Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

Болно време

Е-поща Печат PDF

Все по-ниско ляга облач­ното небе над България. Ливнаха дъждове, плъз­наха ноемврийски мъг­ли. Почти като в стих на Вер­харн, няма го само вятъра: “Да сте виждали вятъра на кръсто­пътя на петстотин пътя?”

И душата се надига на пръ­сти, наднича зад стъклата на централи и канцеларии, рее се над площади и върхари, занича в други тревожни очи, прислуш­ва се в ускорения ритъм на дру­ги сърца. А въздухът е гъст като стопен шоколад и само стипчи­вият вкус на станиол между зъ­бите те кара да усещаш електри­ческата аномалия на някаква невидима волтова дъга между небето и земята. Синоптиците не съобщават подобни явления, а още по-малко ги обясняват. Най-често ни обещават слънце по пладне и градуси над нулата сутрин. И човек се радва, слуша, а сърцето му леденее. Болно вре­ме. Виделите и патилите само клатят глави и повтарят – нещо има да става, не я бива хавата.

Млада невеста да беше, или стар ревматизъм, човек да му намери колая! А то, като бур­гия пробиват ушите ти. Днес ти просвредляват мозъка с новина­та, че бившият главен прокурор бил вдъхновител и поръчител на две убийства, едното от които, за по-сигурно, и сам извършил; а утре, че бившият министър на вътрешните работи бил глав­ният разпоредител на пазара за наркотици!..

Слушаш и се оглеждаш за вятъра, но ни гора зашумява, ни вятър повява. Като пирон в тенекия само скърца от су­трин до вечер гласът на чове­ка, който по закон и традиция би трябвало да бъде най-мъл­чаливият; най-неразличимо сивият; най-тихият; за да бъде и най-мъдрият в своята стро­гост. Една сянка, могъща не с броя на изговорените пред ка­мерите и прожекторите думи, а с тайнствеността на власт­та, която упражнява, в която категоричността не може да бъде опровергавана, защото по условие е тържество на ис­тината.

И тогава се сещаш, че всъщност е реч за България, че тя е името на твоята тре­вога, която те стиска за гърло­то. От памтивека живее тя на този кръстопът на петстотин пътя и от памтивека я брулят с юмруци суровите ветрове на историята. И всяко нейно по­коление е имало своите изпи­тания, своите битки на живот и смърт, своите сражения с вероломната подлост, безраз­съдството и омразата. Имало е своите рани от завистта и ята­гана; своите стонове и горчил­ки от страшното вино на от­ровата. Но България е пребъд­вала. Възкръсвала е от пепел­та и с надежда и радост, като слънчогледова нива към ясно­то слънце обърната, е поемала през света. А по този път всич­ко е бивало: и радости, и побе­ди; и покруса, и болка! Земя за прицел, тя оцеля не защо­то нейните държавни мъже бяха безгрешни, не защо­то бяха безкористни и без­сребреници, а защото зна­еха, че Отечество се пази с достойнство и чест – най-съкрушаващите оръжия и най-безценният и невъз­вратим капитал. Посинени от бой и с опърлени със сла­ма бради и вратове, пред вра­тата на самата Черна джамия, те ще имат просветеното съз­нание да поставят държавния интерес над личната болка и унижение. И да изрекат кри­латите думи, с които България ги помни: “В моето Отечест­во такива неща не стават”.

През 20 век България по­зна покрусата на две нацио­нални катастрофи, но пред нито един от победители­те не застанаха недостойни мъже. Бяха воини, непобедени на бойното поле, които имаха дързостта пред лицето на по­бедителя да заявят, че Бълга­рия ще пребъде въпреки всич­ко. По-късно, когато пред це­лия свят ни наричаха варвари и тъмни балкански субекти, макар и с белезници на ръце­те, един комунист самоотвер­жено защити българската чест, достойнство и слава. След вре­ме, когато убеждаваха света в т. нар. българска следа в покуше­нието на папа Йоан-Павел Вто­ри, един злодей на перото, с ос­тър като бръснач език, ядовито заяви пред смаяните камери: “Не сме стреляли ние. Когато го правим, умира един крал и един министър на външните работи в добавка”.

Списъкът на достойн­ството няма как да бъде до­вършен. Доскоро никой от държавните мъже не си е позволявал да налива катран в образа на България. Нача­лото постави т. нар. първи сво­бодно избран президент на републиката Ж.М.Ж. “Нова Зора” вече две десетилетия съобщава името му само с инициали. В черния панте­он на очернителите на Бълга­рия обаче останаха да светят с неповторима светлина чер­ните нимби на такива патри­оти като Ф. Д., И. К., П. С., Д. Л., К. Т. Макар и нине здрав­стващи, те всъщност сами не знаят, че отдавна са духовни мъртъвци. Тях нека Господ да ги съди. И да ги прости, ако му даде сърце. За нашата прош­ка те са големи, твърде големи предатели!

Този брой на “Нова Зора” излиза извънредно, може би защото като станиол между зъбите чувстваме задавения вик на тревогата. Времето е болно, а нещо витае във въз­духа. Нещо предстои да се слу­чи. Иначе как да повярваме, че министърът на вътрешните работи не разбира, че казва на света непростими за България думи? Как да повярваме, че министър-председателят не разбира до какво води това? И как да не повярваме, че Него­во Превъзходителство обича България? Нали вече двайсет години живеем като в стък­лен дом. И отдавна научихме, че нещата са прозрачни, дори когато ги закриват със завеси от думи. И че всичко се вижда.

Хора, бдете!

„Нова Зора“, бр 43, 30.11.2010 г.

 

Лъч под паяжината

Е-поща Печат PDF

Не бих седнал да пиша тези редове, ако не бяха интервютата на Андрей Райчев след убийството на Андрей Луканов. Насоката, която той се опитва да задава, използвайки пресата, ме кара да се тревожа, че и Истори­ята може да бъде манипулирана. Затова се страхувам за Истината и искам на страниците на „Зора“ да споделя своята тревога.

Кой е Андрей Райчев? „Зора“ многократно е писала по повод на негови изявления. Включи­телно и по срамния ажиотаж на сем. Райчеви, опитващи се и от трагичната гибел на депутата А. Луканов да извадят дивиденти. Да представят гигантската бит­ка на силите, на които те са само едно малко видимо проявление, че е битка уж само с правител­ството на Виденов, и да скрият, че всъщност става въпрос за бъ­дещето на България. Това, кое­то той казва за себе си в едно от многобройните си интервюта по повод убийството на Андрей Лу­канов и с клеветнически пръст посочва Виденов за негов вдъ­хновител, е: „Аз съм човек, който пише статии и изразява лични позиции“. Но това ли е всичко?

Това, което общественост­та знае за него, е, че Андрей Райчев е социолог от „Галъп Интернешънъл“. В действи­телност е собственик в „Бол­кан-Бритиш Соушъл Сървейс“ АД (ВВ85), което само се пред­ставя за фирма на „Галъп Ин­тернешънъл“. По-осведомени­те политици и социолози знаят подробности и за фирмените, и за личните му развития. Това, на което „елитът“ е в течение, е, че Райчев е мастит бизнесмен в областта на медиите, собстве­ник или свързан с няколко дузини успешни фирми и ме­дии. А от неотдавна е и идеолог на „елита“. Това, което полити­ците знаят, е, че Андрей Райчев е организационен секретар на ОСД и един от опитващите се да дават тон в течението. Това, кое­то „старите“ знаят, е, че е син на Венцел. Малцина знаят, че има офиси в повечето от бал­канските страни в някои от страните на бившия Съвет­ски съюз, че една от най-ва­жните му бизнесквартири е в Лондон. В момента Райчев трескаво изкупува маса изда­ния - вестници, списания, ра­диостанции, гледа и към част­на телевизия. През неговите агенции въртят парите за ре­клама десетки големи българ­ски и чужди фирми.

Във всичко това, разбира се, нямаше да има нищо лошо, ако страстта му към медиите и жаждата му да властва чрез тях не бяха допринесли за морал­ния упадък в медийното прос­транство, за истеризиране­то на българската преса. Ако не беше започнал чрез съща­та тази преса да използва и смъртта, за да се изживява като върховен прокурор.

За Райчев цветът на ме­диите е без значение. Важно­то е да може да ги контроли­ра. Те са лост. Те фалират бан­ки, създават паника, свалят правителства. В тесен кръг со­циологът споделя, че най-голе­мият принос за победата на со­циалистите на първите избори има „Дума“, а за свалянето на Филип Димитров - „24 часа”. И в двата случая Андрей Рай­чев отдава заслугата на Вале­ри Найденов, когото по-късно включва в схемите си.

Андрей Райчев гледа на медиите не като на средство за информация и култура, а като на възможност чрез тях да се манипулира обществе­ното съзнание. В страна като България, изживяваща сложен икономически преход, медиите наистина могат в определен мо­мент да се окажат „абсолютна­та“ власт. Особено когато коп­чето за саморазпад на държава­та е натиснато, когато насоката на формирането на капитала е зададена погрешно (не по по­сока на цивилизацията, а по посока на далаверата и разру­хата). Когато медията и написаното или показаното в нея е извън контрола на общество­то, извън морала на днешната цивилизация. Страстта е завла­дяваща. Властта може да стане реална - не само четвърта, но и първа, и втора, и трета, всичките заедно, цялата. Базата да се до­копа до нея е налице - използ­ването на името „Галъп“, под­лъганите социолози - чернора­ботници, преките връзки с ня­кои издания - братът на Андрей Райчев Владимир е съдружник в пресгрупа „168 часа“, а баща му Венцел - бивш шеф на аген­ция „София прес”. Необходими са още две неща – пари и по­литическа подкрепа. Реклам­ният договор с „Плама“ от края на 1993 година, действащ и след спирането на рафинерията, е ре­ален израз на тази двойна под­крепа.

С яденето идва и апети­тът. Започва роене на рекламни агенции, социологически фир­ми, отвоюване на позиции в електронните медии, след което идва и борбата за монополизи­ране на влиянието в тях.

Задача номер едно е телеви­зията. Започва се невинно с до­говори за изследване на „зри­телския интерес“: веднъж те се плащат от телевизията. След това резултатите от тях се про­дават на рекламодателите сре­щу добри пари. Тези добри пари обаче са стотинки в сравнение с осигурената му възможност да бъде „главен диспечер“ на ре­кламните постъпления според зрителския интерес. Той оце­нява кое е гледано и кое не, кое е добро и кое зло, за кое преда­ване и по кое време рекламните тарифи трябва да са по-високи. Съответно сондажите също се плащат от телевизията. Почти във всяко предаване се пуска­ше социологическо изследване: цените, доларът, банките, прес­тъпността, страхът, политиците и т.н. Андрей Райчев добре знае, че зрителите улавят цифрите и предпочитат да се приобщават към по-големите групи.

Сондажите на други фир­ми може и да се различават, за­това, ако нещо не е могло да се купи или погълне, могло е да се унищожи. Резултатът - пъ­лен монопол в телевизията в началото на 1996 година. Ра­дио- и телевизионният ефир се превърнаха в средство за обработка на общественото съзнание. Шефовете на БНТ и БНР „клекнаха“ под натиска на маститите „социолози“ и пус­каха допитване след допитва­не. Няма електронни медии в света, в които да са излъчвани толкова изследвания, както в ефира на България през 1994-5-6 година. Истина е, че не цен­зурата, а манипулирането на об­ществото именно чрез тъй наре­чените сондажи доведе до псев­допроблема „Гранитски“, който охотно се бе хванал на „социо­ложкото“ хоро. През май т. г. изследванията, комбинирани със съзнателно търсене на кри­зисни новини, започнаха да ис­теризират обществото.

В същата посока действа­ше и пресата. С парите, пла­щани за реклама, всяко едно издание е осигурена трибуна и следва да се задават темите на деня. Всяка снимка на опаш­ка пред банка действа като мех­лем за душата на шефовете на вестници и като катализатор на курса на долара. Договорите за публикуване на проучвания­та на „Галъп“ са подгряващата част. Заедно с тях се използват и т. нар. връзки с общественост­та (public relations) с всички ме­тоди, включващи дори менажи­рането на слухове. От сглобки­те за съветниците от Щази до гигантските далавери в най-висшите ешелони на властта - всичко чинно и скрупульозно се е готвело, планирало, пуб­ликувало, вкарвало се е дори в Парламента като депутат­ски питания. Първите стра­ници на „независимия“ печат направиха герои на нашето време престъпниците и реке­тьорите, а след това идеолози­те му имаха наглостта да пред­лагат формирането на „чер­ни ескадрони“ за борба с улич­ната престъпност. Медийните защити на „Ровър“ и „Мобиком“ родиха митовете за „приятел­ските кръгове“, за „Орион“ и т. н. Родени oт заслепението или болестното съзнание, че щом на тебе, смятащия се за „прибли­жен“, ти се отказва приятелска­та близост за подялба на „бани­цата“, то без съмнение има дру­ги ближни, които скрито се об­лажват.

При липса на каквато и да е отговорност на пресата пред обществото, освен морална (коя­то е оскъдна), бялото лесно ста­ва черно. И това за някои е до­бре дошло. За пари пресата ста­ва арена на компромати, скрива истинските цветове на нещата, не само отвлича вниманието от истинските проблеми, но фор­мира нови, измислени, имаги­нерни. Резултатът е нараства­ща обществена психоза. Обще­ството не реагира адекватно на процесите и явленията. Ико­номическите регулатори спи­рат да действат. Хората се десо­циализират и всеки се спасява сам в собствените си буркани. Не случайно едно от основните възклицания на чуждестранни­те партньори, предлагащи под­крепа на страната в днешната ситуация, е: „Вашите медии ня­мат чувство за национално са­мосъхранение!“ Но откъде да го имат, като то липсва и на тех­ните собственици - представи­тели на „националния“ капитал, които са готови да унищожават или по-скоро да харчат и изна­сят докато в страната остане само една банка - „Бурканбанк“, и само един вестник - „Нощен труд“. Преди около десетина дни висш служител на МВФ във Вашингтон остро реагира сре­щу информационната непочте­ност на българската преса. Учу­ди се къде е попаднал и най-пре­страшилият се чужд инвеститор - корейската корпорация „Деу“.

Но в българското обществено мнение бацилът е пуснат, инфекцията се разраства, семе­то на неверието е посято. Сто­кратно повторената лъжа е за­почнала да става истина. Вече не са нужни големи усилия. „Виновните“ са посочени. Ос­тава, след като очернените са и освиркани, и оплюти, да бъдат линчувани.

А тези, които са крали на едро, ще бъдат спасени. На тях отдавна им е казано: „Вие сте избраните“. На тях обществе­ните рефери (тук включвам и по-голямата част от „независи­мата“ преса) не показват дори жълти картони. Нещо повече те вече организират тяхната за­щита. Тези избраници са „ели­тът“. Идеологът на „елита“ Ан­дрей Райчев им обеща спасение в списанието си „Сега“, спасение чрез хиперинфлация. Операци­ята, която изчиства всичко. И милионните кредити и дребни­те спестявания, и стоките, в ма­газините. И всички започват на­чисто (по Емил Хърсев). Едните с вилите, лимузините, сметки­те в чужбина, възможностите за приватизация, с обществения си имунитет, а другите - със споме­ните и излъганите илюзии.

Някои ще тълкуват тези ре­дове като отклоняване на вни­манието, като прехвърляне на горещия картоф. Не, това е само фигурка от нареждащата се мо­зайка. Лъч под паяжината, опле­ла бизнес и политика, забулваща тайните за хала на днешния ден. Истината е, че правителството на Виденов отказа подкрепа за тези „социолози“, които предла­гаха да създадат супермедиен холдинг и обещаваха контрол­ният пакет да стои в някаква си каса с адрес „ТУК“.

Истината е, че това прави­телство не прие правила извън нормите, че този път „антиви­русите“ срещу програмата за обществен разпад вече започ­ват да действат. За съжаление за сметка на болезненото посре­щане на удари под кръста, но без страх, с открити гърди.

Някои ще кажат: „Точно там му е грешката“. Но би следвало да им зададем законния въпрос: „Кажете какво щеше да се случи, ако предложенията бяха при­ети?” Отговорите са извън ис­торията...

Ботьо МАРИНОВ

„Нова Зора“, бр. 39, 19.11.1996

Лъч под паяжината

За Андрей Райчев

„Не цел родена в един мозък тесен, не джеб зинал, не егоизъм бесен.“

Иван Вазов: „Кипеж“, 1883 г.

 

Опасният кръговрат на бедите

Е-поща Печат PDF

Календарът на юни е не­умолим. Започва с ги­белта на Ботев, но на­татък продължава и с други събития, които история­та не може и не иска да забра­ви. Най-близкото след Деня на Ботев и падналите за свободата на Отечеството е датата 6 юни. По-нататък следват 9 юни, 14 юни, 16 юни, 22 юни… Все съ­бития, които в една или друга степен отгръщат нови страни­ци и променят съдби на хора и държави. За другите – друг път, за 6 юни – сега, защото не е възможно да не се отдаде дъл­жимата почит към този ден.

Преди 80 години на него е осъществена една от най-гран­диозните военни операции - „Овърлорд“ – пример за основа­телна гордост на военното дело на САЩ и Великобритания от периода на Втората световна война. Тогава Обединеното ко­мандване на съюзническите войски открива дългоочаква­ния Втори фронт. Дори Сталин, който познава в детайли тайни­те и явни мотиви за времето, из­брано за осъществяване на тази междусъюзническа договорка, не пропуска да отбележи „гран­диозността на мащабите и май­сторството при изпълнението на тази военна операция“. Ние ще пропуснем уточняванията и твърденията за една или дру­га причина, забавила или все пак наложила атакуването на т. нар Атлантически вал. В хода на операцията над 220 хил. не само американски и англий­ски момчета оставят костите си по пясъците на Нормандия и в двумесечните сражения след стъпването на френския бряг на Ламанша. За историята, освен тяхната скръбна войниш­ка участ и слава, остават и думите на ген. Дуайт Айзенхауер: „Вяр­вайте силно, заедно ще победим!“

Тази операция е светла страница в иначе тайната кни­га на сложните взаимовръзки, намерения и дори надхитрява­ния, присъщи на „партньори­те“ във всяка война. Но в тази обаче и на Изток, и на Запад има един и същи водещ мотив: „Смърт на фашизма, свобода на народа!“

До 9 май на следващата го­дина светът на добрата кауза в очите на съвременниците наистина може би е изглеж­дал единен и обединен и съю­зниците са били наистина съ­юзници. Много по-късно обаче ще се открият зловещите пла­нове за друга една операция - „Немислимо“, планирана за осъ­ществяване в още незавърши­лата последна фаза на войната. Няма да казваме, че тя е подъл удар в гърба, защото няма мяр­ка, с която да определим чудо­вищните планове за друга една операция с над 300 ядрени бой­ни глави и 100 милиона уби­ти съветски граждани, която предвиждала унищожаване­то на най-големите градове на Русия. И става ясно как и защо избуява плевелът на недовери­ето и как довчерашните съю­зници – надежда за един по-до­бър свят, започват да се гледат из под вежди. И как откритият враг във всеки случай е за пред­почитане пред мнимия съюзник и приятел.

Да, фашисткият завоевател е бил наистина безпощаден към „унтерменшените“, но по как­во планираното съвсем сери­озно от довчерашния съюз­ник се отличава от неговата известна и заклеймявана без­пощадност и бруталност? И шаечната правда на тази вне­запна еднаквост не слага ли знак на равенство между открития враг и мнимия съюзник? Ако си спомним определението на Дядо Вазов за нашите бал­кански съседи, може би ще ос­ъзнаем и бездната, очертана от добилото популярност понятие “партньори“.

Може би е неслучайно, че седмица преди сияйната съ­юзническа дата 6 юни се поя­ви и съкрушаващата статия на бившия президент и министър- председател на Русия Дмитрий Медведев „Как англосаксо­нците толерираха фашизма през 20-и и как го реанимираха през 21 век“. Статията на насто­ящия заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия се основава на 5 въпроса към би­вшите съюзници от Антихит­леристката коалиция. Въпро­си, които отмахват до голяма степен завесата за редица факти и събития, премълчавани или прикривани досега по висши политически съображения. Тази най-голяма в истори­ята военна операция струва на западните съюзници 226 386 жертви.

Вермахтът губи в отбрани­телните сражения над 530 000 жертви. Това е необичайно за подобни военни действия съот­ношение на загубите на воюва­щите страни, въпреки че по поч­ти цялото крайбрежие на Нор­мандия, немците изграждат т. нар. Атлантически вал. Това не­обичайно съотношение на чо­вешките жертви се дължи на ог­ромното военно-техническо превъзходство на съюзниците над Вермахта. По време на тази операция и вече след нея между САЩ и Великобритания се из­гражда въздушен мост от мощ­ни американски самолети.

Но месец по-рано в Гер­мания се случва едно събитие, чийто успех е трябвало да сло­жи край на войната: на 20 юли 1944 г. срещу Хитлер е извър­шен атентат. Той е организиран от антинацистки настроени офи­цери и генерали с цел извършва­нето на държавен преврат. Под кодовото название „Валкирия“, с убийството на Хитлер е тряб­вало да бъдат арестувани всич­ки главни фигури на нацист­кия режим.

Опитът за преврат не успява. Хитлер по чудо оцелява и дава за­повед за жестока разправа с орга­низаторите и участниците му.

По същото време съюзници­те и особено У. Чърчил настоя­телно молят маршал Сталин, Червената армия да започне лятното си настъпление от из­ток. Съветското главно команд­ване взема решение въпреки не­довършената подготовка за по­добни нападения да започне настъпление по целия Изто­чен фронт от Балтика до Черно море. Боевете между западни­те съюзници и Вермахта се во­дят главно в Северна Европа. На 23 август 1944 г. в Румъния е извършен държавен преврат и нейният крал обявява война на нацистка Германия.

Осемдесет дни след началото на „Овърлорд“ – 25 август 1944 г. е освободен Париж.

С падането на Париж фор­мално се възстановява френска­та държавност, а самата Фран­ция става част от антихитле­ристката коалиция. Това дава възможност по-късно, при под­писването на капитулацията на Германия, въпреки яростната съпротива на У. Чърчил, Фран­ция да бъде включена в съста­ва на победителите.

Днес, когато Западна Евро­па отбелязва Деня на победа­та над нацистка Германия на 8 май, е добре да се напомни, че в акта на капитулацията, по­дписан в Реймс неочаквано се появява името на Франция. На другия ден в Берлин е пре­подписан актът за капитула­ция, в който заедно с имена­та на държавите-победител­ки стои достойно и името на Франция. Това става по изрич­ното настояване на Й. В. Ста­лин.

***

Откриването на Втория фронт безспорно има голямо значение за ускоряването на раз­грома на нацистка Германия. Той представлява своеобразен връх на преодоляната идеологи­ческа конфронтация между со­циалистическа Русия и нейната марксистка идеология, и либе­рално-демократичните две дър­жави САЩ и Великобритания.

Благодарение на изключи­телно приятелското сътрудни­чество между Ф. Д. Рузвелт и Й. В. Сталин са очертани конту­рите на предстоящия следвое­нен световен геополитически ред. И двамата лидери се стре­мят този ред да просъществува поне половин век след война­та. Така се и получи.

САЩ и СССР по онова време са две проспериращи велики сили, готвещи се за мирно съв­местно съществуване.

Не такива са били обаче на­меренията на третия член на го­лямата антихитлеристка тройка У. Чърчил. Той не приема нито идеологически, нито геопо­литически сговор между Ф. Д. Рузвелт и Й. В. Сталин за поми­рение. Британският лидер е про­тив каквото и да е отстъпление на зони на внимание на СССР. Войната е свършена, руснаци­те са дали своето и е най-добре да бъдат върнати в онези гра­ници, от които Хитлер е започ­нал войната срещу СССР.

Докато се е осъществява­ла операцията „Овърлорд“, до­като в Западна и Източна Евро­па държавите се освобождават от хитлеристкото господство, У. Чърчил възлага свръхсекрет­на задача на малка група от Съвместния планиращ щаб на Британските въоръжени сили да разработи операция под ко­довото название „Немислимо“.

Според тази операция вед­нага след капитулацията на Гер­мания обединените западно­европейски въоръжени сили в най-кратък срок трябва да за­почнат широкомащабна вой­на срещу СССР. Към тези военни сили е трябвало да бъдат присъ­единени двата милиона немски пленници, разбира се, вече в пъл­но бойно снаряжение.

У. Чърчил е вземал предвид и още едно важно обстоятелство – САЩ през юли месец вече са разполагали с ядрено оръжие.

На този план на У. Чърчил сякаш е нямало кой да попре­чи – Ф. Д. Рузвелт умира на 12 април 1945 г. А това е по-малко от месец до капитулацията на нацистка Германия на 9 май….

Тогава този план не се осъ­ществява. У. Чърчил губи избо­рите, проведени точно по това време. Но както се вижда, него­вият дух е жив и днес – опера­ция „Немислимо“ е в набиращ скорост ход!

 

Благородна и целеустремена личност

Е-поща Печат PDF

Един от най-талантли­вите, умни и национал­но отговорни държавни­ци – Георги Йорданов, навърши 90 години. Приносите му в различни области от упра­влението на държавата в изклю­чително сложни периоди на по­литически пертурбации и тран­сформации тепърва ще се оценяват от грядущите бъл­гарски поколения. Издател­ство „Захарий Стоянов“ има­ше честта и дълга да издаде през последните години в ня­колко тома възхитителните по своята проникновеност и задълбоченост политически анализи на автора, мемоар­ни скици, портрети и зари­совки за големи български уче­ни, творци и държавни дейци. Позволявам си да предложа на читателите на любимия ми вестник „Зора“ този мой кра­тък текст, в който изразя­вам само част от преклоне­нието си пред приятеля, най- добрия министър на културата и великия държавник Георги Йор­данов.

Удивително е как Провиде­нието събира на едно място, в едно и също време хора с най- различен манталитет, разбира­ния и темперамент. През послед­ните години не преставам да се изненадвам на най-невероятни и на пръв поглед нелогични за­познанства и приятелства. Съд­бата ми даде редкия шанс да се сближа с някои от първенците на българското слово, майсторите на изящната словесност, на фи­лософската мисъл и естетически­те проникновения. И заради това аз съм твърдо убеден, че големите творци наистина са безсмъртни. Струва ми се, че такива изклю­чителни личности и таланти като Николай Хайтов, Александър Геров, Богомил Райнов, Ивай­ло Петров, Христо Фотев, Генчо Стоев, Тончо Жечев, Стефан Продев, Вили Цанков, Дико Фу­чеджиев... са по-живи от някои живи. И аз всеки ден си разгова­рям въображаемо с тях.

В същото време забелязвам как през последните двайсетина години все по-малко стават ис­тинските личности, които се под­визават на обществено-полити­ческото поприще. Като че ли има някаква обратна пропорционал­ност – колкото повече ярки и до­стойни творци ражда България, толкова по-малко автентични и достолепни политически лично­сти се появяват на сцената. Не знам дали причините за това са дълбоко социални и исторически или психологически и индивиду­ални.

Но има и такива фигури, кои­то във вихъра на социалните пертурбации не загубиха свои­те нравствени качества и самоу­важение, не се прегънаха под на­тиска на конформистката поли­тическа конюнктура и не само не предадоха идеите си, но и про­дължават да ги отстояват със за­видно постоянство и упорство. Такава личност според мене е Ге­орги Йорданов.

Преди началото на така наре­чените демократични промени, настъпили след 10 ноември 1989 г., аз го познавах като министър на културата и виден държавник на тогавашния период на систе­мата. Но контактите ми нямаха такъв непринуден приятелски ха­рактер, какъвто придобиха след споменатата дата. Водили сме де­сетки разговори, повече на лите­ратурно-културни, отколкото на политически теми. И всеки път ме е впечатлявала неговата еру­дираност, сериозна теоретическа и практическа подготовка и най- вече неизчерпаемата му енергия и жаждата да присъства на всяко сериозно културно събитие.

За себе си съм си изградил впечатлението, че Георги Йор­данов е символ на волевия чо­век (по-късно научих, че на мла­дини прякорът му е бил Могу­чий). За разлика от редица но­менклатурни шушумиги, които ползваха всички привилегии на онази власт, а след промяната за една нощ се преродиха в ярост­ни антикомунисти и отрицатели на отминалите 45 години, Геор­ги Йорданов продължи да под­чинява волята си на отстоява­нето на социалната идея. Той много добре познава контраста между идеите, които понякога може да бъдат утопични, но ро­мантично възвишени, и социал­ната практика, която спорадично се изражда в антихуманни експе­рименти. Именно защото въплъ­щава единството на индивидуал­на воля, обществени цели и стре­меж към историческо прозрение, този човек, бидейки политик и държавник, в същото време е и така близък до хората на духа. Те го възприемат неслучайно като един от тяхната черга. Г. Йорда­нов не парадира с познанства­та си и личните приятелства с големи наши творци, а в също­то време е в детайли запознат с тяхното творчество, живот и индивидуални особености. На него му е неприсъща над­менността и тясната духовна скроеност на редица полити­ци. Той е толерантен, разби­ращ, състрадателен, диало­гичен, отворен към всяко противоположно мнение. Но може би като основна не­гова психологическа и ро­лева доминанта трябва да се открои живото му патри­отично чувство. За него Оте­чеството не е празен звук, по­добно на днешните ибрикчии и националпредатели, щъка­щи на политическата сцена. Георги Йорданов е родолю­бец по вътрешни подтици, които идват с нашепването на родовата памет. Животворно­то национално чувство е това, което го зарежда с постоянна енергия.

Разбира се, пред всяка беле­жита годишнина и по всеки ва­жен юбилеен повод приятелите на обсъжданата персона казват по някоя хубава дума или напис­ват развълнувано есе за публику­ване в някой юбилеен сборник. Но за мен случаят с Георги Йор­данов не е такъв. Самият факт, че дори и творци, които преди години са изпитали суровост­та и желязната воля на полити­ка Йорданов, днес продължават да го ценят и уважават, показва, че става дума за неординарна, многопластова, нееднозначна и впечатляваща личност.

Ако любезното Отечество имаше повече такива интели­гентни и чувствителни политици и държавници, които на всичко отгоре да са и автентични патри­оти, съдбата му може би щеше да бъде по-друга.

Иска ми се да вярвам и се надявам, че новото хилядо­летие ще роди повече такива личности, българи с жив дух, призвани за служба на ползу роду.

 

НАБЛИЖАВА ЛИ МОМЕНТЪТ НА ИСТИНАТА?

Е-поща Печат PDF

През 1974 г. се появи уни­калният роман на Вла­димир Богомолов „Ав­густ 1944“ с подзагла­вие: „Моментът на истината“. Твърди се, че е най-тиражираната книга с 34 издания и над 7 мили­она екземпляра само в СССР. Пре­веден е на десетки езици, има и българско издание. Ако почитае­мият активен читател случайно го е пропуснал, горещо му го препо­ръчвам. Чете се на един дъх.

Сюжетът е основан на дейст­вителен случай. Предстои опера­ция на Първи Прибалтийски и Трети Белоруски фронт за обкръ­жаване на 700-хилядна немска групировка. Войските на Вермахта отчаяно се съпротивляват, очаквайки обрат във войната след обе­щаното им от фюрера Wunderwaffe. В тила на фронта е спусната разузнавателна група от отчаяни главорези бандеровци, облечени в униформи на съветски офицери. Снабдени с радиостанция, те ин­формират за придвижването на червеноармейските подразделения. Ситуацията се усложнява от обстоятелството, че в горите на Бело­русия и прилежащите райони на Литва продължават да дейст­ват разпръснати групи германски части. Всичко това може да за­страши успеха на планираната операция на Червената армия.

Обезвреждането на бандата е възложено на трима оперативни работници от военното контраразузнаване СМЕРШ. Акцията се докладва лично на Сталин. Техниката на обезвреждане­то обаче трябва да доведе до мо­мента на истината: против­никът да бъде притиснат на земята, доведен до стресово състояние с револвер в слепоо­чието и подсъзнателно да запо­чне „да пее“: да издава шифъра, позивните, връзките в тила и т. н. Тоест реализиран е „момен­тът на истината“.

Какво става у нас през същия този август 1944 г.?

Червената армия е на Ду­нава, а пронацистката върху­шка в България продължава активно да обслужва Хитле­ровите войски – и логистично, и с продукти и военни материа­ли. Не съобразява дори заплаши­телната реч на Уинстън Чърчил пред британския парламент от 2 август 1944 г. каква съдба ѝ отреж­дат съюзниците:

„България три пъти е хвърле­на във войни на грешната стра­на от мизерна шепа престъпни политици, които са отговорни за разрухата на държавата по­коление след поколение. Три пъти в живота ми тази окаяна Бълга­рия подлага селското си населе­ние на мъките на войната и на­казанията след пораженията. За тях [мизерната шепа престъп­ни политици] моментът на по­каянието не е отминал – при­ближава много бързо. Какво ще бъде мястото им на подсъдима­та скамейка, когато се разкрие дребнавата и страхлива роля, която играят в тази война...?“

Вместо да се стреснат от реч­та на британския премиер, пра­вителството и регентите си въобразяват, че до края на ав­густ могат да ликвидират раз­растващата се антифашистка съпротива. Премиерът Багря­нов, министърът на вътрешни­те работи Станишев и другите членове на кабинета знаят как­во се върши. Войскови и жан­дармерийски части, полиция­та, ловните дружини и админи­страцията – всичко е впрегна­то в борбата срещу партизаните и нелегалните в градовете и села­та. Не се спират пред най-сквер­ни жестокости: режат глави, на­бучват ги на колове, гаврят се с партизанки, преди да ги уби­ят, палят къщи, избиват жени и деца. Репресиите продължа­ват и през първите дни на сеп­тември 1944 г. – при новия ка­бинет на Константин Мурави­ев. Едно от най-ожесточените сражения се води на 4 септем­ври под връх Милеви скали, ко­гато партизанската бригада „Че­пинец“ и отряд „Ангел Кънчев“ дават свидни жертви в битката срещу жандармерийските части.

Пак през август 1944 г. пра­вителството на Иван Багрянов решава да лавира: опитва се да постигне сепаративно спо­разумение със САЩ и Велико­британия, на които – през де­кември 1941 г. с викове „Ура!“ същите тези пронацистки власт­ници обявяват „символична вой­на“, заблуждавайки населението, че са „на правилната страна на историята“. Мисията е възло­жена на Стойчо Мошанов. Но едва пристигнал в Кайро, той на­учава, че съюзниците катего­рично отхвърлят твърденията на българската власт за „сим­волично“ участие във войната, както и че британската диплома­ция няма никакво намерение да се противопоставя на съветска­та позиция спрямо българската власт.

Въпреки обявения от прави­телството неутралитет българ­ската власт остава прогерман­ски ориентирана до септември 1944 г. Дори при кабинета Му­равиев Хитлеровите части без­препятствено се изтеглят от българските земи, за да се из­правят след това срещу на­стъпващата към Централна Европа и Балканите Червена армия. При този властови цуг- цванг на 5 септември 1944 г. кабинетът решава да скъса ди­пломатическите отношения с Германия. Но вече е късно за лавиране. Същия ден СССР обявява война на българската власт, защото като германски сателит и член на фашистката Ос четвърта година активно подпомага войната на Хит­лер срещу съюзените народи от Антихитлеристката коа­лиция. Нека подчертаем: СССР обявява война на престъпна­та пронацистка антибългар­ска върхушка, а не на българ­ския народ, който радостно посреща с цветя и песни Чер­вената армия освободителка. За мизерната шепа престъпни политици обаче настъпва

Моментът на истината

Известни са справедливите присъди, произнесени от т. нар. Народен съд. Всъщност пълни­ят титул на законодателния акт за образуването му е „Наредба- закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане Бъл­гария в световната война сре­щу съюзените народи и за зло­деянията свързани с нея“ (ДВ, № 219/6 октомври 1944 г.). Този извънреден съд не е българска инициатива, а е изискване на тримата големи още на Техе­ранската конференция през ноември 1943 г.

Известно е също така, че този съд не може да бъде отделен от цялостната система на между­народни договорености и спо­разумения на страните от Ан­тихитлеристката коалиция за съдебно преследване и наказ­ване виновните за Втората све­товна война. Така че още през 1943 г. мизерните престъпни български политици знаят каква съдба им отреждат победители­те, но продължават злодеянията си над българския народ. Нещо повече: засилват репресиите, палежите, убийствата...

Всеки, който е изследвал ар­хивните свидетелства, несъмне­но установява, че в процесуал­но отношение Народният съд напълно е издържан в юри­дическия дух на тогавашно­то законодателство. Спазени са всички правни норми и изи­сквания за законосъобразно провеждане на съдебен про­цес: писмено обвинение, писмен отговор на обвинителния акт от страна на всеки обвиняем, пра­во на свидетели от страна на под­съдимия, право на адвокатска защита, право на изказвания на подсъдимите, на последна дума и т. н. Съдът разглежда деяни­ята на подсъдимите добросъ­вестно, няма нито един упрек за нарушаване юридическите и процесуалните норми на съ­допроизводството. Председате­лите на съдебните състави, как­то и всички народни обвинители (прокурори) – независимо от коя квота са представени, са профе­сионалисти с юридическо об­разование, като някои от тях са сред най-видните адвока­ти по онова време.

Още тогава има крити­ки към Народния съд, но те ид­ват главно от определени ви­сши партийни среди, че съд­ът стриктно съблюдавал „буржо­азните“ правни норми, действал мудно, а не както на тях им се иска – да действа като „револю­ционен“. Организират се дори митинги в София и провинция­та, на които се издигат искания за бърза и безпощадна разправа с подсъдимите.

И още една подробност.

Докато споразумението за примирие с нацисткия са­телит Румъния е подписано само 3 дни след капитулаци­ята ѝ, примирието с България се проточва до 28 октомври 1944г. – т. е. повече от месец и половина след 9 септември. Каква е причината за това заба­вяне?

Едва на 6 октомври 1944 г. в „Държавен вестник“ се пуб­ликува актът за създаването на Съд за съдене виновниците за въвличането на България в све­товната война срещу съюзените народи. Този акт, заедно с из­тегляне на българската адми­нистрация и войска от окупи­раните територии на Гърция и Югославия, са две от основни­те изисквания на Съюзници­те, които бившият нацистки сателит България трябва да изпълни като условие за под­писване на Споразумението за примирие.

Впрочем Народният съд не е прецедент в политическа­та история на България. Със За­кона за съдене на министрите – на основание чл. 155 от Тър­новската конституция, е съз­даден „Държавен съд“ като из­вънредна съдебна институция. Третият държавен съд е свикан за наказване виновните за учас­тието и поражението на Бълга­рия в Първата световна война. Сред обвиняемите са голям брой политици. На доживотен строг тъмничен затвор са осъ­дени Васил Радославов, Ди­митър Тончев, Петър Пешев, Христо Попов, Петър Динчев и Добри Петков. След кърва­вия преврат на 9 юни 1923 г. виновните са амнистирани от режима на Александър Цан­ков.

Като август 1944?

Днес България е почти в същото положение, както през август 1944г. Български­те властници подкрепиха орга­низирания от НАТО преврат в Киев през 2014 г., сервилно се присъединиха към западните санкции срещу Руската федера­ция. Макар най-чувствително от санкциите да пострада българ­ският бизнес и милионите граж­дани. Но според властта отно­во сме застанали на „правилна­та“ страна на историята.

Членството в НАТО пък не­съмнено ни тика към военен сблъсък с Русия. Против воля­та на мнозинството от българ­ското население, 60% от което има положително отношение към Русия, въпреки яростна­та антируска пропаганда, коя­то наводнява страната, сочи социологическо проучване от декември 2023 г.

Режимът прие да снабдя­ва киевската хунта с оръжие. Иде реч за български снаряди, с които избиват и етнически българи, живеещи в южните руски земи от близо два века. Водещите печатни и електрон­ни медии, включително публич­ните, издържани с парите на българските данъкоплатци, во­дят бясна кампания за дезин­формация и манипулация сре­щу всичко руско. Официалните българо-руски отношения са на най-ниската си точка от възста­новяването на дипломатически­те отношения между двете стра­ни през 1934 г.

Докато българите властни­ци продължават угодно да се на­веждат на Брюксел и Ко., все по­вече държавни мъже в страни - членки на ЕС, започват да ос­ъзнават, че печеливши от вой­ната в Украйна са САЩ, стра­тегията на НАТО и Брюксел е пагубна и бързат да преори­ентират политиката си по по­сока на здравия разум. Защото едва ли някой вече се съмнява, че киевската хунта доведе Ук­райна до пропаднала страна, а Европа – до ръба на ядрена ка­тастрофа.

Наближава ли моментът на истината!

Русия отново идва да спаси европейците от западната не­олиберална анархия. Победата чука на вратата също като през август 1944 г. Зад Русия са Ки­тай, Индия, Бразилия, Иран, ЮАР и десетки други държа­ви, които решително отхвър­лят пагубния неолиберален ред, наложен от Запада. Все по­вече страни проявяват интерес за присъединяване към орга­низации като ШОС и БРИКС, а това несъмнено е пътят към създаване на нова система за ге­ополитическа сигурност в Евро­па и света, която да замени ди­скредитираната ООН. Впрочем, от години ООН е в състояние на будна кома.

На 9 юни отново ще тряб­ва да гласуваме. Отново ще ни карат да пренареждаме карти­те на корумпираната мизерна шепа престъпни политици, кои­то три десетилетия ограбват и продължават да ограбват стра­ната по „ценностните“ рецепти на Брюксел и Ко. Които явно или прикрито работят за окончате­лен разпад на държавността, ти­кат ни към война с Русия. Неза­висимо от различните им етике­ти те представляват Партията на войната.

За кого да гласуваме?

За Партията на войната или за тези, които отразяват стремежа на мнозинството от българския народ да съхрани своите тради­ционни ценности; България, Балканите и Европа да се пре­върнат в ЗОНА НА МИРА; Бъл­гария да заживее в хармония и със Запада и с Изтока, да съхра­ни своя суверенитет, да се обя­ви за неутрална държава?

Обръщам се към всеки един от тези близо 70% от български­те гласоподаватели, които – не­зависимо от личните им моти­ви, на последните пет аборти­рали избори от 2021 г. насам от­казват да гласуват или гласуват с „Не подкрепям никого“; които със своята активно пасивна съ­протива решително отказват да припознаят легитимността на парламент, състоящ се от шепа мизерни престъпни политици.

Искате ли – за трети път в продължение на един век, България отново да се окаже на губещата страна? Нашите деца и внуци да бъдат хвър­лени в месомелачката на нова изтребителна война? Бълга­рия да бъде заличена от карта­та на Европа?

Ако милеете за Отечество­то, вдигнете се на 9 юни и с ре­шителен вот отхвърлете Пар­тията на войната. Това е пар­тия на миналото. Дайте гласа си за Партията на бъдещето, за мира и суверенитета на България, за една Неутрална България!

 


Страница 632 от 638