Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

Русия готви удари с „Циркон“

Е-поща Печат PDF

Западът се опитва да оневини киевския ре­жим от участие в ужас­ната терористична ата­ка в „Крокус“, въпреки че укра­инската следа е ясно видима. Не без причина Русия унищожи един от важните обекти на СБУ в Киев предния ден. Дори Съеди­нените щати потръпнаха: на­деждите на западните елити за мирни преговори бяха раз­клатени. На Зеленски му оста­ва малко време. За какво?

През последните седмици имаше много признаци, че Съе­динените щати като цяло са го­тови за преговори и отстъпки по украинския въпрос. Вижте само изявлението на президент­ския помощник по национална­та сигурност Съливан, че Украй­на вече ще спечели, ако остане като независима държава.

И в този смисъл е разбира­емо известно объркване сред представителите на Вашингтон след терористичната атака в Красногорск, която зачеркна за Русия възможността за пре­говори с Киев и Запада.

Това каза публицистът и по­литически анализатор Юрий Голуб:

„Има и друга страна, която последователно се застъпва за ескалация и е против прегово­рите – Лондон. На 8 март бри­танският външен министър Камерън ясно заяви, че прегово­рите са вредни и мирният про­цес е невъзможен.

Именно с работата на бри­танските разузнавателни служби се свързва атаката сре­щу Ил-76 с украински пленници, а ролята на Борис Джонсън в на­рушаването на Истанбулските споразумения е добре известна“.

За разлика от САЩ и Евро­па Обединеното кралство не е готово да помогне значително нито за възстановяването на Украйна, нито за изграждане­то на военния си потенциал за възобновяване на конфликта с Русия.

Но в същото време Лондон няма да загуби влиянието си върху Киев и следователно е за­интересован от продължаване на военните действия. Може да се предположи, че в терористич­ната атака е замесена пробри­танската част от киевския ре­жим. И това логично обяснява „бунта” срещу Вашингтон.

Ако руснаците установят, че Украйна е замесена в терорис­тичната атака в „Крокус Сити Хол“, те ще засилят атаките срещу военни обекти и особе­но срещу централата на ЦРУ в Украйна. Нещо повече, участие­то на Киев е посочено от послед­ните доклади, че Съединените щати са „разочаровани от нера­зрешените, груби действия“ на Украйна спрямо Русия.

Това заяви бившият анали­затор на ЦРУ Лари Джонсън в интервю за Dialogue works. Той добави, че украинците действат по свой начин и не слушат Вашингтон.

Фактът, че украинците се из­плъзват от контрола на ЦРУ, е разбираем. Белият дом не е „око­вал тези хора във вериги“ или „опрял пистолет в главата им“. В по-голямата си част това все още е доброволно трудово пра­воотношение, сигурен е Джон­сън:

„Те все още остават украин­ски граждани. А ЦРУ, колкото и да е голямо присъствието им в Украйна, са чужденци. В този случай Киев даде да се разбере, че ще направи това, което смя­та за необходимо. И те казват, че ако не ни харесва, това е наш проблем.

Нещо повече, украинските медии и TG канали, свързани с канцеларията на президента, се подиграваха на жертвите на терористичната атака и се радваха. Как да обясня това на „партньорите“ сега?“

„Не тези, които са готови да приемат масови екзекуции, а тези, от които зависи всичко. Те знаят точно кой стои зад това зверство, от чии ръце е извър­шено“, пише украинският жур­налист Анатолий Шарий:

„Западът галеше тази из­мет по главата, когато режи­мът хвърляше в затвора невин­ни хора, кротко си запушваше ушите, когато Киев забраня­ваше опозицията, всяваше раз­кол в Църквата, убиваше без съд, когато поръчваше убий­ства в чужбина. Следователно онези от екипа, към който при­надлежат Демократическата партия и президентът Байдън, може отчаяно да се опитат да повлияят на Русия, да я отсла­бят. Към това се стремят и други сили извън САЩ, например британските власти.“

Но други сили, които стоят например зад Тръмп и част от Републиканската партия, може да търсят фиаското в Украйна преди президентските избори, за да дискредитират Байдън и да подобрят допълнително отношенията си с Русия, за да променят курса си към тясно сътрудничество с Китай. Това мнение изрази военният екс­перт и анализатор Сергей Прос­таков:

„Следователно ситуацията, когато една част от специал­ните служби поръчва терорис­тична атака в Русия, а другата, като част от наблюдението на терористична дейност, получа­ва информация за нейната под­готовка и предупреждава Мос­ква, изобщо не е фантастична.

А твърденията за слабия контрол на Вашингтон над ук­раинците може по-скоро да по­казват желание да се отклони подозрението както от истин­ските клиенти, наели киевски­те организатори, така и от тези, които всъщност може да не са замесени в терористична­та атака.“

В Киев всичко е двусмислено

От друга страна, в зависи­мост от степента на влияние на една държава върху дру­га, представителите на сате­литната страна са принудени да пишат повече или по-мал­ко подробни обяснителни бе­лежки на своите куратори, но винаги действат в по-голяма степен според собствените си разбирания.

Можем да разгледаме стра­ни, в които американците са ус­тановили почти пълен контрол, използвайки военна сила. Да ре­чем след нахлуването в Ирак новите власти на тази страна само формално взеха тортата, но в действителност продъл­жиха своите кланови игри.

Западът се престори, че не забелязва, и затвори очи. В ре­зултат на това той отгледа нахален терорист. Това беше толкова естествено и очаква­но, че сега остава само да гле­даме мрънкането в стил „ние не искахме това“.

Войната на кулите в САЩ

В същото време думите за загуба на контрол от страна на американците върху укра­инския елит трябва да се при­емат скептично. Съединените щати са организирали строг контрол върху Украйна по различни начини и е малко ве­роятно просто да го предадат на някой друг.

Самата американска мощ обаче в никакъв случай не е хомогенна. И дори представи­тели на различни разузнавател­ни организации могат да имат свои собствени мотиви и дори идеи за американските нацио­нални интереси.

Същата ситуация се наблю­дава и в Афганистан, където местните общности демон­стративно изразиха уважение към американските инструк­ции, но бяха напълно далеч от подчинение. Това припомни доцентът от РГСУ, политологът Андрей Иванов.

Водещ: - Нашата страна

също се сблъска с това.

Андрей Иванов: - Да, на­пример по съветско време в аф­риканските страни. На думи местните лидери говореха за готовността си да строят со­циализма, но продължаваха да живеят собствения си живот. Странно е, че сега америка­нците обвиняват украинците в неподчинение.

Всъщност какво очаква­ха?

Принципът „Америка на първо място“ е здраво вкоре­нен в съзнанието на амери­канските политици. Ние ви до­несохме такъв готин социален модел, просто апостоли на нов ред, свещени по дефиниция, а вие се осмелявате да спорите. Този принцип не е работил ни­къде.

Какво можете да кажете за терористичната атака?

Очевидно много групи са били замесени в случилото се. А самото му естество е твърде сходно с атаките на бойците сре­щу Израел на 7 октомври 2023 г. Най-новите системи за събира­не и анализ на данни не работят, твърде много странни неща се случват в критичен момент.

И тук има повод да се запи­таме дали процесът не се уп­равлява от някаква сила, коя­то всъщност не се подчинява на никого. ЦРУ се оплаква, че украинците не ги слушат. Но кой може да гарантира, че ЦРУ вече не е подчинено до голяма степен на безлични компютърни алгоритми, кои­то дават определени препо­ръки на служители в техния отдел?

Какво от това?

Но във всеки случай ролята на организатор на терористич­ната атака най-вероятно е даде­на на украинските специални служби, които отдавна сътруд­ничат на терористите. А отдав­на очевидното отношение към висшите служители на Украйна като към терористи получава още един убедителен аргумент.

Знаейки желанието на на­шите власти да спазват върхо­венството на закона до послед­но, Зеленски има известно време преди изтичането на официал­ния му президентски мандат на 20 май 2024 г.

Но ръководството на ук­раинските специални служби може и да няма това време - как­то се оказа при последните по­падения на „Циркон“ в сградата на СБУ в Киев.

Нещо повече, дори техните американски и британски ку­ратори може изобщо да нямат нищо против, ако Русия ели­минира неудобни свидетели, свързващи задгранични клиен­ти и радикални изпълнители.

*ИДИЛ е организация, при­зната за терористична и заб­ранена в Русия.

Източник: Царград

 

ГЛОБАЛНАТА ЗАПЛАХА ЗА ОТЕЧЕСТВОТО

Е-поща Печат PDF

На 16 февруари 2002 г. (година преди официалното приемане на България в НАТО!) в Афганистан е изпратен първият контингент от български войници, чиято за­дача е да участват „в знак на под­крепа и солидарност” към опе­рацията на САЩ и НАТО срещу глобалния тероризъм. В продъл­жение на 20 години - до 25 юни 2021 г., през тази азиатска дър­жава преминават общо 42 кон­тингента от българската армия, включващи над 11 200 войници. Разходите за тази американска „операция” се равняват на пове­че от 400 млн. лева от държавния бюджет. По една щастлива слу­чайност това военно прислугване на американските „миротворци” в Афганистан се разминава без сериозни жертви. Изключение е ракетното нападение при посе­щението там от министъра на отбраната Николай Младенов на 25 януари 2010 г. , когато са тежко ранени четирима български во­еннослужещи. Година по-късно - на 20 януари 2012 г. е убит 34-го­дишният сапьор сержант Свилен Симеонов.

На 29 май 2003 г. Народното събрание взема решение за учас­тието ни във военната авантю­ра на НАТО и САЩ срещу Ирак, като първоначално там са из­пратени 480 български войници. През тази петгодишна „опера­ция” преминават общо над 3300 души, а изразходваните средства от бюджета на българската дър­жава надхвърлят 155 млн. лева. Трагичен е резултатът от атента­та срещу българската база в Кер­бала на 27 декември 2003 г., при който са убити 13 души, а 27 - тежко ранени. Тези 13 ковчези, пристигнали на летище София, като че ли и до ден днешен не са сепнали никой от нашенските запалени натовски управници. От по-сетнешни анализи и пуб­ликации за българското участие в тази доказано престъпна вой­на, съвсем между другото, ста­ва ясно, че тогавашните ни „на­чалници” са бързали да изпратят български военни контингенти в Ирак и Афганистан, за да си оси­гурим... по-скорошно приемане в НАТО. Няма що - доста „добра” е била цената на това евроатлан­тическо намерение!

Едно говорят, друго вършат

Истински тест за сервилното послушание към САЩ и НАТО на вчерашните и днешните ни уп­равници от кабинета - К. Петков, първия и втория служебен каби­нет на Гълъб Донев и кабинета Денков от тъй наречената „сглоб­ка” на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, е тях­ното отношение към руско-укра­инската война, по-точно тяхното „вземане на страна”: в конкрет­ния случай към... Украйна за дос­тавка на оръжие от България.

Тъй на 4 май 2022 г. Народ­ното събрание приема решение за „мерки във връзка с войната в Украйна”, в което се твърди, че помощта за воюващата стра­на ще се състои в „хуманитарна, финансова и военно-техническа помощ, съобразно възможности­те на Република България”, като в допълнение се прибавя и „ре­монтна дейност на украинска военна техника”. Няколко месе­ца по-късно (на 9 декември 2022 г.) българският парламент при­ема ново решение, според което „България ще предоставя на Ук­райна военно имущество въз ос­нова на поверително (сиреч се­кретно - б. а.) споразумение”. В точка 3 на решението се добавя, че се „разрешава на български во­еннослужещи да участват в ми­сията на ЕС за подпомагане на Украйна с оръжие и техника за срока на мисията.”

На 21 юли 2023 г. Народното събрание приема решение за пре­доставяне на Украйна на „брони­рана транспортна техника с на­личното към нея въоръжение” от така наречената „отпаднала не­обходимост”.

Значи от 4 май 2022 г. до нача­лото на декември с. г. фактически липсва разрешение за износ на оръжие от България за Украйна, докато след тази дата страната ни може да доставя „военно иму­щество” (по секретен списък) и български военни ще могат да „подпомагат” Украйна с „оръжие и техника”, а след 21 юли 2023 г. вече му е „пуснат краят” с дос­тавката на бронирана техника с „отпаднала необходимост”.

Това решение е взето след визитата у нас на 6 юли 2023 г. на Володимир Зеленски, кога­то „сглобката” е обещала на Ук­райна „категорична подкрепа” за доставка на оръжие, която про­дължава до ден-днешен.

Прочее тази „еволюция” в по­зицията на Народното събрание е повече от ясна, като се има пред­вид промяната в неговата поли­тическа конфигурация след по­редните избори, натиска на По­солството (на САЩ) и появата на „военния феномен” Тагарев заед­но с евроатлантическото прави­телство на Денков.

По-интересно е обаче как ка­бинетът на Кирил Петков още преди решението на Народно­то събрание от 4 май 2022 г. чрез трети страни е доставял оръжие на Украйна, като премиерът през цялото време се е правел на ни лук ял, ни лук мирисал. „Сърцето ми е с Украйна, но няма да дадем оръжие” - заявява Петков пред списание „Политико” още на 12 март 2022 г. „Министър-предсе­дателят не отговори еднозначно на въпрос дали български оръжия стигат до Украйна” - информи­ра в. „168 часа” на 1 май 2022 г. „Няма да предоставяме оръжие на Украйна” - пеняви се Петков пред нашенски медии на 7 юни 2022 г. „Ние не сме имали дирек­тен внос на оръжие за Украйна по никакъв начин” - казва К. Пе­тков пред пловдивско издание. Е да, директен внос не е имало, но е имало „заобиколен износ”. На 19 юли 2022 г. сайтът „Биволъ” пра­ви журналистическо разкритие, от което се разбира, че през март и април с. г. до военното летище в полския град Жешув от Бъл­гария са извършени 50 полета с оръжие и боеприпаси за...Украй­на. По друг „тегел”, чрез частна фирма, са изнасяни боеприпаси през Румъния за Украйна. Година по-късно германският „Ди Велт” ще разкрие, че от България е из­насяно за Украйна не само оръ­жие, но и 40 процента от дизела, който ползва страната. С подоб­на публикация на 12 август 2023 г. излиза „Ню Йорк таймс”. През цялото това време К. Петков от­рича тази информация или ши­калкави. Напълно я отрича и ре­сорната му министърка на ико­номиката Корнелия Нинова. До­като най-после на 26 март 2023 г. „обиграният” премиер гордо ще заяви пред БиТиВи, че през 2022 г. за 164 дни България е изнесла за Украйна оръжие за около 5 млрд. лева.

Но оръжието е само част от тази евроатлантическа оферта, с която страната ни се е „отчи­тала” и продължава да се „от­чита” пред САЩ и НАТО. На 15 февруари 2023 г. служебният ка­бинет на Гълъб Донев съобща­ва, че 56 български военнослуже­щи могат да оказват „военна и техническа помощ на Украйна”, което означава че „у нас също мо­гат да бъдат обучавани украин­ски военни”. На 30 ноември 2023 г. министърът на войната Та­гарев „дискретно съобщава” на български медии новината, че 30 и няколко украински военнослу­жещи се обучавали на... англий­ски език в София и Варна. Е, той не казва точно какво са изучава­ли тези украинци, което вероятно си остава „военна тайна”. Докато на 7 декември 2023 г. вече се по­явява новината, че по предложе­ние на „сглобката” „България си отваря небето за обучение на ук­раински пилоти на самолети “F- 16”. Още... „за пребиваване и под­готовка на украински пехотни и механизирани роти до 100 души”.

Ами да, както се казва в она­зи известна българска пословица: Като си дадеш едното, ще си да­деш и другото...

Тропосани сме във войната

Съвсем „превантивно” аме­риканската медия „Свободна Европа”още на 1 април 2022 г. напоително убеждава своите чи­татели-слушатели, че „предос­тавянето на оръжие за Украйна не означава въвличане във вой­на”. Тази „теза” не се подкрепя­ла нито на правно, нито на ди­пломатическо ниво. Основният „аргумент” срещу нея бил фа­ктът, че 28 от 30 страни членки на НАТО вече били изпращали оръ­жие и не виждали връзка между „помощта” и въвличането. Рупо­рът на либералната американска демокрация дори се консултирал с нашенски юрист, който цити­ра Устава на ООН, че оказването на военна подкрепа за нападна­та страна не означава въвличане въввойна.

Но на 3 май 2022 г. експерти от научната служба на герман­ския Бундестаг пишат, че ако дос­тавките на оръжие са придруже­ни и от обучение на чужди войни­ци, вече навярно се излиза извън гарантираната сфера за неучас­тие във военни действия. Това се съобщава в експертен доклад от 12 страници, озаглавен „Правни въпроси за военната подкрепа за Украйна от страна на държавите от НАТО: между неутралитета и участието в конфликта”, достъ­пен в редакционната мрежа RAN на Германия. Тази информация се допълва от социологическо из­следване на немския институт „Югав” (Yugav Institute), според което 51 на сто от германците смятат, че доставките на оръжие за Украйна „са участие във вой­ната”. От своя страна

бившият началник щаб на Бундесвера от 2000 до 2002 г. и председател на военния комитет на НАТО от 2002 до 2005 г. Харалд Куят в интервю за немското hr-inforadio смята, че ако украински войници се обучават да боравят с оръжие на германска територия това може да се счита за... участие във войната.

Така че „тезата” на амери­канското радио „Свободна Евро­па” за „неучастие” на България в украинската война след доставя­не на оръжие просто може да се окаже невярна, като се има пред­вид тази германска гледна точка. И не само нейната аргументация.

Диагноза: милитаристична психоза

Едва ли ще е неточно, ако се каже че от началото на руско-ук­раинската война до ден днешен у нас продължава една разюздана милитаристична психоза, в коя­то участват надъханите северно­атлантици и сервилните на САЩ и НАТО родни управници. Втази патологична надпревара се сипят политически заклинания и клет­ви на вярност към „украинска­та кауза”, заплахи за разплата срещу Русия. Най-жалкото е, че в тази вакханалия най-дейно учас­тие взимат пребоядисани номен­клатурни изчадия и еволюирали към „правилната страна” поли­тици, политолози и държавни чи­новници на властта.

Така „вечният управник” Бойко Борисов още през 2016 г. изстрелва своето заклинание, че ”България се очертава като един от най- лоялните и дисциплини­рани членове на НАТО”. Днес той не спира да уверява, че страната ни „трябва да продължи да дос­тавя оръжие с... отпаднала необ­ходимост: бронетранспортьори, танкове, артилерия, всичко кое­то българският парламент е ре­шил”. А защо пък дори и да не е решил...

Неговият бивш подопечен президент Росен Плевнелиев като селска врачка назидава, че „измисленият неутралитет, зад който застава Радев, бил пока­на за национална катастрофа” (29.4.2022).

Бившият премиер-химик Денков неотдавна (16.2.2024 г.) уникално се изцепи, че „няма зна­чение дали българската икономи­ка ще пострада от антируски­те санкции, важното е да имат ефект върху Руската федера­ция”.

Два дни по-късно ястребът Александър Йорданов като из­търван рейнджър от американ­ската армия изпусна своята бяс­на заплаха, че „трябват бомби и ракети, които да се взривяват в Москва и Санкт Петербург” (18.2.2024 г.)

Лаврите в тази милитари­стична хистерия обаче като че ли принадлежат на бившия „ук­раински министър” на отбрана­та на България Тодор Тагарев, който надхвърля всички рекор­ди за васално послушание и раз­винтена фелдфебелска грандо­мания. Така пред американска­та посланичка в НАТО Джулиан Смит той изстрелва натовската мантра, че „Русия е най-голяма­та заплаха за националната ни сигурност” (23.10. 2023 г.) . Пред Атлантическия съвет на САЩ Та­гарев бабаитски ще се изхвърли с уверението, че „ние сме гото­ви да се изправим срещу Русия”, спечелвайки си възхищението на американските военни ястреби (15.01.2024 г.).Месец по-късно по БиТиВи нашенският бир натовец публично ще агитира, че „тряб­ва да се готвим за война”. Съвсем наскоро бил чул, че няколко воен­ни министри били излезли с тази „теза”, затова и той решил...да ни подготвя за бъдещата война.

Какво ни кроят САЩ и НАТО?

На 15 март 2023 г. в Сената и камарата на представителите на САЩ е внесен за разглеждане така нареченият Закон за сигур­ността в Черно море от 2023 годи­на. Доста странен е този „закон”, който по-скоро напомня идеен проект на стратегия за геополи­тическа експанзия, военна ин­тервенция и пропагандна война в Черноморския регион, отколкото на документ, гарантиращ някак­ва сигурност в тази част на света.

Вярно е, че още в т. 1 на зако­на се регламентира обещанието на САЩ да ограничат „по-ната­тъшния въоръжен конфликт в Европа”. Но не е ли абсурдно, че Щатите, които провокираха този конфликт в Украйна още през 2014 г., сега ще го потушават? И как ще стане това? Дали с оръ­жията за милиарди долари, кои­то доставяха и продължават да доставят за режима на Зеленски в Киев, или с „експертните” съве­ти на своите стотици наемници и глашатаи, което е все едно с бен­зин да се гаси огън.

Странен е и друг факт, че действията на Русия (на пове­че от 7500 км. от САЩ!) предста­вляват „заплаха за национална­та сигурност на САЩ и НАТО”. Въобще чудно е как тази сигур­ност на самите Щати е изместе­на на толкова голямо разстояние. Почти като постоянен рефрен от кънтри шлагер в „закона” се пов­таря и потретва спряганото „зло­вредно влияние” и „принудителни икономически принуди на Русия и Китай” в региона, докато въз­действието на САЩ винаги е ра­вносилно на „икономически прос­перитет”.

Още по удивителна е амери­канската „загриженост” за дър­жавите от региона, към които спада и България. Загриженост? В закона трещи обещанието за „по­мощ на регионалните партньо­ри”, която обаче ще трябва да е... „в съответствие с ценностите и интересите на САЩ”.

И каква ще е тази толкова без­ценна помощ ? Първо за съби­ране на „разузнавателна инфор­мация”. После за укрепване на т. нар. „демократична стабил­ност”. И как ще стане това? Ами - с увеличаване на „независими­те медии, подкрепяни от САЩ”. Разбира се, съвсем излишен е въ­просът как тези медии могат да бъдат въобще независими, след като ще зависят от САЩ?!

Най-важната точка в този съзнателно овъртолен „закон” обаче си остава въпросът как „черноморските партньори” ( в това число и България!) следва да бъдат окошарени и натикани в „устойчивото присъствие по източния фланг на НАТО”, за да бъдат използвани като пушечно месо в геополитическите плано­ве и амбиции на залязващия хе­гемон срещу Русия.

За тази цел „законът” пред­вижда създаването на „съвмес­тен, многонационален тризвез­ден щаб в Черно море, който ще отговаря за планирането, го­товността, ученията и коорди­нацията на цялата съюзническа и партньорска военна дейност”. Значи щабът ще е „тризвезден”, което ще рече нещо като тризвез­ден полеви лагер или суперлуксо­зен хотел в латиноамерикански стил. Но все тая...

В нашенските медии вече се прокраднаха съобщения, че мор­ската ни столица Варна можела да кандидатства за този щаб. И още, че е пред сбъдване мечтата на Соломон Паси да се сдобием с модерни американски бази с яд­рено оръжие по Черноморието. Наистина добра „перспектива”!

В свое проучване от 14 септем­ври 2023 г. Институтът за изслед­ване на войната на САЩ (Institute for the study of war) предвижда, че за „пълна” победа на Украйна във войната срещу Русия – „САЩ ще трябва да разположат в Източ­на Европа 300 000 от сухопътни­те си сили”. Според публикувано сведение на руското разузнава­не през миналата година амери­канските войски в цяла Европа са наброявали около 110 000 души, което навява на мисълта, че ако войната в Украйна „се затегне” към идеята на Зеленски за „пъл­на победа”, в американските бази за „съвместно ползване” в Бълга­рия ще трябва да бъдат настане­ни минимум 50-60 000 американ­ски войници?! Ама че интересна „перспектива”, която досега ве­роятно не е минавала дори през ума и на ястреба Тагарев!

В своето най-ново проучване от 9 февруари т.г. авторитетният институт Rand Corporation, като разиграва сценарии на своите експерти за „следвоенната стра­тегия на САЩ спрямо Русия”, щом приключи войната в Украй­на, прогнозира „малко по-небла­гоприятен вариант А” и „по-бла­гоприятен вариант B” за бившия хегемон, като през следващото десетилетие може да се стигне до нова „студена война” или „сту­ден мир”. Според тази прогноза Украйна ще бъде „буре с барут”. При „твърд подход” на САЩ се за­пазва рискът от „катастрофален конфликт”. Ако американска­та страна използва този „твърд подход” и настоява за членство на Украйна в НАТО, „Русия може да нанесе превантивен ядрен удар”. Друга „перспектива”, която не е и за помисляне.

Прочее, едно друго проучва­не на Institute for the study of war от 22 декември 2023 г. на тема „Военната заплаха и извън нея” би могло да охлади докрай енту­сиазма на онези наивни люде у нас, които продължават да вяр­ват, че НАТО ще бъде сигурен за­щитник на страната ни при вне­запен военен конфликт, засягащ нейната територия. В това свое изследване експертите на ин­ститута уточняват, че митични­ят „чл. 5 (от устава на Алианса - бел. моя) не задължава автома­тично и законно всеки член на НАТО да използва военна сила, за да защити друг член на съюза, който е нападнат. Всяка държа­ва от НАТО ще трябва сама да реши как да действа”. Няма що - добра утеха - не само за наив­ници, но и за надъхани ястреби - поклонници на Алианса!

Коя е правилната страна?

Повече от година у нас и куцо, и сакато: политици, поли­толози, историци и какви ли не, още продължават да повтарят сакралната мантра, че в пози­цията си към войната в Украй­на страната ни е избрала „пра­вилната страна в историята” . Самият „харвардски революцио­нер” Кирил Петков (по лексико­на на Беновска) повтаря в упое­ние, че „България трябва да е от правилната страна на истори­ята” (1 май 2022 г.). И още, че „България има основополагаща роля в помощта за Украйна и е от правилната страна на исто­рията” (18 януари 2023 г.) Ве­чният Бойко Борисов е още по- убедителен в своето научно за­клинание: „България няма друг избор, освен да застане от пра­вилната страна на история­та”(24 февруари 2023). В своя­та дописка за посещението на Зеленски у нас в. „Дневник” на­право се опиянява от ласкател­ството на бившия шоумен-пре­зидент с емоционално резюме: „Володимир Зеленски благодари, че сме на правилната страна”. Само два дни по-късно „Свобод­на Европа” ще затвори напъл­но протокола от неизказаното докрай вълнение на „Дневник”: „България застана от правилна­та страна на историята. Това стана ясно при посещението на украинския президент Володи­мир Зеленски в страната в чет­въртък...”

Дори политическият номад Явор Божанков ще добави към разбуненото либерално-демо­кратично гърне своята щипка от словесна меродия: „Този път България застана на правилна­та страна”...

Ако обърнем поглед към ге­ополитическия възел на кон­фликта в Украйна и стотици ки­лометри около него, до самата България, не можем да не забе­лежим колко уязвима е страна­та ни от всяка гледна точка. Не само заради преките (и косвени) интереси на набърканите в него държави, но и поради сблъсъка на различните цивилизацион­ни и политически идентично­сти. Но покрай това ядро с раз­рушителна енергия да заложиш на едната от страните (незави­симо коя!) е равносилно на ка­тастрофа, ако ли не на истинско самоубийство! Всяко въвличане в този конфликт с непредизвес­тен край може да е еднакво гибе­лен както за държавата ни, така и за екзистенциалното оцелява­не на нацията. Ами да си пред­ставим, че България - с тези бази, натовски командни центрове и полигони, бъде нацелена с руски ядрени ракети? А дали пък ще е нещо по-различно, ако базите са руски, а ракетите - от арсенала на Пентагона? Излишно е дори да си помисляме за този ядрен Армагедон.

България като кораба „Титаник”

Картината едва ли ще е по- различна, ако „големите игра­чи” Русия и Америка си разменят своите неконвенционални запаси от оръжия. Неслучайно геополи­тически експерти ни предупреж­дават, че след развръзката при подобен сблъсък можем да ста­нем жертва на чужди геополи­тически кроежи и амбиции. Така преди време дългогодишният дипломат и разузнавач Вален­тин Радомирски в сайта „Епицен­тър” (7.11.2023 г.) предупреди, че ако държавата ни продължи да се управлява от безотговорни и не­компетентни управници, лише­ни от „конструктивен прагма­тизъм”, може да бъде подхвър­лена като „тлъста хапка”, която да бъде подарена на съседна Тур­ция от Щатите или Русия.

Неотдавна (7.3.2024 г. ) опас­ността от подобна развръзка бе потвърдена в същата медия от големия външнополитиче­ски анализатор и експерт Боян Чуков. „България няма стра­тегия. България няма даже си­туационна тактика. България няма грамотно управление. Бъл­гария се хили сервилно на всеки „стратегически съюзник“, кой­то й подсвирне. На наша тери­тория се сблъскват интереси­те на множество глобални и ре­гионални фактори. За локал­ните да не говорим... България виси закачена на пирон в килера. И всеки, който мине, я подрит­ва. Няма елементарно достойн­ство. „Цивилизационният из­бор“ няма да ни спаси от нищо! България е разграден двор с негра­мотен псевдоелит. Което ни га­рантира поредната национална катастрофа и определено... за­губа на територии” - смята из­вестният публицист.

* * *

Според социологическото из­следване на агенция „Естат”, публикувано на 12 май 2022 г., непосредствено след началото на войната в Украйна, 68 на сто от българите искат неутралитет спрямо конфликта. Според по- ново проучване на същата аген­ция от 10 ноември 2022 г. около 2/3 от сънародниците ни настоя­ват България да запази неутрали­тет към руско-украинската вой­на, а 50 на сто не подкрепят нито една от воюващите страни. На 21 май 2023 г. в 35 града на страната се проведе шести поход - “Бълга­рия за мир и неутралитет”. Раз­бира се, този глас на българите сега и досега остава глас в пусти­ня, а родните ни управници про­дължават да упорстват и в упое­ние да повтарят, че са на „правил­ната страна в историята”. Ама, дами и господа, защо се опитвате да правите история, преди тя да е написана? Защо?

Край

 

Той имаше един ориентир - България

Е-поща Печат PDF

Само преди около месец в редакцията на „Нова Зора“ бе някакво нео­бикновено оживление, защото четяхме на глас поред­ната проникновена студия на посланик Христо Тепавичаров: „За истината, илюзиите и пре­дизвикателствата“. Отпечатах­ме я на части в бр. 9, 10 и 11 и после седмица-две ехото на не­заглъхващите отзиви ни кара­ше да сме горди, че сме дали трибуна на такъв ерудит, с тол­кова мащабен и задълбочен по­глед към тежката нерадостна участ на Отечеството. И тогава ни връхлетя ужасната вест за неговата внезапна кончина. Не успяхме дори да се сбогуваме. Брадвата на смъртта понякога удря внезапно и подло, но ви­наги не навреме. И остават не­утешими и близки, и другари, и приятели. Той беше голям българин. Негова неизменна мярка и ориентир беше пътят за възмогване на Отечеството и той задълбочено изучаваше по­соките, през които то бе преми­нало. Вглеждаше се и преценя­ваше с проникновен ум криво­лиците на съдбата, изучаваше протуберансите на българския дух и поуките от отровните рани на ями и бездни, изкопа­ни от безразсъдни случайници.

В първите години на бед­ствието, което изпрати Бълга­рия не просто в Третия, а на­право в Четвъртия свят, ако все пак има такъв, ние само знаех­ме един за друг. Сътрудничест­вото ни се осъществи преди мал­ко повече от 20 години и днес пред Бог и разтърсващата сърца­та ни загуба на покойния Хрис­то Тепавичаров мога да твърдя, че България загуби не само един блестящ ум и корифей в между­народното право, но и свой най- верен син и войн за нейната не­постигната през годините спра­ведливост.

Той притежаваше особена, висока мярка за доброто и злото, но най-ненавистни за него бях моралните пораженци и избуя­лите в новите условия плевели на попътната безпринципност и нагаждачество. Знам, че са бледи тези думи, които поради ред об­стоятелства пиша едва ли не на коляно. Но съзнавам, че загубата е безвъзвратна и невъзвратима. И както и друг път съм спомена­вал за знаменитата пета кохор­та от легиона на „Зора“, днес с болка осъзнавам, че внезапна­та смърт на посланик Христо Те­павичаров отслабва нашия боен ред.

На 29 март той се пресели и зае мястото си в редиците на едни от най-славните самоот­вержени мъже, които е раждало Отечеството: акад. Николай Хай­тов, проф. Николай Генчев, акад. Георги Близнаков, полковник проф. Евгени Гиндев, писатели­те Чавдар Добрев и Венцеслав Начев - все блестящи български патриоти.

Днес сред тях до посланици­те Христо Малеев и Венко Меч­ков се присъединява и Христо Тепавичаров.

Сбогом, приятелю!

Там са великите непримири­ми радетели на всичко българ­ско и родно. Те те чакат. Кажи им, че не сме ги забравили, че ще помним и теб и няма да посра­мим общото ни дело. И че Бъл­гария ще пребъде.

Въпреки всичко!

Мир на светлата ти душа!

 

ЕЛЕКТРОМАГНИТНИЯТ АРМАГЕДОН...

Е-поща Печат PDF

Изглежда, че полити­ческите зомбита във Вашингтон са избра­ли грешния враг. Ако скорошните информации са верни, че Русия е разположила или разработила ядрена плат­форма, която може от орбита да изстреля ядрени бойни гла­ви, без ядрен взрив и без никак­ва вероятност за прихващане, това е проблем. ОГРОМЕН! Нас­коро в новата си книга на Сти­вън Стар, че една, две или три електромагнитни експлозии, в зависимост от надземната ви­сочина, са всичко, което е необ­ходимо, за да бъдат съсипани Съединените щати и потопени в пълен хаос, без да се причи­няват материални или човешки щети на земята, но с парализи­рана енергетика и телекомуни­кации.*

Докладът на Brighteon гла­си, че орбиталната система вече работи.

Според сигурни източници Русия вече е извел в орбита яд­рена платформа, която може да изстрелва ядрени бойни глави по всяко време, като ги детони­ра над ключови градове и аме­рикански военни бази без пре­дупреждение и с нулев шанс да бъдат прихванати. Капито­лийският хълм е в паника, оп­исвайки новата руска техноло­гия като „дестабилизираща“ и призовавайки за спешни действия, за да се противо­действа по някакъв начин на предимството на Русия във въоръжаването.

Междувременно американ­ската армия е твърде заета, за да бъде “събужена” навреме и да създаде някаква нова техно­логия за противодействие. Ру­сия има орбитални ядрени оръ­жия, но американският флот се ръководи от травестити. Не се чудете как ще свърши всич­ко това...

Други източници, събрани от Simplicius, разглеждат орби­талната платформа като запла­ха в процес на развитие. Твърде рано е да се съди за истинност­та на тези доклади и дали те са просто поредната страшна за­плаха като „оръжията за масо­во унищожение на Саддам Хю­сеин“ и „мюсюлманските те­рористи“, за да се увеличат во­енните разходи, с които да се замени „заплахата Русия “ сега, когато тя вече печели война­та в Украйна.

Това, което наистина е по­казателно, е глупостта на не­функциониращата рушаща се вавилонска кула на могъще­ството на доскорошния хеге­мон, на който трудно ще бъде да поеме на силното, функцио­нално и обединено руско об­щество. Американските либе­рални интервенционисти, заменени днес от хегемонис­тичните неоконсерватори, съз­дадоха опасен противник за Съединените щати, когото Ва­шингтон няма шанс да побе­ди. Русия, която вече е разпо­ложила хиперзвукови между­континентални балистични ракети, които произволно про­менят траекторията си в полет, изглежда увеличава своето гос­подство в космическите оръ­жия. Ако Вашингтон не може да накара Израел да изгони не­оконсерваторите от контрола им на външната политика на САЩ, това ще означава, че За­падът вече се е изчерпил напъл­но…

*Виж: https://www. paulcraigroberts.org/2024/02/07/ the-united-states-has-zero-national-security/.

 

„Дните на Турбини“ или защо народът ръмжи

Е-поща Печат PDF

На 12 февруари 1929 г. се провежда среща на Сталин с група украински писате­ли. Вместо очаквания разго­вор за литература обаче, сми­сълът й се свежда до две ис­кания: ПЪРВОТО – на Украй­на да бъдат дадени Воронежка и Курска област. И ВТОРОТО да бъде забранена пиесата на М. Булгаков „Дните на Турби­ни“ като антиукраинска, по­казваща в карикатурен вид борбата на украинците за не­зависимост под ръководство­то на Симон Петлюра, хетман Скоропадски, и, разбира се, на болшевиките.

На приема на генералния секретар на ВКП(б) Йосиф Сталин отишли най-видните и влиятелни украински дей­ци на литературата: писатели­те И. Микитенко и О. Десняк, ръководите­лят на Главизкуство А. Петренко-Лев­ченко, завеждащи­ят Агитпром А. Хви­ля, ръководителят на Украинския съюз на писателите И. Кулик. Срещата била орга­низирана от Лазар Каганович.

Вместо украини­зация – идиш!

Липсата на любов на украинските писа­тели към М. Булгаков не била случайна и се обуславяла от онези процеси, които проти­чали през 20-те години в ук­раинското общество и кои­то той изобразявал в своите произведения. Преди всич­ко това е насилствената укра­инизация.

В своята книга «Йосиф Ста­лин и украинските писатели“ Александър Акентиев описва история, разказана му от гра­доначалника на Одеса Руслан Боделан, която изглежда като апотеоз на идиотизма.

През 30-те години в Оде­са започнали гонения на ру­скоезичните граждани, кои­то били принуждавани да из­ползват украинския език. На­рушителите били наказвани с три дни принудителен труд. След три месеца руският език почти изчезнал от централ­ната част на града, но и ук­раинският също не зазвучал. Одеските граждани дружно преминали на идиш – за него не ги преследвали!

«ЗАРАДИ МИЛАТА НИ УК­РАЙНА

ПЪРВИ БИХ ОБЕСИЛ НЯ­КОГО»

Именно тази насилстве­на украинизация искромет­но осмива Булгаков. В романа «Бялата гвардия» той пише:

«— Аз тоя ваш хетман — крещеше старият Турбин, — заради милата ни Украйна бих го обесил най-напред! Да живей свободна Украина от Киев до Берлин! Половин година той се гавреше с руските офицери, с всички нас. Кой забрани форми­рането на руска армия? Хетма­нът. Кой тероризираше руско­то население с този гнусен език, който го няма никъде по света? Хетманът. Кой развъди тая сган с конски опашки по глави­те? Хетманът. А сега, когато ножът опря о кокала, започна­ха да формират руска армия?»

Или:

«Гадина мръсна — с омраза в гласа продължи Турбин. — Та нали той самият не говори на този език! А? Онзи ден питам оня мръсник доктор Куриц­ки, той, моля ви се, се отучил да говори на руски от ноември миналата година. Беше Куриц­ки, а стана Курицьки… Е, пи­там ви: как ще кажете „кот“ (котка) на украински? Отгова­ря - «кит». Пак питам: «А как ще кажете “кит“?» Той мълчи, пули очи и мълчи… И вече не се кланя. Николка се задави от смях и вика: — Те нямат ду­мата «кит», защото в Украй­на няма китове, а в Русия има всичко. В Бяло море има кито­ве…»

ЗЛОСТНИЯТ ТОРМОЗ

НА «ДНИТЕ НА ТУРБИНИ»

ОТ СТРАНА НА УКРАИН­СКИТЕ ПИСАТЕЛИ

Тормозът на Булгаков от страна на украинските писате­ли бил много злостен. По това време на сцената на МХАТ с ус­пех се играела пиесата на Бул­гаков «Дните на Турбини». Ста­лин много я харесвал - гледал я 16 пъти. Пиесата била игра­на от 1926 до 1929 г., докато не била свалена под натиска на съ­щите тези украински писатели. Никоя революция не може да премахне човешката завист. Украинските писатели смятали, че не ги оценяват достатъчно, не забелязват техния принос в ук­раинизацията на Малорусия. А на Сталин му трябвала под­крепата на Украйна.

ФРАГМЕНТИ ОТ СТЕНО­ГРАМАТА

ОТ СРЕЩАТА НА СТАЛИН

С УКРАИНСКИТЕ ПИСА­ТЕЛИ

За пръв път стенограмата от тази среща била публикува­на през 1991 г. по повод 100-го­дишнината от рождението на М. Булгаков в книжка 5 на списание «Изкуство и кино».

Ето някои фрагменти от нея, отнасящи се до Булгаков и не­говото творчество:

«Сталин: Нека да ви кажа нещо от гледна точка на зри­теля. Да вземем “Дните на Тур­бини”. Какво е общото впечат­ление, това, което остава у зрителя, когато излиза от те­атъра (въпреки отрицателни­те страни - кои са те, също ще кажа). Това е впечатлението за не­съкрушимата сила на болшевиките. Даже такива хора, мощни, стабилни, честни по своему (в кавички) все пак трябва да призна­ят, че с болшевиките шега не бива. Мисля, че авторът, естествено, не е искал това, той не е виновен. Не е там работата. “Дните на Турбини” е огромна де­монстрация в полза на съкруши­телната сила на болшевизма.

Глас от залата: И на смено­веховството.*

Сталин: Извинете, но не мога да искам от литератора непременно да бъде комунист и задължително да провежда пар­тийната политика. Белетри­стичната литература трябва да има други мерки: нереволю­ционна и революционна, съвет­ска — несъветска, пролетарска — непролетарска. Но да се иска литературата да бъде комунис­тическа – това не трябва да се прави…

Глас от залата: А защо ар­тистите говорят на немски съвсем правилно, а смятат за напълно допустимо да изопача­ват украинския език и да се по­диграват с него? Това е антиху­дожествено...

Сталин: Относно това, че някои артисти говорят на нем­ски правилно, а изопачават ук­раинския. Да, наистина има тенденция за пренебрежител­но отношение към украинския език... Мога да посоча редица ре­золюции на ЦК на нашата пар­тия, където комунистите са обвинявани във великодържав­нически шовинизъм.

Глас от залата: Стана поч­ти традиция в руския театър украинците да бъдат предста­вяни като някакви глупаци или бандити. В “Щорм” например украинецът е показан като ис­тински бандит.

Сталин: Възможно е. Но между другото това зависи и от вас… А по повод на “Дните на Турбини” — нали вече казах, че това е антисъветска работа и Булгаков не е наш човек... Но независимо че е антисъветска, все пак какво може да се извле­че от тази пиеса? Това е съкру­шителната сила на комунизма. Там са изобразени руските хора — Турбини и остатналите от тяхната група – всички се при­съединяват към Червената ар­мия като към руска армия. Това също е вярно.

Глас от залата: С надежда за прераждане.

Сталин: Може би, но все пак трябва да признаете, че и Тур­бин, и останалите от групата му казват: “Народът е против нас, ръководителите ни се про­дадоха. Не ни остава нищо дру­го, освен да се покорим.” Няма друга сила. Това също трябва да се признае. Защо се поставят такива пиеси? Защото или ня­маме, или имаме съвсем малко такива истински пиеси. Аз съм против това напълно да се от­рича всичко в “Дните на Турби­ни”, да се говори за нея като за пиеса, даваща само отрицател­ни резултати. Смятам, че все пак плюсовете й са много пове­че от минусите. Всъщност вие какво точно искате?

Петренко-Левченко: Искаме нашето проникване в Москва да се ознаменува със свалянето на тази пиеса.

Глас от залата: Това е едино­душното ни мнение.“

Ето така с «единодушното» мнение на украинската творче­ска интелигенция начело с пи­сателите пиесата «Дните на Тур­бини» била свалена.

«Много често променяме границите — това прави лошо впечатление»

Що се отнася до първия въ­прос, с който украинските писа­тели дошли при Сталин, отго­ворът му бил твърд.

«Глас от залата: Другарю Сталин, а как стои въпросът с Курска и Воронежка губерния и с Кубан в онази част, където има украинци? Те искат да се присъединит към Украйна.

Сталин: Този въпрос не засяга съдбата на руската или нацио­налната култура.

Глас от залата: Той не я за­сяга, но ще ускори по-нататъш­ното развитие на културата там, в тези региони.

Сталин: Този въпрос сме го обсъждали няколко пъти, поне­же често променяме границите. Твърде често променяме грани­ците — това прави лошо впе­чатление - и в страната, и из­вън страната… Вътре се от­насяме много внимателно към този въпрос, защото той пре­дизвиква у някои руснаци голям отпор. С това трябва да се съ­образяваме и от гледна точка на националната култура, и от гледна точка на развитието на диктатурата, и от гледна точ­ка на развитието на основни­те въпроси на нашата поли­тика и нашата работа. Всъщ­ност няма кой знае какво сери­озно значение къде влиза един от уездите на Украйна и РСФ­СР. У нас всеки път, като се по­стави тоя въпрос, започва едно ръмжене: как милиони руснаци в Украйина са угнетени, не им да­ват да се развиват на родния си език, искат да ги украинизират насилствено и т. н. Това е чисто практически въпрос. Два пъти сме го поставяли. Отложихме го — прекалено често променяме границите. (...)»

Ще кажа нещо скандал­но: причината за репресиите по отношение на творческата интелигенция се крие в сама­та интелигенция. Това не за­виси от времето и от този на кормилото. Остава само да се направят историческите па­ралели.

Булгаков отдавна го няма, а украинските писатели и до­сега се страхуват от него и за­виждат както и преди сто го­дини. И защо? Защото той описва онова, което е толко­ва неизгодно на украиниза­торите. А пък съвременните творчески дейци не могат да се издигнат до нивото на Бул­гаков и се носят по течението само за сметка на политиче­ското си блюдолизничество. Е, точно за това е и историята с обръщението на Съюза на ук­раинските писатели за закри­ването на музея на Булгаков в Киев.

*Сменовеховството е идейно-политическо тече­ние сред руската емигра­ция от 20-те г. на 20 век. Име­то произлиза от сборника «Смена вех» („Смяна на жало­ните“), издаден през 1921 г. в Прага. В него били форму­лирани основните идеи на течението – помирение и сътрудничество със Съвет­ска Русия. Последователите му мотивирали позицията си с това, че болшевишка­та власт вече се е «прероди­ла» и работи за националните интереси на Русия. Идеолог на сменовеховството бил проф. Н. В. Устрялов.

Източници на информация:

Александър Акентиев: «Йо­сиф Сталин и украинските пи­сатели

 


Страница 615 от 636