да обвините самите себе си. Ще трябва да повдигнете обвинения на амери­канците. Автозаводът “Опел” например не произвеждаше нищо друго, освен военна продукция. Този завод беше притежаван от вашата компания “Дженерал мо­търс”»4 . САЩ предпочитат да се престорят, че тези думи на под­съдимия министър „не се чуват“. Но понякога дори престъпници­те казват истината. След Първата световна война икономическият център на развитите капиталис­тически страни безвъзвратно се е преместил отвъд океана. Към 1928 г. обемът на промишлено­то производство на САЩ пре­вишава общото производство на цяла Европа на запад от СССР. Освен това, благодаре­ние на пренасянето от страна на Антантата на крупни отбра­нителни поръчки към амери­канските предприятия, от длъжник, какъвто е в началото на 20 век, ВПК на Америка ста­ва основен европейски креди­тор. Само военният дълг на САЩ е 10 млрд. долара по цени от 1918 г. (гигантска сума!). При това Германия, на чиито репарации толкова се надяват държавите победителки, с нищо не може да им помогне – през 1923 г. т. нар. велика ин­флация в страната достига ре­кордните 578 512 %! Англо-аме­риканските финансови кръго­ве отлично използват безизходната ситуация, когато Германия не може да плаща ре­парации по сметките, а Фран­ция не може да реши този про­блем по невоенен път. В резул­тат - Европа съзрява за прие­мане на американските предложения. Лондонската кон­ференция от 1924 г. утвърждава представения от САЩ нов ред на репарационните разплащания на Германия – плана на Дауес, според който германските пла­щания се намаляват двойно, до 1 млрд. златни марки. Само към 1928 г. размерът на плащания­та на Германия трябвало да на­расне до 2,5 млрд. марки. Спо­ред изработения от компания­та «Дж. П. Морган» план на Гер­мания е предоставен заем от 200 млн. американски долара (и половината от тях са от бан­керския клан Морган)5. Получава се доста оригинална и хитра сис­тема, наречена „абсурдния вай­марски кръг“. С получените сред­ства от изплащането на репара­циите европейските държави най-напред изплащат кредитите си от САЩ. По този начин парите се връщат (с лихвите) обратно в Америка. Американците отново насочват тези суми към Герма­ния, вече под формата на креди­ти и нови високи лихви. Планът „Дауес“ предполага възстановя­ване икономиката на Германия в такава степен, каквато е необхо­дима за изпълнението на репа­рационните задължения. Хитро­умието на плана „Дауес“ се със­тои в това, че той не само намаля­ва натиска на Германия на традиционните пазари, където са се наместили съюзните държави, но е насочен и към изгодното за съюзниците решение на «руския въпрос». Потокът от немски сто­ки на съветския пазар според за­мисъла на авторите на този план би бил надеждна гаранция, че СССР ще остане икономически слаба страна. Антисъветската същност на плана „Дауес“ още от самото начало е ясна на ръковод­ството СССР. В доклада си на XIV конгрес на ВКП(б) на 18 де­кември1925 г. Й. В. Сталин от­белязва: «…частта от този план, където се казва, че Герма­ния трябва да изпомпва копейки за Европа за сметка на руските пазари също е сметка без кръч­мар. Защо? Защото ние съвсем не желаем да се превърнем в аграрен придатък на която и да било друга страна, включително и за Германия. Ние сами ще си произ­веждаме машини и всякакви средства за производство»6. Как­то е пресметнал съвременният американски историк Г. Дж. Препарата, използвайки из­численията на английския икономист Д. Алдкрофт от 70- те години, само за периода 1924–1929 г. Германия е полу­чила от САЩ 150 заема (поло­вината от тях краткосрочни) на сума почти 26 млрд. долара7 . Само 10,3 млрд. долара са похар­чени за изплащане на репара­ции; останалите средства «се раз­текли» по немската икономика. Един от изпълнителите на плана „Дауес“, германският банкер Шахт, през 1929 г. отбелязва: «За 5 години Германия е получила толкова чуждестранни заеми, колкото е получила Америка за 40 години, предшестващи Първа­та световна война.»8 . В резултат Германия се закачва на кредит­ната въдица. Както справедливо пише през 1929 г. в своите анали­тични записки завеждащият бю­рото по печата на политическото представителство на СССР в Бер­лин Д. Г. Щерн, «беше набелязан пътят за обвързване на репара­ционния проблем с интересите на международния капитал; път, довел Германия до необхо­димостта да отвори широко вратите си за усиленото про­никване на чуждестранния ка­питала в нейното народно сто­панство»9. Страната и нейната промишленост живеят на кре­дит. Без подхранването от Ва­шингтон я очаква пълен бан­крут. Нещо познато от съвре­менността? Англосаксонските кредити, отиващи главно за въз­становяване на военнопроми­шления потенциал на Германия, изиграват своята роля. Още през 1929 г. промишлеността на Германия е на второ място в света. Немците изплащат кредитите си с акции на про­мишлените предприятия. Ан­гло-американскиият капитал започва активно да прониква в Германия и заема значите­лен сектор в германската ико­номика. Например известният германски химически концерн «ИГ Фарбениндустри» е под контрола на американската компания «Стандарт Ойл» (т. е. на Рокфелер). Зависими от «Дженерал Илектрик» (т. е.

3 АВП РФ. Ф. 069. Оп. 18. П. 55. Д. 6. Л. 87.

4 Полторак А.И. Нюрнбергский эпилог. М.: Воениздат, 1965. С. 496.

5 Большая советская энциклопедия. В 30 т. 3-е изд. Т. 7. М.: Со­ветская энциклопедия, 1972. С. 562.

6 Сталин И.В. Сочинения. Т. 7. М.: Государственное издате­льство политической литературы, 1952. С. 272.

7 Препарата Г. Дж. Гитлер, Inc. Как Британия и США создава­ли Третий рейх ; пер. с англ. А.Н. Анваера. М.: Поколение, 2007. С. 251.

8 История Великой Отечественной войны Советского Союза 1941–1945 гг. Т. 1. Подготовка и развязывание войны империа­листическими державами. М.: Воениздат, 1960. С. 4.

9 АВП РФ. Ф. 082. Оп. 14. П. 55. Д. 29. Л. 20

Морган) са «Сименс» и «АЕГ», на американската корпорация «АйТиТи Корпорейшн» принад­лежат до 40 % германските теле­фонни мрежи. Германската ме­талургия в голяма степен зависи от Рокфелер, под контрола на «Дженерал Мотърс» (т. е. Дю­пон) е фирмата «Опел». Аангло­саксонците не забравят и банко­вата сфера, и железниците, из­общо - всички ценни германски активи. «Стандарт Ойл» инвес­тира в Третия райх 120 млн. долара, «Дженерал Мотърс» – 35 млн. долара, «АйТиТи» – 30 млн. долара10. Не остават по- назад от американците и бри­танските им събратя. Банк ъф Ингланд изпълнява ролята на учреждение, с чиято гаранция и под чийто контрол големите икономически оператори на Ве­ликобритания отпускат на Гер­мания на кредит за мед, алуми­ний, никел и други суровини, не­обходими за военната промиш­леност. Английските концерни «Импириал кемикал инда­стрийз» и «Уикерс» доставят су­ровини и жизненоважни мате­риали за нуждите на германска­та военна промишленост. В края на 1934 г. на Райхсбанк е отпус­нат заем от 750 хил. фунта стерлинги. През декември 1934 г. след срещата на шефа на аг­лийската нефтена корпорация «Роял дътч шелл», отявления на­цист Г. Детердинг с Хитлер е сключена сделка между герман­ските промишленици и англо- американските нефтени магна­ти: последните предоставят на Германия нефтопродукти в размер на нейното годишно потребление за 1934 г. Достав­ките се осъществяват както открито, така и тайно - през Канада. Автомобилнятя компа­ния «Ролс-Ройс» предава на хит­леристкото правителство, уж за търговски цели, партия нови мотори тип «Кестрел», прилага­ни в бойните самолети. През ап­рил 1934 г. компанията «Армс­тронг-Сидли» продава на Гер­мании авиомотори, създадени след многогодишни научно- практически търсения на ан­глийските инженери. А през май 1934 г. германците на тази ком­пания поръчват в Англия 80 мощни авиационни двигате­ли. От Англия в Германия се внасят самолети, танкове, кар­течници. Въпреки че превъоръ­жаването на Райха започва да взема застрашителни размери и хитлеристите се готвят офици­ално да обявят възраждането на военновъздушните си сили и въвеждането на всеобща военна повинност, английското пра­вителство продължава да под­държа формулата за «равно­правие» във въоръжаването. След укрепването на нацистите във властта нищо не се променя. Напротив, американците про­дължават да предоставят чрез дъщерните си компании в Гер­мания, т. е. на Хитлер, най-но­вите по това време техноло­гии, без които не би било въз­можно да се започне голяма война, така необходима на САЩ за осигуряването след нея на тяхното господство над света. Това се отнася преди всичко за химическата промиш­леност, тежкото и транспортно­то машиностроене и другите ключови отрасли на немската икономики. Към средата на 30- те г. американските корпора­ции активно действат на тери­торията на Германия, като създават в тази страна повече от 60 свои филиала. Амери­канският капитал контролира около 300 германски компа­нии. Дори в системата на кон­цлагерите била използвана американската изчислителна техника от IBM, за което днес никак не обичат да си спомнят рафинираните компютър­джии от Силициевата долина. И така – за много кратко време Германия получава всичко, за да има възможност да води «войната на моторите». Това позволява на Хитлер само за няколко години да увеличи числеността на немската ар­мия 42 пъти, като я снабди с най-съвременното оръжие.

Следва

 


Страница 633 от 638