Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

Допълнение към технологията на отрудяването

Е-поща Печат PDF

 

Читателският инте­рес към моята статия „Технология на отро­дяването” и към ста­тиите на Вилиана Христова - „Крахът на образованието е крах на нацията”, „Да пребъ­де българското образование в „бункера” и „Как Кръволока ста­на демократ в учебниците” /По­глед Инфо/ ме върна 30 години назад, към предисторията на битката за учебните програ­ми и учебниците, когато един документ, който ми донесоха от Министерството на обра­зованието /ксерокопие/ с молба да го прегледам и да напиша нещо за него, ме изправи на нокти. Разбира се, че ведна­га се нахвърлих да пиша. И, разбира се, че никой не по­жела да публикува написа­ното от мен с изключение на един нов малотиражен вест­ник „Български писател”, ор­ган на СБП, и то със застъпни­чеството на Николай Хайтов.

С този документ, изнесен тайно от МОН тогава, започна всичко. Беше времето на пър­вия случайник - министър на образованието, някой си Мар­ко Тодоров, корабен инженер. Та с този документ и, естествено, с вече настанилото се удобно в България „Отворено общество” като главен изпълнител на тех­нологията на отродяването за­почна всичко.

Централно място в доку­мента заемаше „грижата” за учебните програми и учебни­ците на българските ученици. С нови услужливи издатели и ко­румпирани автори и с издател­ството на самото „Отворено об­щество” пъргаво започнаха да излизат учебници с „нов про­чит” на българската литерату­ра и история. Но… с учебни­те програми нещата се оказаха много по-трудни. Е случиха се тук-там някои корекцийки. Но не се намери министерско ръко­водство и министър на образо­ванието, които да се осмелят да пипнат сериозно учебните про­грами Докато… се появи ми­нистърът, със скромното об­разование и впечатляващата кариера, Красимир Вълчев / вижте за това последния брой на в.”Зора” от миналата година – бр.47/29.12.2023 г/.

Днес той е председател на Комисията по образование­то и науката в Народното съ­брание! Тази персона повече от 10 години е отдадена на бъл­гарското образование, както го разбира и иска Сорос. Първо, както вече съм писала /в.”Зора” бр.47/29.12./, като финансов специалист в Министерство на финансите, без да е завършил „Финанси”, после няколко годи­ни като главен секретар в Ми­нистерството на образованието и впоследствие - министър на образованието. Този е, който „пипна” учебните програми!!! И който допусна частна фир­ма да се занимава с дигитали­зацията на българското обра­зование – „Школо”, днес про­дадено на Великобритания. Този е, който по разработка­та на „Отворено общество, с чужди автори /виж факсими­лето във в.”Зора” бр.47/29.12./, се е занимал и с вкарването на т.нар. делегиращи бюдже­ти в българските училища, с порочния императив „пари­те следват ученика”. С това ще остане той в историята на съ­сипването на българското об­разование! Да не си въобразя­ват менторите му, нито самият той, че увеличението на учи­телските заплати, ще отклони вниманието от мерзките и по­зорните му дела.

Да добавим, че същи­ят тези дни ни съобщи, че „безрадостните резултати от PISA”, както се изрази жур­налистката Марчева от БТв, били поради „статистическа грешка”. Не поради целенасо­чената подривна дейност на министерските екипи и мини­стри „с експертиза” от 2000-та година насам.

Тук да не пропуснем да от­бележим, че целият финален противо български погром в образованието ни се случва при управлението на ГЕРБ!

Прочетете внимателно до­словно цитираните „Извадки” от мен по-долу и ще се убеди­те сами, че именно е дума не за нещо случайно, а за една екс­пертно разработена перфидна технология. И перфектно из­пълнена у нас през следващи­те години, „стъпка по стъпка” – известната тактика на „Отво­рено общество”. Убедена съм, че историята и генезисът на съсипването на българското образование през последните десетилетия трябва да са по­знати на широката българска общественост. Това е причина­та да се върна назад във време­то.

Бях озаглавила моята статия

ПОКУШЕНИЕ

ВЪРХУ БЪЛГАРСКОТО ОБ­РАЗОВАНИЕ

Така може да се нарече Про­ектът за българското образо­вание на Световната банка, който ни се предлага за осъ­ществяване като условие за отпускане на заем! Посегател­ство върху образованието са и действията на наши министри, министерства и служби, които са се ангажирали прекалено с внушенията на Световната банка. Законно или незаконно е станало това - би следвало да се произнесат съответните органи.

Забележителният „Проект по образованието”, извадки от който публикуваме по-долу, се състои от Меморандум и при­ложения към него, общо в 84 машинописни страници. Дори само от обема му е видно, че тази обществена сфера, която държавните ни институции ка­тегорично не смятат за прио­ритетна и за която на сегашния етап национална програма ние нямаме, се оказва - несъмнено! - изключително важна за за­интересуваните чужди креди­тори, които специално и в де­тайли се занимават с нея.

Поради неграмотния превод от английски език този Мемо­рандум (обяснителна записка, обяснителни бележки) заедно с всичките му приложения много трудно би могъл да обясни нещо (за същественото да не гово­рим!) на решилия се да проник­не в замислите на известния кредитор - Световната банка, със седалище в Ню Йорк. Имам и чувството обаче, че преводът никак не е случаен! Струва ми се, че съвсем съзнателно е търсена първата спонтанна реакция на всеки прелюбопитен читател - да захвърли дебелото тесте стра­ници и да се откаже. Но „психо­лингвистите”, разчитащи само на този ефект, обикновено пре­търпяват поражение. Подобен текст много по-често буди съм­нение, провокира и амбицира да го „разнищиш” докрай.

Изложението е затлачено от десетки чуждици, заели мястото съвсем неоснователно на точни български съответствия, пове­чето от тях с богат синонимен избор. Казва се „писмото тряб­ва да инкорпорира гледищата на Министерството на финан­сите” вместо „трябва да вклю­чи, да вземе предвид гледището на...”; „неговото значение (на заема - б. м.: Л. З.) ще бъде огра­ничено по отношение на куму­лативните капитални потреб­ности” вместо „натрупаните капитални потребности”; „осо­бено важно е тя(работата на националната система за кла­сификация на длъжностите - б. м.: Л. З.) да се реактивира” вместо „да се възобнови”; „ре­новиране на сградите” вмес­то „възстановяване, подновява­не, ремонтиране на сградите”; „едно индикативно обобщение на предложените разходи” вмес­то „обобщение на разходите” и т. н., и т. н.

Чуждици и изкълчен българ­ски език препъват във всеки ред от този текст, и без това труден за възприемане поради своята специфика, неизбежната терми­нология, позоваване на цифри и таблици. Четем за „дейността на други донори”, за „използва­не на банки с учебници”, как уче­ниците ще „направят избор за своята кариера и обучение като функция на своите наклонно­сти” и как „въз основа на тези разглеждания съществуват ня­колко основни въпроса”. Науча­ваме за „пробен рунд на конкур­са”, как е извършено „известно сортиране и приоритизиране на срещите на работната гру­па”, за „разходи, резултиращи от изпълнението на предложе­нията”. Уведомяват ни, че „ще има секретарка на два езика” и че „в проекта ще се включат три човекомесеца консултан­ска помощ”, че „Министерство­то на науката и образованието ще основе Борд за одобрение на учебниците (БОУ), т.е. Съвет за одобрение на учебниците. За къде сме без Борд в МОН, като толкова бордове се пръкнаха къде ли не! Има и „мултиплици­рани институти”, предвидени разходи за „кабелаж”, невероят­ни глаголи като „оттъргуване” например. Почти на всяка стра­ница неизменно се срещаме с жилавите русизми „оборудвам”, „обезпечавам” и „касая”, на кои­то са отстъпили не само съответ­ните български, но и толкова аг­ресивните англоезични думи.

Характеристиката на този невероятен език, на който Ме­морандумът и приложенията му са написани, се допълва от до­садни повторения, неправилна употреба на глаголните време­на и наклоненията в българския език, редуване ту на англий­ската, ту на българската дума за едно и също понятие (както е с „под-проект” и „суб-проект”, с „местен” и „локален”), следва­нето ту на българските, ту на ан­глийските граматични правила за употреба на главна буква, за съкращаването на думите (виж датата на първа страница в самия наслов: „31 окт. - 16 ное. 1993”; думата „банка”, когато замества Световна банка, е ту „Банката”, ту „банката”; ме­сеците, означени с дума, са ту с главна, ту с малка буква и т.н. Отделни изречения са лише­ни от елементарна логика. Пъл­ното несъобразяване с (или непознаване на) българския синтаксис, изисквания към словореда, граматични прави­ла за членуване, пунктуацията на сложното изречение, обо­собените части и вметнатите изрази, неправилната употре­ба на предлози е довело до не­вероятни безсмислици и вели­ки глупости.

Но!... Да приключим с езико­вата страна на въпроса

И ДА ПРЕМИНЕМ КЪМ СЪ­ЩИНАТА МУ

Кому е нужен този заем и кого той ще обслужва? Какви ще са последствията за България от осъществяването на този про­ект за образованието, чието изпълнение с всичките му под­робности е условие за отпускане на заема?

ПЪРВО: Най-напред тряб­ва да кажем, че проектът прене­брегва държавния суверенитет! Той изисква да променим За­кона за образованието, да бъ­дат внесени в парламента про­ектозакони и да бъдат изда­дени от Министерския съвет постановления, „приемливо”, „удовлетворяващо” Банката. Всички възлови моменти от въ­просния проект са придружени от фразите: „приемливо за Бан­ката”, „съгласувано с Банката”, „удовлетворяващо за Банката”. Така е при конкурсите за учеб­ници, при структурата на обра­зователната система, при под­бора на кадрите. Особено впе­чатляващо е изискването за включване на чуждестранни лица в управленския апарат, както и намесата при подбора на кадрите в редица сфери и за редица ключови длъжнос­ти - в „управителното тяло” на фондовете за науката и изсле­дователската дейност, в Група­та за координация на проекти­те, за директор на Националния тестов център и други подобни. Ясно е дадено да се разбере, че финансирането на една или друга сфера, на една или друга дейност, както и размерът на сумата ще зависи единствено от съображенията на Банката.

ВТОРО: Проектът демон­стрира пълно отричане и аб­солютно незачитане /съчетано с непознаване/ на българска­та традиция в образователното дело. Той разгражда и изцяло унищожава образователната ни система! Доколкото в него има рационални идеи и верни кон­статации, те не са оригинални, а вече отчетени от самите нас и предвидени за реформи и про­мяна, дори придвижени в ня­каква степен (структурни про­мени в средното училище, закри­ването на ПВУЗ-овете, сливане­то и уедряването на ВУЗ-ове и др.). Предлагат се неща, които ще ни струват стотици хиля­ди, милиони долари, а те у нас съществуват и добре работят. Така стои въпросът със „стра­тегията за реформа на учебни­те програми”, със „системата за разпространение на учебници­те”, с „мрежата от центрове за професионално развитие” и из­общо всичко, свързано с профе­сионалното развитие, с Нацио­налния тестов център (НТЦ). Предлаганото е твърде елемен­тарно в сравнение с богатата ни практика, която не само че на­пълно е пренебрегната, а просто се отрича - абсолютно неосно­вателно се говори, че нямаме опит в създаването на учебни програми (”недостиг на опит”, „ограничен опит”), което оче­видно е пак зле прикрито по­пълзновение и пълно изземване на тази дейност от чуждестран­ни „консултанти”. Предвижда се създаването на едно прескъ­по ведомство - Национален те­стов център, което щяло да въ­веде единни държавни стан­дарти за зрелостни и държав­ни изпити, като че те досега са се провеждали у нас при пълен произвол и абсолютна самодей­ност. Дума не се казва, че като продукт на тази система днес по всички краища на плане­тата работят стотици, хиля­ди отлични специалисти във всички области - българи и чужденци, получили образова­нието си в България.

ТРЕТО: Проектът е не само икономически и финансово не­изгоден за нас, той е катастро­фален в това отношение; истин­ската му цел е не да подкрепи финансово българското образо­вание, а да донесе паричен обо­рот с печалба за тези, които от­пускат заема!

Да започнем от това, че об­щият размер на проекта е ра­вен на 99 милиона щ. д., които заемът на Банката ще покрие в размер на 65 млн., а българ­ското правителство ще фи­нансира останалите 34 млн., като размерът на проекта е из­числен при обменен курс на до­лара 28 лева и при оценката на проектните разходи се е приема­ло, че митата и данъците ще въз­лизат на около 10%. Да обърнем внимание и на едно - изрично! - условие на кредитора: Световна­та банка предоставя единствено необходимата чужда валута по проекта и не предвижда „ресур­си, които да бъдат на разполо­жение за образователни инвес­тиции”. При това, като отчита кумулативните (т. е. натрупа­ните - б. м.: Л. З.) капитални по­требности на една образовател­на система (т.е. българската - б. м.: Л. З.), която от близките годи­ни гладува за инвестиции! След тази констатация следва поже­ланието капиталните разходи за инвестиции в образованието ни да си ги осигурим с иконо­мии(!), придружено от съвети как и за сметка на какво те да се получат. Проектът ни вкарва и в огромни, напълно ненуж­ни разходи за строителство на сграда за НТЦ и още две сгради за центрове по професионално насочване и реализация.

Следователно към днешна дата само от поскъпването на до­лара нашият дял се удвоява. А като се видят условията на раз­плащането и как ще се извърш­ва то (Приложение 5), всякакъв коментар по въпроса кого заем­ът обслужва е напълно излишен. Но един от отговорите е катего­ричен: Заемът, който Световната банка ни предлага, не обслужва България, нито долар не е пред­виден за нейните интереси. Той не само че не зачита национална­та специфика и традиция в тази сфера и напълно разрушава об­разователната ни система, но и иска от нас за тази безценна ус­луга да платим в щатски дола­ри сума от порядъка на 80-100 милиона! Заемът ни се натрап­ва заради чужди интереси, които във всяко отношение са диаме­трално противоположни на на­шите. Делът на Световната бан­ка (от 65 млн.) се връща изцяло на Запад под формата на разходи за обзавеждане и материали, ин­телектуална собственост (книги, списания, софтуер), за различни форми на обучение и обмяна на опит в чужбина и от чужденци - за „задгранични учебни пъту­вания”, „задгранични разходи за чуждестранни консултантски услуги”, за заплащане на работни групи от чужденци, на специали­сти чужденци, за семинари, спе­циализации и др.

Като разрушава напълно об­разователната ни система, про­ектът на Световната банка ни подготвя тотален хаос в обра­зованието за неизвестен пери­од от време. Така не само че не ни интегрира с Европа и Све­та, но и ни отдалечава от това интегриране много повече, от­колкото ако останем при коре­ните на традицията и тръгнем от нея. Следвайки добрите си тра­диции, бихме могли за много по-кратко време да направим от България престижен евро­пейски образователен център за страни, отдавна ориенти­рани към нас за подготовка на своите специалисти в ре­дица области, и така не само да спестим безсмислено пра­хосани милиони долари, но и да превърнем образователно­то си дело в изключително пе­челившо. И да избегнем завина­ги подобни нагли и унизителни предложения. Проектът за обра­зование на Световната банка ни подготвя и социални катакли­зми с изискването за рязко и тотално платено обучение - в средното училище и висшето образование (редовно следва­не). Това също е пълно несъо­бразяване както с историческа­та ни традиция, така и със спе­цифичните условия в страната на етапа, който преживява.

„ПРОЕКТ ПО ОБРАЗОВА­НИЕТО” НА СВЕТОВНАТА БАН­КА ЗА БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИ­ЩЕ

(Извадки)

Из Приложение 1: „Препо­ръчваме обстоятелствата, въз­никващи във връзка със създа­ването на Националния тестов център, да бъдат разисквани и, ако е необходимо, Законът за училищното образование да бъде изменен, за да отрази ро­лята на НТЦ ”.

Из чл. 21 от Меморандума, уточняващ условията на заема: „Представяне в парламента на проектозакон, предвиждащ по начин, удовлетворителен за Банката, правния статус, роля­та и функциите на НТЦ, негови­те компетенции и системата на надзор и управление”.

Из Приложение 4: Усло­вие за преговорите ще бъде Министерският съвет да изда­де постановление, удовлетво­ряващо Банката, за създаване на фондове за висшето образо­вание и изследователската дей­ност.

Също така по време на пре­говорите от правителството ще бъде поискано да даде уве­рения, че критериите, насоки­те и процедурите за отпускане на средства от фондовете ще бъдат тези на Банката”.

Из Приложение 3: Нови учебници ще бъдат подбрани от предложените от издателите чрез конкурс, при­емлив за Банката...

Тази система на селекция ще бъде широко реклами­рана и открита за всички български издатели - частни и държавни, като ще обезпечи оценката на всички предло­жения в процедура, приемлива за Бан­ката”.

Из Приложение 5: „Техническата по­мощ ще се селек­ционира в съответ­ствие с принципи­те и процедурите, приемливи за Бан­ката...

Годишните ре­визии ще бъдат про­веждани от незави­сим ревизор, удо­влетворително за Банката”.

Във връзка с Гру­пата за координа­ция на проектите /ГКП/: „Квали­фикацията, заданията и услови­ята на назначаване на персо­нала на ГКП ще бъдат предмет на съгласуване с Банката... До­пълнително към споменатия по-горе персонал е нает чуждес­транен консултант, финанси­ран чрез заема ТАЛ, за 12 месе­ца... Наемането на консултант- прокурист, определянето на ди­ректор и поне двама души на ключови длъжности в ГКП ще бъде въпрос на преговори.”

Из чл. 19 от Меморандума: „Управителното тяло на фонда за науката да включи поне два­ма чуждестранни членове, за да се разшири обхватът на оп­ита.”

Из Приложение 4 по отно­шение на фонда за изследова­телска дейност: „...бе обърнато внимание на работната група, че управителното тяло трябва да включва най-малко двама чле­нове от международно рав­нище, които ще внесат ценен опит в неговата дейност.” Освен това: „Банката ще има свобо­дата да се въздържи от ангажи­ране с дейността на фонда, ако се прецени, че дейността му не е насочена към желаните резул­тати”.

Общият размер на проекта е равен на 99 милиона щатски долара, които заемът от Банка­та ще покрие в размер на 65 милиона (72% от общите раз­ходи по проекта, без данъци­те). Българското правителство ще финансира останалите 34 милиона. Размерът на проек­та е изчислен при обменен курс на долара 28 лева. При оценката на проектните разходи се е при­емало, че митата и данъците ще възлизат на около 10%. Разпла­щането трябва да стане за пери­од от 6 години. Проектът трябва да завърши на 31 март 1999 го­дина, а датата на приключване е насрочена за 30 септември 1999 година.

Чл. 4 от Меморандума: „Местните партньори трябва да осигуряват своя дял от финан­сирането на проекта чрез пре­разпределението на разходи­те от други части на образо­вателната система /виж долу, чл.11 - за предложения в тази насока/. Единственият принос на заема ще бъде да предоста­ви необходимата чужда валу­та. Отсъствието на каквито и да е други ресурси, които да бъдат на разположение за образова­телни инвестиции, означава, че проектът е съобразен с необхо­димостта от ефективни иконо­мии в този сектор за подкрепа на проекта”.

Из чл.12 от Меморандума: „В контекста на потребностите за внасяне на икономии в обра­зователните разходи конкретни области на внимание могат да бъдат намаляването на свръх­персонала в сектора на образо­ванието и науката, обединява­нето на ВУЗ-овете и мобилизи­рането на парични постъпления чрез такси от ползвателите... Тъй като заемът (около 70% от стойността на проекта) е един­ственият капитален разход, не­говото значение ще бъде огра­ничено по отно­шение на кумула­тивните капитални потребности на една образователна сис­тема, която от близ­ките години гладува за инвестиции”.

Из чл. 11 от Ме­морандума: „При­мери за такива мер­ки (с които да се постигнат искани­те икономии - б. м.: Л. З.) биха били въ­веждането на про­грама за закриване и/или приватизация на съкращаващите се висши и полувис­ши училища (виж Приложение 4 към настоящето, както и Меморандума от м. юни 1993 г.). Вто­рата област, за коя­то се предлага едно основно подготви­телно проучване в рамките на проекта, е рационализирането на сред­ното образование в технику­мите заедно с намаляването на много щедрото им обезпеча­ване с персонал сега...”

Из Приложение 4: „Това съ­ображение касае особено полу­висшите медицински и учител­ски институти... , в частност ви­сшите медицински и инженер­ни институти, някои от които могат да бъдат третирани по съ­щия начин... Тези съображения карат Мисията да предложи из­пълнението на програма за за­криване и/или приватизация и това да стане условие за разпла­щане на втория тур на под-про­ектите...”

Из Приложение 5: „Разпла­щането ще се извърши срещу:

I. 100% от разходите за зад­гранични учебни пътувания и от задгранични разходи за чуж­дестранни консултантски услу­ги;

II. 100% от разходите за мест­ни консултантски услуги;

III. 100% от стойността (франкировка СИФ) и 100% от локалните разходи (от завода) за оборудване на материали;

ІV. 100% и от задграничните разходи за интелектуална соб­ственост като книги, списания, софтуер и материали за обра­зование и обучение (като се из­ключат учебниците);

V. 80% от разходите за ло­кално оттъргувано оборудване / пряка покупка/.”

Из Приложение 5: „Между­народното закупуване може да се използва за покупката на сто­ки на стойност между 50 хил. и 200 хил. щ.д. на договор при ли­мит за общата сума на догово­рите от 3,4 милиона щ.д. ... Ло­калното закупуване може да се използва за договори по-ниски от 50 хил. щ. д. всеки и предмет на общ таван от около 0 милион щ.д”.

Из Приложение 1: „Балансът между бюджетното обезпечава­не и небюджетните приходи (от финансиране на НТЦ - б. м.: Л. З.) ще зависи в значителна сте­пен от правителствената поли­тика, като например налагане­то на такси на студентите при редовно обучение...

Възможностите за покрива­не на разходите в НТЦ се съдър­жат в политиката на правител­ството по отношение на нала­гането на такси за училищни изпити. Този въпрос изисква спешно разискване предвид значението за бюджета от въ­веждането на изпитна система, при която учениците заплащат цялата такса, или ще се въведе и правителствена субсидия...

... всички разходи да бъдат за сметка на учащите се, сле­дователно на родителите (ста­ва дума за зрелостните и дър­жавните изпити в средните училища - б. м.: Л. З.)

Проектът предвижда капи­тални разходи за мебели и обо­рудване на НТЦ...

След създаването на НТЦ с постановление трябва да бъдат направени планове за необхо­димите строителни работи..., за да може да се гарантира, че НТЦ ще бъде настанен сигурно от са­мото начало.”

Из Приложение 2: Предвиж­да се „Придобиване и разчист­ване на терени за Центъра за из­следвания и обучение по профе­сионално развитие и Центъра за професионално развитие...

Работната група приключи едно проучвателно пътуване в Канада и във Финландия, за да изследва различните аспекти на предоставянето на услуги по професионално развитие на на­ционално равнище.”

ЗАБЕЛЕЖКА: Текстът е представен без каквато и да е ре­дакция (Л. З.).

ПОСЛЕСЛОВ

От днешна дата – 7 януари 2024 г.

Ето така Световната банка се вмъкна в българското об­разование преди 30 години. Е, постигна повече от целите си, макар не за 6, а за три пъти по 6 години. Някои просто не бяха приети още в началните преговори, защото от 25 яну­ари 1995 година дойде прави­телството на непокорното мом­че Жан Виденов с министър на образованието историкът ака­демик Илчо Димитров. А това не е като да е премиер Денков, а министър на образованието да е Красимир Вълчев или Цоков. „Отворено общество” – както вече казахме, удобно се беше на­станило още през 1991 г. като благотворителна фондация, а Сорос бе превъзнасян като фи­лантроп. Фондацията му раз­даваше стипендии и щедри суми за специализации, про­екти и командировки в чуж­бина, като набираха и под­бираха подходящите хора за послушен и изпълнителен слугинаж в бъдещата си „бла­готворителна” и „съзидателна” дейност в България, най-вече в образованието и културата. И в държавните структури, разбира се. Тоест благочестиво корум­пираха. Около края на предиш­ното столетие те бяха вече ко­хорта. Към всичко това се при­бави и мантрата „евроатланти­зъм”.

И така се стигна до едно не­познато състояние на България, което още през 2000 година констатира и най-кратко, и най- точно го формулира

Николай Хайтов:

„Не вече само съдбата на ли­тературата ни е на дневен ред, а съдбата на народа ни и на Бъл­гария — ще ги има ли, няма ли...

Войните, които ще се водят отсега нататък, ще бъдат по принцип „безкръвни войни”… България е от десет години по­лигон за изпробване на съвърше­но непознат досега механизъм за унищожението на цял един на­род и неговата държава със съ­действието на самия този народ и неговите основни институции — Парламент, Президентство, министерства, които заработ­ват в един момент по чужда про­грама, без видимо нарушение на нито един от основните прин­ципи на демокрацията. Само със средствата на легализираните масови подкупи под формата на едни или други „проекти”, „за­еми”, „стипендии” и „специализа­ции”, представяни като филан­тропия на Сорос, „комисиони” и прочие. Който има ухо, да чуе!

Противно на някои скептич­ни мнения поправими ли са на­несените ни духовни поражения, или не, аз съм оптимист. Бълга­рия и българският народ успя­ха да запазят националната си идентичност и националното си самосъзнание въпреки 500-те години османско „присъствие” по българските земи, което Вазов нарече „под игото”, за да отрази точно характера на това „при­съствие”, и написа неувяхващия си роман със същото заглавие, за да пресъздаде паметни картини и образи от това време. Не тряб­ва да се окайваме и оплакваме и не трябва да мислим, че няма да се справим с някакви си 30-35 го­дини вилнеене на „наши и чужди гости” на троянски коне и енича­ри из българското образование.

Но… има едни институции, призвани да отправят първи протест пред Административ­ния съд на Република Бълга­рия с искане за отмяна на учеб­ните програми по български език и литература и по исто­рия. Но никоя от тях не го е на­правила. Това са Съюзът на българските учители, Съюзът и българските писатели и На­ционалният литературен му­зей. Мълчанието им е странно. А онова, което научаваме за Съюза на учителите, е скандално. Пред­седателката му казала: „Получа­ваме едни парички… Ще ни ги спрат…”. Представяте ли си! А аз искам да попитам: „От кого по­лучавате тези парички, г-жо Та­кева? От кого”? Аз се досещам, но искам вие да кажете това на българските учители и българ­ската общественост! Защото и друго научаваме – неин подчи­нен, подвизаващ се и препита­ващ се в СБУ, е един от автори­те на скандалната учебна про­грама по литература!!! Наме­рете подходяща трибуна, г-жо Такева, и дайте отговорите си! Защото търговията с нацио­налната сигурност е не само срамна и позорна, но и подсъд­на! Предполагам, знаете, че об­разованието е пръв приоритет на националната сигурност за всяка държава.

А технологията на отродява­нето и днес продължава да ра­боти – с новите стари средства. Правиш се на глух пред ропота на учители, родители и ученици и на „диалогичен” пред „медии­те под контрол” (Ноам Чомски) като професора от Шуменския университет Цоков. Говориш си за каквото ти отърва – например за някакви „рамкови учебни про­грами”. Един потомствен инте­лектуалец, професор по юри­дически науки, член кореспон­дент на БАН, преподавател в Софийския университет и… конституционен съдия ти е от­правил публичен призив чрез БТА, отпечатан в няколко вест­ника; самият той продължава да те призовава за отговор от няколко телевизионни студия. Става дума за професор Атанас Семов. Но той, Цоков, продъл­жава да е глух! В това поведение се оглежда възпитанието и цен­ностната система на персоната Галин Цоков!!!

То какво ли да отговорят? Явно имат само един отговор, който го даде Красимир Вълчев: Статистическа грешка е днеш­ният кошмар в българското об­разование!...

От нас обаче още един пример за друг министър на образование­то, от времето на „соца” про­фесор Александър Фол. Когато по негово време се надига ропот и недоволство срещу един учеб­ник по български език – „Стилис­тиката” на Мирослав Янакиев, той насрочи Национално съ­вещание с инспекторите и из­тъкнати учители по български език и литература. И след като ги чу, отмени скандалния учеб­ник! И той беше историк, исто­рик археолог, учен със светов­на известност. Такива бяха ми­нистрите на образованието пре­ди вас, случайниците – първо с огромен, непоклатим авто­ритет на хора и предоказани специалисти, а и учени; и слу­жеха на науката, образование­то и България, а не на сглобки, некоалиции, посолства и фон­дации. Вие сте на светлинни го­дини от тях! Ето защо и българ­ското образование от това вре­ме бе на 1–4 място във всякак­ви международни класации, а не на последно и предпоследно от 80 страни. Затова и една Мар­гарет Тачър след посещение на български училища в интервю пред БиБиСи говореше за бъл­гарското образование с уваже­ние и възхита.

Такива провокации и нагли кощунствени предложения като това на „Свободна Европа” за сти­хотворението „Аз съм българче” са тестове за проверка дали все още мърда българската об­ществена чувствителност към проблемите на образованието. Този път трябва да се противо­поставим категорично и твър­до на грубото и нагло посега­телство над учебните програ­ми по литература и история, позовавайки се на чл. 4 от До­говора за Европейския съюз, който предвижда да се зачита националната идентичност на държавите членки. Което е в пълен синхрон с чл. 5, ал. 1 от нашия Закон за образование­то, вменяващи отговорност при разработката на учебни­те програми за националното самосъзнание и националната идентичност.

 

Намираме се в момент на държавен разпад

Е-поща Печат PDF

Миналата седмица На­родното събрание из­бра двама конститу­ционни съдии по на­чин, който взриви юридически­те среди и обществото. Избра ги по начин, който трябва да е ясен знак за цялото българско обще­ство какво ни очаква при пред­стоящите нови назначения в ре­гулаторите.

Дни след приемането на скан­далните изменения на Конститу­цията, въпреки унищожителните становища на всички заинтересо­вани страни, на всички конститу­ционалисти, дори и на венециан­ската комисия, въпреки искания­та за обявяване на тези поправки за противоконституционни, фор­мираното мнозинство в Народ­ното събрание набързо започна Процедурата по избор на новите конституционни съдии.

В процеса обаче управлява­щото атлантическо мнозинство побърза да стъпче собствените си уж принципи, току-що зало­жени в конституционните про­мени и за пореден път показа ис­тинското лице на тази коалиция - тотална безпринципност, цини­зъм, безотговорност към държав­ността.

Три години след дългоочак­вания край на последното прави­телство на Бойко Борисов, ГЕРБ отново пуска своите пипала към ключови държавни постове в от­чаян опит да се докопа обратно до властовите позиции, които имаше 12 години. Коалицията им с ДПС и ПП-ДБ е възможно най- пагубното за държавността упра­вление и ние имаме дълг да пред­ставяме на българските гражда­ни реалните събития такива, ка­квито са.

В чл. 91 от Конституцията, госпожи и господа депутати от коалицията, вие повече от лице­мерно записахте, че избора на ор­гани и регулатори ще става про­зрачно, публично, обективно и с участието на обществото. Какво обаче се случи още в първия по­добен случаи - при избора на кон­ституционни съдии?

В нарушение на чл. 90, ал. 8 от ПОДНС внесохте доклад от кон­ституционна комисия, преди да е изтекъл 72 часовия срок от за­седанието ѝ, с който предложихте проекти на решения за избора на конституционни съдии.

Позволихте си да посочвате срок от 9 години за мандат на из­браните в противовес с взетото няколко дни по-рано решение на КС, според което избраните кан­дидати ще довършат оставащите 7 години от мандата. Мислехте си, че сте надхитрили всички – бъл­гарите, закона, Конституцията. Е, не става така лесно. Мандатът за­почва да тече след полагането на клетва, а решението на Конститу­ционния съд е влязло в сила в съ­бота. Лицемерието и безпардон­ността, с която газите всичко, за да се укрепите с власт отвращава и избирателите ви. Никой вече не ви вярва.

В българската история ряд­ко се е формирало толкова голя­мо мнозинство като настоящото, било то и създадено с огромна из­мама към избирателите си.

Колкото и да повтаряте ман­трата, че ви обединяват някакви си евроатлантически ценности, истината е повече от очевидна - вашите избиратели никога не са искали подобно управление.

Благодарение на това, че „Въз­раждане“ издигна своя кандида­тура, която колкото и да неглижи­рахте и вашите медии удобно да пропускаха името ѝ като я нари­чаха „третият кандидат или кан­дидатът на „Възраждане“, успях­ме на първо място да предложим реална алтернатива в предрешен избор, успяхме да покажем на ця­лото общество, че въпреки заяв­ките ви за прозрачност, законо­съобразност и чест, вие сте реше­ни грубо да погазвате и Консти­туцията и законите на страната, за да разпределите пая, така че за всички коалиционни партньори да има по нещичко.

Нещо повече - ние показахме ясно, че сме единствената поли­тическа сила в България, която към момента е способна да из­дигне достоен кандидат, в лицето на адвокат Цвета Рангелова с би­ография, качества и морал, които отговарят на огромната отговор­ност, която представлява работа­та в КС. Ниво, на което е абсолют­но недопустимо да се лансират партийни калинки, на които им липсват основни качества за по­добен висок пост.

Фактът, че госпожа Атанасо­ва демонстративно напусна из­слушването на кандидатите в ко­мисия много преди неговия край е обиден не само за политиците, но и за всички български граж­дани. Подобно чисто махленско отношение към една от най-зна­чимите за парламентарната ре­публика процедури е петно върху авторитета на Народното събра­ние и държавността като цяло.

Междувременно 14 адвокат­ски колегии, чиито членове са близо 5000 юристи, излязоха с ясен призив към всички вас. И тях ли ще се направите, че не чу­вате?

Адвокатските колегии са на­пълно прави, че в хода на проце­дурата бяха погазени основопо­лагащи принципи на прозрач­ност, публичност и обоснованост относно избора на членове на ор­ган за чиято независимост На­родното събрание трябва да га­рантира.

Предстоящите назначения в регулаторните органи буквал­но са озверили коалиционни­те партньори и разпределянето на ключови постове е единствен приоритет за тях, без значение от професионалните качества на кандидатите - изискването е да бъдат лоялни към Бойко Борисов, Делян Пеевски или някое западно посолство. Най-големият ужас на тази коалиция е, че в различните органи могат да попаднат хора, които ще мислят самостоятелно и ще действат професионално, а няма да са партийно верни и да спазват партийните повели. Дър­жа да отбележа, че това не е нито европейско, нито атлантическо.

Уважаеми българи, така ще бъдат попълнени и останали­те органи и регулатори. Нямай­те съмнение. Не слушайте какво ви говорят по телевизиите, вижте ги какво правят. Припомняйте си измамата, с която се коалира­ха. Припомняйте си всяко тяхно безпринципно решение. При­помняйте си как избраха двама конституционни съдии. И никога повече не позволявайте да бъдете така брутално мамени.

Намираме се в момент на държавен разпад, във време, в което правото се превърна в без­правие, а парламентаризмът е за­губил своето съдържание.

От „Възраждане“ призовава­ме президентът да заеме пози­ция в името на справедливостта и на собствената си съвест като не участва в параванния прото­кол и не присъства на клетвата на новоизбраните конституционни съдии.

А с вас, уважаеми сънародни­ци, очевидно съвсем скоро отно­во ще бъдем заедно по площади­те.

С уважение,

Екипът на “Възраждане

 

ФАЛШИВИТЕ И РЕАЛНИТЕ ЦЕЛИ НА ПОЗОРИЩЕТО В ДАВОС

Е-поща Печат PDF

ство.т.н.), а с прекомерното богат-креатурите ми МВФ, СБ, ООН ития фалшиво напяват Давос ибедността (както от десетиле-е, че не трябва да се борим смена. Основата на тази идеяи връщането в тъмните вре-които да спрат дегенерациятанова идеология, от нови идеи,Светът отчаяно се нуждае отна нова глобална идеология.по който ни тикат, е появатато може да спре пътя към ада,Единствената сила, коя-дните. Затова са “давосите”!ложат тотален контрол над бе-винаги са се стремяли да на-та история. Затова и богатитело нееднократно в световна-с главите, което се е случва-властта и богатствата заедноче бедните може да им взематствен проблем на богатите е,е, че искат да ги има, а един-ственото желание на беднитеват всички проблеми. Един-не бедните, а богатите създа-веци трябва да разберат, чеКолкото се може повече чо-херцози.- наследствени крале, графове иние аристократични елити, тоестще задвижи бъдещото поколе-ри на своите наследници, коетоТе ще предадат трилиони дола-следството за преки потомци.в страни без данък върху на-чето от милиардерите живеятдното ни съвремие днес пове-Освен всичко останало в га-го по-зловещ.феодализъм би бил много мно-те и властта. Затова и този новсамо в дявола - тоест - в пари-ни феодали нямат вяра в Бог, аните векове, днешните глобал-При това, за разлика от сред-да), за да го направят.интернет глобална пропаган-(контролираната от “техния”те технологии) и средстватаправителства) и силата (нови-(формално назначавани от тяхфове и херцози имат и власттаДнешните глобални крале, гра-много по-лош от “класическия”.дят към един нов феодализъм,Затова тези процеси ни во-стрижат.плождат или колят, дерат илито намерят за добре - да го раз-което могат да стопанисват как-свое собствено стадо добитък,човешката популация като наелит, започнаха да гледат нате, превърнали се в глобаленправиха така, че милиардери-Огромните богатства на-дини.на света в последните 200 го-господство, беше непознатородено от неолибералнотоТова свръхразделение, по-милиарда души - само 14.населението на света, близо 8$, а останалите 99 процента отбогати, прибраха 28 трилионахората, около 80 милиона най-През 2022 г. 1 процент отбез никой да ги е молил.нието на Земята, разбира се,“отговорността” за управле-свръхбогати персони поехаградче е показателен как тезиФорумът в швейцарскотоблем пред бъдещето.ция и това е най-важният про-плахи за цялата ни цивилиза-брой хора носи огромни за-по-големи богатства в малъккак концентрацията на всенението им, отново ще видим“давоси”, решенията и изпъл-обективно на Давос, на всичкитеАко погледнем абсолютноправителства.СЗО, ЕС или националнитеални организации като ООН,дат за изпълнение до офици-и тези решения само се свеж-ята за бъдещето на планетатафорум” отдавна взема решени-“Световният икономически“бактерии”.не искат да се ръкуват с такиваили на Amazon вероятно дори ипълняват. Шефовете на blackrockна място какви заповеди да из-там само за да им бъде сведенонашите управляващи също сата им трапеза. Папагали катопроси някоя троха от богата-ва още някоя година и да из-господарите да им прислуж-листи” е там, за да измоли отот политици, “учени” и “журна-Присъстващата прислугаи обитатели.ла за планетата или милиардитеточно това, а не някакви ала-ба-не на доверието” се има предвид“глобални рискове” или “връща-имотите или главите им. Подможе да посегне на парите,притесняват от това, че някойтрупат още и още и да не сеглобалните свръхбогаташи да“давоси” е спокойствието наРеалната цел на всичкитеда на “глобалната тълпа”.цели на срещата. Те са за заблу-тинско в обявените официалниРазбира се, няма нищо ис-туциите и здраве на жените.интелект, укрепване на инсти-ция, продуктивен изкуствентрансформация, глобализа-ска устойчивост, енергийнакритични теми: икономиче-се концентрираха върху шестпредизвикателства.”Лидерите”сят решения на належащитеглобален пейзаж и да потър-за да се ориентират в сложнияци от 120 страни се събраха,доверието“. Над 2800 участни-в Давос е „Възстановяване наикономически форум (WEF)на 54-ия годишен СветовенОфициално основната темажисура е съвсем различна.показва едно, а истинската ре-в залата. На сцената се говори иобщо с репликите на актьоритенява зад кулисите и няма нищотинският сценарий се изпъл-шива пиеса за публиката, а ис-му прилича. Там всичко е фал-нието на сръбски още повечетеатър за масата и определе-рум в Давос също етър. Ежегодният фо-ще” означава теа-На сръбски “позори-

 

С пръст в раната

Е-поща Печат PDF

Уважаеми г-н минис­тър, Вие публично обявихте, че има­те намерение да пре­структурирате ДКК или да я закриете. Мотивите ви – бъл­гарските граждани нямало да плащат лихви по договорите за кредит от ББР.

Това не знам как да го опре­деля. Може би като икономиче­ски неграмотно изказване. За­щото по тези договори българ­ските граждани не плащат лих­ви - държавните предприятия не получават финансиране от държавния бюджет, нито по друг начин чрез държавни сред­ства.

Това са им собствени сред­ства, те си плащат лихвите от дейност и от печалба. Бъл­гарският гражданин не пла­ща и една стотинка, за да ка­жете, че една от причини­те да искате да закривате компанията е, че българите няма да плащат повече лих­ви”, обобщи Корнелия Нинова. На второ място тя посочи: „За­явихте - ще се намалят бордове­те на дружествата. От 80 в мо­мента вече са 70 и може да ста­нат 30. Вие и сега може да нама­лите бордовете на дружествата, без да закривате ДКК.”

Третият акцент, поставен от Корнелия Нинова по повод намеренията на министър Бо­гданов ДКК да бъде закрита, бе: „Заявихте – „да действат на пазарен принцип и няма да раз­читат на държавни поръчки и възлагания”. Те и сега, госпо­дин министър, действат на паза­рен принцип. Но държавната и частната собственост са рав­нопоставени - как така частни фирми да могат да вземат дър­жавни поръчки, а вие искате да лишите държавните фирми от такива?”, попита Нинова и по­стави конкретен въпрос:

„Какво ще правите с ВМЗ- Сопот, които изпълняват дър­жавната поръчка на Минис­терството на отбраната за обновяване на боеприпасите, които МО изпрати в Украйна? Ако лишите тези дружества от възможност да изпълняват дър­жавни поръчки и да работят на пазарен принцип, питам ви - как ще изпълнявате военните поръчки на МО?”

На четвърто място пред­седателят на П.Г. на „БСП за България“ подчерта проблема с финансовите отчети: „Няма финансови отчети на държав­ните дружества в ДКК от 2021 г. Последните са тези, които аз и нашият екип сме оставили в Министерството на икономи­ката през 2022 г. като отчет за 2021 г. „Кинтекс“ – никаква финансова информация – нито на сайта, нито в ДКК. В Търгов­ския регистър последният от­чет е от 2021 г. НИТИ – също­то положение, никаква инфор­мация, 2021 г.– последен отчет. „Ел би булгарикум” – 2022 г. „Еко антрацит” – 2021 г. Национа­лен институт за изследване и сертификация – 2021 г., „Екоин­женеринг” – 2021 г., Институт по маркетинг – 2021 г.”

Веднага след това лидерът на социалистите и бивш ико­номически министър попита: „Какво е финансовото състоя­ние на тези дружества? Иска­те да закриете ДКК, но от 2021 г. няма никаква прозрачност и публичност за финансовото състояние на държавните пред­приятия в България. Вие и мно­зинството, което ви излъчи, по­стоянно се биете в гърдите за прозрачност и публичност – за­това искаме да знаем какви са конкретните финансови резул­тати на предприятията”.

Корнелия Нинова припом­ни: „Отчетите на ДКК – тези, които сме оставили ние, са едни нормални, финансови отчети. От служебния кабинет насам до днешното правителство 3 са публичните отчети и завърш­ват по следния начин, каза Кор­нелия Нинова, като даде при­мер с отчета на първия служе­бен кабинет на Румен Радев: Отчетът завършва с препоръ­ки – „Липса на инвеститорски интерес и финансов ресурс от страна на бизнеса по отноше­ние на придобиване на предлага­ните за продажба активи, соб­ственост на ДКК“. Същия от­чет и вие сте представили сега, на вашето правителство”.

„Уважаеми министър Богда­нов: Питам ви – какво е финан­совото състояние на предпри­ятията, какви активи на ДКК продавате, че одиторът, който заверява отчета, казва, че няма бизнес интерес към покупка на активи на ДКК? Нещо по този въпрос? Защото най-важните предприятия в ДКК са забране­ни за продажба. Обособени час­ти ли продавате, какво прави­те?”

След отговора на Богдан Богданов Корнелия Нинова заяви:

„Престъпленията, които описахте, са извършени по вре­ме на управлението на ГЕРБ – това е моделът „Борисов”, за който не сме спирали да гово­рим 6-7 години вече. Не ви ли е неудобно сега да управлявате заедно с този модел, който оп­исахте? Не само че управлява­те – върнахте го във властта и му дадохте всичко и се присъ­единихте към този модел на на­ционално и парламентарно рав­нище.

В момента вие говорите за престъпленията на партньора си ГЕРБ, защото всичко това е станало по време на тяхното управление. И сте го дали в про­куратурата. Това като поли­тически коментар”, заяви ли­дерът на БСП и отправи кон­кретните въпроси към иконо­мическия министър:

„45 милиона сте върнали от непостроения правителствен комплекс, добре. Откъде взехте останалите пари до 126 мили­она, за да върнете кредита в Българската банка за развитие? Дали пък случайно не сте ги съ­брали от другите дружества? И не сте ли по този начин де­капитализирали предприятия­та, подготвяйки се за нещо дру­го? Как точно осигурихте тези пари? Взели сте 45 милиона от правителствения комплекс, т. е. от фирмата, която не изпъл­нява договора за строителство на правителствен комплекс. Нещо направихте ли за онези 500 милиона - да си ги вземете обратно от фирмата, на която са платени за ремонт на язови­ри. Знаете - няма ремонтирани язовири и парите ги няма. Защо така от едната фирма тър­сите платени и нереализирани пари, а от другата не правите нищо?”

Корнелия Нинова заяви, че и за водопровода в Перник, който се разследва от българ­ска прокуратура, има доклад от Сметната палата, АДФИ, от Европейска прокуратура. „Там потърсихте ли потъналите ня­колко десетки милиона? Защо­то, ако си ги вземете обратно и оттам – 3 пъти ще можете да върнете кредита и 3 пъти да облекчите както работещите в предприятията, така и бъл­гарският народ чрез платените дивиденти”, заяви тя.

„Откъде намерихте оста­тъка? От кои фирми ги взехте? Защо не си ги взехте от язови­рите и от водопровода в Пер­ник? И в крайна сметка – какво ви е намерението оттук ната­тък за ДКК?”

По-нататък лидерът на БСП посочи: Поради липса на информация нашите подозре­ния са: декапитализирате пред­приятията, закривате ДКК, не се знае кой ще е правоприемник по дебата в прокуратурата – нито за язовири, нито за водо­провода в Перник, за нищо. Ако се закрие един субект – кой ще е правоприемникът в един юри­дически спор? Позволете да до­пусна, че замитате следите за тези престъпления на коали­ционния си партньор от ГЕРБ, събирате от другите фирми каквото можете, за да върнете кредита, да освободите друже­ствата.”

Корнелия Нинова визира и публично-частните партньор­ства: „Някои от дружества­та, най-важните, са в забрани­телния списък. Какво мислите да правите чрез публично-дър­жавни партньорства, в които чисто теоретично няма нищо лошо?

Това е добра форма за пра­вене на икономика. Но в бъл­гарската действителност ви­наги се е изкривявала и е сти­гала до овладяване от част­ни интереси на държавните предприятия”, посочи лиде­рът на БСП и отново попита: „Дали не ги декапитализирате, за да минимизирате цената им и чрез публично-частни парт­ньорства да ги дадете на част­ни фирми, които да обслужват частни интереси?”

И след поредните думи на министъра на икономиката пос­ледва втора реплика от страна на лидера на БСП и бивш иконо­мически министър:

„Не ми беше отговорено на въпроса. Моля да поканите ми­нистъра да ми отговори на кон­кретните въпроси”, обърна се Корнелия Нинова към пред­седателстващия парламен­та. И добави: „Тези али-бали са ми ясни – как ще намалят бор­довете, как няма да си купуват спортни дрехи, но това могат да го направят и сега, без да за­криват ДКК.

Намекът, че ако ние сме били предприели нещо, щяло да е по- добре, също е абсурден. По-ста­рите колеги си спомнят доклада ми пред парламента за язовири­те – този доклад тогава оти­де в прокуратурата, а не сега”, подчерта Корнелия Нинова и отново се обърна към министър Богданов:

„Отговорете откъде взехте разликата от 45 милиона от правителствения комплекс до 126 милиона, за да погасите це­лия кредит? Никой не е против пазарния принцип на функцио­ниране, но сме против това да унищожавате държавната соб­ственост за сметка на частна­та. Защото в нашето управле­ние ние доказахме, че държавни­те предприятия могат да се уп­равляват добре.”

 

Фашисткият обръч на смъртта

Е-поща Печат PDF

Фашисткият обръч

на смъртта

В летописите на Великата отечествена война бло­кадата на Ленинград е едно от най-ужася­ващите и най-героичните съ­бития, преживени от руския народ през Втората световна война. Величественият град на река Нева, построен от Петър І през 1703 г., е затворен на 8 септември 1941 г. в плътен об­ръч от Хитлеровите войски. Ле­нинград и околностите му – 5000 кв. км, се оказват отряза­ни от света. Фронтът минава на 4 км от знаменития Киров­ски завод и на 16 км от Зимния дворец. Фюрерът заповядва Ленинград да бъде изтрит от лицето на земята и жителите му – изтребени до крак.

На 18 януари 1943 г. блока­дата, продължила близо 900 дни, е пробита. А на 27 януа­ри 1944 г. германската чума е окончателно отхвърлена на стотици километри от Ле­нинград. И до днес думата бло­кадник, т. е. ленинградчанин, преживял блокадата, е знак, пред който жителите на цяла Русия коленичат. В блокадата на Ленинград загиват повече хора от общия сбор на воен­ните и цивилни жертви на Ве­ликобритания и Съединените щати, взети заедно – над 1 000 000 души.

Първоначалният план на Хитлер е бил да „изравни града със земята“, като го превземе и унищожи възможно най-бързо – още през есента на 1941 г. Ко­гато обаче срещу него се възпра­вят непоколебимите защитници на Ленинград, е взето решение да бъде стегнат докрай обръчът на блокадата. Започва ужасява­щата гладна зима на 1941-1942 г. при минус 42 градуса, без отопление, без вода, без хра­на. Време, в което e можело да се видят обяви: „Заменям роял за 200 грама хляб“.

За периода на блокадата по града са изсипани около 150 хи­ляди снаряда и над 107 хиляди бомби. Гладът коси хората на­всякъде – по улиците, в пред­приятията, в домовете. Изми­рат цели семейства. Погребва­ни са хора всекидневно – от 3 до 10 хиляди на ден. Погреб­ват ги в огромни масови гро­бове-траншеи на Пискарьов­ското гробище. Само там има 186 братски могили, в които са положени 420 000 жители на града, загинали от глад, бомби и обстрели, и 70 000 воини, за­щитници на Ленинград.

Първите жертви от глад в Ле­нинград са през ноември 1941 г. Градът не е бил запасен с дос­татъчно храна, когато немци­те отрязват пътя до Голямата земя. Руснаците успяват да ева­куират само някои заводи, жени и деца, учени, артисти. При бло­кирането на града в него оста­ват близо 2 млн. души. А зна­менитите Бадаевски складове, където се съхранявали продо­волствията, са разрушени до ос­нови от немските бомби. Ме­сеци наред хора са ходели там да събират пръст със смесена в нея изгоряла захар, която след пресяване пиели с топла вода. Единствената връзка остава Ла­дожкото езеро (Пътят на живо­та), през чиито ледове с ками­они – под адски обстрел от въз­духа, се правят опити да се дос­тавя хляб в блокирания град, естествено в крайно недоста­тъчни количества. Месеците до март 1942 г. са най-страшни­те. На работниците в Киров­ския завод, който през цяло­то време на блокадата продъл­жава да произвежда танкове, се раздават с купони по 250 гр. хляб дневно – клисав, с малко брашно и много примеси. На всички останали жители – по 125 грама. И нищо друго. На воините, отбраняващи под­стъпите към Ленинград – по 500 грама.

За зла участ тогавашната зима се оказва най-суровата от много десетилетия. Термоме­търът месеци наред заковава под минус 32 градуса. Прекъс­нат е токът, водопроводите, за­мира транспортът, улиците са задръстени от снежни преспи. Хората се греят с печки, в кои­то горят всичко – от мебелите до книгите. Впрочем, От кориците на книгите варят супа за деца­та, а от лепилото по мебелите – желе…

И днес, като свидетелство за тези безумни дни и нощи, на Невски проспект е запазе­на една от табелите: „Гражда­ни, при артилерийски обстрел тази страна на улицата е най- опасна!“

Огромни щети са нанесени и на бляскавите дворци и мо­нументи на Ленинград – днес възстановени до един. Част от скулптурите от златните фонта­ни в Петерхоф са били зарити в земята, Знаменитият паметник на Петър І „Медният конник“ е бил укрит под чували с пясък и специални щитове. От предгра­дията на Ленинград немците разграбват каквото могат, от­мъкват дори знаменитата Кех­либарена стая от Екатеринин­ския дворец в Царское село (преди 3 години възстановена изцяло).

Големият приятел на Бълга­рия акад. Дмитрий Лихачов в книгата си „Спомени“ пише: „Чо­вешкият ум умираше последен. Ако ръцете и краката отказ­ват да ти служат, ако пръсти­те вече не могат да закопчаят копчетата на палтото, ако чо­век няма сили да прикрие уста с шала, ако кожата около уста­та е потъмняла и лицето при­лича на череп на мъртвец с озъ­бена предна челюст, мозъкът продължава да работи. Хората пишеха дневници и вярваха, че ще успеят да живеят поне още ден“. Добре е известен дневни­кът на малката Таня Савичева, която на 9 листчета записва по­следователно дните на смъртта на близките си – бабата, двама чичовци, майка й, брата и сестра й. И написва накрая: „Савичеви умряха. Умряха всички. Остана само Таня“. Самата Таня е била евакуирана след май 1942 г., но лекарите не са могли да спасят живота й след пораженията от т. нар. Ленинградска дистрофия.

В началото на 2011 г. бяха разсекретени десетки подоб­ни дневници на блокадници.

А който е чел „Блокадна кни­га“ на Даниил Гранин, не може да не настръхне от описание­то на реката, когато започва да се топи ледът през април и май на 1942 г. и мътните води пона­сят десетки трупове през града. Огромната част от жертвите – 640 000 души, са погребани в братски могили на площ от 25 ха в Пискарьовското гробище – страшно място на паметта.

Но въпреки целия ужас гра­дът не се предава. Ленинградци знаят, че трябва да победят. Защото падането на Питер би означавало Хитлер да осво­боди цялата си налична воен­на сила и да я хвърли в опе­рация „Тайфун“ – превзема­нето на Москва. Боевете край Ленинград продължават през цялото време на блокадата до първия й пробив при близ­кия Шлиселбург на 18 януари 1943 г. и окончателното осво­бождаване на Ленинград на 27 януари 1944 г.

През цялото време рабо­тят на пълни обороти заводите – мъже, жени и юноши припа­дат от изтощение, но не напус­кат работните си места. Рабо­тят градските и медицинските служби, правят се стационари за спасяване на децата и… учени­те! Нито за ден не спира работа ленинградското радио. Въпреки блокадата продължава и култур­ният живот – работят театри и кина, музеи, големите библиоте­ки, правят се дори джазови кон­церти!

Преди войната Ленинград е имал 3 200 000 жители. От есента на 1941 г. до май 1942 г. са евакуирани около 1 500 000 души. При пререгистра­цията на паспортите през юли 1942 г. Управлението на ми­лицията на Ленинград отчи­та: 775 364 жители. През януа­ри и февруари 1942 г. на всеки 1000 души са загинали 558. За­гинали само в първата година на блокадата: 924 636 души. От тях – 97% умрели от глад и 3% при бомбардировки. Общият брой на жертвите за години­те на блокадата е около 1 100 000 души. Блокадата продъл­жава 872 дни и нощи. Извест­на е като „900-те дни блокада на Ленинград“. За масов героизъм и мъжество през май 1945 г. Ле­нинград получава най-висшето звание – Град-герой.

На 9 август 1942 г. светът е потресен – в блокирания от немците гладуващ град е из­пълнена Ленинградската сим­фония на Шостакович. Кон­цертът - на 355-ия ден от бло­кадата, и до днес е повече от легенда, а в своето време той изумява света като символ на несъкрушимия дух на жите­лите и защитниците на града. Не знам доколко някои днес, особено младите, могат да си представят най-тежката зима на блокадата –минус 42 гра­дуса, немците бомбардират непрекъснато града, на всеки жител се раздават само по 125 грама хляб на ден, стотици хи­ляди ленинградци загиват от студ и глад, а живите със сет­ни сили да извозват шейните с трупове…

На 9 август 1942 г. – в деня, когато Хитлер е планирал да превземе града на Петър Ве­лики, да пирува в хотел „Асто­рия“ срещу Исаакиевския съ­бор и сетне да сравни Ленин­град със земята, полуживи­те му граждани се възправят от небитието, събират се още живите музиканти от Ленин­градския академичен симфо­ничен оркестър и в препъл­нената зала на филхармония­та зазвучават тръбните зву­ци на Седмата симфония на Дмитрий Шостакович. „Ленин­град е жив“, гърми по всесъюз­ното радио гласът на Левитан. Немците на близкия фронт, по­тресени, чуват музиката от ви­сокоговорителите, целият свят слуша занемял Ленинградската симфония – триумф на хума­низма над нацизма. Нотите на симфонията обикалят полови­ната свят, след броени дни сти­гат до Лондон и концертното им изпълнение там повдига духа и на англичаните.

Първите партитури на сим­фонията Дмитрий Шостакович пише още преди войната. Но истинската работа той започва през лятото на 1941 г., в блокад­ния Ленинград. Довършва сим­фонията в гр. Куйбишев (Сама­ра. Партитурата е доставена в Ленинград от самолет, който ус­пява да се промуши през блока­дата.

Подготовката за концерта започва още през зимата. Бло­кадата трае вече почти година. Много музиканти вече са заги­нали или умрели от глад, висо­коговорителите съобщават, че се издирват живи музиканти, докарват валдхорнисти, тром­бонисти и цигулари направо от близката фронтова линия. Ре­шено е, че ще дирижира Карл Елиасберг – единственият дири­гент, останал все още жив в гра­да. Започват да събират оцелели музиканти. Оказват се само 15. И решават: Симфонията ще бъде изпълнена в Ленинград!

Страшна картина – зали­тащи от изтощение хора като сенки се движат по улиците към Ленинградската филхар­мония, влачейки концертни фракове, цигулки, флейти, ви­олончела. Започват репети­ции, на музикантите са осигу­рени по 250 грама хляб на ден. За първите репетиции довли­чат Елиасберг на шейна, за­щото няма сили да ходи. Отна­чало се събират 9 човека, по­сле стават повече. И започват репетициите. Който е видял документалния филм за този знаменит концерт, знае как хора, приличащи на сенки, се възправят от небитието, обли­чат фраковете(!), застават зад инструментите на сцената и… изтегнат като струна, Елиас­берг вдига диригентската пал­ка. Мъртва тишина. И се разда­ват ниските звуци на цигулките и виолите.

Така започва този единствен и най-страшен концерт на всич­ки времена. Звучат страдание­то, болката, ужасът от войната и накрая – несломимата вяра на съветските хора в победа­та. Не можеш да я заличиш като паметник на бойците от Съветската армия, както днес мнозина нови фашисти жаду­ват.

През цялото време на кон­церта командващият Ленин­градския фронт ген. Говоров поддържа масиран огън сре­щу вражеските батареи, за да не пречат снарядите им на му­зиката! Именно тогава за пръв път немците разбират, че са загубили войната… По думи­те на знаменития цигулар и диригент Давид Ойстрах по време на войната симфония­та на Шостакович наистина е звучала като „пророчество за победата над фашизма“.

80 години бе снета блокадата на Ленинград

 

 


Страница 599 от 638