Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

ЩЕ СЕ ДОГОВОРЯТ ЛИ ВЕЛИКИТЕ СИЛИ?

Е-поща Печат PDF

 

Обикновено подобни кон­ференции се провеждат, когато светът трябва да бъде разделен между по­бедителите след война или след приключил или предотвратен вое­нен конфликт. Страните тогава са много отчетливо откроени. Ре­зултатите са ясни, но е необходи­мо, за да се похвалят победите­лите и се заклеймят победените, последен акт на установяване на фактите, за да се помни за дълго, че оттук насетне светът има нови водачи и тяхната воля трябва да се слуша и изпълнява.

Дотук се стига винаги трудно, но винаги след като събитията са очертали новата геополитическа ситуация, констатациите са без­спорни или поне са приети от всички. Това съгласие е постигнато на бойното поле, в търсенето на общата победа на новата коалиция, в изучаването на причините на конфликта и войната, на разположе­нието на силите и умението да се води новата политика, необходима при новото разположение на геополитическите субекти. Изводите от тези действия е нужно да бъдат формулирани, записани, ос­мислени и провъзгласени на света, защото те бележат ново на­чало, с което всички са длъжни да се съобразяват.

С други думи, подобни конференции не са просто място за говорене за мир или колко лошо неща са войните и как трябва да ги избягваме, защото проливат кръв и погубват души. Това са, така да се каже, геополитически законодателни форуми, на които се узаконява новото статукво на човечеството и се посоч­ва кой кой е в новата световна конфигурация. Една такава конфе­ренция наистина бележи края на една епоха и началото на друга. За­това е толкова важна и нейното провеждане е изключителен факт в историята на човечеството. Днес става все по-ясно, че Специалната военна операция на Русия в Украйна е събитие, което размества геополитиче­ските пластове, обявява нача­лото на нов световен ред и под­режда по нов начин великите сили. Всички други квалифи­кации и оценки са спекулатив­ни, повърхностни и произли­зат от бедно мислене и неско­посни политически възгледи. Либералните анализи са неспо­собност да се погледне на нови­те реалности в света с отворени очи и да се разчетат съдържа­щите се в тях истини. Най-ва­жната от тях е, че е нарушено статуквото и една новосфор­мирана група държави, меж­ду които Русия и Китай, пре­тендират основателно да се признават техните претен­ции като основателни и да им се възложи отговорността да участват като активни и като равноправни в управлението на света. Тази претенция про­излиза именно от новите ре­алности, а не е просто амби­ция на техните ръководите­ли или на някакви изродени мании за величие. Светът е различен, появили са се и са се утвърдили нови геополи­тически лидери, нови могъ­щи икономики и армии и те с право претендират да лидер­ството на досегашните първи сили.

Операцията има геополи­тически характер и нейният край ще отбележи важни про­мени в съвременния свят. Тези изменения протичат през последните 10-15 години и са достигнали до върховата си степен и не могат повече да бъдат пренебрегвани или премълчавани. От интерес на всички и особено на велики­те сили е да ги признаят и от­тук насетне да се съобразяват с тях.

Признаването на характе­ра и смисъла на Специалната военна операция и определяне­то на нейното значение като геополитическо и формиращо новото състояние на света ще сложи нейния край. Защото в крайна сметка това са услови­ята, при които военните опе­рации могат да приключат и по резултатите от тях да се проведат мирни преговори и толкова необходимата за чове­чеството мирна конференция. Това е обективна потребност, за да се нормализират между­народните отношения и светът да заживее по-спокойно и да усвои бързо новите правила на своето устройство.

Като подчертавам това, аз ще кажа, че в най-скоро вре­ме такава конференция ще бъде факт. Въпреки риторика­та на великите сили и особено на държавите от Европейския съюз реалностите надделяват в отчитане особеностите на положението в света и все по­вече са политическите лиде­ри, които признават, че съби­тията в Украйна не са проява на лични амбиции, желания за възстановяване на СССР или алчност за нови терито­рии, а „продължаване с други средства“ политиката на са­моутвърждаване и утвържда­ване на новото състояние на човечеството.

Сега вече се оформят, ма­кар и плахо и не афиширано, отделните коалиции, които ще определят и състава на въпрос­ната конференция и които ще диктуват както дневния й ред, така и по същество крайните резултати. Затова и ще забе­лежим скоро прегрупирането им чрез преминаване на едни държави от едната на другата страна. Това ще доведе до ви­димото й надделяване в про­тивоборството и веднага ще се определи субекта победи­тел. Той и сега е ясен, ала е нуж­но някакво ново обстоятелство от подобен род, за да бъдат ар­гументите още по-убедителни и най-важното – очевидни по без­спорен начин.

Но освен вътре в самата спе­циална военна операция важна е конфигурацията извън нея и около нея. Светът се подреж­да по нови формули и правила, придобива нов облик. Процесът се ускорява, ала все още не е дос­татъчно ясно какво се случва и доколко той е необратим – ма­кар че тенденциите са подчер­тани и малцина се съмняват в посоката на тяхното проявле­ние. Това е политически про­цес и той протича паралелно с военнополитическия, но по- бавно и е подчинен на повече условия. Тук има дори надлъг­вания, изискване за повече га­ранции, доказателства за вяр­ност. А те не се доказват лесно – особено ако доскоро страни­те са били в противополож­ни лагери или са се случвали събития, които са разколеба­вали доверието помежду им. Пък и дипломацията винаги ра­боти по-бавно, с повече уговор­ки, изпитвания, преодоляване на съмнения.

Но точно този дял от геоп­роцесите, за които говоря, е от изключително значение, защо­то тук се подготвят основните текстове в бъдещото споразу­мение, уточняват се позиции, прецизират се формулиров­ки и по същество се извършва преначертаването на бъдеща­та политическа карта на света. Това не може да стане бързо и лесно. То зависи от резулта­тите от военните действия, ала не съвсем. Политическите аргу­менти често надделяват над во­енните и затова в предварител­ната работа по бъдещата кон­ференция са необходими много умения, старания, знания.

Конференцията не може да се състои, ако няма общо и пълно съгласие поне между основните геополитически су­бекти в момента, между които са Русия, Китай, САЩ, Индия, Иран. Западна Европа обаче трудно може да се нарече „ос­новен геополитически субект“, въпреки че е ядрото и главна­та сила в Европейския съюз и НАТО. Конфликтът в Украй­на я измести от досегашната й позиция и й отне ролята, коя­то играеше до него.

Специалната военна опера­ция на Русия в Украйна показа и равнището на военната сила на великите държави. Тази сила се проявява във въоръже­нието, но и в организацията на армията, начина на водене на военни действия, подготовка и мотивация на личния състав. По много от тези показатели Русия вече изпреварва останалите държави и това й дава основа­нията да налага своите усло­вия. С нея са новите велики сили от Азия и Африка и това й вдъх­ва самочувствие и увереност в поведението й на международ­ното поле – въпреки претенци­ите на Запада да я отстрани от голямата политика и да й на­несе „стратегическо пораже­ние“ в СВО. Това обаче не става и няма как да стане. Реалности­те са съвсем други и желанията на Запада и САЩ не съвпадат с техните възможности.

Тъй като предстои отваряне­то на нова епоха, конференци­ята, за която говоря, ще трябва да изясни и новите принципи на световното устройство, зони­те на влияние и военно-полити­ческите съюзи, международната търговия и движението на хора. Няма съмнение, че ще бъде осъден фашизмът и неофаши­змът, крайният либерализъм, трансджендърството. На де­тайлно обсъждане ще бъде по­ставен и проблемът за светов­ните организации от типа на ООН, начините на взимане на решения в тях, функционира­нето й и ролята й за съхранение­то на световния мир и устано­вения от него ред. Вероятно ще се реши как да се реформира ООН или дали изобщо е необ­ходимо нейното съществува­не. Допускам, че ще се създаде нова организация с по-ясно оч­ертани принципи на устройство и действие, за да бъде реална ро­лята й за международните отно­шения. Това може да продължи дълго, но може и да приключи бързо, ала разрухата ще бъде не­приятна и ще са необходими по­сле големи усилия за нейното за­личаване.

Преди това обаче е съвсем естествено да се случат процеси и явления, които рязко ще изо­стрят още повече обстановката, ще задълбочат кризите в иконо­миката, ще изнервят народите и ще настъпят трудно преодоли­ми изпитания.

Предстоят важни събития. Те няма да могат да бъда раз­брани, обяснени и осмисле­ни, ако не се разбере, обясни и осмисли Специалната воен­на операция на Русия в Украй­на. Защото онова, което идва след нея е от огромно значе­ние за света. Светът ще се про­мени радикално. И ако Бълга­рия продължи да се държи не­адекватно днес, утре може да претърпи тежки изпитания и да понесе невъзстановими за­губи. Тя трябва да получи пра­вото на участва в предстояща­та мирна конференция.

Но за да го получи, ще бъде нужно да го заслужи!

 

За БСП честно и открито

Е-поща Печат PDF

 

Кръстьо Трендафилов е политик и експерт. Роден е в село Хайре­дин, Монтанско. Завършва Висшия икономически институт “Карл Маркс” в София. Бил е кмет на Враца, секретар на ГК на БКП и ди­ректор на Машиностроителния комбинат „Гаврил Генов“, Враца.

В периода 1990-1991 г. е депутат в 7-ото Велико народно събра­ние, а от 1991 г. до 1998 г. е депутат в 36-ото и 38-ото народно съ­брание. Бил е член на Комисията по земеделието, горите и поземле­ната реформа. От 10 юни 1996 г. до 12 февруари 1997 г. е министър на земеделието и хранителната промишленост в правителството на Жан Виденов. Става член на Висшия съвет и Изпълнителното бюро на БСП през 1998 г. Бил е съветник на президента Георги Първанов.

Предстоят избори и от­ново станахме свидете­ли на поредната сбир­ка на „социалисти“, го­ляма част от които отдавна не членуват в ТАЗИ партия. Сами­те те отдавна са лидери на дру­ги партии, които държат вина­ги да се разграничават от БСП. Явяваха се на избори със свои платформи. Участваха в управле­нието на държавата с глутници­те на Борисов и Пеевски, но мно­го се вълнуват за БСП , която не била изразител на така нужна­та на страната лява политика. И която се представя все по-ло­шо на изборите – и на местни­те, и парламентарните. При­чината според тях, както твър­дят, е, че нещата се влошиха, след като БСП беше оглавена от Корнелия Нинова. Решение­то им е недвусмислено: смяна­та на председателя К. Нино­ва! До тези изводи достигнаха другарите от „Социалисти – 21“ според др. Пирински; „Социа­листи – 23“ според Паскалев, и „Бузлуджа - 24“ според др. Та­ков. Много от тези, които сеча­ха и кършеха клоните на 130- годишния дъб, се вълнуват, че короната става все по малка и че въпреки техните усилия продължава да съществува. Те обаче така и не разбраха, че от отсечени клони става само листник за храна на козите, но не и фиданка за посаждане.

УВАЖАЕМИ

ГОСПОДА И ДРУГАРИ

Истината е, че последните години БСП води последовател­на битка с паралелната държа­ва, че разработи и прие „Визия за България“ с участието и на ня­кои от вас, и че защитава, а често и успява да реализира решения в борбата с бедността и паралел­ната държава. Сиреч Нинова за разлика от вас е боец. Тя до­пуска грешки като партиен, но не е изневерила на завета на хилядите, отдали живота си в борбата против тези, които ограбват народа, против тези които съсипаха здравеопазва­нето, образованието, армията през последните 15 г. , а това е партията на бившия член на БКП Бойко Борисов и негова­та партия ГЕРБ.

На въпроса кога и защо БСП започна да губи доверието на българския народ отговорът е ясен: още в началото на т. нар. преход! Следва

ПОЗИЦИЯТА

НА ЕДИН СОЦИАЛИСТ

ВЕТЕРАН С НАД 60 Г.

СТАЖ В ПАРТИЯТА

Моето поколение, което ра­ботеше в базовите партийни организации, в изграждане­то и ръководството на хиляди­те промишлени предприятия и мощни аграрни структури, и понасяше някои от грешните на растежа на другарите от ви­сшето ръководство начело с Т. Живков, често беше наказва­но. Изпращаха ни на най- трудните обекти , но това не ни отклоняваше от главната цел - изграждането на държа­ва, в която хората да живеят спокойно, с вяра в утрешния ден. Работехме със самочувст­вие, че създаваме условия за нашите деца, та те да живеят в държава, съизмерваща се с най- добрите в света.

В това ръководство ключо­ва роля имаха Андрей Лука­нов и П. Младенов, които по­еха управлението на партията и държавата след Живков те поеха управлението на Парти­ята и държавата след Живков. Те бяха млади, образовани, с опит в политиката. Зарадва­хме се, че при наличието на ог­ромното материално богатство, натрупано за 45 г., при нали­чието на вече сериозно под­готвена и квалифицирана ра­ботническа класа, на мощни научно-производствени твор­чески колективи бързо ще преодолеем настъпилата кри­за. За съжаление нашите на­дежди бяха осланени само сед­мица след прословутия пленум! Започна се с чистки на някои от най-заслужилите и достойни специалисти. Мнозина недоумя­ваха, но още по-много бяха оне­зи, които си казваха, че денят си личи от утринта. И се започна.

Още в началото на 1990 г. настъпиха падежите на глав­ницата по външния дълг в размер 2,909 млн. долара. Пра­вителството на Луканов, съста­вено от социалисти, бе пред се­риозно изпитание. До края на 1989 г. България нямаше не­платен дълг! В новата 1990 г. страната навлезе с брутен външен дълг 9,210 млн. дола­ра. Това представляваше 227 % от годишния приход от из­носа ни в конвертируема ва­лута. За Унгария това съотно­шение е 319 %, за Полша 484 % , което означава, че ние сме били в много по-благопри­ятно положение. Ако приба­вим 174,3 милиарда матери­ални активи, валутен резерв от 1,381 милиона долара, взе­мания от други държави за 2,358 млн. долара, можехме десетократно да гарантира­ме външния дълг. Тези данни са от Световната банка. Оценка­та на Луканов бе: „икономиче­ска катастрофа“! И той се раз­пореди без съгласието на МС, без решение на Народното съ­брание и Държавния съвет на 28. 3. 1990 г. Българската вън­шнотърговска банка /БВБ/ да изпрати писмо на кредиторите за мораториум на плащанията по външния дълг, в началото на главницата, а по късно и на лих­вите. Сиреч обяви държава­та във фалит. Световната бан­ка веднага определи действията на правителството като „огра­ничени, закъснели и даже по­грешни“. Впрочем др. Геор­ги Пирински беше член на това правителство.

ТОВА БЕШЕ

ПЪРВИЯТ „ДРУГАРСКИ“ УДАР

към партията „довел държа­вата до това положение“! Тази оценка се оказа по късно, че съв­пада с оценката на американ­ските приятели на Луканов и компания, които писаха: „Тези революции разкриха пред света опустошението и разрухата, които наложиха на икономика­та на тези страни четири десе­тилетия социализъм“. Цитатът е от Въведението към проекта „Ран-Ът“, поръчан тайно от са­мия Луканов.

Последва и нова изненада – поканени бяха американски­те специалисти Ричард Ран и Роналд Ът да разработят „Про­ект за икономически растеж и преход към пазарна икономика на България“. Това предизвика нашето всеобщо изумление. Успокоиха ни, като обещаха, че ще участват в разработката и нашите най-добри икономи­сти от БСП и СДС и че проек­тът ще бъде подложен на об­съждане, преди да се приеме. И се случи онова, което дото­гава бе немислимо: Просто ни излъгаха! Раздадоха ни „Проек­та“ без двете глави, разработе­ни от българските специалисти. И „забравиха обещанието“, че трябва да се обсъжда, че в НС имаме мощна парламентар­на група, формирана от опит­ни политици и държавници, и може да вземе най-добро­то за страната решение, тъй като имахме смазващо мно­зинство.

Последва обаче и трета из­невяра - да не кажа по- теж­ка дума. И това стана, когато правителството, притисна­то от опозицията /СДС/ тряб­ваше да изпълнява явно „съв­местно“ приетия „Проект“. То­гава Луканов поиска подкрепа от партията. И ние тръгнахме като апостоли из страната да правим събрания в подкрепа на правителството. Партията насрочи и проведе национален митинг. Бяхме много доволни от свършената работа. Нещо повече - заредени с доверието на партията и народа, защото на събранията в страната при­състваха не само социалисти. И ето, събрахме се ние, народните представители от парламентар­ната група, в една от залите на все още негорелия Партиен дом. Очаквахме министър- предсе­дателя, за да му предадем на­строението на хората, както и нашата пълна подкрепа.

Луканов пристигна, за да ни съобщи , че е подал остав­ка! И от ново без дори да ни попита. Клара Маринова /цар­ство й небесно/ почти със сълзи на очи го попита: „Андрей как можа?“ Отговорът беше: „Аз прецених!“ Обърна се и си отиде. Едва ли е необходимо да ви каз­вам как изглеждаха тези двес­та човека, които наистина бяха цветът на нацията. И които ни­кога не забравиха този нож в гърба, това унижение, тази га­вра, тази подлост !

КАКВО ПОСЛЕДВА?

Набързо се формира пра­вителство „на националното спасение“ с премиер Д. Попов и двама заместници – по един от БСП и СДС - Д. Луджев и Ал. Томов. Интересно – тези, кои­то само допреди месеци катего­рично отказваха да бъдат в пра­вителство с БСП, сега с радост приеха, след като им беше пред­ложен за осъществяване „Про­екта“ за разгрома на държа­вата, приет и одобрен от др. Луканов и неговия заместник др. Пирински. За конкретните изпълнители няма да говорим. И се започна. Участието в това правителство тогава наистина беше пагубно! Вие ръководехте партията тогава, както и мнози­на, които своевременно я напус­наха.

Правителството на Попов осъществи либерализацията на цените, на ценовите и мит­ническите отношения и Бъл­гария стана рай за спекулан­ти, мафиоти и организирани престъпни групи. От складо­вете, които бяха претъпкани с хранителни стоки, беше изкара­но скритото изобилие. Празните магазини дотогава илюстрираха „социалистическата действи­телност“, докато новият курс убеждаваше, че пътят е либе­ралният капитализъм.

Последва правителството на Ф. Димитров – приватизаци­ята на земята – „Стопанският сектор е в толкова лошо поло­жение, че да се пропусне още един производствен сезон, би било трагично. Затова препо­ръчваме 1 март 1991 г. да бъде крайният срок, до който цяла­та селскостопанска собстве­ност /земя, структури, доби­тък, оборудване/ да е в част­ни ръце (цитат от програмата „Ран-Ът“). Е, не успяха да спазят срока, но през 1992 г. с уникал­ното решение „ликвидационни съвети “ изпълниха безупреч­но указанията.

Правителството на Костов: „Приватизацията е преди всич­ко и най-вече политически про­цес с икономически последици“ /цитат от „Проекта“, пак там, глава 4 стр. 3/. Докато успешни­те приватизационни програ­ми в другите страни включват не повече от две дузини пред­приятия, за пълна приватиза­ция за няколко години Бъл­гария трябва да приватизира хиляди предприятия за кра­тък период от време, ако иска да промени към по добро ико­номическия упадък, в които се намира“ /пак там, гл. 4 – 3/.

Др. Пирински, др. Паска­лев, др. Таков, както и всич­ки бивши и настоящи членове на социалистическата партия / не казвам социалисти, те или са социалисти, или не са/, за­помнете: това са причините за срива на доверието към пар­тията, тогава „се загуби ляво­то“ и то пролича още на пър­вите избори 1991 г. Загубихме парламентарните, а на мест­ните спечелихме 120 общи­ни срещу 94 за СДС, но в така наречените „червени“ общини живееха тогова 2 077 000 граж­дани, а в „сините“ 94 - те бяха 6 020 000 души.

Активната част от населе­нието, където беше съсредо­точен оня състав от членове на партията, който изгради социалистическа България, която вие отрекохте, онзи мо­щен отряд, престана да вярва, че това е неговата партия. Това се нарича срив, господа и друга­ри „Социалисти -21“, „С-23“, „ С- Бузлуджа“. Забележете - губим изборите – партия, която има­ше тогава все още почти мили­он членска маса. Оценка за тази загуба досега никой не напра­ви. А трябва!

В периода 1996-2001 г. гу­бим 2 102 991 гласоподавате­ли. Ръководител на партия­та беше др. Първанов. Меж­ду 2005 и 2014 губим още 1 129 196. Ръководители на пар­тията бяха другарите Станишев и Миков. Тогава от 82 депута­ти стигнахме „завидните“ 39 (почти толкова имахме през ап­рил 2021 г.). Тези „постижения“ са при условия, когато парти­ята е имала президент, минис­тър-председател, председател на НС, а в различни години сме имали ръководството на 170 общини. Другари говори­тели от „С -21“ , „С-23“, не ви ли мина през ума, че това е оценка за вашата работа като ръково­дители на партията и държа­вата? Някой да е споменавал думата оставка?

ОТ 1990 Г. ДОСЕГА

всички правителства изпъл­няват „Проекта“, разработен от приятелите на Луканов, и с подкрепата на проявилите се още деветдесетте години въ­трешни течения - АСО, „Път към Европа“, „Евролевица“, кои­то вместо да кажат открито, че се стремят към изграждане на „организиран капитализъм“, го­вореха за осъществяване на „со­циално ориентирана пазарна икономика“.

Единствено правителство­то на Виденов се опита не да промени курса, а да забави про­падането на държавата. Бяха премахнати ликвидационните съвети, прие се закон за под­помагане на селското стопан­ство, стартира ДФ „Земеделие“, успяхме да засеем запустелите плодородни земи на България, изплатена бе част от външния дълг на държавата, за да се по­каже на света, че съществуваме, и за да бъде изтрито петното от образа на вече несъществу­ващата социалистическа Бъл­гария. И всичко това при усло­вие, че четири години страната ни нямаше достъп до кредити. Правителството започна и разго­вори с МВФ за отпускане на кре­дити, жизненонеобходими, за да продължи изпълнение на своята програма. Господата обаче по­ставиха условия , с които целя­ха единствено да ни върнат в правия път на „Проекта“!

И тогава като по сигнал на­шите социалдемократи тръг­наха открито срещу председа­теля на партията и МС. Помни­те ли писмото на 19-те? И когато на пленума на ВПС Жан Виде­нов получи подкрепа, 7 души напуснаха парламентарната група и от 121 останахме 114. Така че вече нямахме мнозин­ството в НС. А др. Георги Пи­рински за по-демократично подаде оставка и без да е гласу­вана в НС, престана да идва на работа! Той чакаше, както и се оказа, следващото предложе­ние за народен представител.

НА ЕДНА ОТ СБИРКИТЕ В ОБРЪЩЕНИЕ ПИСАХТЕ

„ДА ПОГЛЕДНЕМ ИСТИНА­ТА В ОЧИТЕ“, Но се страхувам, че не я виждате там, където е. Какво­то и да оценявате - дали избо­рите за председател на пар­тията, дали работата на кон­греса, или участието в парла­ментарни избори, вие знаете и повтаряте само едно: Смяна на К. Нинова.

При провеждането на избо­ра за председател на партия­та вие подкрепихте Красимир Янков, който, след като загуби, захвърли партийния си би­лет в кошчето за смет ведно с платформата, която вие му написахте, и напусна партия­та с хората около него. После се самостоятелно в избори­те срещу БСП. Изглежда оба­че за вас това няма никакво значение.

На поредицата от избори в последните години една част от вас като водачи на партии също се явихте срещу БСП. И това не е всичко. Нормално и честно ли е доскорошни ръко­водители на партията да оку­пират телевизионните студия и да говорят колко лоша е БСП, колко са слаби партийните ор­ганизации, като че ли те са ги оставили в цветущо състояние. Тогавашният секретар по орга­низационните въпроси Кирил Добрев направи съответна­та оценка на пленум. Може да си я припомните, ако все пак сте забравили за писмо­то на 50-те. Сега отново за по­реден път разнасяте списъци. По време на изборите особено остро срещу БСП работи пар­тията на Мая Манолова, „пче­личката“, прелитаща от цвят на цвят, от протест на протест. И съвсем не й пречи, че го пра­ви, след като напусна кошера с мед, който я откърми. В тази своя дейност тя бе сърдечно подкрепяна от върлия при­върженик на НАТО „нашия“, ако не сте забравили, военен министър Ангел Найденов.

Но нека надникнем в до­кументите, приети на сбирки­те на загрижените за Партия­та социалисти, които открояв­ат греховете на К. Нинова. И заради които тя трябва да бъде сменена според вас. Най-често изтъкванията от тях: „Учас­тието в кабинета „Петков“ е пагубно за партията“! А учас­тието на всяка цена в каби­нета на царя не беше ли? Ин­тересно откритие: не можело дясно управление да прави лява политика. А защо тога­ва можеше? Хората обаче заб­равиха за увеличените дохо­ди и пенсии от тройната коа­лиция, но запомниха „плоския данък“, затварянето на реак­торите на АЕЦ „Козлодуй“, кое­то още го носим като камък на шията. Упреците от хората обаче понася Нинова. Нещо повече - вие обвинявате се­гашното ръководство, че не поставя въпроса за прогре­сивното подоходно облагане и го твърдите, въпреки че не е вярно.

Пред БСП стоеше въпро­сът дали да се присъедини към ДПС и ГЕРБ и да гледа как „загива“ държавата, тръг­нала към поредните избори, или да положи усилия при сложната обстановка да се формира правителство. Ръ­ководството избра второто и според мен не сбърка! След сериозни не леки преговори с партньорите (нямащи нищо общо със случващото се сега при „сглобката“ като прегово­ри), с подкрепата на експертна помощ от социалисти от преди 21 век, които вие определихте за некомпетентни. Това пра­вителството прие и изпълни обаче всички поставени от БСП въпроси, за които пар­тията се бори от години.

Едва ли е необходимо да обяснявам на вас, че полити­ката е изкуство на възможно­то и всяка малка победа е път към голямата цел.

ДРУГ СЕРИОЗЕН ГРЯХ

НА СЕГАШНОТО

РЪКОВОДСТВО

според вас е „стремежът за лично устройване на Нинова и приближените й, когато ста­наха министри“.

Другари социалисти, ус­тройване е да ви избират в пропорционалните листи в НС (защото в мажоритарни­те не спечелихме нито едно място), устройване е да седи­те там по три и повече пети­летки , да получавате запла­ти на председатели на коми­сии в Народното събрание, без публична оценка за ва­шата работа, както и въоб­ще за това дали сте работе­ли. Устройване е да си евро­депут, да получаваш запла­та по-висока от заплатата на президента и отново без пуб­лична оценка освен когато се опитваш да прокарваш „евро­атлантическите ценности“, които противоречат на на­шия морал и бяха отхвърле­ни от Партията и българския народ, не от Нинова. Тогава обаче избирателите разбраха кого са избрали и как се защи­тават техните интереси. Много от вас също бяха устроени ката министри, но когато започнаха да получават оценки за своята работа, се снишиха до следва­щото предложение за депута­ти.

Сериозни упреци бяха от­правена към Нинова като министър на икономиката във връзка с оръжието, из­пращано в Украйна. Нека бъдем честни - БСП направи единствено възможното, като предложи и защити решение на НС, че няма да се праща оръжие от България за Ук­райна. То обаче заминавало чрез трети страни и виновна за това, разбира се, е Нино­ва. Но служебният министър в правителството на президен­та, който я наследи, подкрепи и повтори тъкмо нейната. Не съм чул да се извините този повод, нито вие нито г-н президентът. В същото време Европейският парламент гласува милиарди евро от нашите пари помощ за Украйна за клоуна Зеленски. Тази помощ не е за друго, а за оръжие, за да се избиват два братски православни народа. Не знаете ли, че това е меч­тата от векове на англосак­сонците? Да сте чули Сергей Станишев, Петър Витанов или журналистката, отразила „Майдана“, да са се изказали против тези решения? Знам, че не е по силите ви да ги про­мените. Затова ще повторя: С тези т. нар. помощи се изпра­ща модерно оръжие. Не се из­пращат хранителни добавки. Целта е да бъдат изтощавани две славянски държави. Това не ви ли притеснява? Дори не споменавам, че има позиция на партията, която ви е из­пратила в Европейския пар­ламент, защото е ясно, че за вас това няма никакво зна­чение.

Иронията на случая е, че сега се реализира ваше­то предложение за отказ от участие в ново правителство. То си беше ясно, че няма да стане и че отиваме на избори, както иска това човекът, кой­то единствен мрази Нинова повече от вас. Какво ще ста­не в държавата? Как ще оце­ляват бедни и работещите? Какво ще стане с икономи­ката - това вас не ви вълну­ва. Но вие надминахте всич­ки очаквания, като обвиних­те Нинова в договорки с Бо­рисов. Това чудо обаче аз се отказвам да оценявам!

Не искам да изреждам и другите грешки, допуснала партията под ръководството на Нинова според вас. Но вече години наред е ясно едно – вие нямате отговор на главния въпрос, който поставя живо­тът пред партията и държа­вата в това кризисно във вся­ко отношение време

„КАКВО ДА СЕ ПРАВИ“ ?

Отново говорите за „нова левица“. Това е стара фалши­ва песничка, някои от вас припяват вече повече от два­десет години.

Като гледам снимката на последната сбирка, на която, вярно, на първия ред сред п присъстващите ги няма Ал. Томов , Н. Камов, Е. Поптодо­рова, което направо си е в ущ­ърб на професионалното оком­плектуване на състава, трудно ми беше да си представя, че имате капацитет да отгово­рите на въпросите, които по­ставя днешният ден, не само пред партията и държавата.

Днес идеята или усещането за необходимостта от промяна се превръща в тревожно търсе­не на отговор на въпроса за по­соката и характера на промяна­та. Никой не се осмелява да от­рече нейната потребност, както и че живеем в общество на ди­намични промени.

Засега човечеството не разполага с приемливи вари­анти. Налице е дълбока кри­за, изразена в липса на алтер­нативни отговори на въпро­са какво ни носи динамиката на нашето време. Принуде­ни сме да се приспособяваме. Но приспособяването разми­ва връзката между минало­то, настоящето и бъдещото. А това затормозява движе­нието на обществото напред и нагоре.

Най-опасната илюзия, която поражда приспособител­ния процес, е идеята за неока­питализма, за добре реформи­ращия се капитализъм, който е в състояние да ни реши про­блемите. В основата на тази илюзия стоят множеството по­стижения на съвременността, най-същественото от които е високата степен на развитие на производителните сили в глав­ните капиталистически страни и миналите постижения на со­циалното пазарно стопанство. Тази илюзия ни предложи и наложи „Проектът“, разрабо­тен от американските прияте­ли на нашите крипто социал­демократи през 1990 г. Осъ­ществяването на тази нарочно измислена лъжа в продълже­ние на повече от тридесет го­дини показа не само нейната несъстоятелност. Показва, че не само ни струва скъпо наив­ното предоверяване в нея, но и че социалният ужас и соци­алният ад не са приумица. Те са нещо съвсем реално и голе­мият въпрос е как да преплу­ваме това море от катран.

И аз като мнозина виждам само един начин.

Клара Маринова: „Андрей, как можа?!“

Уважаеми другари, престанете да създавате нови „движе­ния“, да правите партии с нови леви послания, да пред­лагате писането на нови програми и стратегии… Време е да се върнете в БСП. Това е последната възможност и вие не я убивайте. Върнете се дори с натрупания опит от „до­сегашната си дейност“ и помогнете да се промени онова, кое­то смятате за необходимо, за да стане Партията отново сери­озен политически субект, както искате. Не водещ (както каз­ва Станишев), а незаобиколим, както казваше Петър-Емил Митев. Партията навремето сгреши, че не се противопоста­ви твърдо на безразсъдната смяна на системата. Днес обаче на дневен ред е спасяването на държавата, оцеляването на наро­да ни, на хората, които живеят в най-бедната страна в Европа. И няма кой друг да го направи освен нас – грешните, но преда­ни на правдата хора.

 

Операция „Спасяване на хегемона“*

Е-поща Печат PDF

Част втора

Въпросът е защо все пак Европа не успя да се противопостави на рекета от задокеанския си партньор САЩ? **

Причината е, че в последните години ЕС застрашително се доближи до ста­туса на онези режими в Южна Амери­ка, споменати в първата част, извест­ни с термина бананови републики“. Тоест всички съществени решения се вземат не от Бон, Париж, Рим, а от Ва­шингтон. Или както “тактично“ се из­рази помощник-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд по време на Май­дана 2014 г. в Киев “Fuck EU!“.

Войната е сериозен бизнес, или най-сериозният поне на тази планета, и затова към нея е наложително да се от­насяме с особено внимание. Войната е бащата и майката на нашата цивили­зация, или както е политкоректно да се говори днес: родител № 1 и родител №2. Войната е тази, която създава и раз­рушава великите сили, създава и разру­шава хегемони. Ватерлоо направи така че не френският език, а английският се говори в Америка и Европа (по това време най-големият френско говорещ град след Квебек сити - столицата на про­винция Квебек, е Ню Орлиънс, намиращ се на Мексиканския залив). Действител­но по-доходоносен бизнес от войната все още не е измислен или ако трябва да преведем на обикновен език какво всъщ­ност представлява тя, да допълним дефи­ницията на Джефри Сакс: “Лъжи, лъжи и пак лъжи“ с пари, пари и пак пари. В тази връзка предлагам следните редо­ве от многократно награждавания с най- високи звания американски военен офи­цер, ген.-майор Смедли Бътлър.

„ВОЙНАТА Е ПРОСТО ЕДИН РЕКЕТ“

Мисля, че рекетът най-точно е формулиран като нещо, което не е това, което изглежда за по-голяма­та част от хората. Само малка гру­па посветени знаят за какво точно става дума. Извършва се в полза на няколко души за сметка на масите. Вярвам в необходимостта от защи­та по бреговата линия и нищо пове­че. Ако една нация ни нападне, тога­ва ще се бием. Проблемът с Щатите е, че когато доларът има само 6-про­цента печалба в страната, инвес­титорите започват да нервничат и търсят сделки отвъд океана, кои­то да им осигурят 100% възвращае­мост. Така знамето следва долара, а войниците следват знамето. Не бих отишъл да се бия отново, както съм правел преди, за да защитавам нес­копосани банкерски инвестиции. Съ­ществуват само две неща, за които си струва да се бием. Едното е в за­щита на домовете ни, а другото - в защита на Хартата на човешките права. Война в името на всичко дру­го е просто рекет. Военната шайка познава всичките хитрости на „ре­кетьорския чувал“. Има своите до­носници, които да посочат врагове­те, „биячите“ - да унищожат врага, „мозъците“ - да плануват военните операции, и накрая „Големия шеф“ - свръхнационалния капитализъм.

Може да изглежда странно, че аз, военният, правя подобно изявление. Дългът към истината ме подтиква към това. Прекарах 33 години и 4 ме­сеца в активна военна служба като член на най-професионалната ни военна сила, Морската пехота. Бях произведен във всички рангове от втори лейтенант до генерал-майор.

РЕКЕТЬОР НА 3 КОНТИНЕНТА

И през този период прекарах по- голямата част от времето си като „бияч“ от най-висок ранг за Големия бизнес, за „Уолстрийт“ и за банкерите. С други думи, бях рекетьор, гангстер, работещ за капитализма. По това време само предполагах, че съм част от рекета. Сега съм убеден в това. Като всички членове на военната про­фесия никога нямах собствено мнение, докато не напуснах службата си. Ум­ствените ми способности бяха в ле­таргично състояние, докато следвах заповедите на висшестоящите. Така е при всеки военнослужещ. През 1914 г. аз спомогнах Мексико, по-специално Там­пико, да стане безопасно място за аме­риканските петролни интереси. Също така направих Хаити и Куба да бъдат достъпни за момчетата от National City Bank, за да събират печалбите си. Аз спомогнах за насилственото пре­връщане на половин дузина централ­ноамерикански републики във васали на интересите на „Уолстрийт“. Спи­съкът на този гнусен рекет е дълъг. В периода 1902-1912 г. поднесох на теп­сия Никарагуа на банката „Браун Бра­дърс“. Осигурих Доминиканската репу­блика за интереса на американския за­харен бизнес. В Китай павирах пътя на „Стандарт Ойл“ така, че никой да не ги обезпокоява в тази страна. През всичките тези години неизменно бях, както биха се изразили хората зад ку­лисите, един първокласен рекетьор. Вглеждайки се назад във времето, ми­сля, че бих могъл да дам на Ал Капоне няколко съвета.

Върхът на неговото постижение бе да рекетира в три квартала.

Аз оперирах на три континента.“

УДЪЛЖАВАНЕ НА ИМПЕРСКАТА ХЕГЕМОНИЯ

Написани преди началото на Втора­та световна война, тези мисли предлагат едно различно, но убедително обяснение за 97-те военни интервенции на САЩ само през ХХ век. Без участието им в Първата и Втората световна война

Как би трябвало да си обясним моти­вацията на САЩ в конфликта в Украйна, освен с очевидното им желание за съхра­няване на статуса на неоспорим глобален хегемон и еднополюсния свят.

Съществува и друго обяснение.

Също както преди Първата светов­на война, тогавашният глобален хеге­мон Великобритания използва война­та като средство да удължи своята им­перска агония, така и днес настоящият хегемон САЩ използват конфликта в Украйна, за да отсрочат една особено неприятна среща с реалността – нари­чаща се банкрут.

Само няколко факта:

Публичният дълг на САЩ възлиза на астрономическите 34,16 трилиона долара .

34 трилиона долара са повече от икономиките на Китай, Япония, Гер­мания и Обединеното кралство, взети заедно.

За да избегнат дефолт, САЩ трябва да взимат кредит от 9 милиарда дола­ра на ден.

От началото на 2016 г. общият дълг е нараснал с 15 трилиона долара. Това е 80% увеличение.

Правителството увеличава дъл­га с около 1 трилион долара на все­ки три месеца(!)

Но каква е връзката между

КОНФЛИКТА В УКРАЙНА И ФИНАНСОВОТО ЗДРАВЕ НА ХЕГЕМОНА?

Отново малко контекст.

Един от водещите експерти по възхо­да и разпадането на Британската импе­рия проф. Нийл Фъргюсън твърди, че раздутият военен бюджет е в основа­та за разпадането на империите, това е емпирична закономерност.

Да погледнем отново ситуацията в САЩ.

Военният бюджет на Щатите е почти толкова голям, колкото бю­джетите на всички останали дър­жави, взети заедно. Американският Хроничната болест на всяка империя, формулирана от Фергюсън, “Military overstretch leads to economic weakness” - в превод - “прекаленото военно раз­ширяване“ неминуемо довежда до икономическа слабост. Това са неиз­бежни процеси и в това няма нищо не­очаквано. Да си припомним знаменита­та фраза на Уес Нискер: „Империите се въздигат и спадат като корема на Бог. Така Вселената диша“.

ИНСТРУМЕНТАРИУМЪТ НА СТРАТЕГИЯТА ЗА ОТЛАГАНЕ НА НЕИЗБЕЖНИЯ КРАЙ

Естествено проблемът е, че импери­ите не обичат особено този болезнен процес, опитвайки се по всякакъв на­чин да забавят и ако е възможно да от­ложат подобен развой на събитията.

Въпросът е как.

Парадоксално, но именно войните са част от инструментариума на тази стратегия. От една страна, военнопроми­шленият комплекс генерира огромни пе­чалби, което индиректно стимулира ико­номката, а от друга страна, след приключ­ването на военните действия започва ис­тинската финансова бонанза, или казано на достъпен език, дълговата спирала, водеща до канибализирането на по­бедените страни. В Първата и Втората световна война това бе основно Герма­ния, днес с конфликта в Източна Ев­ропа това е Украйна. Световната бан­ка изчисли, че Украйна ще се нуждае от най-малко 411 милиарда долара за възстановяване след войната. Никое правителство не разполага с такива дъл­боки джобове, за да отпусне подобна ко­лосална сума. Но освен Международния валутен фонд и Световната банка, има и частни корпорации, заинтересувани от подобно мащабно финансиране. Най- голямата инвестиционна корпо­рация е BlackRock, чиято стойност възлиза на 10 трилиона долара (!) - това приблизително е равно на БВП на Германия, Великобрита­ния и Франция, взети заедно, или на една десета от световния БВП.

През ноември 2022 г. именно тя бе поканена в Киев да подпише Мемо­рандума за разбирателство (MoR) меж­ду Министерството на икономиката на Украйна и BlackRock, като този инвес­тиционен фонд се очаква да осигури така необходимия капитал за извърш­ване на реконструкцията на страната с фокус върху основните стратегически сектори: енергетика, инфраструкту­ра, селско стопанство, индустрия и ин­формационни технологии (ИТ).

Президентът на Украйна Зеленски провъзгласи по следния начин следво­енната стратегия на Украйна в статия, публикувана в „Wall Street Journal“: “Ан­гажирах моята администрация да създаде благоприятна среда за инвес­тиции, която ще превърне Украйна в най-голямата възможност за рас­теж в Европа след края на Втора­та световна война“, уточнявайки, че е твърдо за политиката на безпрепят­ствен достъп до капитал“.

Но тук има

ЕДНА ВАЖНА ПОДРОБНОСТ

- в случай на фалит на Украйна, имай­ки предвид външния дълг на Украйна, който е достигнал 150,5 милиарда щатски долара, закономерно възник­ва въпросът за неговото обслужване. Раз­решението - в този момент функциите на държавата Украйна се изземват от BlackRock. Тоест страната минава ди­ректно на външно управление, прак­тика добре позната по време на плана „Маршал“ по отношение на дълговите за­дължения на следвоенна Германия“. Както е и до и болка позната от глобалния Юг по време на вакханалията на неолибералния “Вашингтонски консенсус“ (безкомпро­мисното ограбване или по-точно кани­бализиране на периферните иконо­мики), успешно прилаган с така на­речените “loan conditionalities“, зароб­ващите “условия на заема“.

Логично е, че Киев възнамерява да изплати дълговете си именно по този начин, превръщайки Украйна в соб­ственост на транснационален капи­тал, чийто лъвски пай естествено ще прибере BlackRock.

В този случай следва пълната раз­продажба на основните активи на ук­раинската държава: от нейния черно­зем до нейните електрически мрежи, включително фондовете за между­народна помощ. Списъкът на украин­ските активи включва ценни книжа на следните компании: Metinvest, DTEK (енергетика), MJP (селско стопан­ство), Naftogaz, Ukrainian Railways, Ukravtodor и Ukrenergo. И не на по­следно място BlackRock ще отговаря за управляването държавния дълг на Украйна… Дейност, за която BlackRock притежава експертиза, бидейки най- крупният кредитор на дълга на Глобал­ния юг.

ПИРАТИТЕ И ЧЕРНОЗЕМНОТО СЪКРОВИЩЕ НА УКРАЙНА

Украйна е особено атрактивна, тъй като разполага с един изключи­телно атрактивен ресурс, и то в из­обилие. Западните мултинационални компании отдавна са хвърлили око на огромните площи от земеделска земя на страната, най-богатия чернозем в Европа. След отменянето през 2020 г. на мораториума върху продажбата на земя на чужденци след очаквания силен натиск от МВФ американските и европейските крупни агробизнеси изкупиха милиони хектари земедел­ска земя в Украйна. Корпорации като „Каргил“, „Дюпон“ и „Монсанто“ са сред най-видните собственици на украинска обработваема земя. В допълнение, кор­порации като „Vanguard“, „Blackrock“ и „Blackstone“ са сред най-големите ак­ционери в гореспоменатите земеделски гиганти, притежаващи активи за трили­они.

Заедно трите големи американ­ски мултинационални корпорации („Каргил“, „Дюпон“ и „Монсанто“) притежават над 17 милиона хекта­ра обработваема земя в Украйна. За сравнение - цяла Италия има 16,7 ми­лиона хектара земеделска земя. Накрат­ко, трите американски корпорации притежават повече използваема земе­делска земя в Украйна, отколкото има цяла Италия.

След поземлената реформа 7-те ми­лиона украинци т. е. реалните собстве­ници на земята, ще бъдат заменени от шепа олигарси и няколко крупни агро корпорации, така едрият агробизнес и олигарсите ще бъдат основните обла­годетелствани от политиката – “Украй­на е отворена за бизнес“.

Това е губеща ситуация за ук­раинците. Докато умират, защита­вайки земята си, финансовите ин­ституции коварно подкрепят кон­солидирането на земеделска земя от олигарси и западни финансо­ви интереси. Необходимостта да се даде приоритет на селскостопан­ски модел, който вече не е домини­ран от олигархия и корупция, къ­дето земята и ресурсите се контро­лират от и облагодетелстват всич­ки украинци, е пътят напред към следвоенното възстановяване“, такова е заключението на изпълнител­ният директор на Института „Оакланд“ Фредерик Мусо и автор на „Война и Кражба, Грабежът на Украинската земя“.

В Давос главният изпълнителен ди­ректор на BlackRock - Лари Финк, зая­ви, че се надява инициативата да превър­не страната във

„ФАР НА КАПИТАЛИЗМА“,

вероятно имайки предвид максимата, че колкото по-големи са разрушенията, толкова са по-големи възможностите за възстановяване и инвестиране. Навярно това, което е искал да каже Лари Финк, е, че за съвсем кратко време BlackRock вече притежава 30% от Украйна.

Дали подобна статистика не е леко притеснителна?

По-скоро не, тъй като живеем в свят, в който само 62-ма души притежават толкова богатство, колкото 3,6 мили­арда души. Нима това не е именно бъ­дещето, към което се стреми форумът в Давос? To own nothing and be happy! Превод - “Да не притежаваш нищо и да бъдеш щастлив!“

КАКВА Е РЕКАПИТУЛАЦИЯТА:

Също както след Първата светов­на война, когато Германия изплаща ре­парации от 500 милиарда долара, за да облекчи банкрутираната Британска им­перия, така и сега хегемонът (САЩ) ще получи така необходимата глътка финансов кислород от $150 милиарда (външен дълг на Украйна) и $500 мили­арда (следвоенна реконструкция, дне­шен вариант на плана „Маршал“) чрез кредитиращия Федералния резерв, инвестиционен фонд BlackRock.

Също както след Първата и Втора­та световни войни Германия е успеш­но деиндустриализирана, този път без нейно участие във военни действия.

ЕС като втория основен икономи­чески конкурент на САЩ де факто е обезвреден за години напред след взри­вяването на Северен поток и отказа от евтини руски енергийни източници.

Централната стратегия на бащата на англосаксонската геополитика Хал­форд Макайндер за изграждане на “са­нитарен коридор“, прекъсващ въз­можността от икономически съюз между Германия (високи технологии) и Русия (огромни енергийни ресур­си), превръщайки Евразия в незаоби­колим геополитически противник, а от там и невъзможността на САЩ за постигане на глобална хегемония, бе постигната.

Последно – за цената на удължава­нето на“имперската агония“ на светов­ния хегемон, по думите на Нийлс Фър­гюсън:

16 милиона жертви през Първата световна война

60 милиона в жертви през Втората световна война

Днес хиляди млади украинци гният в украинския чернозем!...

Както казва Шекспир: „Останалото е мълчание“!

 

Само знания, оплодени с родолюбие, правят обществото ни успешно

Е-поща Печат PDF

В основата на всяко наше дейст­вие е интересът. Позната ни е поговорката „Интересът кла­ти феса“. Казват, че само луди­те не се ръководят в действията си от интереса.

Но това е винаги така, когато се касае за личния интерес. Когато нещата опи­рат до обществения интерес, към лич­ния се добавя още нещо, което ние на­ричаме убеждения. При съвпадение на личния с обществения интерес нашето поведение е винаги еднозначно – разби­ра се, ако двата интереса са осъзнати. Но когато те се разминават, а още по­вече – когато взаимно се изключват – поведението ни е трудно предсказу­емо. В такъв случай определяща често се оказва степента на нашето обществено съзнание и заобикалящата ни среда.

Но ако убежденията се съизмерват или в определени случай дори превиша­ват силата на личния ни интерес при оп­ределяне на поведението ни, следва да си изясним смисъла на убежденията, на­чина им на формиране и тяхното про­явление в личните ни и в обществените дела.

Убежденията, казано най-просто, са знания, оплодени с чувствата. Вся­ко знание е вече потенциален източник на нашите действия. Но този потенциал се превръща в действие в една или друга посока, съобразно оплождащата го същ­ност - нашите чувства.

Знанията, определящи нашите проя­ви, могат да бъдат всякакви, но от глед­на точка на общественото ни поведе­ние, водещи са, разбира се, са общест­вените познания. Същото се отнася и за чувствата. Личните чувства са една нео­бятна палитра. Обществените обаче са по-концентрирани и сред тях

най-видна роля има родолюбието.

Определящото значение на чувствата може да бъде илюстрирано с ярки при­мери от нашето минало. Известно е, че има написани поне две истории на бъл­гарите преди тази на Паисий Хилендар­ски. Но те стават известни на малцина и на практика са без преки последствия върху съзнанието и поведението на бъл­гарското общество. Съвсем друго е това след появата на „История славянобъл­гарска“. Нея я преписват, нея я изучават, с нея се вдъхновяват. Причината е ро­долюбивия плам, с който тя е написа­на, преклонението й към миналото на Отечеството ни, призивите да се горде­ем с това минало, презрението което се внушава от хилендарския монах към онези, които се чуждеят от родното.

Почти единодушно Паисий Хилен­дарски се определя като патриарх на Българското възраждане. Определя­щото е, че той живее и твори във време, когато вече съзряват обществените от­ношения за преход от феодализъм към капитализъм. Но решаващото е тъкмо този родолюбив плам, който той вла­га в творбата си, и страстта, с която се заема да направи историческото знание, до което е достигнал, достояние на про­светените българи, а впоследствие – и на останалите.

Същностен елемент на нашето Въз­раждане е националноосвободителната борба, т. е. - националната ни револю­ция. В „История славянобългарска“ няма нито ред с пряк призив за такава борба. Но в цялото й съдържание той присъст­ва подсъзнателно. Ние сме имали героич­но минало, били сме славни и почитани, защото е била голяма и силна държавата ни. Не следва ли изводът, че трябва и мо­жем отново да бъдем победоносни и та­чени, но само и когато имаме своя дър­жавност? Идеята е заложена. Остава тя да бъде осъзната и приведена в изпъл­нение. Което и става в десетилетията след това.

Сред чувствата, с оглед на обществе­ното ни поведение, най-значимо е, без­спорно, родолюбието. „Любовта към Отечеството, заявява Георги Раковски, превъзходи всички световни добрини“. Ботев пък написва в предсмъртното си писмо до жена си Венета: „Венето, ако умра, то знай, че после Отечеството си съм обичал най-много тебе.“

И Иван Вазов издига родолюбие­то на най-високо място в йерархията на обществените чувства. Показателно е емблематичното му стихотворение „Аз съм българче“, което и сега вълнува вся­ко българско сърце. Само така могат да бъдат разбрани и станалите знаменити щрихи в стихотворението му „Новите гробища на Сливница“ увековечаващи паметта на падналите герои за съедине­нието на България, в което четем:

Българийо, за тебе те умряха,

една бе достойна зарад тях!

И те за теб достойни, майко, бяха,

и твойто име само кат мълвяха,

умираха без страх.

Редно е тук да добавим още едно име на бележит българин, за когойто убежде­нията, основани на чувствата, са мото и смисъл на живота му. Думата е за Никола Вапцаров. В стихотворението си „Вяра“ той дава израз на твърдата си и непоко­лебима вяра в светлото бъдеще на Бълга­рия и за да покаже тази сила написа;

И ето, да кажем,

вий вземете, колко?

пшеничено зърно от моята вера!

Бих ревнал веднага,

бих ревнал от болка -

като ранена в сърцето пантера.

Или по-долу:

Тя е бронирана здраво в гърдите,

и бронебойни патрони за нея няма открити!

Няма открити.

Да си припомним и думите на сега пренебрегвания от недалечното ни ми­нало поет – Георги Джагаров, който на­писа:

Земя като една човешка длан,

но ти за мен си цяло мироздание,

че аз те меря не на разстояние,

а с обич, от която съм пиян.

И накрая – заветите на Николай Хайтов:„Главата ми да отсекат, пак ще викам: Да живее България!“. И още:

„Изтървем ли България,

изтървали сме всичко“.

Същественото значение на чувства­та за поведението на хората е познато не само на съзидателите по пътя на нашето развитие и прогрес, но и на рушители­те на националната ни идентичност и държава.

Българските управници от послед­ните три десетилетия не се отличават с особена интелигентност. На тях им е чуждо познаването на човешките души и настроения. Показват го и по­следните събития, които регистрират небивало до сега отчуждение на власт­та от народа, създалата се и все по-за­дълбочаваща се пропаст между тях.

Нашият продажен „елит“ се рекрути­ра предимно от хора алчни, зли, лъжли­ви, крадливи, подкупни, а поради това – и престъпни. Следва да добавим още – безсърдечни и безсъвестни, лише­ни от чувство за обществена отговор­ност, хора на поръчковото служене. Те действат първосигнално, водени от ко­рист, омраза, озлобление и мъст, а чес­то пъти – и от чиста проба простащина и инат. Но техните модератори от За­пад са други – те са знаещи, можещи, целеустремени, но за жалост – злона­мерени. Под тяхно ръководство отдавна са създадени всевъзможни разузнавател­ни, аналитични, пропагандни, организа­ционни (включително и диверсионни) центрове с най-различни наименования, в които ежедневно, на основата на науч­ното познание, кроят планове и дейст­вия за преформатиране на човешко­то поведение с оглед на стремежа им за повсеместно и трайно господство. Че не са за подценяване показват и по­следните събития в България, свързани с демонтажа и унищожаването на пореди­ца от паметници, посветени на антифа­шистката борба , включително и този на Съветската армия в София. Вандалщина­та я прави нашият туземен слугинаж, но музиката е поръчана от техния задграни­чен господар.

Ако за нашите новохунвейбини съ­сипването на тези паметници е свое­образен бабаитлък, чрез която помпат самочувствието си на господари на поло­жението и чрез който демонстрират до­лните си чувства и ниските си страсти, то за поръчителите смисълът е съвсем друг. Последните, след като се убедиха, че не е във възможностите им да заличат традиционната за нас ненавист към фашизма и чувствата ни за признател­ност към Русия, заложиха на обратното – с посредничеството на домораслите българомразци да създадат българом­разие в самата Русия, та ако или кога­то дойде време отново да ни спасява, тя да остане глуха и бездейна. Наисти­на, пъклени планове, достойни за омер­зение, но –възможно е - и реалистични. Ако не им се противопоставим!

Целта на натрапваната ни с годи­ни деидеологизация, част от която е войната срещу националната памет, всъщност е да се разчисти теренът за идеологията на неолиберализма. Ала тази цел не вещае нищо добро за чове­чеството, включително и за България – всеобхватно господство на малцината от т. нар. дълбока държава и обезсил­ване на обществата за съпротива срещу нейната неоколониална власт, равноз­начна по смисъла си на едно модерно робство.

Срещу Отечеството ни се е насочил безскрупулен и опитен враг. Вече за него работят и безчет безсъвестни и без­нравствени тукашни българофоби. Но и ние имаме своята сила, имаме своето противоядие. В страната ни плановете на неоколонизаторите вече са разгада­ни. Постоянно расте и омерзението към слугинажа им в страната. Това създа­ва благоприятна почва за отпор, а и за рестарт на позитивния национализъм. Махалото на съзнателното обезродя­ване е тикнато до крайна, гранична точка. Но от това следва, че то, по си­лата на познатото ни правило, с не по- малка сила може да се върне в обратна посока – към мощния национален по­дем на родолюбието.

Тази създаваща се и на места вече създадена благоприятна основа може и трябва да се оползотвори с участието на всички ни; бащи, майки, баби и дядо­вци, братя и сестри – в семейна среда; учители и училищни възпитатели – чрез урочната и извънкласна работа с възпитаниците им; патриотичните интелектуалци – чрез даденото им дар слово, перо и всякакво друго майстор­ство; родолюбивите работодатели – с материалните и организационните си възможности; низовите културни дея­тели –чрез самодейната и друга чита­лищна дейност и т.н.

Всички ние и всички те имаме дълг да отстояваме, да популяризираме и да внедряваме в паметта и съзнание­то на всеки нашенец градивните стъл­бове и нравствените и морални етало­ни на нашето минало - личности, фа­кти, събития, примери. И то така, че да заобичат родината си по същия начин, както обичат най-ближните си. Защо­то родина идва от род, т. е. – от това, с което си закърмен, с което се радваш и жалееш, от което очакваш и от кое­то получаваш опора, с което завина­ги си свързал живота си. И без което не можеш! Това е начинът да се съхра­ним като народ, да отстоим Отечество­то си, да му дадем шанс да се възмогва и да го предадем на идващите поколе­ния, удовлетворени и горди, че в труд­ни за България времена сме били до­стойни нейни синове и дъщери.

 

Забравените и забранените истини

Е-поща Печат PDF

Съвсем малко хора днес знаят, че властта на бо­гатите не е нещо вечно. Втълпено им е точно обратното. Особено у нас много години се повтаря, че е нормал­но да има много богати и мно­го бедни и е изконно право на богатите да управляват, че е об­щоприето богатите да печелят колкото могат и че плоският да­нък е едва ли не библейска не­избежност. Втълпено е, че мо­жеш да успееш в живота един­ствено ако влезеш в кастата на богатите.

Всъщност всичко това е ре­зултат от дългогодишната вой­на на богатите срещу народите. Но тя не е започнала в библейски времена, а само преди 77 годи­ни. Тогава се създава първият не­олиберален тинк-танк „Мон Пе­лерин“, в който влизат Фридрих Хайек, Милтън Фридман, Люд­вик фон Мизес, Карл Попър и много други. Това е началото на войната на богатите срещу народите, която продължава и днес. „Мон Пелерин“ обявява, че ще се бори за унищожава­не на държавата субект, за то­тална частна собственост, нео­граничване на забогатяването, орязване на социалните про­грами и т.н., всичко, което днес е реалност и у нас, и в повечето западни страни.

Хайек, Фридман и сие. обаче са били тогава нещо като полуле­гални конспиратори.

Причината е, че по това време над целия Запад властва т. нар. кейнсианска система, наложе­на с легендарната програма на президента на САЩ Франклин Делано Рузвелт „the new deal“. Тя е базирана на идеите на бри­танския икономист Джон Мей­нард Кейнс и благодарение на нея САЩ излезязоха от Голяма­та депресия (1929-1932). После, особено след Втората световна война, същата система беше на­ложена повсеместно в западните държави.

“Трябваше да се борим със старите врагове - казва Рузвелт в предизборна реч в 1936 г. - тър­говските и финансови монопо­ли, спекулантите, безразсъдни­те банкери. Властта на органи­зираните пари е опасна досущ като властта на организирана­та престъпност. Никога досега тези сили не са били единни като сега в омразата си към мене - и аз приветствам омразата им.” (Рузвелт е от богато семейство и бил третиран като предател от своята класа).

Президентът вижда един­ственото решение в намалява­нето на неравенството и от двете страни, в това число и ви­сокото данъчно облагане на богатите, не само като икономи­чески, но и като морален импера­тив.

Така данъчната ставка за най- високите доходи (федерален по­доходен данък за горната една десета процент от население­то) от 23% в 1928 г.стига до 70% в 1934 г. и за кратко - до 93% в края на войната, а републикан­ският президент Айзенхауер в 1952 г. я заковава на 91%. Кор­поративните данъци стигат над 50%, а данъците върху печал­бата от капитала - 25%. Чрез да­нък наследство са конфискувани и разкошните дворци на олигар­хията в стил “Великият Гетсби” край Ню Йорк, които и досега са публични музеи, ботанически градини и социални домове.

От 1920 до 1955 г. в резултат на това доходите на най-бога­тите американци спадат абсо­лютно над два пъти, а делът им в общия национален доход нама­лява с три четвърти. Пределна­та данъчна ставка остава 70% дори при републиканския пре­зидент Никсън.

Подобна е ситуацията в Ев­ропа. Всички западни държави въвеждат кейнсианската сис­тема и така се създава просло­вутия „welfare state“ - държавата на всеобщото благоденствие. Този тип държавно устройство създаде легендата за прекрас­ния Запад, трябва да признаем - не без основание. Символът на „Американската мечта“ са точ­но 50-те и 60-те години, когато и най-нископоставените са жи­веели много добре. Така беше и в Европа. Ограничаването на богатствата чрез данъци създаде огромна средна класа и де факто обезсмисли каквато и да е кла­сова борба.

Богатите обаче не бяха ни­как радостни от тази ситуация. Не им се даваха пари. Искаха ги само за себе си. На базата на „Мон Пелерин“ възникваха все пове­че и повече тинк-танкове, кор­порациите отделяха огромни средства за купуване на уче­ни, научни институти, жур­налисти и цели медии. Те по­стоянно тръбяха, че системата на социалната държава руши ценностите на обществото, на­сажда мързел и най-главното - несправедлива е, тъй като взе­ма от едни, за да дава на дру­ги. Това беше истинска война, дори и да се водеше, без масата да го осъзнава. Войната на бо­гатите срещу народите засегна всички области, не само иконо­миката, но също така и право­съдието, образованието, тя пре­обърна представата ни за обще­ството, за семейството, за сами­те нас. Богатите се възползваха от всяка криза, цунами, напа­дение, рецесия. Използваха всичко - от информационната революция до дълговата тех­нология, за да победят в тази война.

Накрая победиха. В края на 70-те и началото на 80-те годи­ни на ХХ век. Маргарет Тачър става британски премиер, а Роналд Рейгън печели прези­дентските избори в САЩ. „Рей­гъномиката“ и „тачъризмът“, които по същност са чисто не­олиберални икономически програми, започват да влас­тват над целия западен свят. Богатите ставаха по-богати, а бе­дните – по-бедни. С оттегляне­то на държавата от икономика­та големите корпорации бяха оставени „на свобода“ да се съ­образяват само и единствено със собствените си интереси, а те са базирани само и единстве­но на принципа на максимал­ната печалба.

Въпреки многото кризи и скандали този строй властва и днес на Запад, включително и у нас. Богатите победиха народи­те. Победата им е такава, че днес термини като „капиталисти“, „експлоатация“, „потисничест­во“ са се превърнали в мръсни думи и „за нас е по-лесно да ми­слим за края на света, откол­кото за края на капитализма“. Мултимилиардерът Уорън Бъ­фет нагло го обявява: „Разбира се, имаше класова война и моята класа я спечели. Богатите спече­лихме.“

Изправянето срещу тази доминация сега изглежда като фантазия. Обаче тези неща трябва да се знаят от всички и особено от младите. Тоталната власт на богатите нито е била, нито ще бъде вечна. Само та­кова знание може да помогне един ден отново да се върне държавата на всеобщото бла­годенствие!

 


Страница 618 от 636