Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

БНА - една от най-силните в Европа

Е-поща Печат PDF

 

На 29 март България чества 20 г. членство в НАТО. За отбеляз­ване на събитието и организиране на различни тържествени мероприятия ка­бинетът Денков-Габриел прие специална Национална про­грама, която подплати финан­сово с половин милион лева. Дори Тагарев на прощаване ор­ганизира внушителна научна конференция в ЦВК, а вечерта кани софиянци на концерт на площад „Княз Александър I“. Да се чуди човек защо са хвърлени толкова пари от държавния бю­джет за излишна помпозност, която не кореспондира със се­гашното състояние на армия­та ни. Гротеската в създалата се ситуация е пълна. А в такъв случай народната мъдрост гла­си: „На гол тумбак - чифте пи­щови.“ В казармите липсват много неща, все от елемента­рен характер. Не достигат сред­ства за покриване на обикнове­ни битови, канцеларски нужди и военните са принудени да ги ку­пуват с лични средства.

Да, но правителството на ПП-ДБ нареди да се празнува, да има медийни фанфари за увековечаване на „светлата“ дата. А не можеше ли да е по- скромно? Моето лично мнение е, че мнозинството от хората са равнодушни към този факт. Че еуфорията е обзела най-ве­че политическия ни елит и по- точно онази част от него, коя­то с изкуствено напудрена на­товска и евроатлантическа риторика направи кариера, власт и пари.

По-важният въпрос, който се натрапва и бие на очи, е друг. Каква беше армията ни, кога­то България бе член на Вар­шавския договор, и каква е сега, след като вече 20 г. сме в НАТО? Иска ми се да не по­литизираме въпроса, да гово­рим само с факти и сравнения. Мнозина са чували, че нарича­ха войската ни „прусаците на Балканите.“ Казваха още, че само три нации в света раж­дат истински войници: това са българите, германците и рус­наците. Така беше, но вече не е. Това е стара слава, а със споме­ни не се живее. Те не бранят оте­чество, не могат да го защитят. Наистина по времето на соца армията ни беше стра­ховита сила. Тогава, когато бяхме член на Варшавския договор, ЦРУ постави след­ната оценка за българска­та войска: „Тя е №1 на Бал­каните, половината от ар­миите в Европа не могат да ѝ се опрат и ако тръгнат да воюват срещу нея, ще загу­бят“. Това не го твърдя аз, а ЦРУ, което рядко бърка в оценките и прогнозите. Сега в момента на Балкани­те по мощ на Въоръжените сили България е на пред­последно място, след нас е само Северна Македония. Тази година специализи­раният военен сайт Global Firepower, базиран в САЩ, постави Българската ар­мия на 67-о място в света от общо 145 държави. Ста­ва ясно, че родната вой­ска е паднала с осем места в глобалния рейтинг. През 2023 г. сме били 59-и.

Когато Бойко Борисов беше премиер, много обичаше да рита футбол срещу отбо­ра на Гвардията на комплекса „Спортна София“ в Борисова­та градина. Неговият тим беше от бодигардове на НСО. Празни­кът на гвардейците е на 12 юли. Та по този повод веднъж се със­тоя такъв мач. Тогава пък се слу­чи голяма жега. Регламентът за срещата беше две полувреме­на по 30 мин. с 10 мин. почив­ка. Публика бяхме само аз, като журналист от в. “Преса“, и на­чалникът на отбраната ген. Си­меон Симеонов. По време на почивката гвардейците отидо­ха до съблекалнята, за да сменят фланелките, защото бяха поели такъв ангажимент към спонсо­ра си, но Борисов го изтълку­ва по друг начин. Дойде при ген. Симеонов и в типичния си стил изрече шеговито (аз седях до ге­нерал, Борисов не ме познаваше и не знаеше, че съм журналист ): „Гледай бе, генерале, измориха се, това войници ли са? Нямаме ар­мия, ей, така да знаеш. Ама до­бре че турците са ни приятели. Иначе става страшно!“. Върнах се в редакцията, написах си до­писката и предложих цяла стра­ница коментар по повод думите, макар и шеговити, на премие­ра. Заглавието на статията беше „Тръгне ли Турция срещу нас, за 48 часа стига до Стара плани­на“. На другия ден, след като из­лезе вестникът, в редакцията се разрази буря от телефонни обаждания. Един читател пък директно се възмути: „Абе, г-н Генов, много голям срок си дал. Какви са тези 48 часа! За 24 часа са на Стара планина“.

Преди да теглим чертата в деня на 20-годишнината, не е зле да си зададем въпроса: го­това ли беше България да я приемат в пакта? Категорични­ят отговор е „не“. За пълноправ­но членство се изискват опре­делени политически, иконо­мически и военни критерии. Не знам дали сме изпълнява­ли първите два, но във военно отношение не бяхме готови. В личен разговор тогавашният министър на отбраната Нико­лай Свинаров ми сподели от­кровено: „Евгени, САЩ ни прие в НАТО заради жертвите, които дадохме в Кербала. Нека си гово­рим честно - не бяхме готови“. Трябва да е ясно още, колкото и парадоксално да звучи, че не ге­нералите, а политиците реша­ват колко и каква да е войска­та ни. И да не забравяме осново­полагащия принцип, че състоя­нието на една армия, нейната мощ, сила и въоръжение са пряка функция от икономи­ческото състояние на държа­вата. Ето ви още факти каква армия имахме и каква е тя сега.

навечерието на 10 ноем­ври 1989 г. армията ни бе с численост 108 000 души.

Разполагаше с 2200 тан­ка, а с тези, заделени за мобилизационен резерв в случай на война, числото скачаше над 3000. След годи­ни, когато станахме съюзник на Турция, у нас на визита бе тех­ният командващ ВВС. Та в разговор с тогавашния шеф на Генщаба ген. Михо Ми­хов той приятелски му каза: „Вие имахте самолет, срещу който бяхме безсилни. Това е вашият Миг-25 РБ.“ Когато се издигнеше над Босфора този изтребител, ав­томатично се включваше стан­цията му за забиване и екрани­те на турските радари побелява­ха. Никой не можеше да го види къде е и какво прави. Един от тези МиГ-25РБ претърпя тежък инцидент и руснаците си при­браха останалите три. Като ком­пенсация ни дадоха 5 бр. из­требители-прехващачи с про­менлива геометрия на крила­та по време на полет МиГ-23. Те бяха воювали в Афганистан, поч­ти нови, с много малък използ­ван летателен ресурс. Можеха да носят и ядрено оръжие. Радари­те им бяха по-добри в някои от­ношения от тези на сегашните МиГ-29, които са на въоръжение у нас. В НАТО наричаха МиГ-23 „лисицата“. Защото борбата с него е много трудна, беше поч­ти неуловим и западните пило­ти се бояха много от него, избяг­ваха да влизат в пряк двубой. Чу­вал съм, че една от задачите тога­ва на турското и гръцкото военно разузнаване е била да разберат домашните адреси на нашите пилоти на МиГ-23. Та в случай на война между двата блока да бъдат ликвидирани физически предварително. Този изтребител можеше да лети много ниско над земята, за да не го засекат рада­рите. Имало е случаи наши пило­ти да навлизат безпрепятствено на 120 км навътре в турска те­ритория и след това са се връ­щали успешно у дома. Позна­вам един от тях - летял е с 800 км/ч на 1 метър над земята. То­гава е бил луда глава, правил си е експеримент. Много добър прия­тел ми е, жив и здрав си е чове­кът. И дано Господ още дълги го­дини да го дарява със земни дни.

По отношение на ракет­ното въоръжение Българ­ската армия беше №1 на Балканите и някъде на вто­ро, трето място в Европа. Това бе така, защото у нас нямаше съветски войски, а ракетите са най-страш­ното и най-ефективното оръжие, което ни пазеше. В това отношение превъз­хождахме Гърция и Турция, взети заедно.

Имахме 24 пускови уста­новки за оперативно-так­тически ракети земя-земя „Скъд“ с далекобойност до 300 км. И осем пускови ус­тановки за оперативно-так­тически ракети земя-земя SS-23 (по натовска класи­фикация), които покриваха радиус до 500 км.

Тогава Българската ар­мия се състоеше от три ар­мии. Най-голямата беше Сливенската, защото по то­гавашната военна доктри­на основен враг на Бълга­рия бе Турция. В структура­та на всяка армия имаше по една ракетна бригада - съ­ответно в Самоков, до Кар­лово и в Кабиле, Ямболско. В с. Телиш, Плевенско, бе ракетната фронтова брига­да, въоръжена със SS-23.

Тези ракети бяха кошмарът на турците и гърците. Изнесени към южната ни граница, държа­ха на прицел Истанбул, Анкара и Атина. Защо комшиите тога­ва, които сега са ни съюзници и приятели, трепереха от тях? За­щото тези ракети бяха неуло­вими, грубо казано. По време на полет си променяха траекто­рията, отклоняваха се с лъжлив маньовър от целта, за да заблу­дят противниковата противо­въздушна отбрана (ПВО), и в по­следните секунди от траектория­та си се насочваха директно към нея. Четири от тези ракети бяха в състояние да сринат Истанб­ул. Дори е имало планове наши подводници да приближат неза­белязано Босфора и да целеуказ­ват на ракетчиците къде да уда­рят по бреговете на протока, за да се предизвика невиждано навод­нение, което да залее мегаполиса. Отделно пък всяка танкова бри­гада и дивизия у нас разполагаха с ракетен дивизион.

Печалната съдба на род­ните ракети е известна. Те бяха унищожени като ус­ловие да ни приемат в Али­анса. По-късно се разбра, че това е станало под нати­ска на Турция. Равносмет­ката от тази слугинска по­литика на родните управ­ници е повече от печална. Сега най-далекобойните системи на Българската ар­мия бият до 70 км, а преди - до 500 км. Военната наука казва, че когато намаляваш числеността на една армия­та, не трябва да пипаш ней­ните високоточни оръжия и ефективни системи, кои­то са сдържащ фактор. За­щото с отбранителните си способности те може да за­местят цели дивизии и пол­кове. Но ние постъпихме точно обратното. България под външен натиск наряза най-страшните си оръжия – ракетите.

И две думи за родната ПВО. Преди тя разполагаше с 25 дивизиона, дислоцира­ни по територията на цяла­та страна. А това бяха само дивизионите от ПВО на войските, без да броим тези от ПВО на страната, чиято задача бе да бранят по въз­духа стратегическите ин­фраструктурни обекти като АЕЦ, пристанища, ТЕЦ, го­лемите заводи, язовири и т. н. Ненапразно турците счи­таха, че имаме най-силна­та и ефективна система за противовъздушна отбрана. Ако ме попитате сега наша­та ПВО с колко дивизиона е останала, ще ме е срам да ви отговоря. Затова по-добре не питайте.

Вярно е, имахме много оръ­жия. През 50-те години Сталин ни подари около 400 бойни са­молета. А след това всичко си плащахме на СССР. Но русна­ците ни продаваха оръжия и муниции на преференциални цени на техния вътрешен па­зар, като за руската армия, а не за експорт. Това е много ва­жно да се отбележи.

Какво е състоянието на армията ни днес?

Ако боравим с данните от официални документи, нищо няма да разберем. Според Про­грама 2032 за развитие на от­бранителните способности Въ­оръжените ни сили трябва да поддържат численост от 43 000 души, в това число 3000 души доброволен резерв. В момен­та резервът ни е почти симво­личен от стотина бройки. Ос­вен това не се заблуждавайте - числеността на Въоръжените сили не е числеността на ар­мията. Но в Програмата, при­ета от последното правител­ство на Бойко Борисов, това много хитро се премълчава и не се обяснява. В един по-пре­дишен документ числеността на армията ни, тоест само на бой­ните единици, трябва да е 26 000 души. Но при сегашния огромен кадрови дефицит от няколко хи­ляди незаети места за войници, сержанти и офицери, пресмет­нете колко е реално армията ни днес. Пак според предпоследния официален документ тя трябва да разполага с 80 танка, 280 бро­нирани машини, 96 тежки арти­лерийски системи, 6 бойни ко­раба, 16 бойни самолета, 6 бойни вертолета. Но към днешна дата и тези числа не са реални. Пора­ди много причини, които не ми се иска да изброявам сега. Освен това не се знае какво и колко сме дали на Украйна. Учудващо е защо тези данни са засекретени. Така че към днешна дата обек­тивната картина за състоянието на Българската армия е доста на минус под това, което благопо­желателно е отбелязано в офи­циалните документи.

Няма друга сфера от общест­вената ни система, като сферата на отбраната, която да е претър­пяла толкова много трансфор­мации, промени, реформи и, меко казано, управленски безу­мия.

В годините на прехода след 10 ноември 1989 г. върху от­браната и армията се стовари­ха най-големите катаклизми. Защото самозвани политици видяха в лицето на армията бастион на комунизма, кой­то трябва да се разруши. Един от легендарните генерали от онова време, въздушният ас Иван Парапунов, в мигове на огорчение казваше: „Аз не съм летял с портрета на Живков в кабината на самолета. Нашето поколение летеше с мисълта за България.“

След 10 ноември за минист­ри и зам.-министри на отбра­ната назначаваха химици, био­лози, имаше дори и театрален осветител. Сякаш армията бе отходен канал за уреждане на „наши кадри, които за нищо не ги бива“.

Та един от тези „герои“ на новото време като министър на отбраната заповяда да се събе­ре целият личен състав на во­енното ни разузнаване. Отиде в централата и като видя пре­пълнения салон, възкликна: „Ауу, ама вие сте толкова мно­го!“ И в скоростен порядък во­енното ни разузнаване олекна с 300 души. Същият „герой“ ба­стиса и военните контраразу­знавачи, като остави едва 60 чо­века от тях, а те бяха имунната система на армейския органи­зъм срещу всякакви пороци от­вън и отвътре.

А знаете ли защо бе ликвидирана легендарна­та танкова бригада в Гор­на баня и така София ста­на една от малкото евро­пейски столици без сухо­пътно прикритие? Това се случи, когато СДС имаше пълно мнозинство в парла­мента. При едни безсмис­лени и смешни дебати на тема как комунистите мо­гат само с кръв да се вър­нат пак на власт, една доста популярна синя депутатка (ще ѝ спестя името) се про­викна от парламентарната трибуна: „Ако комунисти­те вдигнат танковете, след един час са на жълтите па­вета и ще паднем от власт. Бригадата трябва да се пре­махне“. Така по силата на този политико-женски ка­приз славната 9-а танкова бригада в Горна баня отиде в небитието.

Опитах се да надникна само в част от най-новата история на Българската армия. Нека не се лъжем - тя не е особено радост­на, от нея не лъха оптимизъм от преживяното. Но да не мислим сега за това. Днес е празник. Честваме 20 г. от членство­то ни в НАТО. По-важното е, че правителството няма с какво друго да се похвали, а ние тряб­ва да сме щастливи и на това…

 

Междувремието като жанр

Е-поща Печат PDF

Антология

Майка

Бедна майко, остаряла майко ,

младостта ти опу стя по къщите,

Станала си жива запетайка,

сгърбена, посърнала и мършава.

Малко радост топлеше гър дите ти.

В черен тру д преминаха г одини.

Радостта е, майко, пред очите ти –

двама снажни и засмени сина.

Те не пада т вечер пред кандилото .

Те не мо лят милост и утеха.

Те познават свойта буйна сила

и очакват светлите успехи.

Майко, не разбра ли синов ете си?

Те са смели и св ободни хора!

Силни във сърцето и ръцете

с тежка та мизерия се борят.

Твойта младост опу сте по къщите,

тяхната по фабриките тлее…

Тъй ли на св ета ще прежив еете,

вечно с Господ гладни и намръщени?

1938 г.

Александър ГЕРОВ

В началото на това, кое­то ни пробутаха за де­мокрация, когато още имаше остатъци от меч­ти и надежди и не бяхме осиро­тели с повече от два милиона бегълци, един познат литера­турен критик написа РОМАН. С него се тачехме от студентството – ценях анализите му, познания­та по европейска литература, уч­тивостта и поведението му. До­несе ми ръкописа – да съм го ви­дял и понеже съм бил честен мъж, да съм му кажел. Ама – безпри­страстно и безапелационно! Ка­зах му каквото видях. Прогово­ри ми – и то с половин уста, след няколко години. Друг роман не написа, но този издаде. Вече че­теше лекции и в един-два провин­циални университета: нещо като творческо писане и смятане, като теория на романа – изобщо ня­каква англосаксонска безполез­ност. Срещахме се рядко. Веднъж мимоходом ми се похвали, че ПРОДАЛ над ЧЕТИРИ ХИЛЯДИ екземпляра от романа (РОМАН, ПРОДАЛ И ХИЛЯДИ са подчерта­ни като ключови за темата думи). Забрави да уточни, че основни­те купувачи са неговите студен­ти.

Беше настъпило разделно­то време. Умираха приятел­ства, умираха от инфаркт на съвестта добри и стойностни хора, разпадаха се семейства и се приватизираха фабрики за илюзии. Разминах се и с Хрис­то Калчев. Свързваше ни друж­бата с Васил Попов и времето, когато беше драматург на театъ­ра в Пазарджик и го водех да яз­дим на хиподрума с моя отбор по модерен петобой. Причината пак беше роман. По-точно него­вата поредица бандитски ро­мани – този почти фотограф­ски летопис на 90-те години на миналия век. Продал бил по ня­колко хиляди от всеки. Нея вечер се разгорещихме и взех, та изтър­сих, че това е булевардна мътил­ка, че е на светлинни години от Хамет, Чандлър и Лъдлъм, а Марио Пузо е недостижим… Христо беше талантлив разказ­вач, поблазни се от зейналите низки апетити – закономерно ония книги си отидоха с време­то. И двамата споменати са вече в по-добрия свят, там романи не се издават (Слава Богу!), но в по­рядъчно оръфаното българско битие мистериите около рома­на не секват.

По ред причини (предимно нелитературни) нему бе опре­делено да е един от активни­те инструменти на прехода на­ред с всичко, с което е натова­рен този кралски жанр. Защото беше даден и същинският старт – не на промяната, а на подмя­ната, която включваше и естети­ческите стойности. Нейната тех­нология не бе сложна. Новото време (и неговите собствени­ци) в случая си състави списък от подбрана група автори, на които беше предоставено пе­чатно пространство, щедра ре­клама, държавни и други сред­ства, задгранични обучения и прочие инкубаторни удоволст­вия. Разположиха ги в универси­тети, министерства, фондации и комисии. Междувременно се на­чена серия кампании: срещу обявената за „комунистическа“ литература от тоталитарните го­дини, а по принцип – срещу кла­сическата българска. По ТВ-та­та започнаха трескави съревно­вания за „най-четен“ наш автор. С изпитан милиционерски трик покрай Ботев, Вазов, Йовков, Елин Пелин и пр. обичани кла­сици тихомълком се вмъкваше някое именце от списъка (днес в един от новите учебници по родна литература първенецът на списъка е представен с поч­ти три страници, а на великия Йовков е отпусната едва поло­вин). Така се трасираше настъп­лението на развялата избелелия постмодерен байрак книжнина, докато образователното ни ми­нистерство методично изскуб­ваше от букварите на българ­ските деца всичко, което беше възпитавало десетки поколе­ния в родолюбие, човещина и нравственост.

Нелепо, тенденциозно и просто глупаво съвременна­та ни художествена словесност беше разцепена на две от из­обретена набързо нашенска „Берлинска“ стена: новата – до­брата и модерната – от рехави­те и не особено впечатляващи „списъчни“ творения, и стара­та – отживяла времето си тра­диционна литература. Разбира се, в първата група имаше даро­вити хора, появиха се и обеща­ващи творби, но скоро се разбра, че и те са използвани за параван на продължаващата касапница срещу голямата българска кни­жовност. Което в превод ще рече – срещу националната истори­ческа памет, срещу духовните темели на народа ни.

Тежка и тъжна е тази тема. Болезнена. За кой роман всъщ­ност говорим? Изобщо за рома­на, за отделни книги ли? Или за хипертрофиралата литературна – а като цяло и духовна – атмос­фера, в която се вихри някакъв зъл механизъм, действащ като изкуствен подбор и контроли­ращ строго подбирането? Кой тогава, с какви средства и с как­ва цел е инсталирал и поддър­жа този скъп механизъм цели три десетилетия?

Cui prodest – кой има полза от разрухата, която сее действи­ето му? И с просто око се вижда, че това е част от друг, глобален механизъм, благодарение на който България сега е най-ми­зерната страна в общия уж ев­ропейски дом – с насилстве­но разграмотяван, разболяван и буквално загиващ народ, с ликвидирано селско стопан­ство и символична промишле­ност, която няма сили да про­изведе самостоятелно и една затварачка за буркани. И за ка­пак – с външно манипулирана марионетна върхушка, която е превърнала продажничество­то, предателството и грабежа в професия и основно свое зани­мание.

* * *

Нека послушаме акад. Т. Па­влов, че литературата е отраже­ние на действителността. От та­кава гледна точка е обясним ин­тересът към романа с неговите мащабни възможности за отра­зяване. Въпросът е как ще бъде „отразена“ тая действителност – като премълчаваните от МОН А. Страшимиров, Г. Милев, Н. Фур­наджиев, като зачертания Хр. Смирненски, като обявения за „терорист“ Н. Вапцаров? Или по щатния придворен начин – от пи­сатели, които, макар и даровити, доброволно са влезли в списъка на обслугата. Разбира се, не безко­ристно и никога – заради някакъв идеал или убеждения!

Ще подмина и подбудите за подобно поведение – в коктей­ла им сигурно ще различим ос­вен дежурния конформизъм и славолюбието, и келепирджий­ството, и умилкването около силните на деня. Ако се замисли човек, ще стигне до заключение­то, че именно такива подбуди обясняват прозиращата зад по­казната умност, витиеватост­та, грамотността, претенциоз­ността и изобщо модерността – странна стерилност на иначе добре подредените текстове.

Световната литература е пълна с прекрасни повествования, които са знаме и емблема на своята епо­ха. Освен израз на авторския та­лант, те са морален пиедестал, зов за правда и свобода, глас на онеп­равданите, оскърбените и униже­ните, съпротива срещу желяз­ната пета на властващата сила. Никой и не помисля да ги затри­ва или изхвърля от учебните про­грами, да ги „превежда“ на няка­къв новоезик, да ги редуцира или пъди от пантеона на национал­ната история. Още повече – да курдисва на тяхно място недо­носчетата на някакви списъчни придворни. Такова кощунство, такава самоубийствена лудост обаче в България не само е въз­можна, но и се практикува пуб­лично. Под благосклонните по­гледи на законодатели, управни­ци и магистрати, а и на творчески съюзи и прочути интелектуалци, току пламне поредната гавра с по­редната творба на нашата класика (не говоря за гаврите на образо­вателното министерство, които са планомерно организирани). Най- много атаки – и никак случайно – отнесе „Под игото“ и съм сигу­рен, че те няма да престанат то­ку-така. Защо ли? Ще дам при­мер:

Един от основните строителни елементи, дошъл до нас от древ­ността, е дъговидната арка – тази архитектурна класика е естетиче­ски изящна, а функционално из­държа големи натоварвания. Има я във Вавилон, Индия, Египет, тра­кийските светилища и гробници, римските акведукти и мостове, Айфеловата кула – навсякъде. Тя понася без усилие тежестта на ве­ковете – като каменно построение представлява две полудъги от дя­лани правоъгълни камъни, които се събират горе. Тайната на ней­ната издръжливост е в триъгъл­ния клиновиден камък – стоже­ра, който, свързвайки ги, придава на каменната дантела удивителна здравина. Махне ли се стожерът, всичко начаса рухва.

За нашата съвременна лите­ратура такъв стожер е романът на Иван Вазов „Под игото“.

Помните в споменатите екран­ни „четения“ настървените опити той да бъде омаловажен, обявен за архаичен, за неполиткорек­тен и пр. Една „списъчна“ изда­телка пък се натегна и го отпеча­ти на „шльокавица“ (безсмислица като изписаната по влаковете на латиница тъпа абревиатура BDJ), а някаква филологизирана девица взе, та преброи и „преведе“ на мо­дерен език над хиляда „остарели“ Вазови думи: оттам например научих, че вада означавало из­ворче. И т. н. Но тия изцепки нито са случайни, нито са невинни. Енергията им се поизчерпа заед­но с намалялото финансиране, це­лящо създаването, озвучаването и провъзгласяването на една дру­га литература, с която да започне новото летоброене и се предизви­ка леталния край на досегашната.

Помните и какви присъди се произнасяха – била остаряла, то­талитарна, идеологизирана, не­демократична и т.н. Та затова, а не от някакви лоши намерения трябвало да се изхвърли (Мая­ковски изхвърляше с подобни аргументи Пушкин от парахода на съвременността). А тя им пре­чеше и им пречи, защото е пропи­та със страдания, със социални борби и истини, с революцион­ни драми, освободителни поде­ми и национални идеали – тя е достоверната, неподправена история на нашия народ, него­вото формиране и изграждане като нация. В негово име изпъл­нява дълга си истинският пи­сател. Защото историята може и да се пише от победителите, но тази история – не. Ако там се промъкне компромис, фалш или посредственост, творбата е белязана със забрава.

Като лирично отклонение ще спомена, че шедьоврите на бъл­гарския роман по правило са ис­торико-събитийни, те следват обществените сътресения и са ярък документ на своето време. Така „Под игото“ се появява през 1888 г. – 12 години след Априлска­та епопея (издаден е през 1894 г.); „Хоро“ на Антон Страшимиров излиза през 1926 г. – три години след септемврийския бунт; „Тю­тюн“ на Д. Димов е отпечатан в първата си редакция през 1951 г., тетралогията на Д. Талев се поя­вява през 60-те години…

И тук се сещам за един недо­вършен разговор с велелепния Чавдар Добрев. Веднъж седмич­но имахме един следобед, в кой­то се срещахме (сега разбирам, че това са били едни от последните ми – по цветанстояновски – ху­бави разговори). Великолепен ум, неуморен създател с поразителна работоспособност, този уникален енциклопедист от европейска величина беше фанатично пре­дан на българската идея. Рядък изследовател, той притежава­ше феноменалната способност да намира сходства и различия, да съпоставя процеси, школи, направления, факти и творби, сътворени в различни страни и времена, да открива наши­те предимства и слабости, да ги систематизира и класифици­ра. Една от темите в споменатия разговор беше романът. В увле­чението си начертах на лист абци­со-координатна система и запре­смятах. Пътем давах определения за автори и книги, отделих някои имена, които смятах за завършени романисти – Вл. Зарев, С. Янев, Л. Андровска, М. Русков, Б. Бан­ков, В. Люцканова, А. Попов, Н. Антонова

С днешна дата ще довърша разговора, като възстановя оная лаборатория: от 1989 г. до 2024 г. са минали 35 години. В обратен ред нанасяме 35 години по абци­сата с начална година 1944-та и се получава 1979-та. Взимаме тези напрегнати десетилетия – това е времето на Народния съд, колективизацията, бригадир­ското движение, култа към ли­чността, Желязната завеса, де­фицита, идеологическата бор­ба, политическото отделение на Държавна сигурност, индексите с имена на автори, които е заб­ранено да се издават (Петко Бра­тинов ми показа един от 1976 г. с гриф „Секретно! За служебно пол­зуване“. Бях на 17-то място в спи­съка, имаше още 3-4 листа. Това – само за сведение). Сега с едно бе­гло изброяване да видим каква наложила се проза е публикува­на през тези тоталитарни годи­ни: Д. Димов и Д. Талев, „Обикно­вени хора“ на Г. Караславов, „По­кривът“ и „Мъже“ на Г. Марков, „Път“ на Ст. Ц. Даскалов, „Нонки­ната любов“ и „Хайка за вълци“ на Ив. Петров, „Наклонената Пиза в Кула“ и „Родихме се змейове“ на Й. Вълчев, „Случаят Джем“ на В. Мутафчиева, „Времето на героя“ и „Низината“ на В. Попов, „Иван Кондарев“ на Е. Станев, „Балада за Георг Хених“ и „Германия – мръсна приказка“ на В. Пасков, „Калуня каля“ на Г. Божинов

Разбира се, това далеч не е пълният списък, също не включвам вътре историческия роман, развлекателните четива, криминалните романи, десет­ките сборници прекрасни раз­кази, есеистиката…

С оглед на факта, че реално всички златни векове, просвеще­ния и реформации не са продъл­жавали повече от трийсетина го­дини, ще свърша изброяването си с убеждението, че периодът 1960- 1980 г. е вторият Златен век на българската книжнина и култу­ра. Съмнявам се, че ще се повто­ри през настоящия.

А аналогичното изброяване на изтъкнатите имена и значими книги за времето 1989-2024 г. и сравнението с изброеното по-го­ре оставям на любознателния чи­тател.

* * *

С Григор Ленков и Любен Ла­чански сме се запътили към писа­телското кафене. В ъгловата гра­динка на „Ангел Кънчев“ и „Солун­ска“ седи на пейката в белия си шлифер Атанас Далчев. Вика ни с ръка. Наместваме се до него. Впе­чатлен е от преводите на Гришата, говори ласкаво, току сваля очила­та и ги бърше с носна кърпа. Есен е, от влагата го въртели ставите. „Не ми стига времето – въздъхва, – няма да мога да ги преведа и не виждам кой ще го стори… Ама и с другото е така – има събития, има герои, има сюжети – къде са им писателите?“

Имаше предвид поезията на маите и инките (Никола Ин­джов сетне достойно се справи с превода), но ще сбъркаме ли, ако се запитаме: къде са ни пи­сателите? С какво се занимава съвременният български роман, какво отразява? Списъчният ро­ман, обслужващият? Защото той е във всекидневния медиен фо­кус, той търчи на държавни и фондационни разноски да пред­ставя книжнината ни по чужби­ните, той е напъхан в учебници и помагала… Какви са му те­мите, фабулите, сюжетните линии и ъгли, героите и про­тотипите? Той се е наредил на опашка за всички награди – и си ги урежда: половината ав­тори са уредени в журито и награждават другата полови­на, после в следващото жури е обратното. Така няма съпер­ници, така равнището стига до морското… Кои автори имам предвид ли? „По наградите ще ги познаете!“ И по биографии­те – след стандартното „Роден… завършил…“ следва останалата биография: „Носител на следни­те награди…“

* * *

Списъчният роман охотно описва:

Гнета, недостатъците, па­радоксите, арогатността, гро­теските, закостенелостта, ограничеността и тъпотата на тоталитарното време;

Жалкото българско битие, жалките ни напъни да се осво­бодим, послушничеството ни, нашата традиционна сателит­ност, недодялаността на бълга­рина, арогатността му, негова­та безгранична изостаналост от цивилизованите и титулу­вани колонизатори, създатели на борси за търговия с роби, потисници и ксенофоби…

Той има един герой – своя автор (разбира се, под чуждо име), който е космополитен тип, скача свободно от конти­нент на континент, навсякъде е у себе си, презира простоти­ята на останалите си сънарод­ници, много мисли, много гово­ри – и там си остава, при говоре­нето и мисленето.

Списъчният роман старателно избягва:

-Всичко, що се отнася до „не­позволените“ от тези, които пла­щат, теми като: истинската роля на плащащите в нашето минало и настояще, което ни доведе до този хал.

-Кой, по какъв начин за три десетилетия си присвои Бълга­рия и я превърна в кошмарно място за живеене;

-Кой, по какъв начин им вменява да изопачават минало­то, да маргинализират настоя­щето и да пълнят книжарници­те с неверни, претенциозни и в крайна сметка – скучни повест­вования…

Стига ми толкова! Четях в на­чалото, надявах се, че иде нова вълна, че свободата ще роди… Нищо не роди в този смисъл – и това е било предвидено. Давим се. А чие дело е спасението на да­вещите се - пише в инструкция­та на Илф и Петров.

 

Скалпел! Иначе гангрената е неизбежна

Е-поща Печат PDF

 

Когато капиталът при­зовава някого в поли­тиката, за да изпълни негова важна актуал­на и неотложна задача, е бла­городно щедър и мил, дава и обещава, насочва, помага, обяснява, възнаграждава. Той не се съмнява в избора си и за­това изискванията му са големи. Но и не признава никакви оп­равдания, ако не бъдат изпъл­нени и задачата бъде провалена. Колкото по-голяма е щедростта му в началото, толкова по-стро­ги са претенциите му в края. Той влага част от себе си и никому не прощава, ако тази част не може бързо да се възвърне и стане онова, което е пожелал и възложил да бъде сторено.

Капиталът предоставя на из­браника си целия ресурс на дър­жавата, облича го във власт и му позволява да прави каквото си иска с нея, стига да му свърши работата.

Помните как преди няколко години с овации и горещи на­дежди се появиха обновителите на българската политика, завър­шилите Харвард, умните, енер­гичните, богатите и всеотдай­ните ратници на промяната, които обещаха да обновят дър­жавата и обществото ни. Те се възкачиха на гребена на на­родния протест, обясняваха с вълнение какво се случва и как ще извършат такива реформи в икономиката, управление­то, общественото устройство, които ще ни успокоят, вдъх­новят и направят и по-богати, и по-уверени в сегашния и ут­решния ден. Защото те това са го учили в престижни университети, получили са дипломи, вече са го правили чрез своя изклю­чително успешен бизнес и е въпрос на време, за да дойде мечтаното бъдеще.

На бизнеса му трябваха та­кива хора!

А обществото им повярва, защото бяха млади, образовани, умели. То жадуваше за подоб­ни водачи и изобщо не се съм­няваше, че под тяхно ръковод­ство ще се извършат действи­телни промени

Капиталът също беше до­волен. Подобно „разбирател­ство“ с обществото той отдав­на не бе имал и затова и негови­те надежди бяха толкова големи.

Оставаше чудото да се слу­чи!

На обществото му е просте­но да бъде емоционално и да храни празни надежди, когато е достатъчно измъчено, обезпо­коено и отслабено от надежди и очаквания. Затова не бе трудно и този път да бъде излъгано и подведено. На него много му се искаше да се намерят умни хора, които да му помогнат да излезе от безизходицата си.

На капитала обаче това не е присъщо. Ако той се излъгва в очакванията си и в тези, кои­то трябва да поддържат негова­та сила и енергия, значи нещо твърде важно и съществено в системата не е наред. И следва да се анализира. В случая той под­ходи с високо самочувствие и с убеждението, че всичко му е позволено и че обществото е дотолкова смазано и разру­шено, че каквото му наредят да прави, ще го прави. И че ще търпи и изтърпи всичко.

Обществото може да търпи дълго, ала не и капиталът. Той бързо разбра грешката си и по­чувства заплахата върху себе си.

А грешката му бе доста гру­ба, тъй като бе избрал да даде властта на хора, които се оказа­ха неподготвени, необразовани, безотговорни. Те смятаха, че им подаряват властта, за да пра­вят с нея, каквото си поискат. Както бе поверявана на поч­ти всички преди тях. За тях тя бе подарък и побързаха да се възползват от него.

Капиталът е щедър, кога­то се надява на избора си, за да му свърши работата. Ала е без­пощаден, когато се разочарова и му се налага да поправя греш­ката си. Той не се бави, за да раз­чисти сметките си с тези, които са го подвели.

Престои да наблюдаваме как това ще стане с партиите, на които той възложи властта: „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“.

Ако кажа, че сега ще хвърчи пух и перушина, няма да излъжа или да преувелича.

И тя ще захвърчи още на предстоящите избори. Вече започна операцията по нака­занието. Обвиненията може и да не се докажат, но шумът око­ло тях ще увеличи ефекта от тях, ще ги уголемява постоянно, за да свикне обществото, че тези хора са бандити. Дори и да не са.

Началото е в митницата, в офиса на един от активисти­те на ПП, после ще операци­ята ще се разпростре и върху други субекти и обекти, слу­чаи, явления, докато не оста­не у никого съмнение, че се вършело нещо нередно от до­вчерашните любимци и из­браници на капитала. Те сега реват, че срещу тях се води кам­пания за дискредитиране, но за­бравят, че самите те започна­ха политическия си възход по същия начин. Тогава те не виж­даха нищо нередно в това да се изваждат непроверени факти, за да се омаскари един или друг техен опонент и противник. По тази схема се действа във всич­ки подобни случаи. Сега е до­шъл редът на тези и каквото и да говорят, както и да пищят, колкото и да се жалват, коле­лото е завъртяно и спиране няма и не може да има, докато не приключи цялата тази схе­ма за смяна на властта.

Провалът на тези умници е очевиден и няма никакво съм­нение, че ще си получат заслу­женото, преди да потънат в по­литическото небитие.

Проблемът на политиче­ския живот обаче е, че в мо­мента няма никакъв друг су­бект, който би могъл да изпъл­ни поръченията на капитала. Това може да отсрочи за малко политическата смърт на ПП и ДБ. Но само за малко – докато се появи някакъв друг поли­тически фаворит, за да ги за­мени във властта. Колкото по- рано това стане, толкова уни­щожителните удари върху тези неудачници ще бъдат по-мало­бройни и нещо от тях би мог­ло да се спаси. Макар че и това е малко вероятно. Но все пак.

Искам да кажа, че такава е съдбата на скорозрейките и случайните политически спа­сители. Този урок трябва да се знае и помни – особено от тези, които се опитват да налучкат времето и да се възползват от празнотите в политическия жи­вот.

Но за да бъде запомнен по­добен урок, са необходими умни хора. А такива в полити­ката, за съжаление вече не ос­танаха.

Затова всеки път ще започ­ваме отначало. И няма да дос­тигаме до естествения край

 

Скалпел! Иначе гангрената е неизбежна

Е-поща Печат PDF

 

В миналия брой 16 от 16 април т. г. публику­вахме забележителна­та статия на дългого­дишния деятел на социалната и националната кауза Кръстьо Трендафилов. Поместената би­ографична справка ясно очерта­ва неговия път на строител на онази България, която загуби­хме, на представител на онова поколение, което се беше пос­ветило на идеала за новото бъ­деще на Отечеството, но което накрая се озова в мъртвата хват­ка и зад оградата с бодлива тел на капана, където го отведе пе­рестройката. А това стана във време, когато императивите на живота изискваха, а и днес изис­кват всеотдайност и непокла­тима твърдост за спасяването на народа ни и неговата дър­жава. Драмата на това поко­ление е всъщност драмата на цял един народ, който все по- осезателно чувства удушва­ческата същност на днешния ден, който се взира в сумрачни­те хоризонти на своето утре, но все още е глух, объркан и не до­край разбиращ знаците на ново­то робство, към което са го под­карали. В такава обстановка да поставиш въпроса „За БСП- открито и честно“ означава да останеш неразбран от мно­зина, особено ако не си изя­снил докрай адреса на своя финален призив.

Ето какво пише Кръстьо Трендафилов: „Уважаеми дру­гари, престанете да създава­те нови движения, да правите партии с нови леви послания, да предлагате писането на нови програми и стратегии. Време е да се върнете в БСП. Това е по­следната възможност и вие не я убивайте.“

Кръстьо Трендафилов оти­ва и по-нататък: „Върнете се, дори с натрупания опит от до­сегашната си дейност.“

Следват и имената на партий­ни авторитети като Станишев и покойния Петър-Емил Митев – първият от които призовава за превръщането на БСП във „во­дещ политически субект“, а дру­гият – за „незаобиколим“ такъв. Следва вярната констатация, че „навремето партията не се про­тивопостави твърдо на безраз­съдната смяна на системата“. И най-важното, че „дневният ред на България е за отстояване на държавността и оцеляването на народа ни“. Абсолютно вяр­но и точно.

Възраженията обаче, които предизвиква това послание, ня­мат за цел да омаловажават за­грижеността на автора за „хора­та, които живеят в най-бедна­та страна на Европа“, както и отроненото почти като въздиш­ка на примирение, а може би и на надежда, че „няма кой да го направи освен нас, грешните, но предани на правдата хора“.

През годините „Нова Зора“ никога не е гледала с безразли­чие на процесите, протичащи в БСП. Причината сме я изтък­вали многократно. БСП беше единствената стройна организирана поли­тическа сила, наследница на партия с многолетен опит в ук­репването и съзидаването на държавата, за която беше пове­че от ясно, че вятърът на про­мяната се кани да я отвее в не­битието. Най-голямото богат­ство на тази партия бяха хо­рата, съзидавали с необикновен устрем новия облик на живота и на България.

Ако времето роди честни изследователи на историята на БСП, може би най-добър свиде­тел биха се оказали годишните течения на „Нова Зора“ още от брой № 1, излязъл в далечната 1990 г. на 14 май, вторник. Ма­кар никога да не сме били явен или таен орган, свързан с БСП, право или криво в нейното лице ние съзирахме ядрото на съпро­тивата срещу предстоящия раз­гром, който, уви, успя да запра­ти България не в Третия, а на­право в Четвъртия свят.

Някои биха казали, че по­зицията ни е била въпрос на ирационален политически мазохизъм и късогледо не­дооценяване на пълната без­перспективност на една така­ва ангажираност. И в по-едър план навярно биха се оказа­ли прави. Но годините показа­ха, че правилно сме разчитали хода на времето, подчинено на могъщи интереси и наме­рения. За тези сили, осъществя­ващи разгрома на България, ние не бяхме заплаха. Опасността от нас, доколкото съществува­ше, беше за внедрените в пар­тийните редици морални по­раженци, които ние не особе­но благоразумно назовавахме и по име. Може би не случай­но тогава Гръмовержецът Про­дев, царство му небесно, с юве­наловски гняв порицаваше „черно-зеления“ вестник. Никой не се беше осмелявал да влиза в открита схватка с него и затова малцина знаеха че е… отмъс­тителен, да не кажа друга дума. Като детайл от неговата просло­вута „обективност“ ще припом­ня, че той помести под глава­та на в. „Дума“ „достоверна ин­формация“ за това, че главният редактор Минчо Минчев бил посрещнал на Летище София „резидента на ЦРУ за Източна Европа“. Това обаче трябва да му се е видяло недостатъчно за не­обходимата дискредитация на „Нова Зора“, защото бе подкре­пено и с твърдението за осъ­ществена от моя милост дала­вера с 40 хиляди тона нефт.

По това време Жан Виденов вече си бе подал оставката. Но но­вото Изпълнително бюро на чет­въртофевруарците Николай До­брев и Георги Първанов, както ни разказваха, неизменно е от­кривало дневния ред на свои­те заседания с преглед на стра­ниците от поредния брой на „Нова Зора“.

Пиша тези неща не за да представя със задна дата ня­какви аргументи свидетелст­ващи за особено геройство, но истината е, че в месеците пре­ди 10 януари 1997 г. ние бя­хме прозрели и посочили не веднъж съкрушаващи факти как ръководеният от Стефан Продев вестник е превърнат просто в глас на „мухите кю­рановки“ от ОСД, които пръс­каха отровната зараза на съ­глашателството със СДС. И с това откриваха простор за ма­роканските скакалци на Иван Костов, които се канеха да оп­устошат България. И те успя­ха. Може би защото по „прин­ципните“ публикации в „Дума“ те съставяха и дневния ред на своята опозиционност. Тази наша откритост в края на кра­ищата развали дългогодиш­ния ми достлук с Гръмоверже­ца, който, мир на праха му, ако гледа от горе, няма никакъв начин да ми прости и днеш­ните откровения. Но нали е ка­зано: „Платон ми е приятел, но истината ми е по-скъпа.“

А истината е такава, че изво­дът в публикацията на Кръс­тьо Трендафилов налага и въ­проси, и уточнения, колкото и това да не ми е приятно. В този смисъл аз не отричам необходи­мостта от единение на хората на социалната кауза, още пове­че, че маските отдавна са падна­ли. И отдавна са разчетени пос­ланията и методите на либерал- глобалистите.

Все повече стават мислещи­те хора, които осъзнават техните не особено изкусни „финтове“. За осъществяване на мерзки­те им човеконенавистнически цели те постилат широкия път към ада само с привидно до­бри намерения. В този смисъл нима не е ясно, че като средство за тяхното постигане те се стре­мят да впримчват най-вече партиите на социалната идея. Нима не са доказателство по­литиките на т. нар. Партия на европейските социалисти, ръководена доскоро от бив­шия председател на БСП Сер­гей Станишев? Нима не са убе­дително доказателство сладки­те и медени приказки за бор­ба с т. нар. домашно насилие, „благородната“ Стратегия за детето и реформите в образо­ванието, зад които се крият ценностите на смразяващи­ят ужас от един бъдещ свят, в който най-великата победа ще бъде разгромът на семейство­то, на традициите, утвърдени от хилядолетия?

А сега си спомнете позиции­те и имената на хората от БСП, които подкрепиха т. нар. Ис­танбулска конвенция, просле­дете пътя на техния възход, из­растване и непотопяемост.

Как, др. Трендафилов, си представяте обединението с хора като хранениците на БСП Мая Манолова и Елена Йончева и цялата оная реди­ца от „най-достойните“, които на предишните избори БСП из­прати в Европейския парла­мент? Следили ли сте техните позиции, техните превъплъ­щения?

В т. нар. Левица може да има и стойностни хора и те трябва да бъдат привлечени отново в БСП. Но там са събрани като в дяволско сборище и “социа­листи“ като Кирил Добрев, Ге­орги Пирински, споменатия Сергей Станишев, Весела Ле­чева и всички ония, които са отговорни осъществители на организационното разложе­ние в БСП. Не е въпрос да бъ­дат изреждани имената на „гни­лите ябълки“. Но нали след един конгрес на заседателната маса в Изпълнителното бюро се ока­за, че седят хора с общо имотно състояние от близо 4 милиар­да?! Как си представяте, че на­родът може да повярва в хора, които се превърнаха в господ­стващата класа, които го излъ­гаха и предадоха неговото бъ­деще.

След Жан Виденов от БСП бяха отстранени или „само­отстранили се“ повече от 250 хиляди партийни членове. В едно с други, които се осъзнава­ха като излъгани и изоставени, техният брой става вече стра­ховита цифра, която може да бъде ядрото на „сериозен поли­тически субект“ или ако иска­те – на „незаобиколим“. Този потенциал съществува наис­тина, но той не може да бъде задействан от морални по­раженци и от идейни отцеп­ници. На вас ли да се обясня­ва, погромът на България, по­стигнат заради това, че БСП не се противопостави по-твърдо на „безразсъдната смяна на сис­темата“. Помните ли имената, отговорни за това?

Днес е налице прозрачен опит да бъде използвана от пораженци, прибежчици и мерзки отрицатели и остатъч­ната енергия на БСП. Надежда­та им е, че след „обединението“ такава партия повече няма да има. Защото и на глухия цар в Египет отдавна е ясен цяла­та меркантилност на приказ­ките за наложително обедине­ние в ляво. А народът гледа. И се знае, че народ е това, а шепа нахакани келеши си мислят, че могат сърцето му в шепа да хванат. Да ме прости поетът за твърде волната перифраза.

По времето, когато Сашка Каракашева беше председа­тел на Контролно-ревизионна­та комисия, написах една крат­ка бележка относно поредната шмекерия, осъществена от ОСД, които се стремяха към властта в БСП и обявяваха своята критика от „социалистически позиции“. Заглавието й беше твърде крас­норечиво: „Сашке, скалпел!“ И без да съм хирург, днес си ми­сля, че всяка гнилост трябва да бъде изрязвана до дъно. Иначе гангрената е неизбежна.

Все искам да вярвам, че Ни­нова в голяма степен осъзнава тази истина.

Само да не й трепне ръка­та.

 

 

Какви „магарета“ водят държавата!

Е-поща Печат PDF

На Изток от Европа и в частност на Балканите има едно пренебре­жително отношение към дългоухите четирикра­ки и техните двукраки подо­бия. Магарето, макар и веко­вен спътник на човека, е стана­ло нарицателно за мързеливо, инатливо и подло същество. Покойният турски сатирик Азис Несин дори е написал цяла кни­га, озаглавена „Какви сме мага­рета!“ А според един арабски анекдот, когато старата ками­ла легнала да мре, стопанинът й отишъл при нея да иска прош­ка, задето цял живот я е товарил, държал я гладна и жадна, излагал я безмилостно на жаркото пу­стинно слънце, на нощния студ и пясъчните бури. „Всичко ти про­щавам, казала камилата, само едно не мога да ти простя -това, че слагаше магаре да ни води кер­вана“.

Когато човек се замисли на кого българският избирател поверяваше кервана на дър­жавата през изминалите от началото на прехода над 33 го­дини и особено през последни­те два мандата с участието на ПП-ДБ, започва да го е срам. Срамува се, както от тези, кои­то „им гласуваха“, така и от оне­зи, които в дните на изборите предпочетоха да си стоят вкъ­щи или да отидат за риба. Поло­жението, в което днес се намира България, най-бедната и най-ко­румпираната държава в ЕС, е за­слуга както на управляващите двукраки магарета, така и на техните двукраки поклонници и отрицатели. Вярно е, че „сглоб­ката“ ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС се „разглоби“ на две враждуващи и ненавиждащи се групировки, но го направи с толкова сканда­ли и простотии, че на всички за­горча от „мазното турско кафе“. Което идеологът на конститу­ционните промени и съдебната реформа Христо Иванов е из­пил в скута на Делян Пеевски, след като десантира предизбор­но с лодка на плажа „Росенец“ край Бургас, заграбен от сараи­те на Ахмед Доган. Така наслед­никът на АБФК Иванов превър­на Пеевски в конституционен реформатор, виден законотво­рец и даже в парламентарен го­ворител на цялото „евроатлан­тическо“ мнозинство. Поне­же почетният председател на ДПС Ахмед Доган го обяви за „политическо явление“ и му по­дари поста съпредседател на ДПС, той и председател на ПГ на движението. И въпреки санк­ционирането му по закона „Маг­нитски“, Пеевски седна на пър­вия ред в НС редом с Кирчо, Атанас и Бойко. Задкулисието, според Кирил Петков, било из­лязло на първия ред в НС, кое­то било заслуга на ПП. „Всич­ки сме там“, казваше човекът с двойното гражданство, заради когото управляващото евроат­лантическо мнозинство промени и Изборния кодекс, допускайки двойни и тройни граждани да могат да се кандидатират за де­путати и министри, ако са жи­вели последните 18 месеца в България. Задкулисието беше „наказано“ да стои на първия ред в парламента, изпъквайки като въшка на чело напук на Посол­ството! Накрая нервите на съ­дружниците в престъплението, наречо „сглобка“, не издържаха и те се разведоха, засипвайси се с тежки обиди: от „най-красивото лице на мафията“, с което Асен Василев удостои Мария Габри­ел, до прокарване на интереси­те на Путин и покровителства­не на контрабандни канали и трафика на наркотици. Съста­вът на служебното правителство на Димитър Главчев отприщи нови порои от помия, за какви­то не бяхме и сънували. Бивши­ят министър на транспорта вт кабинета на Денков Георги Гвоздейкв беше изключен от ПП, понеже се беше съгласил се да продължи работата си като министър на транспорта и в служебния кабинет. Друг ми­нистър от кабинета Денков, ми­нистърът на вътрешните работи Калин Стоянов, направо беше анатемосан като ортак на кон­трабандисти и човек на Делян Пеевски. Той обаче не подаде ос­тавка, няма да се откаже от поста и в служебното правителство. За сметка на това под предлог, че му е оказван натиск от Калин Стоянов, оставка подаде глав­ният секретар на МВР Живко Коцев. Но за всеобщо изумле­ние оттегли оставката си още на другия ден пак под предлог, че бил заплашван от Проку­ратурата и лично от Борислав Сарафов, при когото отишъл с молба да бъде обявен за защи­тен свидетел срещу контрабан­дисти. Хора, с които контактувал „от лоялност“ към тогавашния министър на вътрешните ра­боти Бойко Рашков. После от мрака на неизвестността изплу­ваха разголени снимки на ко­мисар Живко Коцев и контра­бандиста Стефан Димитров в една сауна. Оказа се, че от него Коцев е приел като подарък скъп часовник за 50 000 лева. И той не само че не се притесня­ва от подаръка на контрабанди­ста, ами позира с него. Ето така бившият оперативен ръково­дител на МВР се е борил с кон­трабандата, за която Николай Денков обвини... ДАНС. Сиреч, подчинената пряко на преми­ера агенция за национална си­гурност. Но за излязлата от тази структура и наскоро аретувана бивша шефка на ДА „Митни­ци“ Петя Банкова, както и за за­местник-председателя на ДАНС Петър Петров, бивш депутат от ПП, и главия секретар на МВР комисар Живко Коцев, Ден­ков и съпартийците му не да­ват лоша дума да се каже. Защи­тават яростно и депутата от ДБ Настимир Ананиев, една от фирмите на когото е воде­ла счетоводството на белгий­ска компания, подгонена от белгийската прокуратура за пране на пари и други престъ­пления. Те всички, значи, били жертви на политически спе­куланти, използващи медий­ни и прокурорски бухалки, за да омаскарят ПП-ДБ и да спе­челят изборни дивиденти. Тази предизборна кампания спо­ред ПП-тата щяла да бъде най- мръсната от всички досегаш­ни кампании. Има обаче и ня­кои особености: при сегашната се уволняват, арестуват и раз­следват хора от по-ниските ета­жи на властта, докато правител­ството на Кирил Петков арес­тува лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиара на Борисов Севдели­на Арнаудова. И след като на­право ги увенча с мъчениче­ски ореол, след 24 часа освобо­ди Борисов и неговите колеги. После, в името на „стабилност­та“ и конституционната и пра­восъдната „реформи“, репреси­ращи и репресирани се обеди­ниха за съвместно управление на България. Клетвите „Никога с Борисов и Пеевски!“ бяха заб­равени и Борисов по думите на Кирил Петков беше „изпран“. А пък в името на конституцион­ната реформа Делян Пеевски беше „размагнитизиран“ без Посолството да реагира.  Новият посланик на САЩ Кенет Мъртън изрази разоча­рование само от факта, че учас­тниците в „сглобката“ са се из­покарали и разделили. Един вид „кучи синове“, но наши „кучи синове“. И въпреки че си ня­мат вяра за пет пари и се нена­виждат взаимно, тъй като са от една порода, тези кучи сино­ве се одумват след изборите от­ново да разговарят и да се събе­рат. Борисов казва само, че ще сътрудничи с ПП без лидерите им, а пък Кирчовци заявяват, че ще преговарят само ако в ГЕРБ има промяна; тоест, без такива като Борисов.

Но до 9 юни ще изтече мно­го вода и двете страни ще за­бравят, както веднъж вече го на­правиха, какво са твърдели, пре­ди да започнат пазарлъците за нова „сглобка“. Тя, казват при­съдружните „политолъзи“, била безалтернативна. Само дето делът на ПП-ДБ щял да намалее пропорционално на загубените от тях гласове.

Ако трябва да избираме да ни управляват, макар и при ново съотношение на силите, същите политически шарла­тани, Бог да пази България! При всичките им фалшиви при­зиви повече хора да гласуват на практика те убиха вярата на народа, че изборите в тази страна могат да бъдат честни и прозрачни. Първо го напра­виха чрез стотиците хиляди невалидни бюлетини и сгре­шени изборни протоколи. По­сле посяха съмнения в машин­ния вот чрез скандала със за­снетите кодове от заместник- министъра на електронното управление. И накрая всичко свърши със записаното от каме­рите попълване на бюлетини в община Борован: за „баче Цено и други наши ора“. И то от чле­нове и дори председатели на из­борни секции.

Това, че въпросните шарла­тани нямат никакво желание да се борят честно и прозрачно за народния вот, го доказва и фа­ктът, че сега, вместо да предла­гат политика, която да ни на­прави по-богати, по-здрави и по-уверени в бъдещето, на­шите „магарета“ - да ми прос­тят дългоухите, се борят чрез МВР да спечелят изборите. Това го чухме на записа от се­дянката на ПП, на която Асен Василев и Кирил Петков при­зоваха към изборна победа с помощта на „нашето МВР“. На министрите те поставяха за­дачи с кръв да се подпишат, че ще правят чистки в поверените им министерства. Това е истин­ската им програма, а не приу­миците в един „муморандум“, който Кирил Петков изпрати преди месеци по интернет на Мария Габриел. Днес съдруж­ниците на Борисов и Пеевски, които чрез нескопосаните промени в Конституцията на­трапиха на президента Радев списъка с 9 възможни канди­дати за служебни премиери, сред които той трябва да из­бере един, без да може да из­бира конкретни министри, се жалват, че кабинетът на Глав­чев действал реваншистки под диктовката на Борисов и Пеевски. И призовават Радев, когото щяха да „импийчват“, да не подписва укази за но­вите назначения. Така става, когато не знаеш накъде вър­виш, и стигаш там, където не си искал. Чистките, които слу­жебната власт извърши в ня­колко държавни дружества, са най-малкото наказание за ди­летантите от ПП-ДБ. Друг е въ­просът, че служебният каби­нет е същинско минно поле, а не фактор на стабилност. Тру­совете и внезапните промени в служебното правителство на Главчев обаче бяха предизви­кани от външен натиск. Лиде­рът на ГЕРБ Борисов, който се превърна в ретранслатор на чужда воля, създаде илюзия­та, че той и Пеевски редят ка­бинета и определят кой ми­нистър става и кой не става. Така само за няколко дена от кабинета излетяха министъ­рът на земеделието Кирил Въ­тев и министърът на външни­те работи Стефан Димитров. Последният отгърмя зара­ди „недостатъчно острата си позиция“ относно българска­та военна помощ за Украйна и нападението на Иран сре­щу Израел по време на фору­ма „Кримска платформа“, на който домакин беше София. Ако е вярно и това, че Стефан Димитров е отказал да слуша назиданията на помощник държавния секретар на САЩ О,Брайън, той ще се окаже един от малкото истински български държавни мъже. За такива в кабинета „Глав­чев“ място няма, както няма­ше и в кабинета „Денков“.

Унизително е, че поредно­то българско правителство се държи като васал на Вашинг­тон, Брюксел и Киев. Нищо ново под слънцето. Сглобени или разглобени, нашите фал­шиви евроатлантици са по­следователни само в слугина­жа си към Запада и Украйна. Ако на 9 юни пак изберем „по­вече от същото“, да не се сър­дим на други, а на себе си.

И тъй като бившите съдруж­ници в далаверата, наречена управление, се канят пак да ни се качат на главите, да припом­ня анекдота за габровеца, кой­то си купувал шапка. Като чул каква е цената, той запитал продавача: „А къде са й дупки­те?. „Какви дупки?“, учудил се търговецът. „Тези, през които ще си навира ушите магарето, което ще даде толкова пари за една шапка“, отговорил габро­вецът.

Разбира се, български­ят избирател няма да си пъха ушите в някакви дупки, а трябва да си отваря и ушите, и очите, за да не се пита после кой му е „сложил капата“.

 


Страница 619 от 636