Нова Зора

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

НЯМА ДА СТАНЕ, РОДООТСТЪПНИЦИ!

Е-поща Печат PDF

• Още веднъж за русофобията и за русофилията в българското общество

Няма да скрия – аз съм не просто русофил – аз съм, така да се каже, професионален русофил, защото съм преподавател по руски език и литература по образование. И не го смятам за срамно, защото съм убеден, че за нас, българите, русофилството е част от националната ни идентичност. Както да кажем, славянството ни, или православието. Русофобията на част от съвременния български политически елит е нещо привнесено отвън, то е по-скоро фрондьорство, снобизъм, мода, а най-вече – отровен плод на истеричната русофобска пропаганда от годините на „демократичния преход“.

Всъщност русофобството в българското общество е нещо срамно, нещо подобно на педерастията - в нормалната ситуация то би трябвало да се крие, както се крие всяко отклонение, девиантност, срамна болест. Но днес русофобите са също толкова агресивни, колкото са агресивни и содомитите. Те не само парадират с този си недостатък – те дори претендират за привилегии, за власт, поклонение, почитание. Всичко се обръща нагоре с краката – ненормалните са се захванали да доказват на нормалните, че нормалните са те, ненормалните, а ние, нормалните пък в действителност сме ненормални. Да се смееш ли, да плачеш ли – докъде сме я докарали!

Живеем във време, когато се счита за нормално да се гордееш с това, че си крадец, че си мошеник, че си грабител, че си отродник, че си предател на своята Родина, че мразиш народа си, неговото минало, неговата култура. Днес са на почит и на власт индивиди, презиращи и дори присмиващи се на сънародници, които продължават честно се трудят, които не са се юрнали да печелят пари на всяка цена, не продават честта си, не се срамуват от народността си.

 

ЗЕМЯ НА ПРИЦЕЛ

Е-поща Печат PDF

Надявам се духът на покойната Свобода Бъчварова да не ми се сърди за заимстването на известното заглавие, но няма друг начин да се характеризира днешното състояние на България. Защото нейната земя буквално е на прицел - от кукловодите на новия световен ред, “на едро”, от нашенските си мургави мардери - “на дрбено”.

За какво иде реч? Тълпи от роми от Белоградчик разкопават ниви в землището на село Протопопинци, за да вземат бракуван кабел на телекомуникационна компания. Ваньо Боянов, кметски наместник на селото, съобщи, че набези на крадците на кабел вече има в ниви в землищата и на селата Чупрене и Медовница. Крадците всъщност не са точно крадци, тъй като кабелът е бракуван и не се използва.

 

ЧИЙ ПРЕЗИДЕНТ Е ПЛЕВНЕЛИЕВ?

Е-поща Печат PDF

Въпросът е риторичен само на пръв поглед. Защото кажи-речи не минава ден, без държавният ни глава да не докаже с думите си, че служи на всичко, или по-точно на всички други, но не и на българската нация.

Последният му словесен “шедьовър” бе посветен на проблемите около границата с Турция.

Според Плевнелиев, видите ли, идеята за участието на българската армия в опазването на границата с Турция била “меко казано недобра, да не кажа, че тя може да се превърне в много сериозен външнополитически проблем за България”. И че не би допуснал армията да застане на границата, а от другата страна да няма такава. Защото Турция щяла да се засегне.

 

КАНДИДАТ-ХЕРОСТРАТОВЦИ?!

Е-поща Печат PDF

Около еуфорията след изборите за президент и вицепрезидент, проведени в два тура на 6 и 13 ноември 2016 г., и връчването на мандатите на три от политическите партии за съставяне на временно правителство, а също така трагедията в с. Хитрино, премина почти незабелязано приетият на първо четене от Народното събрание (на 24 ноември 2016 г.) законопроект за промяна в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен (ДВ, бр. 37 / 5 май 2000 г.). Вносителите са Методи Андреев (ПП ГЕРБ), Петър Славов (РБ), проф. Вили Лилков (ДСБ) и Мартин Димитров (РБ). Считам за необходимо да се внесе яснота по този законопроект, който е още един напън да се извърши лустрация, а това неминуемо ще доведе до поредното противоборство в българското общество. Вносителите на законопроекта имат различна партийна окраска, но се оказват върли „демократи”, антикомунисти, и като се възползват от правото на законодателна инициатива, предлагат нови рестрикции в приетия преди повече от 6 години закон. Законопроектът е подкрепен от 104 депутати от парламентарните групи на ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, ДОСТ, „БДЦ-Народен съюз” и част от Патриотичния фронт. Против гласуват 46 депутати от БСП, АБВ, „Атака” и част от Патриотичния фронт. Трима са се въздържали.

Гласуването бе съпроводено с бурни и много цветисти дебати. Народният представител от коалиция “БСП лява България” Таско Ерменков се обърна към вносителите с думите: „Воювате със символи и паметници. Какво ще направим с филмите, книгите, които са написани за онова време?”. От Патриотичния фронт Емил Димитров пита: „Ще сринем ли Партийния дом, ако се приеме този закон?” И напомня колко много от символите се пазят в сградата. Вносителят Петър Славов отговаря, че няма да се събаря, но всички символи по фасадата трябва да се премахнат. Четин Казак заявява: „Не приемаме лицемерния подход, който се прилага, винаги, когато слизате от властта, да се опитвате с подобни законопроекти да ни противопоставяте с БСП или с която и да е друга политическа партия”. Волен Сидеров предлага да се изготви и приеме закон за помирение на българската нация.

 

ЗАДАВА ЛИ СЕ КЪРВАВО ЗАРЕВО?

Е-поща Печат PDF

• Непознатата програма „Източен фар”: от „Домино 1” към „Домино 2” • Или как и защо предстоящото основаване на кюрдска държава ще завърти невидимите зъбци на промяната на границите на Балканите

На 16 декември 1991 г. за Балканите и региона се отвори Кутията на Пандора. На тази дата 12-те от тогавашната Европейска икономическа общност (ЕИО) признаха разпадането на единна Югославия и де факто и де юре създаване на много и малки нестабилни държавици на мястото на някогашната силна Югославия.

Историята скоро доказа, че решението на ръководителите на ЕИО доведе до разпалването на стари национализми и възникването на нови, отваряйки същевременно апетита на извънбалкански фактори, които се опитаха да използват новите дадености и да нахлуят по различни начини в региона. Ставаше въпрос за едно драматично развитие, подклаждано, от една страна, от ислямската закономерност, и от друга страна, от невидимата ръка на големите планетарни сили. Не е случайно, че това решение бе последвано след няколко дни от официалното разпадане на Съветския съюз и месеци след това - от избухването на войната във вече бивша Югославия.

Така неща и ситуации, които само няколко години преди това изглеждаха като научна фантастика, изведнъж се превърнаха в кошмарна действителност.

И така, и в този случай се доказа основната поука от историческата закономерност:

фантазията за пореден път надмина реалността

С течение на времето положението започна да се изяснява, добивайки плът и кръв. Навсякъде, на най-различни места на планетата, започнаха да изникват национализми, локални междуособици, религиозни предразсъдъци и сепаратистки движения. С тези вярвания и страхове за катастрофа с планетарен характер, за особена трета световна война, бе заменена досегашната нежелана перспектива за ядрена гибел вследствие на силен сблъсък на двете свръхсили.

Всичко вече изглеждаше толкова прозаично, толкова сухо, че водеше до депресивната концепция за един нов тип есхатология.

 


Страница 510 от 520